Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baştan sona bir çizim dersi..

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Eskizden renklendirmeye kadar olan, illüstrasyonu çekici kılan tüm yöntemini öğrenmek isteyen arkadaşların dikkatle incelemelerini öneririm..

- İlk önce elde çizdiğimiz eskizimizi 300 DPI da tarıyoruz. yüksek dpı her zaman daha net ve temiz bir görüntü elde etmemizi sağlar.

lineimage01.jpg

- Taradığımız resmi photoshopta açıyoruz. Image> Adjustments> Levels menüsünden biraz karanlık yapıyoruz. ki çizgilerimizi daha net görelim diye..

linetool01.jpg

lineimage02.jpg

- Arkadaki kağıt görüntüsünü silmek için Select/color range menüsünden damlalık kullanarak karanlık karelerden birini seçiyoruz. ok deyip seçili alanı "backspace" tuşu ile siliyoruz. tekrar color range menüsüne girip köşesinde artı olan damlalıkla koyu renkleri arttıralım. bu resminizin kalitesini düşürebilir. ama önemi yoktur nasılsa değişecek.

lineimage03.jpg

- Hue sturation ile rengini değiştiriyoruz. isteğe bağlı tabiki bu..

linetool04.jpg

lineimage04.jpg

- Geri kalan kısımlardaki lekeleri iyice yakınlaştırıp silgi ile silebiliriz.

lineimage06.jpg

-Genel olarak resmin temizleme ayarlama işlerini bitirdik. burdan sonra renklendirme işin içine giriyor. bu aslında tamamen çizerin tarzıyla alakalı. renklendirme de ayrı bir sanattır unutmayınız ;)

lineimage08.jpg

- Daha sonra resmimiz için karar değiştirip farklı şeyler de katmak istersek elde çizip tarayıp tekrar aynı işlemleri yaparak önceden temizlediğimiz resmin üzerine ekleyebiliriz.

lineimage09.jpg

NOT: eğer isterseniz tüm bu temizleme işlemleriyle uğraşmaz dış çizgileri tablet yardımıyla yeni bir layer açarak çizebilirsiniz. * veya pentool ile çizgilerin hepsini teker teker çizip çok net bir görüntü elde edebilirsiniz. bu çok zor çok emek isteyen ama çokta iyi sonuç elde etmenin bir formülüdür..

- Kullanacağımız bazı renkler aşağıdaki resimde gösteriliyor.

paint01.jpg

- Ve renklendirmeye başlıyoruz. önceden de söylediğim gibi renklendirme kısmı da tamamen sizin yeteneğiniz veya renk bilginiz teknik bilginiz yani bunları bileşimiyle ortaya çıkan bir şeydir.

- Resmimize hareket katacak şeritler ekliyoruz.

ÖNEMLİ BİLGİ: HER RENKLENDİRME AYRI LAYERDA ÇALIŞILMALIDIR. ÖRNEĞİN AYAKKABININ RENKLERİNİ AYRI BİR LAYER AÇARAK YAPIN Kİ DAHA SONRA KOLAYLIKLA RENKLERİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. SAÇLARIN HER GÖLGESİNİ UYGULADIĞINIZ HER RENK İÇİN AYRI BİR LAYER AÇIN. FAZLA LAYER OLMASI SİZİ RAHATSIZ ETMESİN. HANGİ LAYERİN NEREDE OLDUĞUNU BULABİLMEK İÇİN RENKLENDİRDİĞİNİZ PARÇANIN ÜSTÜNE SAĞ TIKLAYIN VE EN ÜSTTE YAZAN LAYER O PARÇAYA AİTTİR.

paint03.jpg

- İster pen tool ile renklendireceğiniz bölgeleri seçip renk verebilirsiniz ister brush ile boyayabilirsiniz. Düz renklerde renklendirmeye devam ediyoruz.

paint04.jpg

- Eğer bir rengi beğenmediniz mesela saç rengini. bunun için teker teker baştan uğraşmaya gerek yok. Layer menüsünden layerin üstündeki kilite bir defa tıklayıp layeri kilitleyin ve bir renk seçip ctrl + backspace ile renk doldurabilirsiniz. aşağıdaki şekilde kilitlemeyi görebilirsiniz.

paint05.jpg

- Ve şimdi koyu renklerle gölgelerimizi veriyoruz.

paint06.jpg

- Ve ışıklara geldi. her bölüm için rengin bir açık tonu seçilip uygulanarak ışık verilir. mesela dizleri daha belirgin çıkık yapabilmek için ten renginden biraz daha açık renk seçilip brushın opactysi düşürülerek uygulanır.

paint07.jpg

- Şimdi ayrıntılı şekilde renklere geçiyoruz. gözün beyazı dudak rengi gibi..

paint07.jpg

- Detaylar bittikten sonra tam ekran olarak bi bakıyoruz :)

paint08.jpg

- Şimdi bazı ayrıntıları yakından görelim..

- Yüzdeki ayrıntılar..

closeup01.jpg

- Toptaki ayrıntılar..

closeup02.jpg

İşte İllüstrasyonumuz bitti :)
Herkese iyi çalışmalar dilerim arkadaşlar. Denerseniz bizlerle de paylaşın :blush:

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir ders olmuş.
Emeğine sağlık..

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️

harunirgin

♾️Grafik Gurusu♾️
çok güzel bir paylaşım. uğraştığın ve paylaştığın için teşekkürler.

demoN

👑Efsanevi Grafiker👑
Harika bir paylaşım.Teşekkür ederim :)

grave

🌱Yeni Üye🌱
Anlaşılır ve ayrıntılı olmuş :) Teşekkürler..

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
Çok faydalı bir ders olmuş, emeğine sağlık yorgunella

a.g.s.l

👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir ders olmuş canım :)
paylaşım adına teşekkürler...

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
çok teşekkürler...

Anlaşılır ve ayrıntılı olmuş :) Teşekkürler..

Çok faydalı bir ders olmuş, emeğine sağlık yorgunella

Güzel bir ders olmuş canım :)
paylaşım adına teşekkürler...

harika bir ders :alkis:

Teşekkür ederim arkadaşlar faydalı olmasına sevindim :)

tuNc

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çizme yeteneğim olsaydı ilk bu dersi denemek isterdim :) ama renklerle aram hiçte iyi sayılmaz :S

Anlatım için teşekkürler :)

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Çok güzel bir anlatım olmuş. Ellerine sağlık. :) DEnemek için bir de çizim yapmak lazım. En yakın zamanda deneyeceğim. Acemi biri olarak bana zor geliyor şu gölge olayları. :) Yapabilirsem paylaşmak benim için bir onur olacaktır. :D

Teşekkürler.

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Çizme yeteneğim olsaydı ilk bu dersi denemek isterdim :) ama renklerle aram hiçte iyi sayılmaz :S

Anlatım için teşekkürler :)

Rica ederim. Ayrıca bende size teşekkür etmek isterim. bir insan yapamayacağı bir şeyi söylemeyi bilmelidir. tebrik ederim sizi :)

Çok güzel bir anlatım olmuş. Ellerine sağlık. :) DEnemek için bir de çizim yapmak lazım. En yakın zamanda deneyeceğim. Acemi biri olarak bana zor geliyor şu gölge olayları. :) Yapabilirsem paylaşmak benim için bir onur olacaktır. :D

Teşekkürler.

Rica ederim deniz :) Acemilik bir başlangıçtır :) insan yapmak istedikten sonra.. :)
umarım yapar ve bizle de paylaşırsın başarılar dilerim :)
takıldığın yerlerde yardım istemekten çekinme ;)

zİmg€

🌱Yeni Üye🌱
ders için teşekkürler anlaşılır olmuş çok işime yarıyacak :)