Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü

elledan

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar sizler de bılıyosunuz kı ozel kursalrın fıyatları el yakıyo.ben bıraz araştırdım.taksım de üsküdar da felan "kız olgunlaştırma enst." adında kurumlar var.baya köklü kurumlarmış.bı çok bölümü var bunlardan bırı de grafık.2 yıllık bı kurs hem de çok ii bı fiyatla.acaba aranızda bu kurumların bırınde eğitim almış yada bı şekılde bılgısı olan var mı?çizim yeteneğıne bakıp alıyolarmış kursa açıkçası bana cıddı gıbı geldı ama sızın de görüşlerınızı beklıyorum...

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
"KIZ" olgunlaştırma mı? İlk defa duyuyorum. Konu hakkında başka arkadaşların fikri yada bildikleri varsa paylaşmaları gerçekten çok iyi olacaktır.

İsmi bana biraz garip geldi... :S

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Evet böyle birşey var..Genelde daha önce eğitmini tamamlıyamamış veya meslek sahibi olmak isteyenler için bir yer..Ama artık adı olgunlaştırma enstitüsü oldu. Gerçekten ciddiyetle eğitim verilir ve okul gibidir. ben gitmedim ama üsküdardakine arkadaşım gitmişti.

Genelde hepsi aynı özellikleri ister.Aşağıda bir örnek var.
Enstitüye en az ilköğretim veya ortaokul mezunu olanlar alınır. Bakanlıkça belirlenecek bölümlere en az lise veya meslek lisesi mezunları alınır. Yabancı uyrukluların kaydı, enstitü müdürünün iznine bağlıdır.

Yetenek Sınavı
Enstitüye ön kayıtla öğrenci alınır. Enstitünün öğretime başladığı ilk hafta içinde yetenek sınavı düzenlenir. Sınav kriterleri sınav komisyonunca belirlenir. Sınavın değerlendirilmesinde öğrencilerin getirdikleri belgelerde dikkate alınır. Sınavda başarı gösteren öğrenciler çalışma takviminde belirtilen sürelerde enstitüye kesin kayıtlarını yaptırırlar. Kız teknik öğretim örgün ve yaygın eğitim kurumlarından diploma getirenler, enstitülere sınavsız kabul edilir. Özellikle meslek lisesi mezunları alanındaki üretim atölyelerine alınarak gelir elde etmelerine, alan değiştirilerek yeni bir alanda beceri kazanmalarına, lise mezunlarının ise meslek edinmelerine imkan verecek alanlara yönlendirilmesine özen gösterilmektedir.

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
bende ilk defa duyuyorum Volkan Tekin :)

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
"Beyoğlu Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü
Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Beyoğlu Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü 1945 yılında açılmıştır.Ad verme yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince Beyoğlu Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü'nün kurucusu olan Refia Övüç'ün ismi verilmiştir.
-El sanatlarımızın geleneksel yapısını yeni kuşaklarda sürdürmek,
-Yeni teknoloji ve gelişmeler paralelinde çeşitlenmesini sağlamak,
-Nakışın giysi ve süslemelerde yaygınlıkla kullanımını özendirmek, amacıyla 55 yıl önce kurulmuş Enstitü, Anadolu uygarlıklarının günümüze bıraktığı eserlere yeni bir biçim ve renk katarak yeni nitelik kazandırdığı giysi ve işlemelerle yurt içinde ve yurt dışında bu sanatın tanıtımını yapmış, katıldığı yurt içi ve yurt dışı sergi - defilelerde övgüler alarak ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Olgunlaşma Enstitüsü, bu sanat dallarının usta elemanlarını yetiştirmek üzere kurulmuş ve iki yıl eğitim - öğretim süresi olan bir yaygın eğitim kurumudur.

Enstitü, 1945 yılından bugüne Türk Nakış ve Elsanatları kültürünün özgün yapıtlarını bizzat üreterek ve biraraya getirerek bünyesinde bir desen müzesi oluşturmuş ve İstanbul'un merkezi bir yerinde bulunmuş olmanın verdiği avantajla müzemiz nakış ve elsanatları kültürümüzün yabancı turistlerce tanınmasına da katkıda bulunmuştur.

Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'nün 1999-2000 öğretim yılında başlattığı ''Turistik Elsanatları Tanıtımı'' projesine koordinatörlüğünü yaptığı 29 okulla katılan enstitümüz, bugüne kadar yapılan İzmir ve Bursa tanıtım organizasyonlarına katılmış, şu anda 13-15 Ekim tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan uluslararası Tekstil Fuarı'na katılmak için organizasyon hazırlığını Sabancı Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte yürütmektedir."

Tarihleri yanlış hatırlamıyorsam:) 2002-2003 Eğitim yılında Grafik tasarım eğitimimi orada aldım. Bazı kurallar konusunda sertler ve bu durum öğrenciyken sıkıcı bir hal alabiliyor, fakat eğitim konusunda gayet başarılar özellikle Grafik Tasarım Bölümünden Sorumlu (Bu alanı sorduğunuz için özellikle diye belirtiyorum) olan Seray Çoban muhteşem bi eğitimci ve çok iyi bir arkadaştır.

Güzel zamanlar geçirdim orada :) sadece kızlara açık bir eğitim kurumudur adından da anlaşılacağı gibi. Düşünmenizde fayda var derim ben...

Ayrıca bunlar kurs değil eğitim kurumudur

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Bak yeni bir şey daha öğrenmiş oldum... :)

Konuyu açandan da bildiklerini paylaşanlardan da Allah razı olsun. :)

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
o zaman konu başliğinin "Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü" olarak değiştirilmesinde fayda var diye görüyorum :) diğer türlü gerçekten garip algilaniyor..

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Aslında adı çok eskiden geliyor..o yüzden öyle kalmış..Gerçekten kızları olgunlaştırma geliştirme amacı ile kurulmuş. Ama dediğin gibi art niyetli insan çok :/

elledan

🌱Yeni Üye🌱
doğru sölüyosunuz art niyetli çok insan var ama hemen de aklınıza başka şeyler gelmesın yanı ozellıkle erkek arkadaşlar. :) valla verdığınız bılgıler için çok teşekkur ederım özellıkle orda eğitim görmüş birini arıyodum çok ii oldu.bı de şey sormak istıyorum eğer fazla olmıcaksa ıkıncı yıl staj yapılıomş sanırım o nasıl oluyo,bı faydası oluyo mu??

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Abartmayalım isterseniz arkadaşlar garip karşılanacak bir durum yok, art niyetli düşünüleceğini ya da akıllara başka bir şeyin gelecegini sanmıyorum :) sadece bir iki çocukça espiri yapılır onlarda yapılsın çokda önemli değil bence :=)

Önemli olan bahsettiğimiz eğitim kurumunun ismiyle alakalı mecazi anlamlar değil eğitim konusunda nekadar verimli olduğudur...

Bu anlamda da ne kadar 4 yıllık bir ünivesitenin yerini tutmasada (nede olsa 4 yılı 2 yıla sığdırmak kolay değil) sadece bilgisayar programları desteği veren ve inanılmaz paralara mal olan bir kurstan çok çok daha verimli bir eğitim kurumudur.

staj tabiki her zaman verimli olur, üniversitelerde ya da meslek liselerinde nasıl staj dönemi varsa bunlarda da aynı şekilde staj dönemi var...

elledan

🌱Yeni Üye🌱
valla çok makbule geçtı verdığın bılgıler saol cnm.. :)