Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

digital baskı yaparken ortamının sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

maxsimus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
folyonun uzerine baskı yaparken boya dagılıyor ısıtıcıları calıstırdıgımda etki yapmıyor. ısıtıcı ve klimanınn ısı dereceleri kaç derece olmalıdır ?
bilen bir arkadasım yardım edebilirmi?

katalizor

🌟Usta Tasarımcı🌟
kullandığın folyo da sorun olabilir ? bende daha yeni değiştirdim folyoyu aynı sorunu bende de yapıyordu ama malzemeden kaynaklanıyormuş. Ortam sıcaklıgı da 22 ile 28 derece arasında olmalı mümknse sıcaklığı sabit tutmaya çalış.

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu sorun genelde havalar soğuyunca olur arkadaşımın dediği gibi folyodan da kaynaklanabilri kullandığın boya müadil boya ise büyük ihtimalle oracal folyoda dağılma yapıyodur ünifolu dene
boya değerlerini ve makine ısıtıcılarnı iyi ayarla

cirkinzaza

🌱Yeni Üye🌱
bence ne folyo ne boya tabiki onlarda büyük etken ama en sorun yaratıcı olan ise direkt oda sıcaklıgıdır en az oda sıcaklıgı 22 derece olmalı sabit bi şekilde ısıyı korursan bak gör ozaman hiç bir sorun olmaz deneedim tes etttim onaylıyorum

maxsimus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar unifolu denemiştim, oracal kadar ii sonuc vermemişti.ama havalar sogudugunda bu sorun basladı. hava sıcaklıgını 26 derecede tutuyorum ama baskı yine dagılıyor .makinedeki ısıtıcıların ayarlarıyla ilgili bir bilgisi olan varmı?onlardan kaynaklandıgını dusunuyorum

hakans

🌱Yeni Üye🌱
boyaların yanına ısıtıcı koy
boyaları ısıt sorun kalmaz

Erkan DERYA

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.istanbulreklam.com
Makinenizin markası , Baskı kafalarının modeli , ve boya markasını söylersen daha geniş bir bilgi vermeye çalışırım..

Kolay gelsin

maerdlegna

🌱Yeni Üye🌱
merhaba;

öncelikle ortam ısısından daha önemli olan bir konu ortamın nem oranı.buda ortam ısısıyla doğru orantılı tabikide...

* ortam nem oranı comfort olmalı yani % 45 - % 55 oranında...

* baskı ortamında hava sirkülasyonu olmamalı..

* yani içerdeki hava stabil olmalı

*ortam sıcaklığı 22 - 25 c derece olabilir...ama asıl önemli olaln konu nem oranıdır..

*bu düzen baskının kalitesini % 5 ile % 10 arasında artırır...

*makinenin kendi ısıtıcısı varsa baskıya başlamadan önce açılmalı ve vakum fanının 45 - 47 c dereceye kadar ısınması beklenmelidir..buda baskı kalitesini ciddi anlamda artırır.

*özellikle folyo üzeri baskılarda dikkat edilmesi gereken bir konudur...

* boyaların dağılmasının bir nedenide malzemeden kaynaklanır... malzeme üzerinde ki ilaıcın zamanla kaybolmasından veye farkluı bir yüzeye değmesinden ilac idebilir.

*bir diğer neden ise kafalarda solventin tam olarak dışarı çıkmaması yani iyi purge yapılması gerekir..boyadaki solvent miktarı kafa kalan solvent miktarı ile artarsa..boya dağılma yapar....

baserreklam

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.baserreklam.com
ben unifol folyo kullanıyorum ve elektrikli ısıtıcım var ufo yani yaklasık 2.5 metre geriden baskı alanına doğru tutuyorum çok iyi sonuç veriyor

antigsbjk

🌱Yeni Üye🌱
maerdlegna kardeşim sen eğer baskı makinasıı kullanıyorsann bu dediklerinimii yapıyorsun allah aşkına.kitaptan okuduklarını söyleme.maxsimus ortamın derecesini 27 ye ayarla eğer halaa boya dağıyorsa senin folyonu değiştirirsen bi sonucaa varırsın.

maerdlegna

🌱Yeni Üye🌱
antigsbjk kardeşim

dijital baskı makinesi kullanıyorum evet kaç yıl olduğunu hatırlamayacak kadar

oldu hemde :) o dediklerimide ; profesyonellik anlamında standart baskı öncesi

hazırlıklarımızdır..her gün baskı makinesini 47 dereceye yaklaşık yarım saat - 1 saat ısınmasını bekleyip öyle baskıya geçiyoruz...

çözüm sorun folyoda da olbilir ama öyle direk folyonu değiştir demekle olmuyo..

yapıcaksanız işi bilerek ve tam anlamıyla yapmakta fayda var...

o bilgileride sen hiç bi kitapda okuyamazsın..

bu dediklerim tüm baskı makineleriyle ilgili genel standart ve tecrübelerimizdir...

50 ytl ye satılan nem ölçen cihazlar var dijital..herkeze tavsiye ederim...

arkadaşlar siz de tüm bunlara dikkat ederseniz baskı kalitenizdeki sorunları ve kalitenizde artığını görceksiniz...

maxsimus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar kac gündür bu olayı çozmeye calıstım.
baskının bu halde olmasının tek nedeni sıcaklıktır.
folyo ile alakası yok.vinil üzerine bir kaç baskı yapıp,ortamın sıcaklığını sabit tuttuktan sonra bu olay ortadan kalkıyor.,
bu konuya cevap veren herkese tsk ederim

καяα_мα√i

🌱Yeni Üye🌱
arkdaşlar o boyanın kuruması için zaten makinada yeterince fan vardır hangi makinayı kullanıosun bilemicem ama bence folyoda bir problem var sanırım

antigsbjk

🌱Yeni Üye🌱
maerdlegna kardeşim kaç yıldır baskı yapıp yapmadığın önemlii değil bu konudaa. uzun süredir baskıı yapıyorsandaa bu senin çok tecrübelii olduğunuu göstermezz.tamam dediklerin doğruu olabilir amaa unutmakii her reklamcı veyaa tabelacıı senin gibi o zahmetleree katılmaz.merak etmee dijital baskı makinası plotır gibi oldu artık bütün sorunları herşeyii kitaplaraa veya dergilere döküldüü.hee bu aradaa sen o kitaptan mıı okuyuptamı cevap yazıyorsun diye soracak olursan merak etme okitabın yazarı benimmm..

maerdlegna

🌱Yeni Üye🌱
antigsbjk kardeşim....

güzel cvp... (o kitabın yazarı benim)

neyse umarım birilerine faydalı olmuşuzdur...

uzatmaya gerek yok....

technical_service

🌱Yeni Üye🌱
antigsbjk kardesıme katılıyorum bu ısı olayı gayet basıt 24 - 27 derece arasına ayarlarsın ve baskını yaparsın gene bı sorun cıkartırsa eger malzemeden kaynaklanıuyodur bu konuyu boyle uzatmaya ne gerek var anlamadım 47 derecede tavuk mu pısırıyosunuz

maerdlegna

🌱Yeni Üye🌱
arkdaşlar 47 c derecede tavuk pişirmiyoruz...
makinasında kendi ısıtıcısı olan arkadaşlar için yazdım...

sizlerinkinde olmayabilir...olmadığı için de konuya vakıf değilsin...

makina alt vakumlardan sonra arkada ve önde ısıtıcısı vardır... kullananlar ve bu özelliği makinesinde olanlar için yazdım.d.aha ziyade bu özellik yeni makinelerde mevcut..

ama sizde haklısınız kardeşler dogru siz direk ortam sıcaklığını ayarlayın oda yeter... :)

ama unutmayın ki ortam sıcaklığıyla bu işin doğurduan bir alakası yok...

olay sıcaklık ve nemle ilgili....

ortam sıcak olabilir ama hava kurudur veya çok nemlidir genede mümkün değil iyi sonuç alamazsınız..(sahil kenarı ve nem oranı yüksek bölgelerde yaşanyanlar için)

muallim

🌱Yeni Üye🌱
Dene

Önce her makinada durum farklıdır.Denemelisin.Sırasıyla nedenler:
Folyo - Sıcaklık-ortam nemi- boya-
aynı işi vinil, folyo,kağıt,gibi şeylerle basıp denersin.
Bende de kırmızı boya kenarlardan dağıtıyor, çözemedim.Yine de denemeye devam..Kolay gelsin.

Aragorn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bize ortam sıcaklığı en az 22 derece en yüksek 27 derece demişlerdir. zaten aşağı sıcaklıklarda özellikle folyo'da pötürcükler oluşuyor.

screwshell

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mutlaka dışarıdan bir ısıtıcı ile ısıtıyorsunuz önüne veya su haznesine su doldurun. ki havanın kuru olmasıda kafalarda büyük bir etki yaratıyor.
bi deneyin derim