Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

baskı öncesi bir işi kaydetme?

görkem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
selam sorunum şu bir çizim yatım ve çizimi dijital baskı alınsın diye göndrdim fakat yazdığım yazılar kaymış yazılarda kayma olmaması için baskıya giderken işi kaydetceğim zaman yapmam gereken bişey war mı

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Hangi programda hazırladınız tasarımınızı. Sanırım ilk işiniz bu ve daha pek bir şey bilmiyorsunuz bu konuda? Yanlış mı anladım yoksa ben?

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
selam... iç pay ve dış pay neye göre ve nasıl verilir? bunların standart ölçüsü var mı? iç pay ile dış payı hep birbirine karıştırıyorum.. beni iç ve dış bay konusunda lütfen bilgilendirin....

Mustafa Hakan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam
* Eger işi solwent baskıya gönderdiysen(geniş format) 72dpı da tif olarak kayıt edersen bi problem olmaz
* Herhangi bir dijital baskıya gönderdiysen ki bunlar geniş format pigmentler veya A3 lazerler, yazıları convert etmen yeterli, yada yine tif olarak kayıt edersin ama bu sefer dpı yı 300 olması lazım,
kolay gelsin

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
selam... iç pay ve dış pay neye göre ve nasıl verilir? bunların standart ölçüsü var mı? iç pay ile dış payı hep birbirine karıştırıyorum.. beni iç ve dış bay konusunda lütfen bilgilendirin....

icpaydispay1ct5.jpg

icpaydispay2tv7.jpg

İşin ebatı 100 x 100 mm olduğu için iç payını 5 mm verdim. Daha büyük çalışmalarda 10 mm veriyorum. Dış payını ise 3 mm verdim, el alışkanlığı olsa gerek. İsterseniz iç payı ve dış payı eşit de verebilirsiniz ama baskı yapılacak kağıt boyutuna dikkat etmeniz gerek.

İş çoklu basılacak ise kesişme yerlerine dış pay verilmez, sadece baskı yapılacak kağıdın kenarlarına gelen dış kısma dış pay verilir, aralara verilmez.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur, eksiğim ya da yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.

Kolay gelsin...

görkem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
selam ewet acemiyim we iilk işim we çok zorluk çekiyorum yardım ede olursa sewinirim yazıların kaymaması için napcam?ve tram değerlerini nasıl ve nerden ayarlarım??örneğin lacivertin % 60 nı neree nasıl yazıp bulurum yardım edin lütfenn

selam biri conwert edersin yazmış ama nerden yapılıo o bilimyorum:( acemiyim demiştim dimi? :(

Moderatör tarafında düzenlendi:

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
1- forum kurallarını okuyun
2- hangi programı kullandığınızı belirtmemişsiniz yada ben göremiyorum
flood yapmak yasak

rabitelli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.rabitelli.com
görkem: siz de lütfen şu türkçemizi biraz düzgün kullanın ne olur.

convert işleminin nereden yapıldığını söyleyebilmemimz için kullandığınız programı bize belirtmelisiniz. örneğin FH10 için fontu seçip text menusu içinde "convert to paths" komutunu kullanırsınız.

(düzeltme):
ben yazarken HORUS daha hızlı davranmış :) bu arada şu "FLOOD" nedir biriniz bana özelden yazıp açıklarsa sevinirim...

Son düzenleme:

görkem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
özür dilerim corel draw 12 kullanıyorum

kahan.35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Slm Kolay Gelsin,

İşine karışmak istemem ama grafikerlikle ilgili bütün bilgileri burdan edinmeyi mi düşünüyorsun,

Bu işi yapmak için önceden bazı bilgilerinin olması gerekiyor,

Takıldığın yerlerde tabiki arkadaşlarca hep beraber yardım ederiz ama daha Tram ve Convert'i bilmiyorsun,

Şuna emin ol arkadaşım, bunlar grafikerliğin temellerinde olan sağlam bilgilerdir,
yani bunları bilmiyorsan grafikerlikte daha yolun başında bile değilsin, henüz yola bile çıkmamışsın...

Hevesini kırmak istemem ama bunlarda senin gerçeklerin,
Herşeyin başı azim ve çalışmaktır,
Önce kendi limitlerini zorlamalısın arkadaşım...

Allah Yardımcın Olsun...

Kolay Gelsin...

kerrigan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba arkadaşlar. Ben de ilk işlerimi matbaaya vereceğim. "Baskı öncesi" forumunda yazılan yazıların hemen hemen hepsini okudum... İzninizle işlerimin sorunsuz çıması için kafama takılan bir kaç soruyu sormak istiyorum:

1) Yaptığım işler ".ai" , ".psd" formatında. Bunları matbaaya hangi formatta yollamalıyım (pdf, tif, jpeg...). Yollamadan önce yapmam gerekenler nelerdir (vektörel programda yazıların convert edilmesi, 300 dpi...)?

2) Matbaaya yollayacağım kartvizitler için verdiğim traş payını yaptığım çalışma içinde belirli çizgilerle göstermem gerekir mi?

3) Bir matbaacı arkadaş broşürdeki "kırım yerlerini çizmeyin biz bir de onları silemek için uğraşıyoruz demiş" Hazırladığım tek kırımlı broşürü ne şekilde matbaaya yollamalıyım.

4) Ekranda gördüğüm işe yakın bir sonuç almak istiyorum. Benim gibi deneyimsiz birisinin gözünden kaçan ne gibi sorunlar olabilir? Nelere özellikle dikkat etmeliyim?

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
1) Yaptığım işler ".ai" , ".psd" formatında. Bunları matbaaya hangi formatta yollamalıyım (pdf, tif, jpeg...). Yollamadan önce yapmam gerekenler nelerdir (vektörel programda yazıların convert edilmesi, 300 dpi...)?

2) Matbaaya yollayacağım kartvizitler için verdiğim traş payını yaptığım çalışma içinde belirli çizgilerle göstermem gerekir mi?

3) Bir matbaacı arkadaş broşürdeki "kırım yerlerini çizmeyin biz bir de onları silemek için uğraşıyoruz demiş" Hazırladığım tek kırımlı broşürü ne şekilde matbaaya yollamalıyım.

4) Ekranda gördüğüm işe yakın bir sonuç almak istiyorum. Benim gibi deneyimsiz birisinin gözünden kaçan ne gibi sorunlar olabilir? Nelere özellikle dikkat etmeliyim?

bütün sorularınızın cevabına buradan ulaşabilirsiniz.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba arkadaşlar. Ben de ilk işlerimi matbaaya vereceğim. "Baskı öncesi" forumunda yazılan yazıların hemen hemen hepsini okudum... İzninizle işlerimin sorunsuz çıması için kafama takılan bir kaç soruyu sormak istiyorum:

1'in ve 2'inci 3'ncü soruların için handemir arkadaşımızın dersi sana yol gösterecektir..

4'ncü ekranının kalibrasyonunun çok iyi olması gerekir. Daha önce yapmış olduğun ve baskısını aldığın bir işle ekranını renk tonlarını monitör ayarlarıyla yapabilirsin. Ayrıca ekran kalibrasyonu için üretilmiş kalibre cihazlarıyla gerçekleştirebilirsin.

Benim SPYDER2PRO isimli cihazı kullanıyorum ve her ay kalibre ediyorum..

saygılarımla

Son düzenleme:

NaSiBe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corelde Edit-Select ALL- Text'i seçersen çalışmandaki bütün yazıları seçer. daha sonra CTRL+Q yaparsan bütün yazıları convertlemiş olursun fakat bazı pclerde bu kısayolları atanmıyor elle atamak gerekiyor. CTRL+Q'nun kısayolunu atman içinde Tools-Customization-Commands-Shortcut Keys-Effects-Convert To Curves yapıp kısayolu atayabilirsin. Bunun dışında baskıya işi gönderirken çalışmalarını group yaparsan ii olur. Kolay gelsin