Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gömülen resim kırık kırık çıkıyor (300 dpi)

pith

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bir katalog çalışması yapıyorum. Ai dosyasına gömdüğüm psd görüntüsü kırık kırık görünüyor. Sorun görüntüleme modunda değil çünkü dışa aktarınca da yine aynı kırıklıklar görünüyor.

458x266 mm orjinal boyutu
122x71 mm sündürerek küçülttüğüm boyutu.

CMYK renk modünda 8 bit renk ve şeffaflık içeriyor.

psd yi ilk ai içerisine gömdüğümde orjinal boyutundayken gayet kırıksız görünüyor ama küçltünce bozuluyor. Dışarıya jpg olarak verdiğimde de bu kırıklıklar kalıyor. Baskıya verince de muhtemelen böyle basılmış olur.

Nasıl düzegün çıkar, ilk önce ps ile küçültüp öyle mi içe gömmem gerekir sizce. ps ila akıllı nesneye çevirip küçültsem mesela?

pith

🌱Yeni Üye🌱
Sorunu çözdüm, meğer psd dosyaları 300 dpi modunda sanmışım, ai 300 olunca uyum sorunu oluşmuş haliyle.

serkanbens

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bende merak ettim şimdi. Photoshop'tan Aİ'ye resim aktarınca yada bir çalışma olsun farketmez kırık kırık gözüküyor. Bunun sebebi photoshop'ta 300 dpi olması mı ? Yani Photoshop'ta 300 dpi ise illustrator'de düşürmek mi gerekiyor ?

pith

🌱Yeni Üye🌱
Evet kesinlikle öyle. Bunun dışında, çalışma ekranındayken zoom değerine göre kırıklıklar görünür bu önemli değil, önemli olan imaj olarak dışa aktardığımızda kırıkların olmaması. Bunun için ilk bakmak gereken ayar dpi diyebilirim. Ben en son baktım gerçi :)