Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

dergi boyutları

aynursengun

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar indesign da dergi hazırlayacam ama sayfa boyutlarını kaça kaç yapıcağımı bilemiyorum yardım edermisiniz?

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
Derginizin boyutu nedir acaba?

Eğer A4 ise (ki genelde A4 olur bir dergi) genişliği 21 cm, yüksekliği 29,7 cm olarak ayarlayabilirsiniz. Sağ-sol ve üst-alt marjlar ise size kalmış. Ben "en az" 1 cm ayarlamanızı öneririm. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.

aynursengun

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dergi a4 kağıdından biraz küçük olan dergiler varya onlardan olacak. boyutları matbaa mı bilir acaba ???

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
:) İlginç. :) Derginin boyutunu bilmediğinize göre size ait değil. Dergi tasarımını size veren kişiye sorarsanız, o size boyutunu söyleyecektir. Matbaacı bilemez. :) Kolay gelsin.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
şimdi dergi boyutu, fiyatı doğrudan etkileyen bir olay, ayrıca derginin karakterini de aynı dorğulukta etkileyecektir. Dergi boyutu, bütçe ve içerik olmak üzere 2 ana konu ekseninde karar verilerek bulunur.

yukarıdaki bilgiler ışığında, istediğiniz ebatta dergi bastırabilirsiniz... Dergilerin belirli, standart bir ebatı yoktur...

ayrıca şahsi fikrime göre, a4 dergi kadar ezik birşey yok... en güzel tasarımla bile hep bir broşüre bakıyormuşum havası veriyor. favorim 22-30 dur. ele gelir, ben burdayım der... ama a4 e göre baya bi fiyat farkettiriyor tabii...

rokozay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şimdi dergi boyutu, fiyatı doğrudan etkileyen bir olay, ayrıca derginin karakterini de aynı dorğulukta etkileyecektir. Dergi boyutu, bütçe ve içerik olmak üzere 2 ana konu ekseninde karar verilerek bulunur.

yukarıdaki bilgiler ışığında, istediğiniz ebatta dergi bastırabilirsiniz... Dergilerin belirli, standart bir ebatı yoktur...

ayrıca şahsi fikrime göre, a4 dergi kadar ezik birşey yok... en güzel tasarımla bile hep bir broşüre bakıyormuşum havası veriyor. favorim 22-30 dur. ele gelir, ben burdayım der... ama a4 e göre baya bi fiyat farkettiriyor tabii...

mesajınızın başında yazdıklarınıza katılmakla birlikte
şahsınızla değil şahsi fikrinizle akılcılık pek bağdaşmıyor...
"ne kadar çok para o kadar iyi dergi" demek değildir heralde katılırsızın..
aksi takdirde..
30x44 yapsak of of of...
60x88 yapkak aman yarabbi..
hele bide 70x50 yaparsak içeriğinde hiç bişey olmasa da olur ;)

derginin net boyutları imal edildikten sonra traş sonrası belli olur..
genelde 19x27 gibi bir ölçü kalır... (19,5x27,5 ta olur.)
bu ölçü sizinde belirttiğiniz gibi ölçü/fiyat ilişkisinin en optimum olanıdır.

Birde alışkanlıklar vardır. gerek dergi okuyucusunun alışkanlıkları, gerekse imal eden matbaanın alışkanlıkları.. eğer genel dergi ölçülerinin dışında bir dergi yaparsanız bu alışkanlıklara karşı zorluk yaşarsınız..

Bir örnek vermem gerekirse..
22x30 ebadında bir dergi yaparsanız, dergilerin ortadaki sehba üzerinde durduğu bir ofiste bu ölçüdeki dergileriniz, o ofisi düzenleyen temizleyen kişi tarafından "istif düzeni" gereği en altta atılır.. içeriğinden yada derginizin başka özelliklerinden ziyade ölçüsünden kaynaklanan "pratik toplama hareketi"nin doğal sonucudur bu..

aksine küçük boyutlu bir dergide yaparsanız en üstte durması muhtemel olacağı gibi diğer dergiler arasında kaybolacağıda muhtemeldir.

Dağıtımda da büyük dergiler bazı zorluklar yaşar.. Diğer dergilerle aynı balya içinde bağlandığında büyük derginizin kenarları ip yada şirink dolayısı ile deforme olur.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Şimdi ben sizin neye katılmadığınızı anlamadım :) ben kişisel beğenimden bahsediyorum.
ayrıca a4 ten hoşlanmadığımı belirttim ki bunun sebebi ucuz olması değil, bu ölçünün çok standart olmasıdır. Keza herhangi bir dönem ödevi, herhangi bir fotokopi veya herhangi bir aklınıza ne gelirse genelde a4 tür...

oldukça sıkıcı...

derginin net boyutları imal edildikten sonra traş sonrası belli olur..
genelde 19x27 gibi bir ölçü kalır... (19,5x27,5 ta olur.)
bu ölçü sizinde belirttiğiniz gibi ölçü/fiyat ilişkisinin en optimum olanıdır.
.

şimdi bu dediğiniz doğru değildir. derginin ebatı, müşteri ve yaratıcı kadro tarafından belirlenir, gerektiği kadar taşırma verilir. Dergi makaslandıktan sonra kalan ölçünün ne olacağına tasarımcı karar verir, Tıraş makinası değil... bundan daha küçük bir ölçü çalışıldığında fiyat bu en optimum dediğinizden daha da az olacaktır kuşkusuz...

ayrıca ebatlar konusunda,

DB'den ciner'den ya da benzer büyük dergi gruplarından çıkan dergileri cetvel kullanarak ölçmenizde fayda var.

pek a4'e rastlamayacaksınız buna emin olabilirsiniz. Sanıyorum bu bahsettiğiniz istif düzeni önermesini bir daha düşünmeniz gerekebilir...

iyi çalışmalar.

sinkul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Soruyu soran arkadaşımız yok ortada...Soruyu sordun madem takip et...Zaten soru da normal değil dergi boyutunu kaç çalışıyım, valla ortaya bi karışık çalış işte ne bilsin insanlar....

Cuneyt Mert

🌱Yeni Üye🌱
A4 kağıda 22x30 havası vermek istiyorsanız tasarım gücünüzü kullanıp üsttten ve alttan 2-3 cm boşluk bırakıp çalışacaksınız bu kadar basit

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
sizin mantığınızla,

Gala dergisini üstten 2-3 cm boşluk bırakarak a4 şeklinde tasarlayabiliyoruz. :)
Ya da Media Cat dergisini bir iki cetvel hilesi a4 basabiliyoruz...

Süpermiş,

Hemen ilgililere söyleyelim de, boşu boşuna kağıt masrafı etmesinler...

Arkadaşlar, Dergi, kitap, katalog tasarlamak, afiş poster tabela tasarlamaya benzemez,
Bu mecraların en önemli unsuru en başta ölçüleridir.

Bu konuda bir ürün tasarlayacaksanız, Mutlaka ama mutlaka bir kitapçıya gidin, tek tek inceleyin, neden bazı dergiler çarşaf gibi bazı dergiler kitap gibi diye kafa yorun.

çok faydasını göreceksiniz...

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar indesign da dergi hazırlayacam ama sayfa boyutlarını kaça kaç yapıcağımı bilemiyorum yardım edermisiniz?

Sanırım size "Hadi bize bir dergi yap dediler" :tongueout: şöyle bir yol önerebilirim gidip herhangi bir gazete bayisinden farklı ebatlarda 3-5 dergi alın ve beğendiğiniz bir tanesinin ölçülerine göre hazırlayın.

goksal

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hımm

soru ve sonrasında verilen cevaplar ve ortadaki duruma bakılınca kaçmak daha kolay geldi bana :D:

anilsen

🌱Yeni Üye🌱
Pdf

Arkadaşlar hayırlı akşamlar. bir hocam ödev olarak indesing de dergi hazırlamamı istedi fakat Pdf uzantısında istedi. Id yi pek anlamıyorum. illustrator de yapsam ve pdf olarak göndersem belli olur mu acaba ?