Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: Photoshopta Template Hazırlama...

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba Arkadaşlar;
Sizlere emliden geldiğince template yapımını anlatıcam.Eksiklerim yada gözümden kaçan şekler olabilir eğer böyle bir şey fark ederseniz lütfen bana iletin düzeltmeye çalışırım…

1. Photoshop’u açtıktan sonra öncelikle 700 pixel’e 600 pixellik resulation=72 olan boş sayfa oluşturuyoruz.(Bu boyut ortalama bir template boyutudur.Yani gözkararı diyebilirizsiz istediğiniz boyutta yapabilirsiniz tabiî ki ama çalışmanın birlikte yapılabilmesi açısından sizde bu boyutta açarsanız daha iyi olur)
001.jpg

2. Sonra yeni bir layer açıp
002.jpg

3. ardından yeni açyığımız layerın ismini arkaplan olarak değiştiriyoruz(layer1 yazen yere tıklayarak değiştirebilirsiniz) ve yine layerımıza sağ tıklayarak blending optionsa giriyoruz
003.jpg

Drop shadow ayarlarını resimdeki şekilde ayarlıyoruz ardından gredient overlay’ı seçiyoruz
Foregrant to transparent seçeneğini seçiyoruz ve gredient yazan yere tıklayıp color bölümüne tıklayıp color değerimizi d3d3d3 değerini veriyoruz(bunları yaptıktan sonraki hali aşağıdaki gibidir)

004.jpg

005.jpg

Sonra hepsine ok diyerek blending options bölümüzden çıkıyoruz…
Böylece arkaplan resmimize köşeleri oval, gredient sayesinde biraz ****l görünümlü ,drop shadow sayesinde de gölgeli bir hal alarak boyut kazandırmış olduk.

4.Şimdide banner oluşturalım yeni bir layer açalım ve ismini banner yapalım ardından alttaki resimdekileri oluşturalım.
006.jpg

Bannerımıza birazda görsellik katalım istedim şimdide renklerimizi hiç değiştirmeden brush (fıça) seçip çalışma alanımıza sağ tıkladım karşımıza çıkan brush menüsünden çimen 112 pix fırçamızı seçtim(fırça ayarlarımızın default halindeki fırçalardan) ardından yine arka plan layerımıza ctrl’a basık tutarak tek klikle seçili hale getirdim ve bannerın istediğm bir yerine bir parça brush kullandım böylece fırça ile boyadığımız yeri seçim alanı dışına taşırmamış olduk (alttaki resim).sağ tıklayıp deselecti seçerek seçimimizi yok ettik.Birde yazı yazalım istiyoruz örneğin ben bu sitenin bir t-shirt sitesi olmasını istiyorudum buna uygun bir şey yazıdım siz istediğiniz bir şey yazabilirsiniz.
007.jpg

5.şimdide tamplateimizin en önemli noktalarından birine yerleşim planına geldi sıra. arkadaşlar yani nerede ne olmalı nerede ne görüntülenmeli bunları önceden iyice düşünmemiz gerekiyor. Yine sitemizin bütünlügünü ve görsel uyumluluğunu bozmamak şartıyla çerçeveler ve butonlarımızı hazırlayalım

008.jpg

Şimdi kendi işimizi kolaylaştırmak açısından layer pencermizin alt kısmındaki klasör simgesine tıklayıp bir group oluşturalım ve grubumuzun adını taslak olarak verelim.butonlarımız ve background hariç tüm layerları seçip grubumuzun içine atalım ardından bir grup daha oluşturup bu sefer ismini butonlar olarak koyalım ve tüm buton layerlarımızıda seçip içine sürükleyelim. Böylece hepsi düzenli ve toplu halde olsun ki aradığımızı kolayca bulabilelim.

Templatemizin büyük bir kısmını tamamlamış olduk arkadaşlar.Birkaç ufak işimiz kaldı
Bu arada sayfa yerleşimini şu şekilde yaptım.

009.jpg

Şimdi 2 tane daha çerçeve hazırlayalım.
Nasıl hazırlandığını artık sizde biliyorsunuz. Butonlar ve önceden yaptığımız çerçevelerin altındaki boşluğa sığacak şekilde smooth değeri2 olan(kenar owalliği) bir çerçeve daha yapıyoruz

010.jpg

Ardından tüm bunların altına sığacak şekilde kocaman bir tane seçim yapıyoruz ve içini griye boyuyoruz böylece ilk yaptığımız arka plana verdiğimiz efect sayesinde şimdi yaptığımız zemin farklı bir görünüm kazanacaktır(alttaki resim)

Veeeeeeeeeeeeeeee son olarakta altına son yaptığımız layerın biraz daha incesini yaparak templatemizi bitirmiş oluyoruz artık içini doldurmak sizlere kalmış ben bişeyler doldurdum umarım ders işinizi görmüştür ve daha nice templatelere esin kaynağı olur herkese iyi çalışmalar
Hazırlayan : Designed by öfa

İşte buyurun…

011.jpg

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Ve karşınızda işte ömer faruk o güzel anlatımıyla :cool: teşekkürler ömer faruk .. çok güzel anlattın bende benım slice tool anlatımı anlatıyım devamı olsun bırbırını tamamlıyorlar. çok güzel bir konuya değindin... Tekrar teşekkürler..

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
vay gökhanım ne çabuk cevap yazdın bende sana onu seöyleyecektim slice tool'uda ekleyelimde seninde söylediğin gibi birbirini tamamlasınlar. Bu arada kusura bakma Kardeşim Fazla ilgilenemiyorum bu aralar sınavlarımız başladı. Bende madem ilgilenemiyorum bari ders ekleyeyim dedim... ;)

Son düzenleme:

naklov

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ellerine sağlık ofa guzel anlatım paylaştığın içintşkler..

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar ders biraz bakılmayanlar arasında kalmış bende bir cvp yazıp görmeyen arkadaşların görmesi açısından iyi olacağını düşünüyorum o nedenle bir cvp yazıyorum...

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Önemli değil arkadaşlar ben teşekkür ederim. Bu arada Gökhan eğer zamanın varsa bu dersin devamını ekleyecektin hatırlatayımda eklersin en yakın zamanda.

N/A5

🌟Usta Tasarımcı🌟
Güzelde Lafmı Ya süper Falla Ellerine Sağlık Kardeşim

mt_22

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.kubilaysk.forumup.com
ya afedersiniz ama
bişey sormak istiyorum öncelikle teşekkürler tabi ama ben deniyorum olmuyor
1.renkler yani gradient siyah beyaz çıkıyor(acaba ilk sayfanın açılışıyla mı ilgili,background,transparant,veya white?)
2.shape yok bende yani shapeler olarak var ama bahsedilen yok?
yardımcı olursanız sevinirim

blade_dnzl

🌱Yeni Üye🌱
emeğine sağlık çok süper olmuş bende böyle bişey aıyodum...
A.R.O

mt_22

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.kubilaysk.forumup.com
grup

Merhaba Arkadaşlar;
Sizlere emliden geldiğince template yapımını anlatıcam.Eksiklerim yada gözümden kaçan şekler olabilir eğer böyle bir şey fark ederseniz lütfen bana iletin düzeltmeye çalışırım…

ya tasarım süper anlatış ta öyle amma bir problemim var,şu hani yeni klasör açıp grup yapıyoruz ya (daha doğrusu yapamaıyoruz:)işte onun nasıl olduğunu soracaktım tamam açıyorum create new set e tıklıyorum sonra nasıl grup haline getiriyorum ???ve birde o dediğiniz şekil yok bende..skew le uzattığımız

teşekkürler

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mt-22 Grup yapalım derken layerlarımızı gruba taşıdığımızda hepsi grup halinde duracaktır demek istemiştim. Yani yeniden ayrıca grup oluşturmak gibi bir durum yok. Yanlış yönlendirdiysen kusura bakmayın...

mt-22 Renklerinin siyah beyaz çıkma olasılığı şunlardan kaynaklanmaktadır;
1- Photoshop ilk açıldığında default renk olarak siyah beyaz background renkleriyle açılmış olabilir. Bunu düzeltmek için renk kutularına tıklayarak istediğin rengi seçebilirsin.
2- İmage-mod ayarı yani resim modu grayscale yani siyah beyaz olarak ayarlanmış olabilir bunu düzeltmek içinse; üst kısımda bulunan menu lerimizden image-mode-RGB olarak seçersek renkleri dilediğin gibi seçebilirsin...
İyi çalışmalar kolay gelsin

armagedonx1

🌱Yeni Üye🌱
template

değerli arkadaşım eline sağlık çok güzel olmuş ama ben bir kaç yardım isteyecektim. Ben Dreamweaver kullanıyorum şimdi; 1. diyelim ben photoshopta böyle bir template hazırladım. Hazırladığım tasarımı ne olarak kaydetmem gerekir 2. bu tasarıyı dreamweaver da nasıl açarım 3. menülere link nasıl verebileceğim bana bu konuda yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim......:)