Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel mi yoksa QuarkXPress mi?

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar bir dergi yapıcak olsanız size en uygun program hangisi olur Corel mi yoksa QuarkXPress mi ve neden bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden tşkler ...

grafifun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben corel derim çünkü corelin herşeyini çok iyi biliyorum. ama bence QuarkXPress bu iş için daha iyi. ikisinide kullanan arkadaşlar açıklama yapar herhalde

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar bir dergi yapıcak olsanız size en uygun program hangisi olur Corel mi yoksa QuarkXPress mi ve neden bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden tşkler ...

her programın kendine has özellikleri ve kullanım amaçları vardır.

frehand - corel; tasarım, dizgi ve çizim yapmak için idealdir

indesign - quark; dergi, gazete gibi yayınlar içir kullanılan bir dizgi programıdır

illustrator; illustrasyon, tasarım yapmak için kullanılan bir programdır.

eğer gazete veya dergi yapacaksanız indesigne derim....

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
indesign bilmiyorum corel ve quark biliyorum ocak ayında bir firmada çalışmaya başlıycam onların aylık çıkıcak dergilerini yapıcamda o yüzden şimdiden bilgi sahibi oluyum dedim. okurken okuldada dergi çalışmalarını quarkta yapıodum ama şimdi coreli öğrenince acaba hangisi die düşünüyorum yada hangisi iyi olur....

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Quark bugüne kadar neredeyse tüm gazete ve kitap tasarimlarinda kullanilan program olmustur.

Hala da pek çok yer bu programa devam etmekte, fakat son dönemde indesign iyi diyolar. Dosya alisverisin yoksa istedigin programi kullanabilirsin, ama eger farklı yerlerle iletisim içinde olcaksan Quark iyidir derim.

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
bana gelen hazır metinleri ve fotoları yerleştircem tasarımını yapıcam die biliorum ben ama sonradan bisey cıkarmı bılmıyorum

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
önceden çikan bir dergiyse, ayni programda devam etmen mantikli olur.
Yok eger herseyi bastan sen yaratacaksan, en iyi bildigin programda calis derim ben...

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
hayır yeni çıkıcak bi dergi sıfırdan bana ait olucak peki diorum master sayfa yaratmak Quarkta çok sıkıntılı onu ne yapıyım...

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
biliyorsanız indesign'ı öneririm ama quark ve corel karşılaştırması yaparsanız elbetteki corel. hem görsellerle çalışmanız yönünden daha rahat hem de dergi için daha uygun bir program. quark ile yeni iseniz place yapmada vb. sorun yaşayabilirsiniz. kolay gelsin iyi çalışmalar.

ofsetrek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.digilinetarsus.com
hayır yeni çıkıcak bi dergi sıfırdan bana ait olucak peki diorum master sayfa yaratmak Quarkta çok sıkıntılı onu ne yapıyım...

Bence Dergi için Quark Expres
Aslında Master Sayfa "Bana Göre" en kolay QuarkXpress programı ile hazırlanır,
sayfa numaralarını otomatik olarak verebilirsiniz, üstelik gerektiğinde çalıştığınız sayfada istediğiniz değişikliklerini de yapabilirsiniz.
Arzu ederseniz daha önce yaptığım master sayfalardan örnek gönderebilirim.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
corel de gazetede yaparsın dergide ancak dizgilerde corel çokda sağlıklı değil. Tireleme olmadığı için sorun çıkarıır. Eğer dergide yazılar içinsol ve sağdan eşit dayansın gibi bir mantık kullanacaksan coreli tavsiye etmem. Bir hafta 10 gün kadar da zamanın varsa indesign öğren derim. Quark biliyorsan zorlanmazsın. Birde bilen birini bul daha iyi olur.

remedya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
genele katılmakla birlikte şu soruyu sormak lazım . Tasarım mı ? dizgi mi ?

Tasarım yapacaksan elbette Corelldraw, dizgi içinse Quark yeterli. Örneğin senden altı geniş yukarıya doğru daralan yanlarda kelebek kanatları olan bir su peti çiz derlerse bunu Quark ta nasıl yapacaksın. Ancak hazır tasarımı yani işin en esaslı ve en zor kısmı bitmiş görselleri ve textleri sayfaya dizeceksen CorelDraw o iş için çok lüks kaçar.

slash+

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yapacağın işe göre Quark yada Corel...eğer dergi vs yapacaksan Quark işini görür ama corelsizde olmaz....

emre5602

🌱Yeni Üye🌱
Sıfırdan başlayacaksan Corel derim..
30 üzeri dergi ve yüzlerce gazate dizgisi yaptım.. corel yeter de artar..