Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: Photoshop ta vector mask nasıl yapılır?

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
php.ta vector mask nasıl kullanılıyo ve vector maskın içindeki seçenekler ne anlama geliyor? resimli olarak anlatır mısnız? penle birşeyler çizip uyguluyorum, fakat hiçbirşey olmuyorr.....

_oncul

🌱Yeni Üye🌱
ewt ya bunu bende istiorum, lütfen bilen biri anlatabilir mi?? teşekkürler...

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Arkadaşlar vaktim olsa bir ders hazırlayabilirim inanın yok.Size kaynak sunuyorum o yüzden
1-)
Vector mask PS de vektörel çalışma için yapılmış çok kullanışlı bir mask türüdür. Vector mask giydirdiğiniz bir dolgu rengini (Dikkat!!! dolgu rengi dedim herhangi bir fotoğraf değil) istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Transform çok hızlı olur pixel formattaki herhangi obje gibi değildir. Tam anlamı ile vektöreldir. PSD dosyalarınız; 4358378465 dpi bile olsa içinde vector masklı objeleriniz warsa birkaçyüz kb. tutar.
Kısacası Pen ile seçiminizi yaptıktan sonra sağ tıklayıp Create Vecktor Mask dediğinizde çalışmanız hem dekupe edilir.Hemde kalan şekil vektöre dönüşür.Yardımcı olabildiysek ne mutlu...

burda pen tool ve vector maskla ilgili bir video tutorial var..
özellikle pen toolla nasıl çalışıldığını öğrenme açısından güzel..
Vector Mask

burda da vector mask hakkında ayrıntılı bir bilgi var ama ingilizce..ingilizcesi iyi olan bi arkadaş bize tercüme eder belki
https://www.heathrowe.com/tuts/knockout.asp?knockout=vectormask

2-)
İlk denememiz için yeni bir boş çalışma sayfası açalım ilk olarak resim üzerinde deneme yapalım, Sahneye bir resim alalım move tool aracı ile resmi boş sayfa üzerine yerleştirelim.
Pen tool aracını seçelim
07222008125551880011kc6.jpg

Sahmedeki resmimiz üzerinde seçimimizi yapalım.seçimi çalışmalarınızda daha itinalı yaparsanız daha düzgün ve güzel olur
07222008125551880022ic4.gif

Layer penceremizide resim üzerinde gördük bir başka araç Elipse Tool kullanarak bir örnek daha yapalım.
Boş sahnemize örnek resimdeki uygulamada gördünüz renk tonlarını yapalım bu çalışmada elipse tool aracını kullanacağız
07222008125551880033sh6.gif

alıntıdır.

purple

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Paylaşım için teşekkürler AliEmre:)

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
sağol arkadaşım bunu bilmiyordum öğrenmiş oldum.iyi çalışmalar.

ozanx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
güzeldi, tşk.