Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gazete Tasarımı Yardım..

tongur

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar haftalık olarak cıkıcak bır yerel gazete çalısmaya başlıyacagım ama bu benım ılk işim olacagından pek fazla bilgim yok bana Sayfa tasarımında dıkkat edecegım hususlarda yardımcı olacak arkadaşlardan yardım istiyorum.. şimdiden çok teşekkur ederım.
frehand yada illustrator kullanacagım..

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Tasarım konusunda örnekleri incelemeni önermekten başka bişey yapamayacağım.

Program konusuna gelince gazete tasarımında QuarkXpress ve Adobe Indesign programları hem en çok kullanılan hem de en pratik programlardır.
Tireleme ve paragrafları hizzalama konusunda diğer programlarda sorun yaşayabilirsin.

Şimdiden kolay gelsin.

sty_grafiker

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Tasarım konusunda örnekleri incelemeni önermekten başka bişey yapamayacağım.

Program konusuna gelince gazete tasarımında QuarkXpress ve Adobe Indesign programları hem en çok kullanılan hem de en pratik programlardır.
Tireleme ve paragrafları hizzalama konusunda diğer programlarda sorun yaşayabilirsin.

Şimdiden kolay gelsin.

Ewet arkadaşa katılıyorum ayrıca İstanbulda çıkan bazı yerel gazetelerin PDF ini bulabilirsin bunları incelemende faydalı olacaktır.

kEciSakaL

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.birkanbulut.com.tr
bizimkiler corel veya claris works'te hazırlıyor gazeteyi, gayet de güzel oluyor hee ;) haa diyeceksiniz corel nereee claris works nere, o gün hangi grafiker gelirse o hazırlıyor ondan :D

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bizimkiler corel veya claris works'te hazırlıyor gazeteyi, gayet de güzel oluyor hee ;) haa diyeceksiniz corel nereee claris works nere, o gün hangi grafiker gelirse o hazırlıyor ondan :D

ben powerpoint'te bile gazete yapanı gördüm yapılmaz diye bişey yok.
çok sıkarsan paint'te bile yaparsın:smile:

Fakat sonuçları tabiki hiç de iyi olmuyor.
Programlar birer araçtır, önemli olan sonuçtur.

Ben de en iyi sonucu bu programların verebileceğini düşünüyorum
Herkes istediği programı kullanmakta serbest:wink:

tongur

🌱Yeni Üye🌱
hım.. anladım teşekkur ederım ama daha zıyade ben bu uymak zorunda oldugum kalıbları ogrenmek ıstıyorum.. forumlarda arkadaslar sıksık bahsetmısler o öyle gelmez manset ustte olursa logo altta olur gıbısınden. .

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hım.. anladım teşekkur ederım ama daha zıyade ben bu uymak zorunda oldugum kalıbları ogrenmek ıstıyorum.. forumlarda arkadaslar sıksık bahsetmısler o öyle gelmez manset ustte olursa logo altta olur gıbısınden. .

Bahsettiğin konuları ben okumadım açıkçası onlardan mutlaka faydalanabilirsin
fakat daha önemlisi yapacağın gazetenin içeriği?
Yerel veya ulasal bazda mı çıkacaki? Spor gazetesi mi? Siyasi bi gazete mi? Reklam ağırlıklı bir gazete mi?
Gazetenin neler içereceğini bilmeden nasıl bir tasarım olacağı hakkında herhangi bir fikrim olamıyor açıkçası?
Ne tür bişey yapacaksan en azından ona göre örnekleri bulup incelemeni tasviye edebilirim.

tongur

🌱Yeni Üye🌱
mizanpaj hakkında bir şeyler okudum ama benı tatmın etmedi bazı şeyler.. sayfa tasarımında nelere dıkkat etmelıyım. yerel siyasi gazete vede aylık beledıyenın bultenlerını yayınlayacagım.

tongur

🌱Yeni Üye🌱
quark 7.2 kullanıyorum ama resımleri kabul etmiyor "bu versiyonda açılmaz" diye bir hata veriyor ?

sinankul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
quark 7.2 kullanıyorum ama resımleri kabul etmiyor "bu versiyonda açılmaz" diye bir hata veriyor ?

sanırım Quark 7.2 düzgün yüklenmedi veya başka birşeyde olabilir...6.0 yüklemeyi dene veya arkadaşların da dediği gibi en iyisi Indesign...

ozge gunes

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar haftalık olarak cıkıcak bır yerel gazete çalısmaya başlıyacagım ama bu benım ılk işim olacagından pek fazla bilgim yok bana Sayfa tasarımında dıkkat edecegım hususlarda yardımcı olacak arkadaşlardan yardım istiyorum.. şimdiden çok teşekkur ederım.
frehand yada illustrator kullanacagım..
merhabalar ,
eger bı yardımımız dokunursa sevınırz Pi Tasarım oalrak görsel tasarım ve tekstıl tasarım hızmetı vermekteyız..
cok nadıren bu sayfaları zıyaret etme fırsatı buluyoruz..
eger ılgılenırsenız ofıs bılgılerını gecerım yerımız ıstanbul floryadadır.

Pi Tasarım
Özge Güneş

alidurmus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
öncelikle yapman gereken o gün çıkan tüm gazeteleri al
hepsini incele bak onlarda gözüne çarpan güzellikleri not al
gazete mizampajında genelde yapılan iki resimi yanyana getirmemen
her sayfada bir çizgi ilerletme gibi bakarsan rahatlıkla görürüsün

tongur

🌱Yeni Üye🌱
ya şimdide kfam karıstı quark mı ındesıng mı :S

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben Indesing tavsiye ediyorum çünü quarkxpress iyi ama daha öncede bu programı çalışmıştım çok problemi yaşadım ama şimdi ki ındesing kullanmıyorum daha yeni kullanmaya başlıyorum arkadaşlarım bahsettiğini gibi tavsiye ediyoruz bence denemeniz değer :)

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
quarkın eski versiyonlarında çok anlamsız sorunlar yasamak mümkün ama 7.3 ü filanda oldukca güzel...
indesing bir adım önde sanki :)

tongur

🌱Yeni Üye🌱
evt şimdi de ındesıng de bakıyorum ama ıllustrator daha ıyı gıbı ındesınge göre ?

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
gazete dergi için en ideali quark yaad indesing. dien proğramlarlada yapılır elbette ama
en uygunu bence bu iki proğram

tunc68

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım gazete dizgisi yapacağını yazmışsın en güzel sonucu Quark 7.2 veya alt versiyonlarında dene memkun kalırsın 7.2'de pdf olayı iyi çalışıyo ve program zaten güzel dizgi için ideal... saygılar

webdesigner57

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.emrahguney.com.tr
merhaba arkadaşlar. bende şuan yerel bir gazetenin tasarımlarını yapıyorum. hatta haftada 3 tane gazete dizaynı gerçekleştiriyorum. işe ilk başladığımda yani 2 sene önce Quark Xpress 6.0'ı kullanıyordum fakat yakşalık 1 senedir Adobe İndesign ile yapıyorum çalışmalarımı. olumlu sonuçlarda alıyorum. quark'tan daha artı yönleri var. tabi programı bildikten sonrada işin gerisi tasarımcıya kalıyor. iyi çalışmalar...

ecrinim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya bende merak saldım bu gazete tasarıma ama freehand kullanabiliyorum tek bu işi freehand da yapamayız mı ya :S