Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

KITAP SAYFA TASARIMI (word-indesign)

bylamoos

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaslar

öncelikle cok güzel bir forum
ve paylasımlar muhtesem

benim söyle bir sıkıntım var iyi bir grafiker degilim ancak corel 13 kullanıyorum gayet memnunum ve hicbir sıkıntım yok ayrıca office programlarına hakimim

elimde 480 sayfalık iceriginde oldukca fazla resim olan bir kitap var ve cevirisi yapılıyor bende kendi capımda sayfa tasarımını yapıyorum
yazılar bilgisayar ortamında word de geliyor ben sadece resimleri, sayfa numaralır, tabloları vs ... onları yerine koyuyorum
sayfa tasarımı orjinaliyle bire bir aynı olmak zorunda ve word de sıkıntım yok

ben word de sablonunu hazırladım ve bazı bölümlerini bitirdim yaklasık 100 sayfalık kısmını ancak bitmeden birkac filmciyle görüstüm ve bana indesign veya quark kullanmamı yada corel de yapmamı söylediler cünkü resimlerde sıkıntı olabilir dediler bazıları da word de herhangi bir problem olmaz dedi

forumdan baya birseyler ögrendim ama yeterli degil

sizce word de devam mı edeyim
indesign 2,0 turkce yi indirdim ancak biraz karmasık geldi

yoksa corel e aktarım orda devam etmeyi düsünüyorum

SİZCE NE YAPMALIYIM

sayfa boyutu bitmisi 13*18 cm renkli

yardımlarınız icin tesekkürler
:iloveyou:

:sleepy:

Benzer konular

yalandunya2520

🌱Yeni Üye🌱
resimler word de sıkıntı çıkarıyor
özellikle renk konusunda
bence corelde yapın
kolay gelsin

elkor84

🏆Pro Tasarımcı🏆
çalışmanızı indesing,corel veya freehand gibi bir programda hazırlarsanız baskı aşamasında herhangi bir konuda problem yaşamazsınız.word de hazırlayarak baskıya iş göndermemenizi öneririm.eğer kendinizi bu konuda yetersiz görüyorsanız,bir grafikerden yardım isteyin.çünkü,baskı aşamasında ve sonrasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz.deneyimli birinden yardım almanızda fayda var.hem sizin içiniz rahat olur hem de işinizi sorunsuz halledersiniz.başarılar dilerim,kolay gelsin.

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
merhaba arkadaslar

öncelikle cok güzel bir forum
ve paylasımlar muhtesem

benim söyle bir sıkıntım var iyi bir grafiker degilim ancak corel 13 kullanıyorum gayet memnunum ve hicbir sıkıntım yok ayrıca office programlarına hakimim

elimde 480 sayfalık iceriginde oldukca fazla resim olan bir kitap var ve cevirisi yapılıyor bende kendi capımda sayfa tasarımını yapıyorum
yazılar bilgisayar ortamında word de geliyor ben sadece resimleri, sayfa numaralır, tabloları vs ... onları yerine koyuyorum
sayfa tasarımı orjinaliyle bire bir aynı olmak zorunda ve word de sıkıntım yok

ben word de sablonunu hazırladım ve bazı bölümlerini bitirdim yaklasık 100 sayfalık kısmını ancak bitmeden birkac filmciyle görüstüm ve bana indesign veya quark kullanmamı yada corel de yapmamı söylediler cünkü resimlerde sıkıntı olabilir dediler bazıları da word de herhangi bir problem olmaz dedi

forumdan baya birseyler ögrendim ama yeterli degil

sizce word de devam mı edeyim
indesign 2,0 turkce yi indirdim ancak biraz karmasık geldi

yoksa corel e aktarım orda devam etmeyi düsünüyorum

SİZCE NE YAPMALIYIM

sayfa boyutu bitmisi 13*18 cm renkli

yardımlarınız icin tesekkürler
:iloveyou:

:sleepy:

1- 480 sayfalik bir kitabi grafiker olmayan birinin tasarim yapmaya cesaret etmesi,
2- Yap getir hal ederiz diyen matbaalarin olmasi,
3- Forum araciligiyla meslek ogrenme cesaretin,
4- Sen bir seyler yap, biz ite kaka burdan yardim ederiz diyen arkadaslarin bu
forumda cikmasi,
5- 480 sayfalim bir kitap basacak firmanin, bir amatore is teslim edecek kadar
ucuzcu olmasini anlamis degilim.
Bu ise yillarimi verdim. Okulu bu yillarin icinden saymiyorum. Ama bugun hala 24 sayfalik bir brosur elime gelse hala paniklerim.
Hala matbaadan gelecek son haberi beklerim.
Hala acaba deyip kulagim kriste, matbaacima telefonum acik, en ufak sekilde bir hata gordugunuzde arayin lutfen derim.
Hala 4 sayfalik bir iste bassam, prova baskisini gormeden imzalamam isi.
Hala bir stajerden ogrenecegim cok sey var diye. Her yil stajer kadromu yenilerim.

Dogrusu sasirttiniz beni. Buyuk cesaret.

aliimren

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.aliimren.com
Bu ise yillarimi verdim. Okulu bu yillarin icinden saymiyorum. Ama bugun hala 24 sayfalik bir brosur elime gelse hala paniklerim.
Hala acaba deyip kulagim kriste, matbaacima telefonum acik, en ufak sekilde bir hata gordugunuzde arayin lutfen derim.
Hala bir stajerden ogrenecegim cok sey var diye. Her yil stajer kadromu yenilerim.

FreeLens arkadasa bire bir katılıyorum. Bence kendi mesleğimize biraz saygımız olmalı. Ve herkes kendi işini yapmalı. Tamam burada insanlar olumlu yada olumsuz yönde eleştiriyor bu çok güzel ama, bazi şeylerin de bir sınırı var. eline her bilgisayar alan tasarım, düzenleme ve web tasarımı yaparsa bizim mesleğimizin ve harcadığımız yılların ne anlamı kalacak...

n@ji-e

🏅Acemi Tasarımcı🏅
480 syf lık bir işi iyi bir grafiker olmadan yapamayacağınız konusunda arkadaşlara katılıyorum...bunu yapabilmek için bi birikiminiz olması gerekiyor.bunun içinde çok araştırmanız ve yardım amanız lazım.şu anda ünv 2. sınıfa gitmeme rağmen bir işin word basılırsa nelere malolacağını biliyorum. bence biraz daha kendinizi geliştirip daha sonra bu tarz işlerin sorumluluğunu alın...

firarikacak06

🌱Yeni Üye🌱
anladğım kadarıyla wordde çalışmaya başlamışsın başladıysan devam et sayfaları düzenle en son filme gönderirken pdf olarak kaydet indesing de montajınıu yaptır.

tristan78

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.grafiky.com
sayflar siyah beyaz ve kullanilacak kagit da cok anormal bir sey degilse film almadan da baski yapilabilir hic bir kalite kaybi olmadan.

Word'de sayfa duzenini istedidigin hale getirip gerekli mizanpaj duzenlemelerini yapip aydingere ters emisyon cikis al. Matbaa da masa montaji yapip bassin.

------Duzeltme------

icerikte resimlerin oldugunu tekrar okuyunca farkettim. Bu durumda sadece resimlere film alip onlari da masada monte edebilirsin. ya da indesign/quark. ki bu durumda ben olsam indesigni tercih ederim cunku word ile oldukca uyumlu calisiyor. (PC deki durumu bilmiyorum)

bylamoos

🌱Yeni Üye🌱
İYİ YADA KÖTÜ ELESTİRİLERİNİZ İCİN COK TESEKKÜRLER
BAZI KONULARI TAM ACIKLAYAMADIM GALİBA

1- 480 sayfalik bir kitabi grafiker olmayan birinin tasarim yapmaya cesaret etmesi,
DAHA ÖNCE BİR SÜRÜ KİTAP TASARIMI YAPTIM ANCAK HEPSİ WORD DEYDİ

forumda cikmasi,

bylamoos

🌱Yeni Üye🌱
İYİ YADA KÖTÜ ELESTİRİLERİNİZ İCİN COK TESEKKÜRLER
BAZI KONULARI TAM ACIKLAYAMADIM GALİBA

DAHA ÖNCE BİR SÜRÜ KİTAP TASARIMI YAPTIM ANCAK HEPSİ WORD DEYDİ
VE HİCBİR SORUN CIKMADI CUNKU COK FAZLA RESİM YOKTU
BİRDE WORD EXCEL VB GİBİ OFFİCE PROGRAMLARINI BEN İYİ KULLANICIYIM DİYEN BİR KİSİDEN DAHA İYİ KULLANABİLECEGİME İNANIYORUM
AYRICA WORD UN BU İSLER İCİN PROFOSYONEL OLMADIGINI DA

BOYLE BİR İHTİYACIM YOK CUNKU KENDİ MESLEGİM VAR
SADECE BİLGİSAYAR KULLANMAYI VE YENİ SEYLER ÖGRENMEYİ SEVİYORUM
ÖRNEGİN COREL İ HİCBİR KURSA GİTMEDEN KENDİM ÖGRENDİM

forumda cikmasi,

HERKESE COK TESEKKURLER

AYRICA FİRMA KENDİMİN VE BİR GRAFİKERLE DE CALISIYORUM ARTIK

ELESTRİLERİNİZ İCİN COK TESEKKÜRLER
SİZE KATILIYORUM BU BENİM MESLEGİM DEGİL
VE MESLEGİNİZEDE SAYGI DUYUYORUM
ONUN İCİN BİR COK CALISMAMI GRAFİKERLERE YAPTIRIYORUM
BEN SADECE KENDİ YAPABİLECEGİME İNANDIGIM SEYLERDE UGRASMAYI SEVİYORUM

YİNEDE CEVAP YAZIP BİLGİ VEREN HERKESE COK TESEKKÜRLER

yediveren

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yaptigin 100 sayfayi pdf olarak kaydetip corele aktar... geri kalanini corelde devam...

MFG

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Herkese merhabalar
Bu form sitesini yeni keşfettim.Gerçekten çok yararlı.Yalnız ilk kez bir formu üzülerek okudum.Arkadaşlar çok sertsiniz.Siz yıllarınızı vermiş olabilirsiniz ama kimsenin şevkini bu şekilde kırmaya hakkınız yok.Sonuçta sizin imkanınız varmış,okumuşsunuz da öğrenmişsiniz.Ama herkesin bu fırsatı olamayabilir.Mesela benim ailem izin vermedi,okuyamadım güzel sanatlarda.Ama yeteneğimin ve isteğimin farkındayım,kursa gittim ve kendimde öğrenerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum.Yılların grafikerleri çalışmalarımı görünce şaşkınlık geçiriyorlar.Yetenek ve istek denen bir şey var ve bu ne yazıkki doğuştan.En azından kişisel olarak tatmin oluyorum.Ve kusura bakmayın ama kendi kendine bir şey ler yapmaya çalışan insanlara daha çok saygı duyuyorum.Çünkü bence okuyarak öğrenmekten bin kat daha zordur kendi kendine öğrenmek.Lütfen kimsenin şevkini kırmayın.Bu sitenin amacı birbirimize yardım etmek değil mi?Neden kalp kırıyorsunuz?
Arkadaşım üzülme sen,kimse anne karnında öğrenmiyor bu işleri.Hevesin kırılmasın sakın.Belki bu yapığın iş yanlış olur ama sonuçta öğrenmiş olursun ve bir dahakine aynı hataları yapmasın.Tam gaz devam!!!!

arock06

🏅Acemi Tasarımcı🏅
480 sayfayı corelde yap diyenleri anlayamıyorum. Arkadaşım indesing gibi bir program varken neden corelde eziyet çekesin. Corelde yaptın diyelim o dosya çakılmazmı, bozulmazmı, kaydettin kapadın boş sayfa çıkmazmı karşına. İndesing diyorum o kadar.... Ayrıyetten kitabın mizanpajını yapabilmen içinde gerekli bilgileri bilmen gerekiyor... Kolay gele...

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Herkese merhabalar
Bu form sitesini yeni keşfettim.Gerçekten çok yararlı.Yalnız ilk kez bir formu üzülerek okudum.Arkadaşlar çok sertsiniz.Siz yıllarınızı vermiş olabilirsiniz ama kimsenin şevkini bu şekilde kırmaya hakkınız yok.Sonuçta sizin imkanınız varmış,okumuşsunuz da öğrenmişsiniz.Ama herkesin bu fırsatı olamayabilir.Mesela benim ailem izin vermedi,okuyamadım güzel sanatlarda.Ama yeteneğimin ve isteğimin farkındayım,kursa gittim ve kendimde öğrenerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum.Yılların grafikerleri çalışmalarımı görünce şaşkınlık geçiriyorlar.Yetenek ve istek denen bir şey var ve bu ne yazıkki doğuştan.En azından kişisel olarak tatmin oluyorum.Ve kusura bakmayın ama kendi kendine bir şey ler yapmaya çalışan insanlara daha çok saygı duyuyorum.Çünkü bence okuyarak öğrenmekten bin kat daha zordur kendi kendine öğrenmek.Lütfen kimsenin şevkini kırmayın.Bu sitenin amacı birbirimize yardım etmek değil mi?Neden kalp kırıyorsunuz?
Arkadaşım üzülme sen,kimse anne karnında öğrenmiyor bu işleri.Hevesin kırılmasın sakın.Belki bu yapığın iş yanlış olur ama sonuçta öğrenmiş olursun ve bir dahakine aynı hataları yapmasın.Tam gaz devam!!!!

grafixmom

🌱Yeni Üye🌱
sizin yazınızı okuduktan sonra aklıma şu cümle geldi;
''bildiğim bir şey varsa oda hiç birşey bilmediğimdir'' ve emin olun ki bende hiç bir şey bilmiyorum... bende küçük bir iş yapıyorum kendi çerçevemde,
bir kataloğum var,bugüne kadar bir grafikere yaptırdım işimi ve sonuç olarak grafikerim her sayıda kendini geliştirirken benden hep artı fiyatlar istemeye başladı iş çok basit halbuki şablona resimleri yerleştirmek kapaktaki isim dışında yazı içermeyen bir katolog şimdi ben yapmak zorundayım.nedeni çok basit... ukalalaşan ve programı kullanabilir gücünüde sadece kendisini gören grafikerler neden oldu:) (bu sözüm sadece bu tip insanlar içindir)9 hani derler ya ''söz meclisten dışarı''
grafikerlik bir ressamın ya da bir sanatçının yaptığı bir iş olarak görülürse evet herkes yapamaz lakin bu pc ye yaptırılan bir işseeeee :) lütfen bunu eline pc yi alan herkezin yapabileceği fikrindeyim tabi bu ilgi meselesi ...
ben önce saygı duydum dedim ki herkez işini yapsın
şimdide şunu diyorum herkez işine baksın...

bunu size neden anlattığımı bilmiyorum ama çok rahatladım :)))

meteozender

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşım burada kolay kolay yorum yazmıyorum senin için bir tane yazacağım çünkü bu duruma yıllar önce düştüm ve kimsenin yardımını alamadım tek başıma çözmek zorunda kaldım.

Wordde dört renk yaptığın çalışmaları filme gönderdiğin zaman RGB olarak görürür bu da matbada basılması için büyük sıkıntı çünkü 3 renkte basılacak ve rengin biri kaybolacak ortaya çamur gibi bir iş çıkar.

Benim bildiğim bir şey var ne indesing ne corel hiç biri word'ün yaptığı işi yapamazlar hepsinin kapsamı ayrıdır.

Senin yapman gereken işine wordde devam et. Çizimleri nerede yapıyorsun bilmiyorum ama çizimlerinde dikkat etmen gereken olaki SBS müfredatında ki gibi konuşma balonları felan yapıyorsan bu konuşma balonlarının içindeki siyah yazıların tek siyah olması gerekmektedir. yoksa buda 4 renk basılır ve yazıların okunmaz. dikkat etmen gereken tek husus bu daha sonra kitabın bittikten sonra Adobe Acrobat Reader 7.0 Professonel kur bilgisayarına ve direk bu word dosyasını PDF'ye çevir. Bu çevirdiğin dosya direk olarak CMYK yani 4 renk olarak kaydedecek. Yok matbacı illaki indesing diyorsa bu pdf'yi ister indesinge atsın ister direk pdf'den film alsın isterse PDF'den direk bassın bu noktadan sonrası ona kalmış.

Saygılar. İyi çalışmalar.

espiriktuel

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.dahisoft.com
Ona da Buna da şaştım !!!

forumda cikmasi,

Yani işi bukadar abartmanın manası yok bugun herkez ekmek yapıyor. herkes pasta yapıyor pastahane veya fırın sahipleri istan etmiyorlar dogrusu bukadar isyankar olmanıza şaştım tecrübe herşeyden üstündür ögrenim açısından yani 480 sayfalık bir kitabı yapar yapamaz ögrenir yapıp yapamayacagını ama bu kimseye senin haddin mi deme cesaretini vermemesi gerek diye düşünüyorum. Saygılar.