Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corel rgb ve cmyk problemi (çözemedim)

KeRASuS_28

🌱Yeni Üye🌱
şuan bir projeye kitap hazırlıyoruz.. forumda incelememe göre photoshopta cmyk çalışmak corelde sonuç için iyi oolur deniliyor ancak ben photoshopta cmyk çalışıp corele import ettiğimde renkler alakası olmuyor format olarak .jpeg de denedim .psd de denedim aynı problemi verdi. ancak rgb çalışıp corelde convert to bitmap dediğimde renk oranları tutuyor. bu matbaada bana sıkıntı çıkartırmı ve ya ne yapmam gerekiyor :S:S:S

TereddüT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tam olarak anlayamadım ancak anladığım kadarıyla cevaplayayım:

Corel'de ve PS'da denediğiniz renk değerleri matbaada birbirinin aynısıdır. Ben bazı çalışmaları PS da bazılarını Corel'de yapıyorum. Renkler farklı gibi görünse de matbaada sorunsuz olarak dönüyor. Yani aslında 2 programın renk değerleri arasında pek bir fark yok. Bunu elime geçen baskılardan sonra daha iyi anladım.

Size önerim Corel'de matbaada sorun yaşamamanız için Pantone renkler çalışmanızdır.

KeRASuS_28

🌱Yeni Üye🌱
yorum için tşkrler bu konuda pek fazla deneyimimde yok aslında forumda baktığıma göre cmyk çalışınca corelde renk kaybı olmamalı diyor.. ancak ben cmyk yı jpeg ve psd olarak kaydediyorum corele import edince renkler bozuluyor . ama rgb çalışıp corele impoort edince renk sıkıntısı çıkması :S

forumdaki yorumlarla çakışıyor diye deneyimli arkadaşlara sormak istedim

bende hepsini convert to bitmap yaptım inşallah sorun olmaz

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Sizin sorununuzun kaynağı şu olabilir;
P.shopta ve corelde kullandığınız renk kalibrasyonları aynı değil anladığım kadarıyla.
Bakınız: Corel/ tools / corel management, phososhop/edit/color settings
Buralardaki renk ayarlarınızın birbirini tutması durumunda fazla sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.