Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Alıgn

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar, beni illistratorde çıldırtan bir konu hakkında yardımınızı almak istiyorum. İki vektör objenin çapalarını objelerin yerini değiştirmeden eşitlemek konusunda sinirim bozulmuş durumda Freehandteki gibi hizalamam gereken çapaları ( 2 veya üzeri) direct selection ile seçip yada alt tuşuna basarak seçmek istediğim çapaları birleştiren çizgiye tıkladığında seçilmiş olan çapalar diğer bir objenin çapasına hizalayabiliyordum ama illistrator beni bu konuda çok yoruyor.

33121730.jpg

hizalamak istediğim objenin sadece çapası olan yerlerine hizalayabiliyorum çapasız line şeklindeki bir bölgeye nasıl hizalayabilirim. Resimle göstermeye çalıştım.

1 ve 2 diye isimlerdiğim obje çapalarını 3 diye işaretlediğim obje hizasına ALIGN ile nasıl getirebilirim?

TEŞEKKÜR EDERİM

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Aynı işlemi illustratorde de yapabilirsin Window>Align penceresinden.

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hizalamak istediğin köşeleri aynı anda veya shift tuşuna basarak tek tek direct selection tool ile seçip align uygulayabilirsin.

21fzq.png

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar lütfen bilmeden cevap vermeyin yada demek istediğimi iyice anlayın... Kısacası şu ; bir çapayı bir objenin sağ sol alt üst vs. bölümlerine ( çapasına değil ) nasıl hizaların. Sizin yazdılarınızı deneyin olmadığını göreceksiniz

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar lütfen bilmeden cevap vermeyin yada demek istediğimi iyice anlayın... Kısacası şu ; bir çapayı bir objenin sağ sol alt üst vs. bölümlerine ( çapasına değil ) nasıl hizaların. Sizin yazdılarınızı deneyin olmadığını göreceksiniz

Anladığımız kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz arkadaşım, sen anlamıyorsan veya anlatamıyorsan o başka.

O zaman hizalamak istediğin yere bi sütun çizgisi çekersin o çizgiye göre hizalarsın, hadi kolay gele allah yardımcın olsun.

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Bende anladım desem yalan olur
O nedenle cevap veremiyorum...

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
eğer anlatmaya çalıştığın pembenin solundaki anchor pointleri mavinin en soluna hizalamak falan mı öyleyse, direct selection tool ile tut çek götür. zaten intersect çizgileri var. mavinin tam soluna gelince yeşil çizgiler ve intersect yazısı çıkıyor. snapliyor bir nevi. freehandde var olup da illustrator olmayan bişey herhalde yok. aynısı yoksa da daha kolayı vardır. bu kadar kasmayın illustratore geçince. emin olun çok daha keyifli, ve sınırları geniş bi program.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çapa nedir yahu :)

Selection tool ile uzatmak veya hizalamak istediğiniz karenin sadece 2 köşesini tutun. Hizalıyacağanız alan 2 köşesini yene beyaz ok (selection tool / kısa yolu A ) ile tutun. Align penceresinden ne yöne istiyorsanız hizalayın.Olmuyor gibi bir alternatifi yok :)

İşin komik tarafı anlatmak istediklerinizi daha anlaşılır, sadece sizin bildiğiniz çapa çupa kupa şeklinde değil açık net yazmanız anladığınız gibi sizin işinize yarayacaktır.

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
inan başka türlü anlatılmaz bu çapa dediğim yollardaki geçiş noktaları yani şöyle söylim şekildeki karenin sol karaftaki iki noktanısı diğer objenin ( mavi ) sol tarafına hizalak istiyorum. Şimdi direct selection ile karenin iki ucunu tuttum diğer objeyide tuttum shift ile ALIGN den sola hizalayı tıkladım böyle bir uygulamada mavi obje tek bir çizgi haline geliyor karenin noktaları hizalanıyor ama mavi objenin şekli değişiyor. Off anlatamıyorum sanırım :)

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
eğer anlatmaya çalıştığın pembenin solundaki anchor pointleri mavinin en soluna hizalamak falan mı öyleyse, direct selection tool ile tut çek götür. zaten intersect çizgileri var. mavinin tam soluna gelince yeşil çizgiler ve intersect yazısı çıkıyor. snapliyor bir nevi. freehandde var olup da illustrator olmayan bişey herhalde yok. aynısı yoksa da daha kolayı vardır. bu kadar kasmayın illustratore geçince. emin olun çok daha keyifli, ve sınırları geniş bi program.

Evet aynen dostum peki bunun başka bir yolu yokmu yani ?

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yok artık daha nolsun. tuttun çektin bitti. daha napsın program düşünce gücüylemi hareket etsin. resmen değnekcilik yapıyo be. " gel abicim gel gel yanaş topla gel..." yeşili gördünmü tamamdır. + aynısı merkezi içinde geçerli. merkeze alignlicaksan o zamanda yeşilleniyo. bu sefer center diye bağrıyo. kenarlarda intersect diye.

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
Saçma karmaşık işlerde seçerek hizalamak varken oraya buraya çekipmi hizlıyacağız objeleri... Freehand bunu yapıyor Illistrator bunu yapamıyorsa yuh derim ve diyorum yuh... Sizde bu işi biliyorsanız bu Illistratorün eksiğidir iki tıkla yapılacak şeyi onu tut bunu tut sürükle bırakla yaptırıyorsa bu program daha olmamış demektir.

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
e yuh artık 2 tık yapmak için zaten önce "onu tut"man lazım. tutmuşken align panelinden bilmem neyi seçeceğine tut çek. buna zor öbürüne kolay diyosanız bence işi bilmeyen sizsiniz. deden kalma kasıntı bi programla saçma sapan uğraşıp durmak, çok daha pratik üstelik çok daha basit bişeyi öğrenmekten daha kolayınıza geliyosa bu sizin kendi sorununuz. muhtemelen illustratore hakim olmadığınızdan kaynaklanıyordur. açıkcası paintle photoshopu kıyaslamak kadar da komik.

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar ben bu işi hala çözemedim bir çözeniniz varsa çok sevinirim biri bana şunu söylesin :) bir anchor u bir objenin sağına soluna her neresine olursa olsun hem anchor içeren objeyi hemde hizalanan objenyi bozmadan nasıl hizalarım aylardır bulamadım şunu delirecem :)