Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Junior Art Director kimdir ? Ne iş yapar ?

sertand

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.sertandirek.com
Arkadaşlar ben art directorlede çalıştım , creative directorlede çalıştım.

Fakat şöyle bir konu var Junior Art Director kime denir ?

Ne iş yapar ? Hala tam anlayamadım, biri farklı biri farklı diyor. İyi bilen biri

varsa yani tam anlamıyla detaylı şekilde açıklarsanız çok memnun olacağım.

Benin vasfım tam olarak nedir bunu çözmeye çalışıyorum, kendime vasıf

takacağım Junior Art Directoru kendim için uygun bir vasıf olarak görüyorum.

O yüzden bir bilene yani sizlere sormak istedim, cevaplarınızı bekliyorum.

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Junior'un kelime anlamı ; küçük,genç,çocuk manalarındadır.
Reklamcılıkta ise karşılığı ; ast , çırak manalarına gelir.
Aslında bu bir ön tanımdır ve pek kullanılmaz.Fakat siz biraz fazlaca meraklısınız galiba bu sıfatı kullanmaya :)
Karar sizin.

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Nihat bu aciklamadan sonra almaz bu takiyi bence

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben alsın veya almasın demiyorum :)
Bildiğim kadarıyla sorusuna cevap verdim.
Kararı kendisi verecek:)

Aklıma gelmişken bi şey daha söylemek istiyorum.Neden art director ?
Sanat yönetmeni neden denmiyor ?

sertand

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.sertandirek.com
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum, bende anlamıyorum insanları ve işverenleri , neden bu soruyu sordum, piyasada işi bilende bilmeyende grafiker işverenlerin çoğu hepimizi aynı kefeye koyuyorlar buda benim hiç hoşuma gitmiyor, o yüzden iş ararken zor oluyor iş bulmak isim gerekiyor artık.

Yanılıyormuyum sizce ben...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Kısmen haklılık payınız var.
Ancak işi yapan ünvan değil, bilgi ve beceridir.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Amele, kelimesi türkçemizde var olan güzel bir kelimedir, küfür veya hakaret değildir.

Usta, amele... Ticari hayatımız 1000 yıldır bu kelimeler üzerine yer etmiştir...

Amele kelimesine kızgınlık duyanların dillerini anlamadıklarını, tanımlayamadıklarını söylebilirim... Hiç gocunmadan ( bir diğer özelliğime örnektir )

Bizim meslekte de çıraklar artık yok...

Mesela benim amelelik yıllarımda operatörler denilen bir ara yüz vardı, bunlar çıraklardı ama gelişen teknoloji ve alışkanlıklar bu arayüzü ortadan kaldırmıştır.

Sonuçta sadece ameleler ve ustalar kalmıştır reklam sektöründe...

Yani bir yardımcı ya da junior, ustanın yapmaya vakti ya da isteği olmayan şeyleri yapmakla yükümlüdür,

Dekupaj yapmak, ( kum elemek ) görselleri gerekli formatlara çevirmek ( tuğla taşımak) Tasarımcının onaylattığı ya da konkur kazandırdığı ilanın ölçülerini başka yayın merciileri için uyarlamak ya da baskıya hazırlık kontrollerini yapmak ( harç karmak )

gibi örnekler eminim sizler tarafından da çoğaltılabilecektir...

Bir yardımcı grafiker, yada junior temelde amelelik yaptığını kabul ederse ve ona göre her işe koşturarak yaptığı her işten bir ders çıkarma fikriyle çalışarak ancak ustalaşma yoluna adım atabilir.

Bu da 1000 yıllık ticari öğretilerde değişmeyen kurallardan biridir.

bunları açıklamak zorunda kalıyor olmama oldukça şaşırıyorum arkadaşlar... hem de çok şaşırıyorum. Bu konuda diyeceğim daha başka birşey yok. İsteyen istediği gibi alsın algılasın.

ama burdan sinirlilik, agresiflik ya da aşağılama gibi konular çıkaranların amele kimdir kime denir sorusunu bir kere daha araştırmasında fayda var.

aydınlık günler dilerim.

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Keşke bu açıklamaları ilk mesajınızda yapsaydınız.O zaman daha mantıklı karşılanabilirdi. :)
Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan rayına sokmakta fayda var:)

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
dediğim gibi nihat bey, ilk mesajımı açıklamak zorunda kalıyor olmama bile şaşırıyorum. Aklım almıyor insanların amele kelimesine karşı duydukları bu öfkeyi...

herneyse, .

vatandas2009

🌟Usta Tasarımcı🌟
sanat yönetmeni yardımcısı,uşağı:smile:çırağı,yamağı artık türet türetebildiğin kadar. İngilterede yaşıyoruz ya böyle ingilizce kelimeleri kullanmaya bayılıyoruz.Böyle konuşunca entellektüel oluyoruz.Hatta tasarım yaparken klavyenin tuşlarına basarken serçe parmağın havada olması da bunlara dahil entellektüellik belirtisi:smile:

merrlinn

🌱Yeni Üye🌱
amelelik meselesine yüzyıllarca önce yaptığı eserle imzasını koyan zat..

krtrukiye

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.rukilupus.com
Bence junior kelimesine çok fazla takılmayın bu mesleği seven insan bu yollardan geçer, ben de şuan da junior grafikerim buna hiç takılmadım açıkcası, aslında yüksek lisans yapmış bir insanım bölümüm farklı ama kendimi bildim bileli grafikten, resimden, sanattan hoşlanıyorum ve bu alana yöneldim kendimi geliştirmek için de ayak işi olarak görmeden ünvana takılmadan çalışırım. Türkiye de insanlar ünvanlara çok takılıyor. Takılmayın. Öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye bakın.