Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Reklam Ajansı: Bir ürün ya da hizmetin tanıtım faaliyetini yürütecek bilgi ve yeteneğe sahip uzmanların oluşturduğu topluluklardır. Ajanslar, boyut ve hizmet kapasitesi açısından büyük farklılıklar gösterir.

Ajans Yöneticisi: Ajans yönetimi tarafından belirlenen politikaları gerçekleştirmekle yükümlüdür. Birimler arasındaki faaliyetleri koordine eder.

Müşteri Temsilcisi: Müşteri ile ajans arasındaki bağlantıyı kurar. Ajansa karşı müşteriyi, müşteriye karşı ajansı temsil edir.Yeni müşteriler bulur. Yaptığı iş bir tür satıcılıktır. Müşteri temsilcisi müşterilerin faaliyetlerini yakından izlemek durumundadır.

Pazar Araştırma Birimi: Reklamın yöneleceği hedef kitlenin belirlemesine yönelik araştırmaları yürütür. Ürün ya da hizmetin nasıl ve kim tarafından satın alınıp kullanıldığını anket yöntemiyle saptar ve hazırlanacak kampanyanın amaçlarını yakından belirler.

Yaratıcı Grup: Yaratıcı yönetmen ve metin yazarı yaratıcı grubun çekirdeğini oluşturur. Yaratıcı grup, tanıtım faaliyeti ya da kampanyanın ana temasını kavramsal olarak belirler ve yazılı öneriler geliştirir. Yaratıcı yönetmenler genellikle tasarım ya da sanat kökenlidir. Edebiyat, psikoloji ya da sosyoloji gibi alanlarda bilgi ve deneyim kazanmış metin yazarları ise reklamda kullanılacak başlık ve sloganları hazırlar. Geliştirilen öneriler daha sonra müşterilerin onayına sunulur.

Sanat Birimi: Sanat birimi, sanat yönetmeninin denetiminde çalışan, tasarımcı, illüstratör, fotoğrafçı ve dizgi operatörlerinden oluşur.

Sanat yönetmeni, ajansın yürüttüğü reklam çalışmalarında tasarım ve sanata dayalı çözümlerin tek sorumlusudur. İşi alır, görev bölümü yapar, sanat birimindeki koordinasyonu sağlar ve yapılan çalışmaları denetler. Taslak yapar ve uygulamayı bizzat gerçekleştirir.

Medya Sorumlusu: Reklam ajansı ile iletişim araçları arasındaki koordinasyondan sorumludur. Basın ve yayın organlarında yer ve süre kiralar. Basılı medyayı, yayın ve program akışını izler ve reklamın yapılacağı en elverişli yer ve zaman dilimini saptar.

Trafik Sorumlusu: Ajansa gelen bütün işleri izler. Her işi numaralandırır, sıraya koyar, dosyalar ve denetler. İşlerin hangi aşamada olduğu konusunda sanat yönetmenine bilgi verir.

Üretim Sorumlusu: Üretim teknolojisini iyi bilmek zorundadır. Trafik sorumlusu ile birlikte çalışarak, iş akışını denetler. Basımevleri, çekim stüdyoları ve üretim sırasında işbirliği yapılan yapım şirketleri ile ajans arasındaki koordinasyonu sağlar.

Endüstri Tasarımcısı: Üç boyutlu tanıtım malzemelerini hazırlar. Sergi, fuar, eğitim programları ve ürün ambalajları için tasarımlar yapar. Malzeme ve üretim teknolojisini iyi bilmeli, yaratıcı bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Personel Birimi: Bu birim, ajans içinde hizmet içi eğitimi organize eder. İşe yeni başlayanlar için eğitim programları

Öğr.Gör. Gülnaz Gültekin'in
Matbaa Terimler Sözlüğü Kitabı'ndan alınmıştır.​

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
tüm bu kısımların varolduğu reklam ajansı varmıdır.. meraktan sordum.. örneğin forumda bulunan grafiker yada tasarımcı arkadaşlar kaç kişireklam ajansınızda çalışıyor.. benim çalıştığım yerde : 5

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
çok büyük ajanslar için bu geçerlidir 5-6 kişilik mecidiyekoy ajanslarında art director(sanat yonetmeni)leri makina başından kaldırmıyorlar.Art directorun grafikere iş yaptırdığı ajanslar çok az bulunur ve buyuk ajanslardır..

Özkan TÜRK

🏆Pro Tasarımcı🏆
bi abimin açıkhava reklam ajansı var bi sekreter bi muhasebeci bide grafiker var :D başka yok

Pixdesign

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim calistigim ajans 9 kisiden olusmakta ve bölümlerin tabiki hepsini barindirmakta ancak herkes birbirinin isini yapiyor..Bazen kimin neci oldugu belli olmuyor..Ben tasarimci grafikerim Metin yazari degil:):) kimseye anlatamiyorum.. Yuvarlaniyoruz :):)

Sahadagiy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
sahadagiy.net
Benim calistigim ajans 9 kisiden olusmakta ve bölümlerin tabiki hepsini barindirmakta ancak herkes birbirinin isini yapiyor..Bazen kimin neci oldugu belli olmuyor..Ben tasarimci grafikerim Metin yazari degil:):) kimseye anlatamiyorum.. Yuvarlaniyoruz :):)

bun katılıyorum ben grafikermiyim müşteri temsilcisimi yoksa sanat yönetmenimi karıştırıyom bazen

ceronimo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.buropen.net
Arkadaşlar,biz matbaa,kutu,klasör...işleri yapıyoruz..Ancak direk müşteriye değil Reklam Şirketleriyle çalışıyoruz.Tüm samimiyetimle söyliebilirim ki 2 kişiden oluşan 10'larca ajans gördüm.Tabi ki sözde ajanslar.Ne yazik ki ülkemizde bu kavramda kirletiliyor...

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
İlk cevabı yazdığım zaman ajans tım.. Şimdi Matbaa da çalışıyorum. 5 Grafiker var. Nispeten ajansa göre daha "görev bölümlü" diyebiliriz. Buradada Müşteri temsilcilerinin "Grafiker" olma hevesi ziyadesi ile fazla

grafikersin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eğitim kurumlarına hizmet veren 15 çalışan + 2 işverenden oluşan reklam ajansıyısız. :) Bu 15 kişiden 8+1'i tasarımcı...

kullanıcı001

🌱Yeni Üye🌱
4 sanat yönetmeni 5 grafiker 1 creative director 2 metin yazarı 1 trafiker 5 müşteri temsilcisi 1 operasyon müdürü olan bir ajansta çalışıyorum

isaipek

🌱Yeni Üye🌱
Değerli arkadaşlar iş yerinde
1 müdür + grafiker
1 muhasebeci
7 atölye elemanı
1 baskı operatörü
2 grafiker
3 folyocu
1 cnc operatörü + grafiker + müşteri temsilciliği + folyocu
olan ajasnda çalışmaktayım

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Sanat Birimi: Sanat birimi, sanat yönetmeninin denetiminde çalışan, tasarımcı, illüstratör, fotoğrafçı ve dizgi operatörlerinden oluşur.

Sanat yönetmeni, ajansın yürüttüğü reklam çalışmalarında tasarım ve sanata dayalı çözümlerin tek sorumlusudur. İşi alır, görev bölümü yapar, sanat birimindeki koordinasyonu sağlar ve yapılan çalışmaları denetler. Taslak yapar ve uygulamayı bizzat gerçekleştirir.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Sn. Gülnaz Gültekin'e sormak lazım;

UYGULAMAYI BİZZAT gerçekleştiren art direktörse emri altındaki grafiker ve dizgi operatörleri ne iş yapar? Çay kahve servisi mi?

Tasarımcı kimdir?

Dizgi operatörü ne demektir? Bu gün dizgi operatörü var mıdır?

Bu kitap kaç yıl önce, hangi yayınevi tarafından basılmıştır?

Faruk Çağla

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

[/QUOTE]

Son düzenleme:

volkione

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bende bi soru sorayım o zaman arkadaslae metin yazarı ve reklam yazarları ne iş yapar bilen varsa açıkalyabilirmi

mesburcum

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok büyük bir firma olmadıkça nedense reklam ajanslarına bir reklamcı olarak güvenemiyorum.
Hemen hemen hepsi bir şekilde ya içeride paranı bırakıyor ya da sana bir ünvan verip ajansın bütün işlerini üstüne yüklüyor.
Hiç unutmuyorum en son tam zamanlı olarak çalıştığım reklam ajansındaki patronumun para vermemek için yapmadığı şey kalmamıştı. Adamın iki cümlesinden biri: "Siz bu işleri öğrenmek için başka yerlere paralar döküyorsunuz. Bende para kazanıyorsunuz"du.

gök-khan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Türkiyede yüzlerce reklam ajansı adı altında hizmet veren kuruluş var ancak bunlardan kaç tanesi gerçek anlamda reklamcılık yapıyor??! %1'i bile değil bence. Grafik tasarımı yapmak tek başına reklam yapmak anlamına gelmez. Katalog, broşür, kartvizit, ambalaj vb. baskılı işler yapmak reklamcılık değildir. Reklam, MARKA yaratmak, tanıtmak ve yönetmektir. Türkiye kaç tane ajans MARKA yaratabiliyor, ya da kaç tanesi çalıştığı MARKA'yı üst yerlere taşıyabiliyor? Bence bu işi yapan kuruluşların hepsini reklam ajansı olarak nitelendirmek yanlış. Tasarım evi veya benzeri bir isim ile adlandırılabilir.

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Türkiyede yüzlerce reklam ajansı adı altında hizmet veren kuruluş var ancak bunlardan kaç tanesi gerçek anlamda reklamcılık yapıyor??! %1'i bile değil bence. Grafik tasarımı yapmak tek başına reklam yapmak anlamına gelmez. Katalog, broşür, kartvizit, ambalaj vb. baskılı işler yapmak reklamcılık değildir. Reklam, MARKA yaratmak, tanıtmak ve yönetmektir. Türkiye kaç tane ajans MARKA yaratabiliyor, ya da kaç tanesi çalıştığı MARKA'yı üst yerlere taşıyabiliyor? Bence bu işi yapan kuruluşların hepsini reklam ajansı olarak nitelendirmek yanlış. Tasarım evi veya benzeri bir isim ile adlandırılabilir.

tümüyle katılıyorum.Elini sallasan grafikere kolunu sallasan ajansa çarpıyor. Hangisi hakkıyla yapıyor.

İşte bunların tartışılması lazım.

ladydragon

🌱Yeni Üye🌱
ajansların buyuk sorunu bu sanırım herkes her işi yapıyor :)))
bende medya planlama sorumlusu olarak gırdım ama sımdı tasarımcı oldum sonra cıakrdıgımız gazetede yazı işleri müdürü :)))) tabii suan bu üç görevi aynı anda yurutmekteyım ve cıldırma aşamasındayım :))

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Sn. Gülnaz Gültekin'e sormak lazım;

UYGULAMAYI BİZZAT gerçekleştiren art direktörse emri altındaki grafiker ve dizgi operatörleri ne iş yapar? Çay kahve servisi mi?

Tasarımcı kimdir?

Dizgi operatörü ne demektir? Bu gün dizgi operatörü var mıdır?

Bu kitap kaç yıl önce, hangi yayınevi tarafından basılmıştır?

Faruk Çağla

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

[/QUOTE]

sevgılı faruk cagla;
her gününü gülnaz hanımla geciren bırı olarak bu soruya ıznınızle ben yanıt vermek ıstıyorum;
sanat yonetmenının uygulamayı bızzat gerceklestırmesınden kastımız, tasarımın kendısının degıl işin "siparişten müşteriye" olan aşamalarının uygulamasının; denetimini, iş akışının sağlanmasını, tasarımın sanatsal özellikler içerisinde olabılırlıgını, denetler ve uygular.. burada tasarımı grafik tasarımcı, dizgiyi (ofsette) dizgi operatörü yapmaktadır.. ve dıger ıslerı de ılgılı kısıler devam ettırmektedır..

ve evet bugun dızgı operatorlerı hala vardır..
tasarım bılgısı olmasa da bılgısayarda yalnızca dızgı yaparak ekmegını kazanan ınsan sayısı azımsanacak ölçüde degıldır..

tasarımcı ise; işin görselliğini hazırlayan, müşterinin gözüne ürünü pazarlayacak hale getiren (renk, font, görsel vs unsurları kullanarak yanı tasarım yaparak :) ) kişidir..

kitabın kac yıl once ve hangı yayınevı tarafından basıldıgına gelınce henuz yayına hazırlanıyor bıldıgım kadarıyla.. ama bu hafta gulnaz hanıma sorar emın olur yenıden sıze cvp yazarım..

gülnaz hocam her zaman anlatır bunu bıze.. mukemmel bır ınsan ve bu işten kesınlıkle anlıyor.. onun ısmını burada gormek benı heyecanlandırdı. 0ndan öğrendıgım onca seyın yanında bu da en onemlılerınden bırıydı.. avrupa zihniyeti ile yazmıs oldugu yazılarından bırıdır bu.. buyuk ajansta herkesın kendı ısını yapmasından ve herkesın bu ıslerı yapabılecegı ajanslar bulabılme ıhtımalınden dolayı bir iş yap en sağlam şekilde yap der bıze.. edebıyat kısmın guclu ıse metın yazarı ol, tasarım kısmın guclu ıse tasarımcı ol der..
o bunların hepsı olabılmeyı aşıp bizlere mukemmel bır yol gosterıcı olan bırıdır..
web sıtesını ıncelemenızı dılerım..

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com

sevgılı faruk cagla;
her gününü gülnaz hanımla geciren bırı olarak bu soruya ıznınızle ben yanıt vermek ıstıyorum;
sanat yonetmenının uygulamayı bızzat gerceklestırmesınden kastımız, tasarımın kendısının degıl işin "siparişten müşteriye" olan aşamalarının uygulamasının; denetimini, iş akışının sağlanmasını, tasarımın sanatsal özellikler içerisinde olabılırlıgını, denetler ve uygular.. burada tasarımı grafik tasarımcı, dizgiyi (ofsette) dizgi operatörü yapmaktadır.. ve dıger ıslerı de ılgılı kısıler devam ettırmektedır..

ve evet bugun dızgı operatorlerı hala vardır..
tasarım bılgısı olmasa da bılgısayarda yalnızca dızgı yaparak ekmegını kazanan ınsan sayısı azımsanacak ölçüde degıldır..

tasarımcı ise; işin görselliğini hazırlayan, müşterinin gözüne ürünü pazarlayacak hale getiren (renk, font, görsel vs unsurları kullanarak yanı tasarım yaparak :) ) kişidir..

kitabın kac yıl once ve hangı yayınevı tarafından basıldıgına gelınce henuz yayına hazırlanıyor bıldıgım kadarıyla.. ama bu hafta gulnaz hanıma sorar emın olur yenıden sıze cvp yazarım..

gülnaz hocam her zaman anlatır bunu bıze.. mukemmel bır ınsan ve bu işten kesınlıkle anlıyor.. onun ısmını burada gormek benı heyecanlandırdı. 0ndan öğrendıgım onca seyın yanında bu da en onemlılerınden bırıydı.. avrupa zihniyeti ile yazmıs oldugu yazılarından bırıdır bu.. buyuk ajansta herkesın kendı ısını yapmasından ve herkesın bu ıslerı yapabılecegı ajanslar bulabılme ıhtımalınden dolayı bir iş yap en sağlam şekilde yap der bıze.. edebıyat kısmın guclu ıse metın yazarı ol, tasarım kısmın guclu ıse tasarımcı ol der..
o bunların hepsı olabılmeyı aşıp bizlere mukemmel bır yol gosterıcı olan bırıdır..
web sıtesını ıncelemenızı dılerım..[/QUOTE]

Sevgili shedesign,

1-"bizzat" kelimesi ne anlama geliyor?

2-"uygular" kelimesi ne demek? neyi "uygular"?

3-"denetler ve uygular" yerine "denetler ve yönetir" denilse daha uygun olmaz mı?

4-Art direktör tanımında Gülnaz hanımın "uygulamayı bizzat gerçekleştirir."
ifadesi yanlış anlamaya neden olmuş olabilir mi?

5-Bu yüzden mi epey uzun açıklama yapmak zorunda kaldınız? Yoksa o ifade doğrudur da ben yanlış anlamaya müsait olduğum için mi yanlış anladım?

6-"tasarım bılgısı olmasa da bılgısayarda yalnızca dızgı yaparak ekmegını kazanan" ınsanlara günümüzde DİZGİ operatörü mü denmektedir? Yoksa onlara bilgisayar operatörü (mac operatörü) mü denmektedir? Bana son bir sene içinde "gazetelerde çıkmış DİZGİ OPERATÖRÜ" aranıyor başlıklı 3 tane ilan gönderebilir misiniz?

7-Bence tasarım bilmeyip, on parmak daktilo kullanmasını bilen kişiler kendilerine mac operatörü denmesini bile kabul etmeyip, grafiker diye tanımlanmalarını istedikleri için, onların bu haksız tutumuna tepki olsun diye grafikerin zaten tasarım bilmesi gerekirken apayrı bir "tasarımcı grafiker" deyimi türemiştir, diyorum, bu görüşüme katılıyor musunuz?

8-Dizgi operatörü olup,ama bunu açıkça itiraf etmeyip, kendini mac operatörü, hatta daha ötesi grafiker diye niteleyen çok ama çok sayıda tasarımcı olmayan kişi vardır ve bunların adı doğru olarak konmadığı için gerçek tasarımcıların ekmeğini çalmakta ve grafik tasarım adına kötü ürünler meydana getirmektedir, diyorum, katılıyor musunuz?

9-İlk mektubuma Gülnaz hanım adına cevap verdiniz, çünkü "kastımız" kelimesini kullanarak "biz" diye cevap verdiniz, bu sorularıma da shedesign olarak mı, Gülnaz hanım adına mı cevap vereceksiniz?

dinosaur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erdalakyol.com
faruk çağla beyin isminin üzeri çizgili ve hemen altında formdan uzaklaştırıldı yazıyor. neden?
faruk beye bazı konularda katılıyorum. aslında bariz bir fikir tartışması var gibi görünsede her iki tarafta olması gereken biçimi anlatıyor. sadece gülnaz hanım akademik bir dille ve yaklaşımla olaya olması gerektiği gibi bakıyor. faruk bey de işin içinde yıllarını geçirdiği için olayı olduğu gibi yorumluyor. ben de faruk bey gibi yıllardır bu işin içindeyim. 83'te başladığımda ortada bilgisayar yoktu. ist.'da çok büyük ajanslarda çalıştığım gibi izmir'de hücre ajanslarda da çalıştım. tansu ve murat'ın marifetlerine kadar kendi şirketim bile olmuştu. uzatmadan bağlayayım, ülkemizde hem gülnaz hocanın söylediği gibi hem de faruk beyin anlatmaya çalıştığı gibi reklam şirketleri bulunmaktadır. şunu da belirtmeliyim ki ülkemizin reklamcılık sektörünün büyük sorunlarından biri grafiktir. "grafik" işine bakış açısıdır. grafik kursu adı altında grafik programları kursu verilmekte ve bu programları öğrenenlere de grafiker denmektedir. grafik işi bu kadar kolay mıdır? bu kadar kolaysa resim, desen, illustrasyon, fotoğraf, temel tasarım bilgileri ne işe yarar ve grafiğin neresindedir. kaç tanesi bu erdemlere ve bilgilere sahiptir. sahip olanlara hak ettikleri verilir mi? ülkemizde kaç tane grafiker var ve kaç tanesi bu işten kendi evini ve arabasını almış, çocuklarını kolejlerde okutmaktadır. bence bunun çözümü odalarda yatmaktadır. yani siz elinize hukuk kitabı alıp ya da bir hukuk proğramları ve dersleri adlı kursa gidip üç beş ayda sertifika alıp avukatlık yapabiliyor musunuz? eczane açabiliyor musunuz? tıp doktoru olabiliyor musunuz? eğitimini görmeden, okuluna gitmeden...ama grafiker (!) olabilirsiniz. bi kursa gider, bi iki ay bi program öğrenirsiniz. tamamdır. sonra resmi yapıştır, metni yaz, bi kaç photoshop efekti... iş bitmiştir. ben yaptım, oldu. bektaşi hesabı... reklam ajanslarının niye "oda"ları yok dersiniz. ya kimler reklamcılık yapıyor bir bilseniz. ben buradan açık ve seçik söylüyorum, izmir'de imbat ajans diye bi yerde çalıştım. nuray hanım diye bi sahibi var. hanımefendi muhasebecilikten reklamcı. yeminle. ayrılırken bana şikayetlerinden biri neydi biliyor musunuz : "seni internete girerken gördüm!" yeminle bunu söyledi bana. daha ne diyeyim ki. (ki bi davetiye işi vardı ve ajans (!) ta kaynak kitap olmadığı için netten bişeyler bakayım demiştim. açıklamaya bile ihtiyacım yok ama durum da buydu.) ne zaman reklam ajansı açmak için belli kurallar konur, bir takım yeterlilik belgeleri ve ispatları istenir belki o zaman işler biraz olması gerektiği gibi olur.
saygılarımla.