Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Meslek Seçimi, Grafikerlik Hakkında

xea

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum, forum kurallarını okudum. Yalnış yere konu açtıysam affedin. Biraz arama yaptım grafikerlik hakkında. Çok güzel bir meslek ve yeterli imkanlar sağlanırsa grafiker olmayı düşünüyorum.

15 yaşındayım ve 9. sınıftayım. Sorunum birazda alan seçimiyle ilgili fakat ben hedefimi şimdiden belirledim. Grafiker olmak istiyorum fakat bu konuda bir tereddütüm var. İlk olarak belirteyim devlet okulundan mezun oldum ve ingilizcem çok iyi. Bunun bana bir artı kazandırdığından eminim. Gelelim esas konuya.

Bugün bir seminere katıldım alan seçimiyle ilgili. Orada da bir elektrik-elektronik mühendisi vardı. Bize mesleği hakkında bilgi verdi ve bilgiler çok işimize yaradı. Fakat ben "grafikerlik için üniversite bölümü var mı, elekrik-elektronik mühendisi okuyup bu alana yönelmek mümkün mü" diye bir soru yönelttim ve şu cevabı aldım:

"Grafikerliği genellikle 2 senelik üniversite okuyanlar seçiyor. Sonuçta bir programı öğrenip orada çizim yapıyorsun ve bu da 4 yıllık bir eğitim ve master gerektirmiyor. Daha düşük puan yapan insanlar grafikler oluyor. Sizin hedefiniz daha yüksek olmalı çünkü çok iyi bir lisedesiniz"

Bu cevabı aldıktan sonra biraz alay konusu oldum :) Fakat sonra kara kara düşünmeye başladım. Eğer bu meslek hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum!

Eğer bir yalnışım veya hatam varsa özür dilerim.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Bilgiyi yanlış veren, küçük gören şahsiyeti, şiddetle kınıyorum ve kendilerine, matematik bilgisi olan herkesin mühendis olabilecegini, fakat grafiker olmak için daha fazlasının gerektigini söylemek istiyorum. (isterdim)
Herneyse sinirlendim, grafik eğitimi veren güzel sanat fakülteleri 4 yıllık okullardır. Bu okullar özel yetenek sınavi ile öğrenci alır. Gerçekten çok kaliteli bir eğitim verir. Grafik tasarım için bilgisayar programlari bir araçtır. Esas olan sizin yeteneğiniz ve isteginiz. (Site içinde arama yaparsanız çok detaylı bilgilere ulaşırsınız.) Mesleğim, insana mutluluk veren, birşeyler ortaya koymanın güzeligini yaşatan bir tutkudur. Bu işi yapan çoğu insan önce kendi yeteneğine aşıktır. Kendisiyle barışıktır ve bu toplumdan farklı bir yapiya sahip bir insandır. Sizinde iyi bir eğitim alarak grafiker olmanızı diliyorum. Grafikerim bir kez bile pişman olmadım...
Ben size degil forumdaki meslektaşlarıma seslenmek istiyorum, çizginin üstü çiziginin altı, her satıcının bir alıcı var elbet. Kendimize çeki düzen vermek için geç kalmiyormuyuz. Mesleğimizin saygınlığı bizim elimizde.
Bir forum açmiştim,
https://www.grafikerler.net/meslegime-zarar-veren-kimdirg-t11120.html

yeni madde eklemek gerek belki...
hemen ekliyorum.:)

Son düzenleme:

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
nucat, yazılanları okuyunca aklıma geçen gün şahit olduğum bir olay geldi. İki tane orta yaşın üstünde bey yolda yürüyerek sohbet ediyorlardı bende arkalarındann yürürken kulak misafiri oldum. Biri oğlunun üniversitede işletme okuduğunu söyledi ve diğerine sordu sizinki ne yapıyor diye diğer kişide çocuğunun üniversitede grafik eğitimi aldığını söyledi. İşletme okuyan çocuğun babasının verdiği cevap okuduğu okulu ve seçtiği mesleği küçümserce ''aman olsun okusunda'' oldu. İnsanlar bu mesleği seçenlere önayak olmuyor hatta elinden gelenler nedense enngellemeye çalışıyor. Ama bence önümüzdeki yıllarda bu görüş yıkılacak grafikerlik hak ettiği yeri bulacak.

xea

🌱Yeni Üye🌱
@nucat
İçim tamamiyle rahatladı diyebilirim. "ah okuyup didinip çalışıp, ah ben neden bu mesleği seçtim neden daha üst şartlarda bir meslek seçmedim" korkusu vardı içimde. Sayenizde öyle bir korku kalmadı.

Yazınızı okuduktan sonra birazda forumu dolaşıp baktım ve biraz grafik eğitimi almam gerektiğinin farkına vardım. Ama bu eğitimide alıp grafiker olacağıma inanıyorum.

Kafamdaki soru işaretlerini yok ettiğiniz için size minnettarım. Umarım sizin kadar başarılı olurum...

@teleset
Benimde bahsettiğim konu buydu. Cesaretim şu ana kadar çok kırılmıştı. Tereddütüm bu önyargılardandı.

EDIT:
Biliyorum biraz ukalalık olacak ama 13 yaşımda 3d tasarım programları kullanmaya başladım. Blender, Wings 3d ve birazcık 3d's Max bilgim var. Yani küçük yaştan itibaren grafiker olmak istiyordum.

Son düzenleme:

can_grafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kardeşim 15 yaşına göre çok olgun ve saygılısın seni kutluyorum 11 yıllık grafik tasarımcıyım mesleğimi seviyorum sen hayat yolunun başındasın hangi mesleği sececeksen seç ama unutma bizim meslekte yerinde sayamassın sürekli kendini geliştirmen gerekir elektrik - elektronik mühendisi nin böle bir sorunu olacağını sanmıyorum

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Vallahi arkadaşlar, benim o onu söylemiş bu bunu söylemiş gibi komplekslerim yok... Ben işimi layıkıyla yaptığıma inanıyorum.. Geriside beni ilgilendirmiyo... Herkes hakettiği yerdedir... Çok abartmaya gerek yok diye düşünüyorum... Mesleğimize sahip çıkalım sahip çıkalım diye yaygara kopartmakla olmuyor bu işler... Elimizden geldiğince etrafımızdakilere köstek değil, destek olalım, ve işimizi layıkıyla yapalım.. gerisi çok boş... Çünkü ne dersek diyelim bunlar olacaktır...

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Teleset, umudunu çok sevdim, ben 88-89 yıllarda, minik bir kız çocuğu iken mesleğimle tanıştım. o yillarda grafiker demek çok büyük adamdı... bir avukat bir doktor bile meslege özenirdi. 93-95 gibi bir yıldı tam hatırlamiyorum. Hürriyet gazetisin orta sayfasında bir haber okumuştum. o haberi bulup paylaşmayı çok isterdim. Haber söyle idi, 2000 li yıllarda revaşta olacak meslekler, 1 numarada, grafikerlik vardı. Hatirladigim kadari ile, grafikerlikte patlama olacağından herkesin bir doktor gibi grafikere ihtiyacinin olcağından, fakat meslek maaşının düşeceğinden bahsediyordu :(
Ben 97 mezunuyum sonrasında eğitimim devam etti, ben şanslı bir nesildim. Yeni mezun olanlara çok üzülüyorum. Benim söyle çok karamsar olmam aslında etken olmasın. Elbette umut herzaman olmalı. Fakat şu elek bi hızlı salansa, piyasa rahatlıyacak... Bu forum sayfalarında tonla iş arayan, tonlada eleman arayan var:( birtürlü buluşamıyorlar...

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Herşeyden önce eğitim şart, ben hiç bir mektepliye eğitimsiz bilgisiz demem hiç bir elektrik veya elektronik mühendisine önüne gelen eletrik mühendisi oluyor diyemem çünkü bir emek harcayıp alnının teriyle bitirerek diplomasını almış ve türkiye cumhuriyetine göre mektepli yerine konulmuş insandır ancak sizinle o seminerde alay konusuna dönüştüren insanların eğitiminden şüphe ederim. Sen yinede kalbinin sesini dinle ben okumadım eğer okusaydım şu anda olduğum kademenin çok yüksek yerlerinde olurdum şu anda sahip olduğum herşeyden çok daha fazlasına sahip olurdum. Önemli olan, grafikerlik yada elektronik mühendisliği değil önemli olan doğru eğitimi doğru insanın doğru şekilde alabilmesi...

Ayrıca mesleğimi de sonuna kadar korurum, sonuna kadarda yaygara yaparım :) Çünkü bu benim ekmeğim ben bir kaç fotoğraf çekerek bir kaç logo yaparak hayatımın geçimini sağlayarak fikirlerim doğrultusunda büyük kuruluşlara büyük adımlar attıraran bir insanım... Sanat ruhumunda ağır basması sebebi ile bu mesleğe başladım. Şu anda sanatımı ne kadar yapabiliyorum dersem duygusallaşarak maddiyata önem veriyor insan bir süre sonra ister istemez , türkiyede yaşayınca :) .

Son sözüm sen kalbinin lafını dinle onu dinledikden sonra bir avukat ta olursan kazanırsın , bir çöpcü de olursan kazanırsın hiç farketmez önemli olan işin temelini eğitimini iyi alabilmen...

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
@xea
İnsan genelde istediği ve sevdiği işi yapamıyor..Umarım başarırsın..
15 Yaşında bu düşünceyle sanırım olursun..
Başarılar

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Teleset, umudunu çok sevdim, ben 88-89 yıllarda, minik bir kız çocuğu iken mesleğimle tanıştım. o yillarda grafiker demek çok büyük adamdı... bir avukat bir doktor bile meslege özenirdi. 93-95 gibi bir yıldı tam hatırlamiyorum. Hürriyet gazetisin orta sayfasında bir haber okumuştum. o haberi bulup paylaşmayı çok isterdim. Haber söyle idi, 2000 li yıllarda revaşta olacak meslekler, 1 numarada, grafikerlik vardı. Hatirladigim kadari ile, grafikerlikte patlama olacağından herkesin bir doktor gibi grafikere ihtiyacinin olcağından, fakat meslek maaşının düşeceğinden bahsediyordu :(
Ben 97 mezunuyum sonrasında eğitimim devam etti, ben şanslı bir nesildim. Yeni mezun olanlara çok üzülüyorum. Benim söyle çok karamsar olmam aslında etken olmasın. Elbette umut herzaman olmalı. Fakat şu elek bi hızlı salansa, piyasa rahatlıyacak... Bu forum sayfalarında tonla iş arayan, tonlada eleman arayan var:( birtürlü buluşamıyorlar...

Eskileri de çok iyibiliyorum yenileride. 15 yıldır bu sektördeyim grafikere çok büyük adam diyen görmedim.... İnsanlar herzaman sanatkarlara saygı ve ilgi duydu. Doktor arkadaşlarım bugün evlerini kendileri boyuyor. Ama keşke Boyacı olsaydım diyeni görmedim. Photoshop ile grafikerliği karıştırıyorsunuz siz. İnsanlarda bir Photoshop merakı var sadece. Sizin Grafiker anlayışınız neden kadar bu kadar farklı. Herkes iyi olmaz. Tüm arkadaşlarımız bu işin bir ucundan tutacaklar iyi veya kötü. Bunun kararını jüri verecek. Saygılarımla

xea

🌱Yeni Üye🌱
@can_grafik
Teşekkür ederim. Umarım sizde umduğunuz yerdesinizdir kariyerinizde.

@Gökhan TEKIN
Sizin verdiğiniz bilgilerde eminim çok yararlı. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim!

@Qesta
Teşekkür ederim.

Mesaj yazan herkese ayrıca teşekkür ediyorum!

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Sizin Grafiker anlayışınız neden kadar bu kadar farklı. Herkes iyi olmaz. Tüm arkadaşlarımız bu işin bir ucundan tutacaklar iyi veya kötü. Bunun kararını jüri verecek. Saygılarımla

Benim grafiker anlayışım,
Görebilme yetisine sahip olup, para karşılığında başkalarının, dilekleriyle kendi hayallerini birleştirip, yeteneğini kullanarak, hedef kitlesine uygun, basılabilir yada uygulabilir, tasarım yapabilen kişidir. Tasarımı yaparken resim sanatının bilgilerinden ve grafik tasarım doğrularından faydalanır. (bu bilgiler yıllar boyu süren, ortak doğrulara sahiptirler.) Bu çizginin altına düşen kişi, grafiker değildir...Jüri ben değilim... Bu benim 20 yıllık meslek hayatımın bende bıraktığı izdir. Jüri eğer toplumsa, mesleğimizi hala tanımıyor. Bu forumun ilk mesajında olduğu gibi. Jüri gerçek ve doğruysa, ben yanlışım, ağlanacak halimize gülümsüyorum...

Tutku7

🌱Yeni Üye🌱
-

Adım Tutku.Lise öğrencisiyim.Grafik tasarım hakkında bilinmesi gereken hemen hemen her programı biliyorum ama meslek seçimim hakkında yanılgılarım var.Bu meslek hakkında öğrenmek istediğim iki şey var;
İş bulma olanakları neler?
Maaş hakkında kısa bir bilgi? :)
Yardımcı olursanız sevinirim....

Guwencin

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Adım Tutku.Lise öğrencisiyim.Grafik tasarım hakkında bilinmesi gereken hemen hemen her programı biliyorum ama meslek seçimim hakkında yanılgılarım var.Bu meslek hakkında öğrenmek istediğim iki şey var;
İş bulma olanakları neler?
Maaş hakkında kısa bir bilgi? :)
Yardımcı olursanız sevinirim....

kendimce kısa bir cevap vermek isterim : "Sen iyi ol, zamanı geldiğinde işinide maaşınıda kendin belirlersin..."

Tutku7

🌱Yeni Üye🌱
Sevgili Guwencin haklısın orası öyle ama artık koşullar çok değişti ve meslek seçimi konusunda sıkıntı yaşıyorum. Hem zevk aldığım hemde beni rahatlatıcak bir işe ihtiyacım var bu nedenle bu soruları sormak zorundayım. Önemli olan 1. sorum açıklayıcı bir cevap görürsem çok mutlu olcam.

otomania

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle arama motorumda grafikerlik hakkında arama yapıyordum ve bu siteyi buldum konuyu okudum gerçekten aydınlatıcı şeyler olduğunu gördüm hemen üye oldum...
birilerinin beni bilgilendirmesini istiyorum Lise 3.sınıf öğrencisiyim sayısal bölümündeyim derslerimi yapıyorum ama sevmiyorum yaptıklarımı bu yüzden meslek hayatımdada aynısı olacak düşüncesindeyim sevmiyorum kısacası
aynı zamanda karakalemle kendimce birşeyler çiziyorum özellikle otomobil tasarımları vb. gerçekten arkadaşlar resim öğretmenimiz beğeniyor ama geliştirmem gerekli biliyorum
benim meslek alanım ne olur grafikerlik olabilir mi grafikerlikte benim kalemim mi yoksa programlar mı öne geçer?
bu sorularıma yanıt bulursam geleceğim için önemli olur
şimdiden teşekkürler

Mücerred

🏅Acemi Tasarımcı🏅
E şimdi ben desemki Catia öğren, elektirik modüllerini yükle senden ala mühendiz olmaz, olur mu ? olmaz..niye ? o kadar basit değildir bu iş ondan...
en karmaşık programı kullanmayı öğrenmek = taş çatlasın 1 ay
o programla neyi nasıl yapacağına karar verme eğitimi= 1 ömür

yaratıcılık gerektiren her iş, öğrenilen en karmaşık mesleklere 5 basar ciğerim. boşver o konuşmacıyı. mühendis olmuş ama adam olamamışlardanmış o göründüğü kadarıyla...

kankam_kanka

🌱Yeni Üye🌱
ben meslek lisesinde cnc bölümde okuyorum ve son sınıfım aslında ben grafiker olmak istemiştim ama babam illa bu bölümde okuyacan dedi ve dediginide yaptırdı tabiki ama seneler geçtikce ben grafiker olmayı kafamda daha da geliştirdim çünkü hele hele meslek lisesinin üniversiteye geçişinde önü açılınca bu kesinleştirdim liseyi bitirdikten sonra üniversitede grafik eyitimi okumayı düşünüyorum

eger grafik ile ilgili bana yardımcı olurmusunuz
SAYGILARIMLA TEŞEKKÜRLER

paranse

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaslar ben 18 yasındayım muhaseb okuyorum qrafiqer olmak istiyorum soracaqım çok soru var lütfen biriniz alttaki mailimi eklerse sevinirim

rapcenter.net@hotmail.com

dilayyalcin1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.yalcinajans.com
merhaba bende konuyu okuyunca kendimle ilgili birşeyler yakaladım ve ben de konuşmak istedim.Bir insanın herşeyden önce sevdiği mesleği yapmasından yanayım.Nasıl mutluysan öyle yaşamalı insan kanımca... Ben 8 yıl muhasebe eğitimi aldım ve yine üniversiteyi de bitirdim fakat yeteneklerim mesleğimi yapmama izin vermedi .
Şimdi ise grafik tasarımda uzmanlaşmaya çalışıyorum.Umarım sende başarılı olursun yolunda...