Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben bir ölçüt degilim, kardeşim sen grafikersin, sen yardımcı grafikersin, sen sanat yönetmesin diyemem...Grafik tasarımcı kimdir? Yazdigim bir kelime ile burdaki büyük bir kitleyi karşıma almamı sağlar, böylesi bir durumu istemiyorum. Çünkü emeğe saygım var ve anlaşmak bazen güç oluyor. Hep birlikte bu tarifi bulursak, günümüzün en yaygın mesleği olan grafikerlik kavramını biraz daha sağlam kazıga bağlamış oluruz gibime geliyor.

Hiç bir zaman hiç bir mesleğin kazığa bağlanacağını sanmıyorum. En yaygın meslek diyorsunuz zaten. Neden en yaygın meslek. Grafikerler çokmu iyi paralar kazanıyor. Yoksa insanlar aaa bu geçen grafikerdi gördünümü diye hayretlemi bakıyor. Herzaman amatörler ve işini iyi yapanlarda olacak. Kimi müşteri için bu fark etmeyecek, kimisi her daim kalite arıyacak. Kaliteden taviz vermeyen insanlar çok fazla olacağından işini iyi yapanlar kazanacak. Gösterişli mesleklere özenmiyelim arkadaşlar en iyi bildiğimiz mesleğimizi yapalım. Meslekte sınıflandırma kalitedir.

Sizi anlıyorum aslında kızgınsınız. Örneği Bir fotokopicinin bir öğretmenin matbaa sektöründe ne işi var. Üniversiteki öğretim görevlisi neden tasarım adıyla o iğrenç tasarımları yapıyor. Okul dergi getiriyor basılması için fotoğraflar cep tel ile çekilmiş kapak diyorum. O üniversitede yapılıyor. Yaw kim yapıyor kardeşim. Adam Grafikermi, neden işini yapmıyor. Neden grafikerliğide ek bir iş olarak görüyor. Bu konularda ben daha kızgınım...

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
bir tabela şirketinde çalışıyor iseniz elinizden kaynakta geliyor ise ne mutlu size evinizin profil doğramalarını yapmak için bi ustaya para vermezsiniz işte ne güzel dimi :D tabela tasarımı yapmakta bir kartvizit tasarımı yapmaktan daha basittir onuda söyliyim, evet eğitim şart ona katılıyorum önce bir hamur gibi yoğrulcaksınız okulda sonra sonra yavaş yavaş piyasada pişmeye başlıycaksınız ama okula gidipte 2 sene sonra mezun olup piyasaya ben grafik tasarımcıyım diyip bikaç yere başvuru yaptığınızda ve sizden birşeyler yapmanızı istediklerinde oturup afallıyacağınızdan adım gibi eminim çünkü bugüne kadar nicelerini gönderdik işyerinden öyle adamcağız 4 sene okumuş ama ne yazıkki bi kartvizitin adres kısmının 8 punto olduğunu öğrenememiş basit bir faturanın çizimini yapabilecek kapasitede yoğrulmamış ki bu insan bukadar basit şeyleri yapamaz iken kalkıpta bir kutu tasarımını nasıl yapsın nasıl ölçülendirsin nasıl bıçağını ölçsün biçsin :D şunuda belirteyim piyasada profesyönel grafikerim deyipte A3 ebadında bir işin 29.7 x 42 cm sıfıra sıfır film çıktısı aldığını yıllardan beri bir çok yerde gördüm fikir dayanışmasından hergün bilgi tazelemekten görsel kirlilik oluyor ise ozaman dediğiniz gibi herkes kendi işini yapsın tıpki bu devirde olduğu gibi işsizlik oranı tavanlara vursun kusura bakmayın ama 2 satır dizgi dizmekle 2 resim çekip bi broşür yapmakla hiçbir patron bi grafikere grafikerin talep ettiği ücreti vermez işinde nekadar iyi olursan nekadar bilgi sahibi olursan deneyimin nekadar çok olursa okadar fazla maaş alırsın bu devirde boş beleş oturmaya kimse kimseye para vermez ve bugüne kadarda ben hiç görmedim 4 yıllık bi grafik tasarım mezunu bir arkadaşımızın 3000 ytl maaş aldığını :D hadi onuda geçelim sizin dediğiniz gibi bi mesleğin bütün kulvarlarını ayrı çatı altında toplarsanız ozaman herkes kendi işini yapar dediğiniz gibi işte ozamanda bi ömür boyu elalemin icatlarına hayran hayran bakmaya devam ederiz avrupadan kastım söylermisiniz ülkemizde neler icat ediliyor hangi sektörler kendi bünyemiz altında geliştiriliyor? eğer biz mesleğimizin değişik kulvarlarındada fikir sahibi bilgi sahibi olursak işte ozaman bişeyler yapmaya başlıya biliriz okadar ders anlatılıyor burda yok photoshop yok corel yok freehand bunları sizmi geliştirdiniz programları veya sizmi photoshopda yağmur deseni vermesini buldunuz? hayır başkaları buldu icat etti ve siz öğrenmeyen kesimden önce öğrenip birşeyler öğretmeye çalışıyorsunuz peki birazdaha araştırmacı olsakda bizde photoshop gibi programlar icat etsek fenamı olur? konu biraz başka yerlere kaymış olabilir ama anlatmak istediğim şu nekadar çok bilgi okadar çok ilgi işallah anlamışsınızdır :D

Saygılar.