Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: Photoshop ile Piksel Art çizimi (Pixel Art)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
İlk önce derse başlamadan bilmeyen arkadaşlara, Piksel Art (Pixel Art) için kara kalem ve silgi kullanacağımızı söylemek isterim.

I. Baş çizmek

Size, bu derste nasıl çizimden kukla için eskiz oluşturacağımızı göstermek istiyorum.

1. İlk önce daire çiziyoruz. (resim 1)

2. Daha sonra bu daireye resim 2 deki gibi çene kısmı çiziyoruz.

3. Dairenin altta olan çizgisi bize lazım değil. Onun için onu çizgiyi siliyoruz. Bu durumda bizim karşımıza basit bir baş çizimi çıkıyor. Daha sonra iki çizgi çiziyorum (yatay / dikey) Bu şekilde göz ve burun kısmını doğru bir şekilde hizalayacağız. Daha sonra göz boşluklarını çiziyoruz. Bunun için merkez noktaları tam horizontal çizgi üstende olacak. Göz arasında boşluk, göz büyüklüğü kadar olması gereklidir. Solda ve sağda boşluklar göze göre ½ kadar olmalı.

63069782fw2.jpg

4. Gözler için bazı detaylar ekliyoruz. Gözümüzün üst kısmına biz çizgi çiziyoruz. Gözden biraz daha uzun bir çizgi çizerek göz kapağı hissi veriyoruz. Kirpik için çizgi biraz daha kalın yapıyoruz. Daha sonra gözbebeği kısmını ve tabiî ki kaşları belirliyoruz.

5. Burnu belirmek için ben küçük bir çizgi oluşturdum. O çizgiye eğer dikkatli bakarsanız çene kısmı ve kaşların tam ortasında. Burnu çizmek için benim gibi çizmenize gerek yok. Her yüz farklıdır. Sizde istediğiniz gibi çizebilirsiniz.

6. Burnun altına ağız çiziyoruz. Resimde benim nasıl dudak çizdiğimi sizde görebilirsiniz. Göz bebeklerinden iç kısmında iki dikey çizgi çiziyoruz. Çizgimiz ve dudak kenarları bir birinin üzerine gelmesi lazım. İlk önce üst dudağı, daha sonra ise alt dudağı çiziyoruz. Yine istediğiniz gibi dudak çizebilirsiniz. Benim gibi çizmeye çalışmayın, her dudakta aynı değildir. (Dikey çizgiyi silebilirsiniz. Artık bize lazım değil.)

57490824wr8.jpg

7. Şimdi sıra geldi kulakları çizmeye. Ben tekrar yardım için hafif çizgi çiziyorum. (Resimde sizde görebilirsiniz) Üst kısmı kulaklar ve kaşlarla aynı hizada olması lazım. Alt kısımsa bu durumda burun alt noktasına hizalı olmalı.

8. Şimdi kulak ve yüzü bölen çizgiyi biraz siliyoruz. Yani kalınlığını azaltıyoruz ve kulakların iç kısmını çiziyoruz.

47968147nf4.jpg

II. Beden Orantısı

Çizim sanatında beden çizmek için baş boyutu kullanılır. İdeal vücut 8 baş büyüklüğü kadar hesaplanır. Resme bakarsınız vücudu 8 e böldüm. Kadın için – kalçaları omuz kadar aynı, erkek için kalçaları bel kısmı kadar olmalı.

49700026tv2.jpg

III. Beden pozisyonu

1. Çizmeden önce nasıl bir poz olacak diye çok dikkatli düşünmek gerek. El kısmı, bacak kısmı nasıl duracak. Kalça ve omuz kısmı için karkası nasıl oluşturduğumu görüyorsunuz. Ayrıca eklem yerlerine küçük daireler çiziyorum.

11087269aw7.jpg

2. Şu anda kuklamız standart bir duruşa sahip oldu. Bu durumda biz ona değişik bir pozisyon vereceğiz. Ayakta durduğumuzda ağırlığımız bir ayakta duruyormuş gibi bir görüntü vereceğiz. Çok dikkatli olun, çünkü bu durumda kalçalar ve omuz kısmı resimde gördüğünüz gibi aynı hizada olmuyor.

86937213si8.jpg

3. Karkas işleriniz bittiğinde vücut kısmına geliyoruz. Resme bakarsanız, beden bölümü için düz duran bir beden çizdik. Aynı şekilde poz veren manken kuraları uyguluyoruz.
Şimdi çizdiğimiz örneği boyayacağız. Eğer sizin manken ideal olmadıysa üzülmeyin. Sabırla el yeteneğinizi ilerletmek için tekrar tekrar denemelisiniz. Böylece daha iyi sonuç alabilirsiniz.

73844000yd5.jpg
39042855nb1.jpg

IV. Işık Efekti

İlk önce modelimize ışığı nasıl VERMEYECEĞİMİZİ göstermek istiyorum. Bazı insanlar gölge oluşturmak için 1 px fırça ile daha kalın kontur yapıyorlar, üstüne de aynı beyaz rengi veriyorlar ve bunu bir kaç kez tekrarlıyorlar. Bu yöntemi ben yuvarlağa uygulamak istiyorum. Bakın nasıl olacak:

10uq6.gif

11zv6.gif

Yuvarlak şekil hiçbir zaman öyle ışık sahibi olmaz. Eğer böyle bir ışık kullanırsanız kuklamızın her kısmı ayrı bir parçaymış gibi duracak. Her yuvarlak için ışık da yuvarlak olması lazım ama 1 px stroke vererek böyle ışıklandırma efektine sahip olamazsınız. Burada ışıklandırma dörtgen gibi görünüyor. Piksel Artta düz çizgi asla göremezsiniz Bu durumda ışığın nasıl durduğunu dikkatli ve daha yakın bakarsanız göreceksiniz. Doğal değil, ilk önce koyu renkte kenarlar, daha sonra yıldız şeklinde daha açık çizgiler.

12ot0.gif

Işıklandırma Kurallı:

15tc5.gif

Sağ tarafa ben yeni yuvarlak çizdim ve doğru ışık efekti uyguladım. Farkı görüyorsunuz. Daha parlak ve daha gerçekçi görünüyor
Bunu nasıl mı yaptım? Şöyle:

• Her objenin ışık vuran yerleri ışıklandırılacak. Tabi başka bir obje gölge yapmıyorsa…
• Her bölge ışıktan uzak durunca gölgede duracak
• Her bölgenin ışık alan yerleri daha açık renkli olacak.

17ka2.gif

Daha iyi anlamak için ben bir kaç değişik obje daha çizdim. Ayrıca bu durum daha iyi anlayabilmek için evde her hangi bir obje alın ve ışık tutup inceleyin.

Burada birkaç tane objeyle göstermek istediğim şey ışık vurunca sadece vuran kısmında ışık görünmüyor. Ayrıca karşıdaki olan bölgeye ışıltıda (ışık yansıması) veriyor. Sanki gölgesi oluyor…

18lq3.gif

Şimdiye kadar basit formalara ışık vermeyi öğrendik. Artık bu yöntemleri kuklaya uygulayacağız. Gölge yerlerini daha iyi anlayabilmek için kukla vücudunu basit objelerden oluşturdum.

19ns4.gif

21kc3.jpg

V. Piksel Kontur

Şimdi karşımızda kalemle çizilmiş bir resim var. Bu resmi bilgisayara atabilmek için iki yöntem var. Tarayıcı (scanner) ya da resmi bir dijital fotoğraf makinesi ile çekip bilgisayarınıza yüklemek gibi. Resmin kalitesi (çözünürlüğü) önemli değil. Bize sadece çizim için hatları lazım. Eğer hiçbir yol size uygun gelmiyorsa Mouse ile kuklayı çizebilirsiniz.

22wh1.jpg

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bilgisayara attıktan sonra resim büyük olabilir. Ben resmi 114x250 px kadar küçültüyorum.
Photoshop’ ta her renk için yeni layer açmayı unutmayın.

1. Pencil Tool ile 1 px kadar her kontur üzerinden geçiyoruz.

23mh6.jpg

2. Daha küçük detaylar için mesela kol kısmı px px çizmemiz lazım.

24qm2.jpg

3. Konturla işiniz bittikten sonra resim silebilirsiniz.

25wc9.jpg

26bc0.jpg

4. Daha sonra bütün vücuda renk tonu veriyoruz.

27tx3hg1.gif

5. Bu adımda gölge oluşturacağız. Bunun için renk paletinden faydalanabiliriz. Renk paleti için tıklayınız.

28ce1gu3.gif

6. İlk önce yapmanız gereken şey, ışığın nerden vuracağını belirlemektir. Daha sonra gölge oluşturması için üç numara renk tonunu alıyoruz. Burada ben (resimdeki gibi) Pencil size olarak 1 px den daha fazla kullandım.

29yh6km5.gif

7. Daha sonra yedinci renk tonu alıyorum, ışık vuran yeri oluşturuyorum. Ne kadar çok renk kullanırsanız vücut o kadar doğal görünecektir..
31ek4ol4.gif
32gx2fh9.gif

8. Kuklamız büyük ve gölgelerde o kadar güzel durmuyor. Bunun için dördüncü renk paletinden alıyorum ve gölgeleri karşılaştırıyorum.

9. Şimdi altıncı renk paletinden alıyoruz ve ışık vuran yerlerle karıştırıyoruz. Lazım olan yerleri renk rötuşu yapıyoruz.

33vn4si6.gif
34xo8ls2.gif

10. İki numara renk tonu ile koy yerlere derin bir gölge oluşturuyoruz.

11. Daha belirgin parlaklık için en son rengi en beyaz yerler için kullanacağız.. Mesela üst omuz bölgesi, göğüs, kalça ve karın bölgesi için.

35ju2xx7.gif
35ju2yk9.gif
36ba6mj7.gif

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
VI. Yüz çizimi

1. Koyu kahverengi tonunu seçiyoruz. Başın iki kısmına çizgi çiziyoruz. Bu iki çizgi arasında tek bir çizgi eni kadar boşluk olacak şekilde yapıyoruz. Bu üst kirpik için olacak. Daha sonra alt kirpik için hafif bir çizgi yapın. Göze beyaz renkle doldurun. Göz bebeği için kahve tonları kullanıyoruz. Ortaya nokta yerleştirin ve 1 px kullanarak ışıltı için beyaz rengi verin. Şimdi kirpiklere daha doğal şekil vermek için göz çevresinde hafif gölgeler oluşturun.

37sb1iu8.gif

2. Daha sonra açık kahverengi tonu ile kaş çiziyoruz.

38pm2er3.gif

3. Şimdi baş kısmı için gölge zamanı geldi. Kenarda ve gözlerin dış tarında koyu renkleri kullanıyoruz.

4. Sizin de bildiğiniz gibi ışık vurunca anlımız açık renkli olur. Bu durumda kuklamızın da anlını açık tonlarla boyuyoruz.

39fc7vt6.gif

5. Burun kısmına geldik. İlk önce burun nerde bitecekse nokta ile belirleyin. Daha sonra daha derin, açık renk tonuyla ışık efekti verin. Burnun iki tarafına gölge yapın. Unutmayın ki ışıklandırma kurallarında olduğu gibi, burnun da gölgede olan tarafı daha koyu olacak.

40ug0fk3.gif

6. Dudak için ben koy turuncu rengi kullanıyorum. Dudak formu oluşturuyoruz. Dudak ışıltısı için sadece 1 px bırakın. Bu ışıltı ışık tarafında olması gerekiyor. Sonra daha koyu renk kullanarak dudak ortasına biz çizgi çekin. Daha sonra dudaklara gölge oluşturabilirsiniz.
Yanak kısmında da açık renkle parıltı yapabilirsiniz…

41qp3ii0.gif

42er1fm4.gif

12mo5qb7.gif

Çeviri:kasta095​

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
paylaşım için teşekkürler

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Çok başarılı bir ders bu, eminim çok yardımcı olacaktır. Bizlerle paylaştığın için teşekkürler Kasta095

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yapan kimse çok harika yapmış, siz yaptıysanız çok güzel yapmışsınız. teşekkürler...

ftuyelik

🌱Yeni Üye🌱
gerçekten çok güzel bi ders.. anlatım da çok anlaşılır.. paylaşım için teşekkürler kasta095

fixx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hll olsun walla cok tskler sgl

dorule

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok teşekkürler harika bi paylaşım

ıllustrator1

🌱Yeni Üye🌱
kim nasıl yapmışki bunu yani hangi programbu cs3 felan değil demi ben biraz salagımda çakmadım davayı

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
kim nasıl yapmışki bunu yani hangi programbu cs3 felan değil demi ben biraz salagımda çakmadım davayı

kim ve nasıl bunu yaptı o zaman ne önemi var? o dersi hazırlayan kişiye ayakta alkışlkıyorum, çünkü çok enteresan bilgi bunlar.... eğer konu photoshop derslerde yapıldı o zaman PS de yapıldı, ayrıca eğer siz PS 7 kullanıyorsunuz aynı çalışmayi CS 5 (geldiği zaman) bile yaparsınız

sinemart

🌱Yeni Üye🌱
çok güzel olmuş photoşopun acemisi olarak bişe sorcam kalın çizgi nasıl yapılıyo sanırım araya brush toolu sokarak falan yapmak gerekiyomuş ama nasıl bi türlü yapamadım polisi arıyıp yardım isticem o durumdayım lüffen biri bana sölesin

nvrm

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Güzel paylaşım Ellerine Sağlık...