Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu derste Clipping Mask ve Pen Tool kullanmayı öğreneceğiz.

1. İlk önce Elips Tool ile küçük bir oval oluşturuyoruz (mesela 11x8 mm), dolgusuz.

36860334fj5.jpg

75287222hj3.jpg

2. Daha sonra Direct Selection Tool (A) en üste olan noktayı seçip siliyoruz.

51714571ya5.jpg

3. Objemiz yarım oluyor.

80024056ul9.jpg

4. Her objeyi çizdikten sonra Selection Tool tıklamayı unutmayın. Obje seçili haldeyken Symbols paletinde New Symbols seçiyoruz

95501090vf0.jpg

5. Bu adımda oluşan sembolden yaprak oluşturacağız. Symbol Sprayer Tool (Shift + S) Mouse üzerinde sol tuşa basılı tutuyoruz. Yeni obje oluşuyor (dikkatli olun Symbol paletinde en son yüklediğimiz resim olacak)

71295424fs6.jpg

6. Symbol Sprayer Tool üzerinde tıkladığımızda bir menü çıkar. Burada kendi istediğiniz rakamları girebilirsiniz. Benim Girdiğim rakamlar

Intensity: 10
Symbol set: 5

30920070xg9.jpg

7. Daha sonra oluştuğumuz obje üzerinde daire çiziyoruz. Biraz küçük oluşan objemizde üste olacak. Daire çizdikten sonra kopya alın. Daha sonra o daire bize lazım olacak.

10copyir3.jpg

8. Burada Clipping Mask kullanmaya öğreneceğiz. Bunun için iki obje seçiyorum. Seçtikten sonra Object - Clipping Mask- Make. alta kalan obje üste olan objeye içinde olacak

80163131iz9.jpg

9. Kopyalandığımız daireden yapraklarımıza gölge oluşturacağız. Daire üzerinde Selection Tool ile Alt tuşunu basılı tutarak mouse ile sağa ve biraz yukarı taşıyoruz (bu durumda alt basılıyken dairemize kopya aldık)

66412361kd6.jpg

10. İki objeye seçiyoruz, Pathfinder paletinde (shift+Ctrl+ F9) Subtract from komutu veriyoruz. Burada da Expand butonu üzerine basarak kabul ediyorum.

53342035sx9.jpg

11. Kopya alın ( CTRL+C kopya CTRL+F obje üzerine Kopya alır)

14copyjw4.jpg

12. Şimdi tekrar Symbol Sprayer kullanarak obje oluşturuyoruz. Oluşturduktan sonra 10. adımdaki gibi objeye Clipping mask yapıyoruz. Bu durumda ‘gölgeli’ parça en üste olması gerekiyor.

99807516za5.jpg

16copyqa4.jp

13. Bir daire daha çiziyoruz ama bu sefer biraz daha büyük olacak. Dolgu rengi beyaz, ve en alta gönderiyoruz.

60411896ga8.jpg

14. Oluşan çizim grup yapıyoruz (Ctrl + G). CTRL + C. Ctrl+ F, ve en alta gönderdikten sonra biraz küçültüyorum.

21copyku2.jpg

15. Şimdi ağacımızın gövdesini çizmeye sıra geldi. Pen Tool kullanarak ağacımızın gövdesini çizeceğiz

22dx7.jpg

23copyrj7.jpg

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
16. Daha önce kullandığımız Symbol Sprayer ile ot yapacağız.

24lb2.jpg

25copyfo7.jpg

17. Son olarak Pen tool kullanarak güneş ve bulutları oluşturuyoruz.

26ao0.jpg

27copymd3.jpg

Çeviri: kasta095​

ufuk|

🌱Yeni Üye🌱
süper bir ders umarım bir gün bizde sizn gibi olabiliriz

zkursatt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bazı resimler gözükmüyor yanileye bilirmisin ??

tugba_ustundag

🏅Acemi Tasarımcı🏅
8. adımı yaptığımda bende söle bi acıklama cıkyor: "can't make clipping mask.The top selected object must be a path, a compound shape, a text object or a group of those."
ve maskelemeyi yapmıyor bnm anldığım burda path yapmamı istiyor ama bu sekli nasıl path ceviririm bilmiyorum(bu arada ingilzice ceviriyi yalnısda yapmıs da olablrim :) ) kısacası programın verdiği ünlem cercevesiinde bu sorunu çözmek için yardımcı olurmusunuz?

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
8. adımı yaptığımda bende söle bi acıklama cıkyor: "can't make clipping mask.The top selected object must be a path, a compound shape, a text object or a group of those."
ve maskelemeyi yapmıyor bnm anldığım burda path yapmamı istiyor ama bu sekli nasıl path ceviririm bilmiyorum(bu arada ingilzice ceviriyi yalnısda yapmıs da olablrim :) ) kısacası programın verdiği ünlem cercevesiinde bu sorunu çözmek için yardımcı olurmusunuz?

Clipping Mask uygulması için : mesela bizim derste ilk önce siz desen çizdiniz daha sonra üzerine bir daire daha çizdiniz clipping mask uygulamak için, öyle mi?

Clipping Mas uygulaması için İKİ obje BİRDEN seçmelisiniz, daha sonra cliping mask Uygalayin

kolay gelsin

tugba_ustundag

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Clipping Mask uygulması için : mesela bizim derste ilk önce siz desen çizdiniz daha sonra üzerine bir daire daha çizdiniz clipping mask uygulamak için, öyle mi?

Clipping Mas uygulaması için İKİ obje BİRDEN seçmelisiniz, daha sonra cliping mask Uygalayin

kolay gelsin
evet aynen dersteki sybol ekledm snrda sprayer tool ile coğaltım snrda daire cizip her 2sini birden secip maskeleme yaptım ama bu hatayı verdi(dediğiniz gibi 2 objeyi secmeme rağmen böle bu ünlem verdi )

ama anlamadım işte neden böle bi ünlem verdiğini:S

ilginctir kac saatir bulamadığım hata dedğim gibi yapmama rağmen cözülmezken smdi kendi kendine cözüldü yinede verdiğiniz cevap ve yardımlar için tessekkür ederim kasta

Moderatör tarafında düzenlendi:

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
can't make clipping mask.The top selected object must be a path, a compound shape, a text object or a group of those."

''mask uygulamazsınız, çünkü Path (yol) seçmediniz.'' İki obje birden çeztınız için emin olur....
iki obje seçmek için selection tool ile objeler yakında (mesela alt kısmında başlayain) sonra sürkelerek yukarıyı çeken... yani ne zaman böyle bir şey yaparsınız noktalı siyah çerçeve olacak...

ya da Shift tuşu ile birlikte seçim yapın

Not: forum kurallara floog yapmak aykrı, bunun için mesajlarınızı birleştirdim

tugba_ustundag

🏅Acemi Tasarımcı🏅
can't make clipping mask.The top selected object must be a path, a compound shape, a text object or a group of those."

''mask uygulamazsınız, çünkü Path (yol) seçmediniz.'' İki obje birden çeztınız için emin olur....
iki obje seçmek için selection tool ile objeler yakında (mesela alt kısmında başlayain) sonra sürkelerek yukarıyı çeken... yani ne zaman böyle bir şey yaparsınız noktalı siyah çerçeve olacak...

ya da Shift tuşu ile birlikte seçim yapın

Not: forum kurallara floog yapmak aykrı, bunun için mesajlarınızı birleştirdim

tmm açıklama için tşk ederim kasta
Not:floog nedir bilmiyorum onuda sölersen ona göre foruma yazılarımı yazarım

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

luuis

🏅Acemi Tasarımcı🏅
anlatım hoş sade. ağaçın gövdesi daha iyi olabilirdi ama

sekerdj

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar dersler güzel ama resimler görünmüyor
nasıl öğrenicem bu konuyu resimleri düzenlersenizçok ama çok sevinirim...

hasana11

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
güneş çizimi çok komik teşekkürler ders için :D

alpertonga

🌱Yeni Üye🌱
bazı resimler görünmüyor kırmızı çarpı işareti var onları nasıl görebiliriz.