Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

fotoğraftaki ışık yansıması

cochari

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar fotoğrafta lens flare e benzeyen beyaz yansımalar var (gece çekimlerinde)
makina canon a450 bu sorunu nasıl halledebilirim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
resim043kp0.jpg

sdtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu sorun compact makinaların çoğunda var. ben çok uğraştım ama çözemedim . çaresini bilen birileri varsa ve bizimle paylaşırsa memnun oluruz.

rabitelli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.rabitelli.com
Makina daha önce tamir gördü mü..?

Zira bu lekelerle biz DSLR kullanırken çok uğraşırız. Sensör üzerindeki toz lekeleri gibi duruyorlar. Ancak compact makinalarda böyle bir sorunla karşılaşmak için body'nin açılmış olması lazım.

Lekeler belli bir aks üzerinde olsaydı kalitesiz lens kaplaması yüzünden oluşan flare ya da benzeri bir istenmeyen efekt diyecektim ama dağılımları düzensiz. Bu da sorunun sensör ya da lens üzerindeki kirlenmeden kaynaklanabileceğini düşündürüyor. Bu arada lens temizliğinde peçete, selpak, kağıt havlu, uyduruk gözlük bezleri kullanımı da kaplamanın çizilmesine neden olduğu için, önerilmiyor; başınıza benzeri sorunlar açabiliyor.

sdtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kendi adıma söyleyim makina hiç tamir görmedi.bu lekeleri farkettiğim zaman aldığım yere gittim kutudan aynı marka sıfır makina ile çekim yaptım onda da vardı. bu yeterli gelmedi samsung marka compact makinayla denedim aynı sorun onda da çıktı.

curunay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
inanmıyorum eskişehir :) süper bir kahve dünyası var alt katında mutlaka gidin bir kahve için ve çikolatalı kahve çekirdeği yiyin derim..

cochari

🌱Yeni Üye🌱
çok sinir bozucu bişey lensi silmeyi deniycem inşallah çözülür.

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar, sizden ricam aynı makine ile çekilmiş iki fotoğraf eklemeniz. Hatta bir iki gün ara ile çekilmiş olanlar da olsun.

İnceleyelim yorumlayalım.

cochari

🌱Yeni Üye🌱
grgphoto, bu da farklı bi fotoğraf sağ üst köşede daha yoğun olduğunu farkettim şimdi.

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
resim043kp0vb4.jpg

resim047yh9zc6.jpg

Bahsettiğin lekeler burada net bir şekilde görünüyor.
Anladığım kadarı ile sabit noktalarda değiller bu da bize ccd görüntü algılayıcısında ölü piksel olmadığını işaret eder.
Bu iyi bir şey.
Sorun toz zerreleri. Yapılması gereken şey iyi ve özenli temizlik. Makinenizi servisine götürüp temizletebilirsiniz.
Elim bu işlere yatkın diyorsanız. Temiz bir ortam da uygun aletlerle cihazın ön kapağını çıkarın. Hafif hava üfleyerek ccd nin yüzeyini temizleyin. Büyüteç ile detayları görebilirsin. Son olarak lens camını iyi bir temizlik bezi ( piyasada bildiğimiz bezlere güvenmeyin.) ile tamizleyin. Kapağı monte edin. Umarım bu bilgiler ışığında sorununuz halolur.

Not: Anlatılanlar sadece tavsiyedir. Unutmamalıyız ki elektronik cihazlar hassastır. Mümkün mertebe yetkili servise başvurunuz.

cochari

🌱Yeni Üye🌱
grgphoto ilgin için teşekkür ederim. temizlik mendillerinden almayı düşünüyorum.

***PERİ***

🏅Acemi Tasarımcı🏅
böle bi sorunla bende karışılaşmıştım aynı gece bir sürü resim çektim bişi farkettim doğrumu yannışmı bilmiorum ama çünkü fotoğraf bilgim yok :( AY'ı karşıma alarak çektiğim resimlerde bu sorun var ama AY'ın arkada kaldığı resimlerde bu sorun yok :S

cochari

🌱Yeni Üye🌱
flaş

arkadaşlar bugün bir kaç deneme yaptım ve flaşsız çekimlerde o noktalar oluşmuyo. birde grgphoto arkadaşımız lensin temizlenmesi gerekebilir demişti bugün temizlettim sonuç yine aynı. aynı sorunu olanlar flaşsız deneyebilir. ama flaşsız fotolar pek hoşuma gitmedi.

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Işık kaynağını karşınıza aldığınızda lens flare dediğimiz hareler oluşur. Bu optikten kaynaklanır. Işık kaynağını tam karşınıza almadan denemelisiniz.

cochori pek mantık almıyor, flashlı çekimde çıkıp flashsız çekimde kirlenmenin olmaması.
Benim bilgim bu kadar, ürün üretici firmasına çektiğin bir kaç kareyi ve sorununu anlatan mail gönder. Mailini takip et.

cochari

🌱Yeni Üye🌱
ok . konu baya uzadı görüş bildiren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

kahan.35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ark. havada bizim göremediğimiz tozlar oluyor, ışık vurunca (flaş) ve yüksek çözünürlükte bunlar bi sn.nin altında da olsa belli olabiliyor, bide fotoğraf çekerken ellinizi titretmeyiniz,

saygılar,,,