Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

aLcaK

🏆Pro Tasarımcı🏆
Şu anda 400 YTL alıyorum, tabiki sigortasız...
Sabah 8de başlayıp akşam en erken 20de çıkıyorum ve photoshop, corel draw, autocad kullanıyorum... ayrıca baskıdan kesime kadar tüm işlere yardım etmemin yanısıra tahsilat ve dağıtım işlerine bile çıkabiliyorum, öğlen yemeği yemeyi unuttuğum çok oldu... Bütün evrak işlerini, bilgisayarın kurulumundan içerisindeki tüm programın kurulmasına kadar tüm bilgisayar işlerini ve kamera sisteminin tüm işini de yapan benim...

Sonuç; bu cumartesi (01.03.08) maaşımı alıp işi bırakıyorum, ama nedeni yukarıda yazdıklarım değil...
Ben yokken bilgisayarımı kurcalayıp hazırladığım işlerin bozulması ve bundan benim sorumlu tutulmam... saat 10da mal dağıtımı ve tahsilata çıkıp saat 18de yorgun bitkin halde işyerime dönünce "ne oldu işler?" diye sorulması...
Büro ve iş yönetimini bilmeyen bir patron ve iş ahlakına sahip olmayan çalışanlar...
Bilgisayarda çalışırken patronun hemen yamacıma oturup "..şu şöyle.." "..bu böyle.." "..ikisinide seç.." "..şimdi l'ye bas.." "..tamam ordan kes.." "..yok olmadı.." "..onu şuna ortala.." "..kılik yap kontür ver.." (buradaki kılik mouse'un sağ tuşu oluyor) "..şift ceterele s'ye bas.." vs. vs. vs.....

Kendimi Azad Edeceğim Kısacası... Çünki bunun adı Grafikerlik değil KÖLELİK (idi...)

Gökhan Tekin `nin başka bir konudaki linkiyle okudum yazdıklarınızı( üzülerek )...

İş yerimden bende sizin yaşadığınız sorunları yaşayarak ayrıldım. Maaşım sizinkine bakarak iyiydi... 500 ytl + Sigorta yemek yok . Patronum benden çok grafikerdi. En son gün buyrun siz oturun dedim ve çıkışımı imzaladım.

Şuan orada durduğum saatleri ağlayarak hatırlıyorum...

turkmen_san

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar bende bir soru sormak istiyorum şu an günlük 70 tane web card yapıyorum ve bu hergün 1 artıyor ve günlük 1 tanede mynews yapıyorum aldığım ücret 500 ytl yazdığınız ücretleri görünce şok oldum sizde ben bu maaşı hak ediyormuyum yada ne kadar olmalı bir fikriniz varmı bana tavsiyeleriniz nelerdir unutmadan üstelik sigortasız.

gsyaso

🌱Yeni Üye🌱
sigortasız, üstelik belirtilen ücretlere çalışılmaz.
grafikerlik saygn bir meslek. bu kadar ucuzlatılması çok üzücü.

dD

dejavu38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende kayserıde garfikerlik yapıyorum corel photoshop 3d max
freehand autocad flash kullanıyorum
1.700 ytl maas alıyorum
ama emegımıze gore cok az bazen sabahladıgım oluyor pc basında

seher

🏅Acemi Tasarımcı🏅
rapıdo ya program mı dedı o vatandass gercektenn cok guldumm. inanmıyorumm yaa(birde profesyonell yapıyormuss:D:D)

ahura

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben manisa salihlideyim. burda da 520 YTL MAAŞ (!) alıyorum. üstelik de yemek parasını çoğunlukla cebimden ödüyorum :) ama bi güzelliği var, sigortam da yatıyor...

Şu anda 400 YTL alıyorum, tabiki sigortasız...
Sabah 8de başlayıp akşam en erken 20de çıkıyorum ve photoshop, corel draw, autocad kullanıyorum... ayrıca baskıdan kesime kadar tüm işlere yardım etmemin yanısıra tahsilat ve dağıtım işlerine bile çıkabiliyorum, öğlen yemeği yemeyi unuttuğum çok oldu... Bütün evrak işlerini, bilgisayarın kurulumundan içerisindeki tüm programın kurulmasına kadar tüm bilgisayar işlerini ve kamera sisteminin tüm işini de yapan benim...

Sonuç; bu cumartesi (01.03.08) maaşımı alıp işi bırakıyorum, ama nedeni yukarıda yazdıklarım değil...
Ben yokken bilgisayarımı kurcalayıp hazırladığım işlerin bozulması ve bundan benim sorumlu tutulmam... saat 10da mal dağıtımı ve tahsilata çıkıp saat 18de yorgun bitkin halde işyerime dönünce "ne oldu işler?" diye sorulması...
Büro ve iş yönetimini bilmeyen bir patron ve iş ahlakına sahip olmayan çalışanlar...
Bilgisayarda çalışırken patronun hemen yamacıma oturup "..şu şöyle.." "..bu böyle.." "..ikisinide seç.." "..şimdi l'ye bas.." "..tamam ordan kes.." "..yok olmadı.." "..onu şuna ortala.." "..kılik yap kontür ver.." (buradaki kılik mouse'un sağ tuşu oluyor) "..şift ceterele s'ye bas.." vs. vs. vs.....

Kendimi Azad Edeceğim Kısacası... Çünki bunun adı Grafikerlik değil KÖLELİK (idi...)

sevgili kardeşim... bu yazımı okuyacak mısın bilmiyorum. ama inan bana, şu yazdıklarının hepsi ve daha fazlasını 10 yıl boyunca o kadar çok yaşadım ki... bütün hepsi tecrübeyle sabittir bende alattıklarının! Fazlası var eksiği yok... Ne diyeceğimi bilemiyorum. Az kaldı kendi yaşadıklarımı hatırlayıp sabahın köründe hüngür hüngür ağlayacaktım.

Olur kardeşim, olur. 'Kıroyum ama para bende' mantığıyla iş yapan insanlarla çalıştığımız sürece böyle olur. Çözüm? Bilmiyorum :(

cicekuslu

🌱Yeni Üye🌱
ben o yüzden desinatrlük yapıyorum 1650 maaşa bizim piyasa böle 1500le 1800 arası oda eniyilere

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
Amsterdamdada bu grafik ucretleri oldukca iyi :D:D:D

seykan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar hepinizde kendinize göre haklısınz... Ni tekim bende birkaç şey söylerim... (Çok nadir siteye giriş yapıyorum ama bu konuyu es geçmeyim dedim... bende biraz derdimi ve olayları anlatayım ankaradaki...)

Öncelikle kendi şirketimden bahsedeyim sonra...

Bizim şirkette ben 2 senedir çalışıyorum, kendi firmam vardı firmayı yürütemedik, eski müşterimin yanında işe başladım 2 sene dolacak ve 2 senedir ben bizimkilerle tartışıyorum, bizim fiyatlar bunlar değil insanları ucuza işe alıyorsunuz sonra iki çalışıyorlar bir hafta sonra gidiyorlar diye... benim maaş iyi ama ben bile kendi akranlarımla az maaş alıyorum geliyor (gerçi bugünlerde işler az ama yoğun olduğu günlerde oluyor bunla maaş kıraslanmaz değil mi?)

Ben bazen bizim piyasa böyle değil diyorum, KENDİNE PİYASA MI OLUŞTUYORSUN diye cevaplar geldi zamında... Neyse Dershane ve Yayıncılık sektörlerinde çalıştım hemen hemen Bilgisayar üzerine her türlü işten anlarım ve firmanın joker adamıyım... İyi biryerden istediğim teklif gelirse belki değerlendiririm ama artık sıkıltım 12 senedir bu sektördeyim, kaç iş değiştirdim yeter, arkadaşlar devamlı iş değiştirmek hiç iyi değil, her değiştirmede maaşım bir kademe aşağı düşmesede hep aynı kalıyor ne yükseliyor ne de düşüyor... Olduğunuz yerde sayıklıyoruz... Onun için sabır ediyorum... firmam büyüyen bir firma ve en eski elemanlarından biri olarak sonuna kadar burada kalmayı düşünüyorum... piyasa kötüleşir işsizlik diz boyu... Allaha şükürler olsun...

İkinci mesele ise mesleğim ile ilgili...
Ya ben kendime 12 senedir bu meslekte olmama rağmen tasarımcı veya grafikerci diyemiyorum, o kadar bilmediğim şey varki? Bunun üzerine grafikerlir veya tasarımcılık demem için kendime tasarımlarım tamamen özgür benim fikirlerim üzerine olması lazım,,, çoğu kişi kopyala yapıştır veya biryerde gördükleri tasarımları biraz modifiye edip işi bitiyorlar (bende dahil onun için demiyorum kendime zaten)...

yani bu işin okulu yok YETENEK meselesi, ama çoğu tasarımcının birkaç gündü yapmaya çalıştığını ve yaptım bitti dediği işte hatalar ve yanlışlıklar bulacak kadar da iyirimdir...

Neyse çooook uzun bir yazı oldu hepinize teşekkür ederim...

Sabır dilerim, iş sektörü gerçekten zor, patronlar artık pc yi bir ENTER a basmak zannetselerde eğer ekmek paranızı gününde ve sizi zorlamıyor ise ücret sabretmeye çalışın...

deyim ben... hoşcakalın

güneş gün

🌟Usta Tasarımcı🌟
dehşete düştüm arkadaşlar

nedri bu ya tüm sayfaları okudum ve dehşete düştüm arkadaşlar inanın...ağlayacağım nerede ise ben öğretmenlik okuyorum ama öğretmenlik yerine grafik tasarımları yapmayı ve bununla hayatımı kaznmayı istiyordum bu isteğim bilgisayarla haşır neşir oldukça artmıştı ama bu okuduklarımı görünce ben en iyisi yine öğretmen olayım başlar başlamaz 800 900 ytl ek ücret felan 1200 1300 bulur tabi onun için haftanın 5 günü dolu olur ama olsun cumartesi pazar tatil sabah 8 akşam 5 ...korktum valla yazılanaları okuyunca 10 kişiden 2 si 3 ü memnun gerisi vahimmm...

efsunlu_kizz

🏆Pro Tasarımcı🏆
yazılanları okuyunca gercekten cok sasırdım ben grafiker degilim olmayı düsünüyormuyum acıkcası bu yazılanları duyunca en iyisi kendi meslegimdir derim kusura bakmayın ama arkadaslar ist gibi bir yerde sekreterlik fiyatları 600 700 den baslıyor sekreterligi kötüledigimden degil tabikide ama neden bu piyasa bu kadar düsük işsizlik nedeniyle verilen üc kurus maası tabi olmak bu piyasanında degerini düsürür ben grafik tasarım kursuna gidiyorum ve inanın bilmeyen insanlar icin grafikerlik meslegini o kadar allayıp pullayıp anlatılıyorki benim kurstaki hocalarımın bile söyledigi piyasa fiyatları sizin söylediklerinizin cok cok üstünde demekki insanların bir nevi gözünü boyuyorlar

benim iş prensiplerim sabittir ödün vermem işimi yaparım gerisi beni ilgilendirmez derim
kişi fiyatını kendi belirler sen aldıgın parayı hak ettigini düsünüyorsan sorun yok
ilk basta sartlarınızı iyi belirleyinki yıllar sonra aynı maasta sabit kalmayın
ve sigortasız calısan arkadaslarım bu bir suctur emin olun 200 300 ytl vermeye cimrilik eden insanları sikayet ettiginizde milyar olarak ondan cıkcak bu para lütfen boyun eymeyin haksızlıklara
şimdi bana bunları türkiye sartlarındamı olcak diyenler cıkarsa ben birey olarak üstüme düseni yaparım yapmayanları uyarırım minnet duygum yoktur ben emek veriyorum hak ettigimi istemek hakkımdır

umarım hepiniz hak ettiginiz degerleri alırsınız

baran62

🌱Yeni Üye🌱
slm arkadaşlar uzun süredir arada birşeyler lazım oluyo resim felan bayada işime yarıyo paylaşımınız için öncelikle teşekür ederim....Bu maaş konusu gerçekten sıkıntılı kimse haketigini alamıyor....paranın kimin kazandığı beli zaten aslında şöyle birşey olmalı...bazı bölgelerde grafiker ve tasarımı bilen kişiler kendilerine büro açmalı istege göre işleri yapıp göndermeli...her iş başı rakam biçilmeli belki böel haketigimiz alabilir...biraz zor ama böel olmalııı

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
yazılanları okuyunca gercekten cok sasırdım ben grafiker degilim olmayı düsünüyormuyum acıkcası bu yazılanları duyunca en iyisi kendi meslegimdir derim kusura bakmayın ama arkadaslar ist gibi bir yerde sekreterlik fiyatları 600 700 den baslıyor sekreterligi kötüledigimden degil tabikide ama neden bu piyasa bu kadar düsük işsizlik nedeniyle verilen üc kurus maası tabi olmak bu piyasanında degerini düsürür ben grafik tasarım kursuna gidiyorum ve inanın bilmeyen insanlar icin grafikerlik meslegini o kadar allayıp pullayıp anlatılıyorki benim kurstaki hocalarımın bile söyledigi piyasa fiyatları sizin söylediklerinizin cok cok üstünde demekki insanların bir nevi gözünü boyuyorlar

benim iş prensiplerim sabittir ödün vermem işimi yaparım gerisi beni ilgilendirmez derim
kişi fiyatını kendi belirler sen aldıgın parayı hak ettigini düsünüyorsan sorun yok
ilk basta sartlarınızı iyi belirleyinki yıllar sonra aynı maasta sabit kalmayın
ve sigortasız calısan arkadaslarım bu bir suctur emin olun 200 300 ytl vermeye cimrilik eden insanları sikayet ettiginizde milyar olarak ondan cıkcak bu para lütfen boyun eymeyin haksızlıklara
şimdi bana bunları türkiye sartlarındamı olcak diyenler cıkarsa ben birey olarak üstüme düseni yaparım yapmayanları uyarırım minnet duygum yoktur ben emek veriyorum hak ettigimi istemek hakkımdır

umarım hepiniz hak ettiginiz degerleri alırsınız

katılıyorum... aynen işimi yaparım paramı alırım... yoksa diğer türlü çok zor durumlarda kalınabiliyor insan

egalite

🌱Yeni Üye🌱
5 senedir etiket sektörü işindeyim. Aldığım maaş 1100 YTL+Yol+SSK . Ben kendi maaşımı bile az bulup yeni bir iş kendime bakarken, forumda alınan maaşları görünce acayip içim karardı. :sad:

aLcaK

🏆Pro Tasarımcı🏆
çok üzülüyorum

Biz grafikerler olarak kendi fiyatımızı kendimiz belirleyebiliyoruz evet(!). Geçenlerde ambalaj tasarım için birisiyle görüştüm ve adam bana bir kızla konuştum grafiker 50 Ytl istiyor ambalaj tasarımına sen daha ucuza yap sana yaptırıyım diyor. Gerçekten çok şaşırdım dediğine. Sonra benim bildiklerim yanlış mı diye reklamcılar derneğine baktım ve adamın bana teklif ettiği fiyat ile ordaki fiyatın arasında oldukça büyük bir uçurum olduğunu gördüm. Çok üzüldüm bu hale düştüğümüze...

Freelance arkadaşlarım lütfen fiyatlarımızı düşürmeyin. Bizler değil başkaları bunlardan kazanç sağlıyor. :hmm2:

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
İş verenler elamanlarına hak ettigi ücretleri ödemedikleri sürece, free çalisan ve ajans fiyatının altına çalışan kişilerin çıkması normardır... Free çalışan kişi elbette ajansın altına bir fiyatta çalışmalı...

loockle

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar maaşlara bakınca içim karardı gerçekten ben atv-sabah ta çalışıyorum burda grafikerler 2-3.5 arası alıyorlar :/

aLcaK

🏆Pro Tasarımcı🏆
Evet altına çalışmalı katılıyorum ama bu kadar düşürmeleri normal mi ?

polat_aragorn

🌱Yeni Üye🌱
yaa arkadaşlar ben bugün grafikerliğe başlamak için bi matbaacıya gircektim ama sizin bu konuşmalarınız bu maaşlar beni grafikerlikten soğuttu 18 yaşındayım grafiker olmak istiyodum benim bi arkadaşım bana 3.5 milyar alıom dedi aylık dedi bn o yüzden girmek istedim bu işe o nasıl alıyor o zmn o sizden farklı işmi yapıyor sorucam sizede cvp vercem 2.5yıldır yapıyomuş o bu işi.. sorucam ona bakalım doğrumu söylüyo bu kadar kişi 1 milyar , fln 600 ytl alırken o nasıl 3.5 milyar alıyomuş sorcam cvpı iletirim size