Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bekkaya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
emeğine, diline, klavyene, eline sağlık. Çok güzel anlatımlar :)

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ya gerçekten çok teşekkür ederiz
Kursta hocamızda bize böyle uygulamalar yaptırmıştı ama uzun zaman oldu elim paslanmıştı
sayenizde tekrar ettim
Bu arada fh mx değil sanırım öyle değil mi?
Çok teşekkürler
saygılar

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bir konuda takıldım.
Dikdörtgenden yaptığın; mavi dalganın alt kısmı nasıl sildin ya?ne yapsam dikdörtgeni silemiyorum.Köşe noktasını siliyorum ama ozamnda dalga bozuluyor.bir dalga daha ekleyeyip beyaza boyuyorum; bu sefer de ince mavi bir çizgi olarak kalıyor.Delircem ya olmuyor.
Nasıl yapılıyor?
------------------
BİDE BİR SORU DAHA:
Altın çerçeve yi de yaptım ama ben bazı çizgileri kaldırdım yinede seninkine benzemedi.sen hangi elipslerin çizgisini kaldırdın?
Bide inset path ' i niye yaptık ne işimize yaradı anlamadım.Bildiğim kadarıyla o içiçe kopyalama yapmaya yarıyor.biz değerini 1 girdik.Yani bir kez kopyaladık.E zaten clone (ctrl+shift+D) demedik mi? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama benim kafam karıştı :worried:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
bir konuda takıldım.
Dikdörtgenden yaptığın; mavi dalganın alt kısmı nasıl sildin ya?ne yapsam dikdörtgeni silemiyorum.Köşe noktasını siliyorum ama ozamnda dalga bozuluyor.bir dalga daha ekleyeyip beyaza boyuyorum; bu sefer de ince mavi bir çizgi olarak kalıyor.Delircem ya olmuyor.
Nasıl yapılıyor?

diyelim ki resimdeki gibi elimizde karelerden yaptığımız dalgalar var, tüm objeleri seçip Xtra operations Toolbars tan Divide tıkladığınızda birleşim yerlerinden objeler kesilir ve ayrı objelere (dalgalara) sahip oluruz...
picture4fr5.png

en alttaki kırmızı dalgayı silerseniz problem kalmaz...
picture5xh8.png

BİDE BİR SORU DAHA:
Altın çerçeve yi de yaptım ama ben bazı çizgileri kaldırdım yinede seninkine benzemedi.sen hangi elipslerin çizgisini kaldırdın?
Bide inset path ' i niye yaptık ne işimize yaradı anlamadım.Bildiğim kadarıyla o içiçe kopyalama yapmaya yarıyor.biz değerini 1 girdik.Yani bir kez kopyaladık.E zaten clone (ctrl+shift+D) demedik mi? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama benim kafam karıştı :worried:

şimdi resimde gördüğün ortadaki kırmızı çizgili daireyi clone (cmd = ) yapıp inset path e tıkladığımızda karşımıza gelen penceredeki inset kısmına (+) artı değer yazarsak içe doğru küçülerek (yani turuncu daire) (-) değer yazarsak dışa doğru büyüyerek (yani mavi daire) elde ederiz.. sizin bahsettiğiniz 1 değeri çoğaltma değeri değildir, o, yine inset penceresindeki step kısmına yazarak bir değer yazarak yapılır... bu açıklamalar doğrultusunda çalışmayı yeniden yapmanızı tavsiye ederim
picture6uk0.png

inset path penceresindeki 3 yazan yer küçültüp büyütmek için değer verdiğimiz alan

1 yazan yer (step) bu işlemi kaç kez tekrarlasın anlamına gelir, oraya da 3 yazarsak 3 kez her seferinde 3 punto küçülerek içe doğru 3 daire daha oluşturur
picture3cd5.png

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
hımm...
Yani ayıp bana gerçekten, okadar uğraştım da divide ' ı akıl edemediğime inanamıyorum :headbang: Çok teşekkür ederim.
Diğer konu da ilgilide şimdi netleşti onun içinde ayrıca teşekkür ederim.
Tabiki bende senin emeğini boşa çıkarmayarak tekrar yapacağım!
İyi ki varsın!
Ellerin dert görmesin.:tongueout:
Saygılar

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık...

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
freehand - boyutlu yazı ve yazıya yansıma efekti

bu uygulama genelde photoshop'ta yapılıyor ama ben freehand programında da gayet başarılı bir şekilde yapılacağını göstereceğim

ilk olarak yazımızı mümkünse black uzantılı bir font ile yazıp convert ediyoruz (Text > Convert to Paths - Cmd+Shift+P), (Renk 100K) daha sonra bu yazıyı her harfi ayrı path olan durumdan tümü tek bir path haline gelecek duruma getiriyoruz (Composite Path), (Modify > Join - Cmd + J) bu yaptığımız herhangi bir uygulamanın (gradient gibi) tüm objelere etki etmesini sağlayacaktır... Bu işlemden sonra yazımızda görsel açıdan bir değişiklik olmayacak, sadece Object pencereside Group olan yazımız Composite Path'e dönüşecek
picture1be7.png

daha sonra Pen aracını seçip resimdeki gibi bir Path çiziyoruz...
picture2gt5.png

Önce renk paletimize %60 K (siyah) renk ekleyelim, çizgi rengini none yapıp resimdeki gibi 100 siyahtan 60 siyaha bir degrade uygulayalım (degrade açısına dikkat)
picture3ih4.png

şimdi pathimizi kesip (Edit > Cut - Cmd+X) yazımızı seçerek pathi yazımızın içine yapıştıralım (Edit > Special > Paste Special - Cmd+Shit+V) bu uygulamayla yazımıza yukarıdan biraz ışık verip boyutlandırmış olduk, dilersek Edit > Select > Subselect ile yazımızın içindeki path'e ulaşıp üzerinde işlem yapabiliriz
picture4id0.png

Şimdi yazımızı (Edit > Clone - Cmd+ = veya Cmd+Shit+D) çoğaltıyoruz ve Transform penceresinden Reflect butonuna tıklayarak Reflect Axis kısmına 180 yazıp Enter'a basıyoruz... şimdi dikine ters bir yazımız daha oldu, yazının içindeki pathi Edit > Cut Contents > - Cmd+Shift + X ile çıkarıp siliyoruz, ona ihtiyacımız yok, ters duran yazımızı resimdeki gibi ilk yazımızın alt kısmına hizalıyoruz..
picture5qr4.png

Ayırdedilebilsin diye kırmızı stroke ile çizdiğim gibi bir path çiziyoruz
picture6up7.png

çizgi rengini none yapıp resimdeki gibi 60 siyahtan beyaza bir degrade oluşturuyoruz
picture7pt4.png

sonra yine yukarıda uyguladığımız gibi bu pathi kesip alta ters duran yazımızın içine yapıştırıyoruz
picture8sd6.png

alttaki yazımızın dolgu rengini beyaz yapıyoruz
picture9tj8.png

ve son olarak boyutu biraz daha güçlendirmek adına üstteki yazımıza ince bir siyah kontur veriyoruz, çalışmamız tamamlanmış oldu
picture10gy2.png

işte birçok kişi tarafından sadece Photoshop'ta yapılabileceği düşünülen bir çalışma, bu çalışmayı renkleri değiştirerek yapabilir ve hatta koyu zeminlerde bile uygulayabiliriz...
picture11kt3.png

Saygılarımla

bilgilknur

🏆Pro Tasarımcı🏆
Faydalı olmak ne kelime ellerinize sağlık.Lütfen devam edin.
------------
Hocam birde gölge ve ışıklandırma olaylarını anlatabilirmisiniz?henüz yeniyimde:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim:)

Freehand asla ölmez;) hata yeniden doğdu diyebilirim:)

çok eğelnceli zevki bir konu oldu

freedesing

🏆Pro Tasarımcı🏆
gerçekten güzel örnekler uğraşmısın ve faydalı oldu cidden eline sağlık=)

ersn

🌱Yeni Üye🌱
gercekten cok tesekkür ederim corel draw kullanıyordum ama anlattıklarından sonra hemen geçiyorum freehand'e saol emegine saglık

demoN

👑Efsanevi Grafiker👑
gerçekten çok faydalı oldu emeğinize sağlık..

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
freehand - brush

frehand programında da photoshopta olduğu gibi brush oluşturup kullanabiliyoruz...

1. resimdeki gibi bir şekil çiziyoruz (bu size bağlı, dilediğiniz şekli çizebilirsiniz)
picture17uh6.png

2. Şeklimiz seçiliyken Freehand üstteki menülerden Modify > Brush > Create Brush menüsüne ulaşıyoruz...
picture18qy1.png

3. Uyarı penceresinde Copy'ye tıklıyoruz
picture19tt8.png

4. Edit Brush penceresinde resimdeki değerleri uyguluyoruz, ben bu brush için damla ismini kullandım, kırmızı alan içerisindekilere dikkat
picture20st4.png

5. Sonra bir elips çizip properties, object, strokes'a tıklıyoruz, altta basic yazan sekmeye tıklayıp Brush' ı seçiyoruz
picture21yl6.png

6. Brush'ı seçtiğimizde ilk önce Freehand'te default olarak bulunan Brush'lardan Basic Wave gelecektir, ona tıklayıp kendi oluşturduğumuz Brush olan damla'yı seçiyoruz
picture22mw4.png

7. hemen alttaki sayısal değer girilen alanda 100 yazmaktadır, bunu deneme yanılma yöntemiyle dilediğimiz sayıyı girerek brush'ı yüzdesel olarak küçültüp tekrar sıklığını artırabiliriz, ben %25 yaptım
picture23jl6.png

8. Bu brush üzerinde değişiklik yapmak amacıyla dilersek yine Modify > Brush menüsünden > Release ile brush'ı Group Path haline getirebiliriz...
picture24hd6.png

9. işte brush ile yapılmış birkaç şekil...
picture25cl9.png

Saygılarımla...

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet çok sağol.. gsl şeyler anlatmışsın...
devamını bekliyoruz....
bir de sorularım olcaktı acaba perspektif toolu nsl kullanacağız ve extrude tooldaki seçnekler neler ve bu araç ile neler yapılabilir?
tekrar saol

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
freehand - perspective tool

evet çok sağol.. gsl şeyler anlatmışsın...
devamını bekliyoruz....
bir de sorularım olcaktı acaba perspektif toolu nsl kullanacağız ve extrude tooldaki seçnekler neler ve bu araç ile neler yapılabilir?
tekrar saol

1. resimdeki gibi iki dikdörtgen çiziyoruz (10 x 60 mm), kırmızı tonlarda renklendiriyoruz

picture18fq2.png

2. Menülerden View > Perspective Grid > Show menüsüne ulaşıyoruz, resimde gördüğünüz gibi perspektifli yeşil bir Grid (ızgara) beliriyor, çizdiğimiz dikdörtgenleri sayfamızın altına hizalıyoruz, resimde çizdiğim daire içindeki yere perspektif çizimlerinde Vanishing Point (Kaçma noktası denir) bir nevi ufuk çizgisi ya da perspektifin son bulduğu nokta diyebiliriz...

picture19hy6.png

3. Daha sonra Tools paletinden daire içine aldığım Perspective Tool'u seçiyoruz

picture20jh5.png

4. kırmızı dikdörtgene bu araç seçilmişken bir kez tıklıyoruz ve basılı tutuyoruz, sonra klavyenin ok tuşlarından üst ok'a bir kez tıklayıp bırakıyoruz ama mouse hala basılı, dikdörtgen, perspektif ızgaralarının alt kısmına göre hayali bir şekil alacaktır, bundan sonra mouse 'u bıraksak da şekli nereye sürüklersek sürükleyelim artık ızgaraya göre şekil değiştirecektir, resimdeki gibi hizalayın

picture21ye4.png

5. Cmd+Alt+Shift tuşlarına basılı tutarak şeklimizi vanishing point kısmına doğru 4 - 5 kez çoğaltıyoruz, bu işlemi yaparken ızgaralara hizalayarak yapmaya dikkat edin...

picture22vp1.png

6. Şimdi açık kırmızı renkli dikdörtgenimizi Transform paletinden 90 derece yatay çeviriyoruz, çünkü bu kutuyu ızgaranın sol dikey yüzeyine hizalayacağız...

picture23wr8.png

7. Sol dikey yüzeye hizalamak için bu sefer perspective tool seçili iken ok tuşlarından üst olana değil sol ok tuşuna bir kez tıklayacağız... 5 nolu işlemi şimdi de bu şekil için tekrarlayalım

picture24bt5.png

8. Perspektif ızgarasından faydalanarak Tools paletinden Pen aracını seçip resimdeki gibi gri bir alan çizelim, buna sol duvar diyelim, duvar, çizgilerin üstünde kalacaktır, bunun için duvar seçiliyken Modify > Arrange > Send to Back menüsüne ulaşalım, duvar geri plana gidecektir

picture25ww4.png

9. şimdi aynı mantıkla bu sefer zemin çizelim ama daha açık bir griyle..

picture26jm4.png

10. ve şimdi de yine ızgaralardan faydalanarak resimdeki gibi bir bitiş duvarı çizelim

picture29nj4.png

11. aslında perspektif uygulaması bitti ama bu işlemi bir de başka amaç için kullanalım... mavi lacivert tonlarda ışığın bize göre sol üstten geldiği radial gradient uygulanmış bir daire çizelim

picture27av7.png

12. daireyi Edit > Clone ile çoğaltalım, bu sefer ışığın sol üstten geldiği siyahtan zeminde bulunan griye doğru linear bir degrade oluşturalım

picture28eh4.png

13. Tools paletinden Perspective tool u seçip yine üst oka basarak gri siyahlı dairemizi gölge şeklinde, mavi lacivert dairenin alt ortasına hizalayalım, bu işlemden sonra gri gölge mavi lacivert dairenin önünde olacaktır, mavi lacivert daireyi seçip Modify > Arrange > Bringt to front menüsüne ulaşalım, işlemler sonucunda resimdeki gibi bir şekil oluşacak

picture30ll3.png

14. Arka plandaki perspektif ızgaralarını gizlemek için başta yaptığımız işlemi tekrarlıyoruz, View > Perspective Grid > Show

picture1um4.png

ızgaralar kaybolacaktır...

15. Buradaki perspektif uyguladığımız şekiller Properties Object penceresinde Envelope olarak görünecektir ve bu, objelere renk değiştirme gibi işlemler uygulamamıza engeldir, perspektif işlemimizin tamamlandığından emin olduktan sonra perspektif uyguladığımız şekiller seçiliyken View > Perspective Grid > Release With Perspective menüsüne ulaşıyoruz, böylelikle objeler Path haline dönüşecektir, dilediğimiz gibi renklendirebiliriz...

İşte renklendirme ve degrade işlemlerinden sonra oluşturduğumuz basit bir perspektif çalışması...

picture31tp9.png

umarım karışık anlatmamışımdır, yakında grafipek arkadaşımızın sorduğu Extrude tool ile birkaç çalışma yapacağız

Saygılarımla...