Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum

altug68

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm öncelikle çok araştırıorum ama işlerimden dolayı zaman ayırıp kurslara katılamıyorum yardım ederseniz hatsanatı yapımında nelere dikkatetmem gerekiyor ve neler yapmam gerekiyor çok sevinirim ilginizden dolayı teşekkürederim

Benzer konular

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hat eğitimi

Başlangıçta alıştırma niteliğinde çalışmalara dayanan ve “meşk” adı verilen bu dersler tek tek harflerin yazılışının öğrenilmesiyle başlar, harflerin birleşme biçimleriyle, sözcüklerin ve tümcelerin yazılış tarzlarının öğrenilmesiyle sürdürülür. (alıntıdır)

Bende çok fazla bilgiye sahip değilim. İsteğiniz üzerine internetten bir araştırma yaptım. Fazlası ile birçok işleyiş ve yapılış biçimine kadar örnekler mevcut.

altug68

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkür ederim ilginden dolayı ama işlerden dolayı hiç bi kursa katılamıyorum bu konu hakkında bi döküman kitap gtibi bişey varmı bu sölediklerini anlatan??

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim ilginden dolayı ama işlerden dolayı hiç bi kursa katılamıyorum bu konu hakkında bi döküman kitap gtibi bişey varmı bu sölediklerini anlatan??

Böyle kitaplae elbette vardır ama hat kesinlikle kitaptan bakılıp öğrenilecek bir şey değil bence...
Herşeyden öte büyük bir kültürün parçasıdır.Bunu ancak bir usta eşliğinde öğrenebilirsin.Yoksa çalışmaların ne sana zevk verecektir nede kopya olmaktan öteye gidecektir...
Bu konudada ; eğer İstanbul' da ise; "Caferağa Medresesi" ni sana tavsiye edebilirim.Gerçekten istedikten sonra illaki vakit bulabilirsin.Ayrıca fiyatlarında piyasaya göre oldukça uygun.Tamamen geleneksel çalışıyorlar...
Bilginize

Baterist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Biz üniversitede çok uğraşıyorduk.
Hat öğrenmek epeyce zaman alan bir uğraştır.
Hat, Minyatür,Tezhip.
Geleneksel Türk El Sanatları dersimiz vardı.

jack_38

🌱Yeni Üye🌱
degerli arkadasım bende amator olarak bazı calısmalar yapmaya calısıyorum bende işlerden dolayı ve buralarda bu sanatla ilgili bir kurs bulamadım internetten bir kac siteden ornekler toplayarak basladım ama su an devam edemiyorum arama motoruna kaligrafi dersleri yazarsan bir kac site cıkıyor birde kamısla felan degilde kırtasiyelerde hazır kalemler ve bristol kagıt bulabilirsin bende onlarla calıstım kalemin edding markalı olmasına dikkat et yoksa ucu hemen bozuluyor birde dolma degilde keceli sekilde ve kalın uclu alırsan daha kolay calısırsın benden bu kadar yardımcı olabildimse ne mutlu tesekkur ederim

evinedelisi14

🌱Yeni Üye🌱
degerli arkadasım bende amator olarak bazı calısmalar yapmaya calısıyorum bende işlerden dolayı ve buralarda bu sanatla ilgili bir kurs bulamadım internetten bir kac siteden ornekler toplayarak basladım ama su an devam edemiyorum arama motoruna kaligrafi dersleri yazarsan bir kac site cıkıyor birde kamısla felan degilde kırtasiyelerde hazır kalemler ve bristol kagıt bulabilirsin bende onlarla calıstım kalemin edding markalı olmasına dikkat et yoksa ucu hemen bozuluyor birde dolma degilde keceli sekilde ve kalın uclu alırsan daha kolay calısırsın benden bu kadar yardımcı olabildimse ne mutlu tesekkur ederim

Teşekkürler :)

patiayak

🌱Yeni Üye🌱
internetten bir pgoramram felan varmıdır hat sanatı yapabileceğimiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sayın altug68;
internetten bir pgoramram felan varmıdır hat sanatı yapabileceğimiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim

Ne döküman, ne kitap ile öğrenilecek ve basite alınacak kadar kolaydır hat, hat emek ve sabır ister :) Bu işe ömrünü veren insanlar var, ince eleyip sık dokuyan, ilmik ilmik işleyen...böylesine zahmetli bir uğraşı nasıl kolay öğrenilebilir ki...

Hat emek ister, zaman ister...en önemlisi sabır ister. O kamışı elinize aldıgında insan duygularını yansıtır herşeyiyle... Harfleri tek tek kazır beynine, işler, öğütür, yoğurur... Ne çok mutludur, ne de çok üzgün; yani kalemi ne çok sert tutar, ne de çok hafif... Çıkan ürün verdigi değer kadardır. O ona ilgi göstermeyince, kalemide ona göstermez; o zaman ne o iyi yansıtır, ne de eserini. Yani önemli olan emek vermektir. Ben de bir zamanlar uğraşmak istedim, gittim izledim... İzlemek bile o kadar rahatlatıyorki insanı, ama uğraşması ayrı bir rahatlık veriyor insana... Ama öğrenmek çok zaman ve SABIR istiyor... ben şahsen o kadar zaman ve sabır bulamadım kendimde :) Yani size tavsiyem madem bu kadar isteklisiniz; hattat'ın yanına gitmeniz ve ondan bu işi öğrenmeye çalışmanız...yani işin ehlinden =)

İnternetten ve kitaplardan sadece öğrenebileceğiniz kadarını öğrenirsiniz, unutmayın ki sanal alemin DUYGULARI YOKTUR :) Önce o duygunun aşılanması lazım :)

Kolay gelsin...

upsmeh

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar güzel şeyler söylemişler ben kursuna başladım kesinlikle sabır ve zaman ayırman lazım yogun çalışıyorsan zor dostum.

byprizma

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Tuğra Tasarım Ebru ve Hat Sanatı Eğitim Merkezi Olarak Denili İli İçerisinde Hat ve Ebru Sanatı ile ilgili Eğitim ve Kurslarımız Başlamıştır Saygılarımla...!

kaligraf

🌱Yeni Üye🌱
MERHABALAR ...Öncelikle siz değerli kaligrafiye gönül vermiş ve bu sanatla uğraşan, uğraşmak isteyen herkese teşekkür ediyorum . . Ben kaligrafi sanatı ve bunun yanında bir kaç sanat ile profesyonel olarak uğraşıyorum .İlk başladığımda bana yol gösterecek kurs verecek kimseyi bulamadım o yüzden sizin gibi arkadaşlara yardımcı olmayı çok istiyorum.. bu sanatı öğrenmek isteyen arkadaşlara her zaman yardımcı olmak isterim .. bana www.umitkalayci.com.tr den ve iletişim kısmındaki mail adresim ve facebook profil sayfamdan ulaşabilirsiniz.. yakın zamanda www.kaligrafidersleri.com adresinde bu sanatla ilgili çok güzel eğitim videoları ve örnek yazılar bulabileceksiniz . bu sitede istediğiniz şekilde yazılara videolara yorum yapabilecek , sorularınızı bizimle paylaşıp en kısa sürede yanıt alacaksınız .. kaligrafi sanatı ile ilgilenen herkese elimden geldiği kadar yardımcı olurum ... ayrıca türkiyede çoz az kişinin ustaca bildiği rolyef sabatı ile profesyonel olarak uğraşıyorum sitemden ve buradan : https://www.facebook.com/kaligrafumit çalışmalarımı görebilirsiniz ..

kaoline

🌱Yeni Üye🌱
Bulundufun muhitte mutlaka bir ISMEK vardir. (Istanbulda yasiyorsan)
Bu kurslarla baslayabilirsin.

Degilse bilemiyorum