Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yarışma Hakkında Sorularınız ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Yarışmaya katılım hepimizi memnun edecek düzeyde, şimdiden arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Konu zenginliği sağlanmış durumda, fakat uygulanan teknikler benzer teknikler olması nedeniyle teknik zenginliğe henüz ulaşamadık, arkadaşlarımın bu konuya hassasiyet göstererek, değişik tekniklerede yönelmelerini rica ediyorum.

NOT:Yarışmayla ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında belirtirseniz en kısa sürede ben veya diğer yönetici arkadaşlarım tarafından cevaplanacaktır.

Herkese başarılar dilerim.

khnum

🌱Yeni Üye🌱
umarım çalışmam bu duruma örnek olabilir. iyi çalışmalar. :)

DeadbeaT

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,

Yapacağımız çalışma AFİŞ şeklindemi olmalıdır? Katılan herkezin çalışması bu yönde ve şu madde
Afişlerde kullanılacak her türlü materyalin telif haklarından doğan sorumluluklar çalışma sahibine aittir
bunu gösteriyorda.
Yinede emin olmak istedim.

2050 yılında bir balık derken... Ben 2050 yılına gelmişiz gibi bir sahne düşünüyordum. Bu yüzden bu afişten öte bir şey oluyor.

Basit bir örnek vermek gerekirse.
Küresel ısınma için önlem almazsan 2050 de bişey bulamazsın
gibi değilde...
Küresel ısınmaya önlem almadık şimdi 2050 ve bişey bulamıyoruz (tabi düşündüğüm çalışmada, afiş çalışmalarında olduğu gibi açıklayıcı yazılar yok. SADECE RESİM diyebiliriz.)
gibi düşünüyordum.

Diğer arkadaşlar gibi resim + yazı destekli bir çalışmamı olmalı?

(Hazırlamaya başlamadan sormak istedim. Gelecek cevaba göre.. yeni bir fikir bulayım)

teşekkürler, kolay gelsin.

puhuma

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerler.net
merhaba, öncelikle hoşgeldiniz.
* Katılım koşulları; farklı algılama ve anlamlandırmalara kapalı olup, her maddenin mesajı açık ve nettir. Diğer katılımcıların da cevabını almak istediğiniz soruları düşünebileceğinden cevaplandırma da yardımcı olayım.

Katılım koşulları
Çalışmalar her türlü teknikle gerçekleştirilebilir.
Açıklama: 1. Sizin verdiğiniz maddede açık olduğu üzere "Afiş" ibaresi Grafik Sanatının altında yer alan "Afiş Tasarım" alt dalına girmektedir. "her türlü teknik" ibaresi de tercih edeceğiniz uygulama metodudur. Şu ana kadar ki katılan çalışmaların geneli "bilgisayar destekli (digital)" olup, siz ya da diğer katılımcılar başka teknikleri kullanabilir. Örn: Guaj boya, rapido, kolaj vb...

...SADECE RESİM diyebiliriz...
resimden kastettiğiniz fotograf sanırım. Kavramları karıştırmayalım!

2. Grafik dalı ile Fotograf dalı birbirleri ile içiçe ve yararlandıkları için Afiş Tasarım da kullanacağız görsel fotograf tek başına kullanıldığında, iletişim unsurları olan gönderici_mesaj_kanal_alıcı 4 lü mekanizmasını tek başına karşılayabiliyorsa yani mesaj açıksa Grafik'in tipografi unsurundan yararlanma gereksinimi yoktur. Diğer bir deyişle slogan ya da yazı kurgusuna gerek kalmayacaktır. Tabi bu tip yazıların kullanıp kullanılmaması biraz önce açıkladığım gibi iletişim unsurlarının görevini tamamlayıp tamamlamamasına bağlıdır. Onun için tasarımcı yaptığı tasarının slogana ihtiyacı olup olmadığını ya da izleyicinin çalışmaya baktığında tasarımcının vermek istediği mesajın dışındaki mesajlara yöneldiğinde tasarı "bana yazı eklemelisin" diyorsa ya da tasarımcı aynı zamanda izleyici empatisiyle yaklaşması gerektiği ve buna göre çözüm üretmesi gerektiğini kestirerek bilir. Kısacası tek bir fotograf herşeyi anlatabilir, tek bir kelimenin herşeyi anlattığı gibi... Sonuç: Konuya her türlü bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz. İster geçmişten geleceğe, ister gelecekten geçmişe, ister o anı yaşarsınız, ister insan gözüyle ister balık gözüyle... Bu tamamen sizin bilgi ve fikirlerinizle bütünleşmenize bağlı..

Diğer arkadaşlar gibi resim + yazı destekli bir çalışmamı olmalı?
bu sorunun cevabını da yukarıda bulabilirsin...

Başarılar dilerim....

DeadbeaT

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba ve hoşbulduk (yarışma konusu olduğundan. ilk mesajım ve herkeze merhaba...... gibi bir cümle ile başlamadım. Şimdi,hoşgeldiniz diyince ilk benim yazmam gerektiği için biraz utandım :) )

3d bir çalışma ile katılmayı düşünüyordum ve kafamdaki çalışmanın son hali diğer arkadaşların yolladıklarından biraz daha uzak.
Benim çalışmam biraz daha karışık (sahne kalabalık) olacağından olurmu-olmazmı diye tereddütde kaldım. Çünki herkez bi kaç şey ve yazı yardımı ile çalışmasını bitirmiş.
Bende herşeyi o kare anlatacağından yazıya ihtiyaç duymuyorum (söylediğim gibi. Eğer olmuyor olsaydı fikrimi değiştirerek, yazı destekli bir şey hazırlayacaktım)

Herşey için teşekkürler, kolay gelsin.

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba ve hoşbulduk (yarışma konusu olduğundan. ilk mesajım ve herkeze merhaba...... gibi bir cümle ile başlamadım. Şimdi,hoşgeldiniz diyince ilk benim yazmam gerektiği için biraz utandım :) )

3d bir çalışma ile katılmayı düşünüyordum ve kafamdaki çalışmanın son hali diğer arkadaşların yolladıklarından biraz daha uzak.
Benim çalışmam biraz daha karışık (sahne kalabalık) olacağından olurmu-olmazmı diye tereddütde kaldım. Çünki herkez bi kaç şey ve yazı yardımı ile çalışmasını bitirmiş.
Bende herşeyi o kare anlatacağından yazıya ihtiyaç duymuyorum (söylediğim gibi. Eğer olmuyor olsaydı fikrimi değiştirerek, yazı destekli bir şey hazırlayacaktım)

Herşey için teşekkürler, kolay gelsin.

Çalışmalarda bir sınır yok. Sadece istenen ölçülerde çalışmanızı hazırlarsanız bir sorun olmaz

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
sevgili DeatbeAt;
sizinle başka bir platformdada sanırım konuşmuştuk.
3D Tekniğini sanırım kullanan olmadı. Sizin bu çalışmanızı görmek isteriz.
Aramıza hoşgeldiniz.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
-Yarışma kategorisinde sadece, yarışma konusu çalışmalar için yeni konu açılabilir.
-Her yarışmacı çalışmaları için sadece bir konu açma hakkına sahiptir. Diğer çalışmalarınıda açtığı bu yeni konu içinde yayınlayacak ve bu konu altında eleştirilere cevap verilecektir yada yorum yapılabilecek.
-Yarışma kategorimizde çalışma gönderme dışında, herhangi başka bir konu açılmayacak ve açılan konular silinecektir.
-Yarışmayla ilgili sorun ve eleştirilerinizi, sadece bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Saygılarımla.

Cahit Gülden

DeadbeaT

🌱Yeni Üye🌱
@IV.Murat
Teşekkürler

@Bahtınur
evet konuşmuştuk.
3d çalışma ile katılan olmamasının nedeni, sanırım yapımının uzun sürmesi. Katılanlar olacaktır diye düşünüyorum ama, yarışma bitimine doğru ancak.. yetiştirebilirler (fazla vakit ayırmazlarsa).
Düzgün birşey çıkartıp katılmaya çalışacam :) (Ön hazırlık aşamasındayım. Yakın zamanda yaptığım aşamaları 3dsMax bölümünde yayınlamaya başlarım. )
Teşekkürler.

@Cahit GÜLDEN
Teşekkürler

khnum

🌱Yeni Üye🌱
Cahit Bey;
Size bir öneri sunmak istiyorum. yarışmacıların gönderdiği bütün çalışmalar açılan konunun ilk mesajında yer alırsa herkes için daha verimli olmaz mı?

İlginize teşekkürler.
Saygılarımla.

Son düzenleme:

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Yarışma sonrasında zaten bu şekilde olucak. Şimdilik yorumlar ve görselleri 3 aşama ile geliştirmeyi ve 1 ay sonrasında herkezin beğenisine sunmak düşünülüyor. Yani siz merak etmeyin herkes sizin tüm çalışmalarınızı görücek...

khnum

🌱Yeni Üye🌱
anlıyorum. biraz sabırsızım galiba :) teşekkürler içtenliğiniz için.iyi çalışmalar.

Hakan Emen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Herkeze merhaba...

Öncelikle yarışma ve işlenen konu hakkında doğru bir seçim olduğunu belirtmek isterim...

Ancak benim bu yarışma ile ilgili bazı sıkıntılarım var bunlar tamamen benim düşüncelerim...

1-Bu soru ve cevap bölümü neden yarışma ile birlikte aynı anda başlatılmadı?
2-Çalışmaları değerlendirecek olan Juri neden yarışma ile aynı anda açıklanmadı?
3-Neden Çalışmalar anında gösterime giriyor?
(Katılımcılar birbirlerinden alıntılar yapmakta etik buluyormusunuz.?)
4-Ön eleme yapılacakmı? Yapılmalı diye düşünüyorum.!
5-Aynı kişi farklı isimlerle birçok çalışma yolluyabilir! önlem alınacakmı?
6-Neden süre 1 ay? çalışmalar internet üzerinden yollanıyor, 1 ay uzun değilmi?
7-Yapılan çalışmaların çoğunun resim çözünürlükleri düşük! ve oradan burdan alıntı! bariz belli olanlar var.. bunlar geçerlimi?
8-1.olan çalışma basılacakmı? Basılacaksa çözünürlülük kalitesi düşük çalışmalar ne olacak?
9-Katılımcılara yarışma süresi dolmadan son düzeltme hakkı sağlanacakmı? yada ön eleme yapılacaksa ön elemeyi geçenlere.?
10-Gönderilen çalışmaların yorumlara açık olması sizce doğrumu?
11-Yarışmayı ciddiye almayan çalışmalar neden hala tutulmakta?
12-3 Çalışmanın da görülmesi için ilk sayfada olmaları gerekmezmiydi?
13-Yarışma sonucuna kadar izleyicilere puanlama usulü favori 3 çalışma! yada sizin seçtikleriniz! adı altında bir konu açılacakmı? açılırsa iyi olur!. üye kazanma adınada yararlı olur düşüncesindeyim.

Bu yakarıda yazdıklarım tamamen kişisel düşüncemdir.
Yönetime saygılarımla sunarım.

Son düzenleme:

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
1- çalışmalarını sunan yada sunacak üyelerimizin bize her durumda ulaşma imkanı olduğunu düşündük
ancak yarışma için yeni kayıt olan bazı üyelerimizin bunda sıkıntıları olduğunu farkedince topiğin açılmasına karar verdik.
sadece yarışma değil bütün konularda üyelerimiz bize özel mesaj yoluyla ulaşabilirler.

2- çalışmaları değerlendiricek jürinin açıklanması için jüri içerisinde yer almasını istediğimiz ustalarımızdan cevap bekledik. o yüzden gecikti.

3- Bu tamamen çalışmayı hazırlayanın sorumluluğunda. Kendisine güvenen ve eserimden kimse esinlenmesin diyen yarışmanın son gününü bekleyebilir yayınlamak için. Bu tarz yarışmaların genelinde uygulama bu yöndedir. Çalışmaları gören kişiler katılmak için kendilerinde daha fazla cesaret bulabilirler. Herhangi bir endişesi olan katılmayabilir.

4- Gönderilen çalışmaların durumuna göre buna karar verilecektir. Ön eleme her durumda gerekli olmaz. Yarışmada kazanan eserleri bir jüri belirleyeceği, üyelerin arasında oylama yapılmayacak olması ön elemeyi gereksiz kılar.

5- Bir kişi birden fazla üyelikle çalışma yolladığı taktirde sistem üzerinden bu tespit edilebilmekte.

6- Aslına bakarsanız bu soru duymak istediğim soruydu. Yarışmaya katılan bazı eserlerde "yarım saatte yaptım, 2 saatte yaptım, fazla zaman ayıramadım" gibi mesajlar görmekteyiz. Bu gerçekten düşündürücüdür. Hayatın kendisinin aslında bir yarışma olduğunu düşünürsek bunun ne kadar ciddiye alındığı bu şekilde belli olmaktadır.
Yarışma süresi 1 ay çünkü buradaki bir çok üye çalışan ve fazla vakti olmayan insanlar. Konu üzerinde yeterince düşünüp konuyu sindirebilmeleri, akıllarında ki eserleri layığıyla ortaya çıkarabilmeleri için gerekli olan süredir.

7- Yarışma katılım kuralları açıktır. Seçerken dikkat edilicek kriterler zaten belli. Aynı zamanda herhangi bir eser seçildiği taktirde çalışmanın istenilen 50x70 300dpi CMYK hali istenicektir.

8- Çalışma gerekli görüldüğü taktirde baskıya girebilir. Ancak şu an öyle bir düşünce yok.

9- Hayır,buna izin verilmeyecek. Yarışma ciddi bir konudur ve iş en başında kontrol edilmeden yada fikir olgunlaşmadan yayınlanmamalıdır.

10- Evet, doğru. Forumda ki her çalışma gibi bu eserlerde yoruma açık olmalıdır. Bu her yarışmada zaten böyle değilmidir?

11- Hangi çalışmanın ciddiye alıp hangisinin almadığına karar vericek merci jüridir. Bu da yarışma sonuna kadar kalacaklar demektir.

12- Gerekmezdi. Nedeni ise forumun işleyiş mantığı gereği her çalışma eklendiği tarih itibariyle yayınlanır ve yoruma girer.

13- Bu konu gereksiz kalacaktır
zaten çalışmalar yoruma açık. Çalışma topiklerine gelen yorumlardan zaten kimin favorisi hangisi belli olucaktır. Bu madde 10. sorunuzla çakışmış . Yoruma açık olması doğru değilse üyelerin oylaması yada değerlendirmesine sunmakta doğru olmazdı değil mi?

umarım sorularınıza tatmin edici cevapları verebilmişimdir.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Hakan bey....
Sorularınıza ek bir cevapta benden...
Bu yarışma doğal çevreye yönelik bir yarışma. Dolayısıyla yarışma sonuçlanana kadar bu doğallığa bağlı olarak yaşayacaktır. Yani yaşayan bir yarışma bu.

Forumumuza dikkat ettiysen farklı bir forumdur. Dolayısıyla yarışmamızda bilindik yarışmalar gibi olmayacaktır.

Bu yarışmada her an herşey olabilir (ama olumlu).
Çünkü ilhamını doğadan, formatını bizden aldı. :)

Siz üretin yeterki......
Hoşçakalın....

aralık

🌱Yeni Üye🌱
yarışma hakkında

yarışma ile ilgili hiçbişey anlamadım açıkcası.
katılma şartları nelerdir. nasıl olucak. Nereye ne zaman başvurulacak.Bu konuda
daha geniş bilgi vererek yardımcı olurmusunuz.

Operadevil69

Kreatif direktör
⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.instagram.com
Merhaba Admin ve forum yardımcı yöneticileri;
2050 balık adlı yarışma için yapılan afişlerin Foruma yönlendirilmesi sonucunda kurul veya juri nasıl bir etkileşim için de olup bunları değerlendireceklerdir.
Bu çalışmalardan çıkışlar mı alınacak yoksa, pc ortamında mı bakılacak. Umarım teknik sorunlar çıkmaz, dinlediğiniz ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Açıkcası Jurinin bu denli iyi ve özenle seçilmiş olmasına sevindim.
İyi Olan Kazansın...

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
yarışma katılım süresi dolduktan sonra eserler toplu halde jüri üyelei tarafından değerlendirilip ortak kararla seçim yapılıcak
eserler baskıya uygun olmak zorunda çünkü bu tarz yarışmalarda kural budur
ilerki bir tarihte bu eserleri basıp sergileyebiliriz uygun şartlar oluşursa

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...