Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafiker ve Mesleğimizin Gelecegi

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar Mesleğimiz ve Geleceği Hakkında Fikrinizi Almak İstiyorum....

Grafikerliğin Geleceği.

Yani sizce önümüzdeki yıllar bize ne getirecek?

Biliyorsunuz. Bizim işimiz teknoloji ile pararlel ilerliyor. Ama yakın bir zamanda teknoloji, mesleğimizin önüne geçecek mi? "Bi grafiker olmasa da olur...." dedirtecek mi?

Sizce bundan sonra ne olacak?

Bizi bekleyen ne, bız buna nasıl hazırlanmalıyız? hadi bakalım komplo teoirilerini yazmaya başlayın.

Şimdiden Teşekkür ederim....

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
Konuya kimlerin cevap yazıp kimlerin yazmayacağını tahmin edebiliyorum az çok.

Bu sektör nereye gidiyor?
Grafiker bolluğu yaşıyoruz ve bunun getirdiği olumsuzlukların hepimize etki
etmesi üzerine düşünmemiz gereken şey "bu sektör nereye gidiyor" değil de
"bu sektörü nereye götürmeliyim" olmalı. Çünkü hiç kimseye etki
edemeyeceğimiz için bu düşünceyi önce kendi kafamızda oturtmamız gerek.
Yani yaptığımız tasarım, sözümona beş dakikalık grafikerleri eleyecek kalitede
olmadığı sürece her beş dakikada bir grafiker bitmesi normaldir diye
düşünüyorum.

At gözlüğünü takıp, yazıları yazıp fotoğraflarla süslemeyi tasarım olarak
nitelendiren zihniyetin elinden Grafikerler fazlasıyla çekiyor ve zaman zaman
bu gibi arkadaşları farkında olmadan körüklüyoruz. Bir hocam demişti ki "bir
inşaatta çalışan kepçe operatörüne benzer program kullanıcısı", çok doğru.
Yeteneğin, hayal gücünün, tecrübenin ve bilginin önemini kavramadan bu işe
başlamış olanlar zamanla elenecektir. Kim bilir, belki ben de elenirim :)

Ben çalışmalarımda farklı programlar kullanıyorum, neden? Çünkü sadece bir
program kullanan biri çok fazla gerekmedikçe başka programa ihtiyaç duymaz.
Yani başka yollar aramaz, bildiği yoldan pek şaşmaz ve bu da bilgi eksikliği,
araştırmacı ruhun körelmesi, tecrübesizlik ve dar ufku getirir, zîra bunun
örneklerini zaman içinde yaşadım. Bu işin sadece bir programla bittiği
düşüncesine kesinlikle karşıyım. Bu noktada teknolojiyi ve bunun bize
getirdiği yenilikleri takip etme zorunluluğu doğuyor. Eskiden fırçayla bir tabela
en az bir kaç günde yapılırken şimdi dijital ortamda dakikalar içinde çok daha
iyi performanslar elde edilebiliyor. Bununla birlikte eskiden fırçayla tabela
yapan ustalar şimdi o beş dakikalık grafikerlerin peşinde koşmak zorunda
kalıyor (Tabi zamana ayak uyduranlar hariç).

Gelişime açık olamayan geride kalmaya mahkumdur. Grafiker değilim, sadece
öğreniyorum ve öğrendiklerimi en güzel şekliyle uygulamaya çalışıyorum.

Aslında bu yazı uzar gider ama biraz da diğer arkadaşların görüşlerini almak isterim.

Naçizane görüşümdür, saygılarla...

Gelpcpc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sayın salma lafım size...;

Yazdıgınız Bu yazı İle Bu işe yeni başlayan bizleri cok fazla yaraladıgınızın ve dışladıgınızın farkındamısınız..?

Her meslekte oldugu gibi bu meslekde yeniler olucak iyiler olucak kötüler olucak acemiler olucak....Neden bu kadar sahipleniyorsunuz anlıyamıyorum..
yada nedir bu afra tafra.. bu foruma geldigim gunden beri duydugum en cok konu bu oldu .. İyi grafiker kötü grafiker. hiçbişi bilmeyen grafiker. sizde grafikermisiniz edaları.. vs vs vs...
Arkadasım Bir meslekte cok uzun zamandır calışıyor ve para kazanıyor olmak o işi cok iyi bilmek degildir.. Sen bin tane program kulanırsın birşey cıkartırsın ben tek program kulanırım Birşey cıkartırım He Çıkan iş iyimi kötümü bırakda kime bu işi yapıyorsak o karra versin.. Sana göre kötüdür bana göre iyidir.. 5 dk bir grafiker cıkıyor diye korkuyamı kapılıyorsunuz.. işiniz elinizden gitmez merak etmeyin....

Bu kadar ego fazla...
Teknoloji her sektorde var olucakda..bunun önüne gecmek siz sevgili kendine grafiker demeyen ama sizden iyi grafiker olmadıgını her yorumda her konuda her kelimede sürekli iddia eden kişileremi kaldı..

Sözde kendinize grafikerim demiyorsunuz.. Boşverin allah aşkına...

Son düzenleme:

gulumse gulum

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sayın salma lafım size...;

Yazdıgınız Bu yazı İle Bu işe yeni başlayan bizleri cok fazla yaraladıgınızın ve dışladıgınızın farkındamısınız..?

Her meslekte oldugu gibi bu meslekde yeniler olucak iyiler olucak kötüler olucak acemiler olucak....Neden bu kadar sahipleniyorsunuz anlıyamıyorum..

Sevgili arkadaşım ne yazıkki senin gibi başlamıyor herkes bu mesleğe. Güzel meslek, iyi para vs. Kendi adıma konuşayım ben bu mesleğe gönül verdim. Bunun adı aşk sa evet mesleğime aşık biriyim. Önce o mesleği sevip, benimseyeceksin ki başarının devamı maddi olarak zaten gelir. Maddiyatı düşünerek başlayan arkadaşlar ne yazıkki piyasada kirlilik yaratıyorlar. Bizler sürekli araştırıp güzel şeyler üretmeye çalışırken meslek adına bir çok şey ne yazıkki bu bahsettiğimiz kişiler tarafından bayağılaşıyor. Salma'nında bahsetmek istediğe bu sanıyorum. Saygılar

Mustafa KÜÇÜK

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.mustafakucuk.org
teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin bence hiçbir zaman insan beynini geçemiyecek.insanlar varolduğu sürece herzaman makinalara hükmedekler.
bizim mesleğimizde de aynı şey geçerli grafiker demek çizmek, kesmek, biçmek
değildir yaratmaktır . günümüzde bu yaratıcılığı pek göremez olduk piyasa işleri dönüyor ortalarda.ama ilerleyen zamanlarda sektör tıkanacak herkes yeni düşünceler fikirler üretmek için çabalayacak ve işte o zaman yaratıcı grafikerler ortaya çıkacak diğerleri sırada insanlar olarak gözükecekler.
şimdiki zamanda pc başına oturupta grafikerim ben dediğin zaman insanlar vavvv neler yapıyorsun sen öyle (tabi işten anlamayanlar) diyorlar.zor bişey sanıyorlar yakında pc kullanmayı bilen herkes photoshopta kullanabilecek bence artık ps kullanmak ayrıcalık olmayacak
ve sonunda tek programa bağlı kalmayıp kendini farklı programlarda geliştirenler kazanacak bu da yetmeyecek yaratıcı olmak aranan özellik olacak

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Kısa ve öz yazacağım. 10 yılı aşkın bir zamandan beri bu işlerin içindeyim. Bir sürü insana tasarım nedir ? Obje nedir ? Materyallerin unsurları vb. konuları ayrıca başlıca photoshop programını öğrenmesinde zemin olmuş olan kişiyim. Camiaa da daha 1 yıllık eğitim alarak grafikerlik yapan ve sabah 08:00 akşam 20:00 'e kadar çalışarak kartvizit şablonlarından kartvizit tasarlayan insanlar gördüm BEN GRAFİKERİM diyen. Digital fotoğraf stüdyolarında insanları venüs, mars, jupiterin görüntüleri gibi oluşturulmuş fon resimlerine gelin ve damat resimlerini koyarak ben TASARIMCI YIM diyen nice GRAFİKER arkadaşlarıda gördüm.Birde 4 sene boyunca grafik tasarım bölümlerinde ortam olsun diye gidip eğitim alan insanların babalarının ceplerinin dolduğuyla eğitimlerini bitirerek hiç birşey bilmeden ajanslarda BEN BU İŞİN OKULU OKUDUM diyerek ukalalık yapanları mı görmedim ?

Lafım onlara ben onların yanında grafiker filan değilim hatta onların yanında değilkende grafiker değilim... Ben 10 yıllık iş tecrübem ve büyük şirketlerin isimlerini referans olarak düşünmeksizin kullanabilirken grafikerim diyemiyorsam onlar nasıl dolaşıyorlar ortalıkta grafiker im diyerek. Herkes yerini bilecek saygıda kusur olduğu anda orada disiplin bozulur disiplinin bozulduğu yerde ya kan yada kalp kırma başlar. Şu dönemlerde saygı diye birşey kalmamış camiamızda. Her önüne gelen grafiker her önüne gelen tasarımcı . Ben hiçbirşeyim, ben hiçbirşeyim =) ...

Sizce bundan sonra ne olacak? sorusunada yanıtım.
Bu konuyada son mesajımdır. Değerli arkadaşlarımın mesajlarını okuyup birşeyler öğreneceğim ...

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
- Her soruya kisa cevaplarimi vereyim. (kendimce tabi)

Soru 1:Yani sizce önümüzdeki yıllar bize ne getirecek?
- Önümüzdeki yillarda Teknoloji, herseyin daha da kolaylasmasini saglayacak.
Bu sayede grafikerim diyenler çogalacak yani, istesekte istemesekte.. Ama bence teknolojik ilerlemeler ne kadar ilerlerse ilerlesin, uzun bir süre daha iyi grafikerlere bisey olmaz... derim.

Soru 2: Biliyorsunuz. Bizim isimiz teknoloji ile pararlel ilerliyor. Ama yakin bir zamanda teknoloji, meslegimizin önüne geçecek mi? "Bi grafiker olmasa da olur...." dedirtecek mi?
- Uzun dönemde grafiker olmasa da olur denmez. Amaaaaa etrafimda gördügüm çogu kisi, ben de yapabilirim bu isi diyor ve teknoloji onlara bu isi daha da kolaylastiriyor... Her evde bir bilgisayar bulunmaya basladigina göre, 5-10 seneye kadar ufak tür isleri herkes yapabilecektir.... derim.

Sizce bundan sonra ne olacak?
- Bundan sonra olacaklar... Çok buyuk sirketler disinda, ufak isyerleri kendi islerini yapabilen bir elemani yeterli buluyorlar.
Ama büyük ajanslar vs.de iyi grafikerler bir süre daha devam ederler.
Gelisen farkli teknolojilerle kendini gelistiren grafikerler, yine islerine degisik programlarla devam edebilirler...

Bizi bekleyen ne, biz buna nasil hazirlanmaliyiz? hadi bakalim komplo teoirilerini yazmaya başlayin.
- Kiliclarinizi kusanin, savas borularini caldirin... Benden bu kadar...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
devam edin arkadaslar... çok güzel şeyler yazılmış.

bu arada. türkiye'de 7 milyonun üzerinde kameralı cep telefonu var. ve buda demek oluyor ki 7 milyon fotoğraf sanatçı var demek. bu 7 milyon artık birer grafiker....

gelpcpc arkadasım. bu ise yıllarını veren arkadaslarımla, daha dün bu işe arasındaki en büyük fark nedir biliyor musun. Kazandıkları para. yemin ediyorum. sanırım bu işin profesyonelleri en çok bu noktada zorlanıyor.

ben kendi adıma söylüyorum bu işe aşığım. kendimi gelistirmek için sürekli arastırıyorum. ama öte yandan en başka çevremizde olan insanlar; beni ve bu ise yeni baslamış kisileri aynı kefede tutuyorlar. ben kendimi ve bilgimi pazarlayamıyorum. nice grafikerim diyen insanlar varki bu tarz forum sitelerine tesadüfen de olsa buldukları zaman hemen üye olup sadece birseyler indirmek eksiklerini kapatmak için giriyorlar. bu bi gerçek. hiç kusura bakmayın kullanılmak kadar kötü bir sey yok. bunu arkadaslarım çok iyi bilir. ben de çok iyi biliyorum. benim yanımda stajyer olarak ise baslayan ya da bu mesleğe baslamasında ön ayak olduğun nice insanlar. ve inanın onlar benden çok kazanıyor. üzülmüyorum ama.....

ben doğru yolda ilermeye calisiyorum.

Tespitleriniz çok güzel. lütfen devam edin. ama lütfennnnn sinir katsayılarınızı düsünerek hareket edin.

peri

Happy Woman
🏆Pro Tasarımcı🏆
bende bir alaylı olarak yazıyorum ve kesinlikle grafiker değilim öğreneceğim çok şey var sürekli teknoloji gelişiyor ve bizde mecburen ayak uydurmak zorundayız yoksa körelirizve biteriz.ama bu iş gönül işi aşk işi ve en önemlisi beyin işi.kabiliyet işi.ben şuan pek tasarım yapmıyorum sadece yönlendiriyorum çalışan arkadaşlarımızı.ama işyerimize okul bitirmiş birçok arkadaş geldi geçti ama daha bir fatura bile çizmeyi yapamayan veya logonun orjinali olmadığı için çizmeye çalışan ama çizemeyen çok kişi gördüm.kesinlikle son sözüm okullu veya aaylı olmuşsun ama bakış açın ve fikirlerini hayata geçiremiyorsan grafiker değilsin.
Ha ilerde belki teknoloji ilerledikçe belki bilgisayara elips çiz diycez veya şu yazıyı yaz şu font olsun gibi sadece parmaklarımız rahat edecek ne bileyim yaa.işte böyle ama bu işi gerçekten istediğin ve güzel şeyler çıkarttığında karşısına geçerek dinlendiğini hissediyorsan yapacaksın.

Gelpcpc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
O grafiker degil bu grafiker degil peki kim bu grafiker???:)

Çıksın ortaya..peki neden bu sitenin ismi grafikerler.net.. Kimse grafiker degil ise ne işimiz var burda..?

Peki siz iş alırken yada iş görüşmesine gittiginizde grafiker olmaya calışıyormuyum hala diyorsunuz..?
İş veriyorlar mı peki.. bu durumda.?
cevrenizdekilere mesleginzi ne dediklerinde aynı cevabımı veriyrosunuz?
durust degilsiniz bence.. burda bu konu acılınca insanlar beylik kalıplaşmıs sözler yazılıyor....
ben grrafiker degilim olmaya calışıyorum aşıgım işime meslegime.. vs vs vs

sorularım forumdakilere.. yanlış anlaşılmasında:)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben grafikerim. İspatını mı istiyorsunuz?

Öğrenmeye çalışıyorum. Öğrendiklerimi paylaşıyorum. Doğru iş yapanları gözlemliyorum. Yağtığım işlerde hata yok mu ? Elbette var ama grafiker demek hatasız kul demek değildir ki. =) Ben grafikerim. İşimi seviyorum sevdirmeye çalışıyorum. Emeğe saygı göstermeyi ve göstermeye çalışmayı seviyorum. Ben grafikerim. İsteyen kabul etsin isteyen etmesin. Mütevaziliğe gerek yok.

grp38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grpturk.net
grafikerliğin sonu nereye gidiyor? iyi bir soru.. öncelikle şunu belirtmem gerek.. yetişmiş insan gücü açısından bizim sektörümüz biraz zayıf çünkü bir çok kimse grafikerliğin rahatlığı, kazancının bol olduğu gibi düşünceler nedeniyle bu meslege yöneliyor.. Bu işi sevdiği için değil, maddi anlamda getirilerinden istifade etmek amacıyla seçiyor.. ve hayli üzücü bir durum ortaya çıkıyor.. çünkü kaba tabirle özür dileyerek "koyunun olmadığı yerde keçiye evliya çelebi derler" örneklemesinde olduğu gibi birden bire ortada ben grafikerim diye dolaşan bir sürü insan ortaya çıkıyor.. ve bakmışsınız ki kalite, sanat, emek, özveri ve grafikerlikle gelen bir çok saygın olgu yerini başka şeylere bırakıyor..
bu açıdan baktığımızda ileride bir çok grafikerin olacağını tahmin etmek zor değil..
ikinci bir mesele ise şu.. teknoloji..
kendimizi teknolojiye adapte edemezsek kaybolup gideriz.. nitekim bunun örneklerini görmek mümkün etrafımızda.. fakat çok hızlı gelişen teknoloji ile de çok güzel yerlere geleceğine inanıyorum.. Zaten teknoloji insana hizmet ettiği sürece yararlı değil midir?..

MiKrOp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tüm samimiyetimle...

merhaba arkadaslar:
Ben grafiker değilim gerçekten değilim öğreniyorum çünki bu işi sevdim. hep yapmak istedim ama üzerine hiç düşmemiştim önceleri hobi gibi başladı ama sonra gördüm ki yaptıkca bana zevk verdi hiç sıkmadı beni ve gördüm ki ben bu işi yaparken garip bir hazz duyuyorum. evet ben grafiker değilim. halen işletmekte oldugum bir güzellik salonum var sanata aşıgım tasarlamayı seviyorum.en büyük zevkim se tual üzerine yaglı boya subazlı vs resim yapmaktı. photoshop hayatıma girdikten sonra ve bu salonu açtıktan sonra dışcepe çalışmalarında tanıştıgım bir grafiker arkadasımla olan iletişimim sonunda bu işe gönül koydum ve ondan ders alıyorum. şuan nerdeyse hiç birşey bilmiyorum ama hepsinide başarıcam. aslında diger arkadaslara da hak veriyorum onlar bize kızıyorlar alaylı oldugumuz için. ama keşke imkanlarımız el verseydi de bizde zamanında fark etseydik ne istediğimizi. evet belki çok geç kaldık ama öğrenmenin de yaşı yok.teknoloji ilerliyor haklısınız ama o ilerledikçe bizim gibi alaylılarında işi kolaylaşıyor.''Tüm yorumları okudum herkez kendi çapında haklı ve de dogru söylüyor''. fakat ( Bu işi çok iyi yapıpta bu işten para kazanan yıllarını bu mesleğe vermiş, ben grafiker değilim diyen arkadaslar ) Benim de sözüm size:Grafiker değilseniz ne siniz ozaman burada ne işiniz var__? bukadar mütavazı olmanıza gerek yok... evet sizler birer grafikersiniz...
ve bizlerde sizin yolunuzdayız sizlerden çok şey öğreneceğiz ama lütfen bizi kösteklemeyin destekleyin.ne kaybedersiniz ki.herkez kendi ekmek’ini yer. Ekmek’ini yer lafım yanlış algılanmasın ''önüne gelen grafiker oluyor'' lafınaydı bu. Ben bu işe parası iyi diye başlamadım ben zaten para kazanıyorum salonumdan. ben bu işi sevdim gönül verdim ve öğrenecegim evet bende bir gün ben grafikerim diyeceğim ama bunu önce kendime ısbatlamam lazım ve bu işi tam anlamıyla çok iyi yapmam lazım ve yapıcam da. Bir insan 4 yıl üniversite okumuştur ama işe başladıgında kitaplarda öğrendiği hiç bir şeyi karşısında görmez, orada farklı bir şey vardır,kısacası okumak yetmiyor işin içine girmek lazım uygulamak lazım süreklilik lazım birazda kabileyet meselesi. çalışarak öğrenmek. Bizde okumadık ama süreklilik ve daima işin içinde olarak yenilikleri takip ederek her ne kadar sizlerle kıyaslanamasakta , inş bu işe gönül vererek allahta ömür verirse bir gün grafiker olacağız:D…..

Sevgili volphin: ''teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin bence hiçbir zaman insan beynini geçemiyecek'' demişsiniz.
Zaten teknolojiyide insan beyni çıkarmıyormu_? kendiliğindenmi oluşuyor_?

sürçi lisan etti isem affola arkadaşlar...

saygılarımla…

Son düzenleme:

sdtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2 yaşında bir oğlum var. bir nesnenin ya da bir yazının dışındaki çizgiye babaaaa kontur diyebiliyo. ona göre hazırlanın arkadaşlar. :))

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
2 yaşında bir oğlum var. bir nesnenin ya da bir yazının dışındaki çizgiye babaaaa kontur diyebiliyo. ona göre hazırlanın arkadaşlar. :))

Sözümü geri alıyorum ben. :D Ben grafiker değilim. :D

Gelpcpc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
:mutluluk::D
Koptum...bu superdi işte gunun en güsel anlatımı..benim cocgum olsun 2 yasında tasarım yapmaya başlıcak:) ilk dekupe ögreticem ona..

mtStudioz

🌱Yeni Üye🌱
ben grafiker değilim ama web - video -baskı ile uğraşıyorum ne iş gelirse yaparım hesabındada değilim fakat hayat? Eğitimimi sorucak olursanız programcılık mezunuyum.. Şimdi şöyle bir çıkma olabilir.
Al işte programcı adam grafikle uğraşıyor. diyebilirsiniz.
bende o zaman size: Kullandığınız grafik programlarını yazanlarda programcı mühendisler onlar grafiker mi?

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
konuyu actıgımdan beridir ve genel forum ıcerınde ozellıkle arattım ve ızledım. yahu gelpc pc kusura bakmada ama neden bu kadar sınırlısın anlayamadım.
yanı kendını asırı derece dıslanmı mı hıssedıyorsun. bak ben bu konuyu cıdden faydalı bazı yoktalar cıkarmak ıcın actım ve hakıkaten merak edıyorum. işin sakasını bı yana bırakalım. olayı ben grafıkerım sen degılsın ben ogrenıyorum sen ogereneceksın dıye algılamana sasırdım kaldım. onların hepsı mecaz anlamda.

volkan cok guzel soyledı. en basta hep dedıgım gıbı GRAFİKERİM bende. neden mı
volkana katılıyorum....
bıldıgımı paylasıyorum.... yaptıgım ısler cok guzel olmasada cok basarılı yaratıcı ıslerım olmasada en azından cok ıyı fıkırıler ortaya koyabılıyorum.
ve bunları onerıyorum....
ben artık grafıkerım neden mı
cunku bu tartısmada ateslerını yukseltenlere gıpta ıle bakıyorum cunku benım meslegımın gelecegı var
cunku ben bu gelecegı gorerek calısıyorum
hergun ogrenıyorum. oturup cogu kısıler gıdı ahkam kesmıyorum
ben grafıkerım
neden mı

gulumse gulum du sanırım ne guzel dedı....
asıgım ısıme
cunku hep yenı seyler cıkıyor... ask ta benı heyecanlandırıyor....

bunlar kalıplasmıs sozler mı?

o zaman bıde bunu okuyun

bu tartısma boyle surer gıder, taaaki tartısmayı alevlendirenler biseyler ogrenip bizlere hak verene kadar.....

hepiniz opuldunuz arkadaslar. konuya gosterdıgınız ılgı benı cıdden sevındırdı. burada yazılanlardan bırer ders cıkaralım hepımıze.

arkadasım.... oglunu staja yanıma gondersen yazın.... benım coccugum yokç hala tekim. ama bana wordde dogum gunu hedıyesı olarak 2088 takvımı yapan ıkı yegenım var

çekmese cekiyor işste namussuzlar :) allah korusun. opuyorum oglunu