Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Filografi Sanatı

Filografi ortadoğuda doğmuş ve avrupadan uzak doğuya kadar yayılmış
ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatıdır.

Filografi nedir?
Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu'da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır.

Ülkemizde pek tanımayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika'da evlerde de verildiğini söylüyor.

TEK'den emekli bir elektrikçi olan Saim Devrilmez bu sanata hobi olarak başladığını ve kendi kendine öğrendiğini söylüyor. Bu sanatın ölmemesi için 2 aylık dönemlerle kurs veriyor. Eserlerinde çivi ve m e t a l teller kullanıyor. Daha çok bu sanatı hat sanatına uyguluyor. Başka bir Filografi sanatçısı Aliye bu sanatı bazı motifler, çizgi film karakterleri ve manzara gibi konularda uyguluyor.
Nasıl Yapılıyor?
Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor.

Çivi ve tel… İkisinin maharetli ellerde şekillendiği bir el sanatı; filografi…
Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebiliyor.Yeteri kadar uygulanmadığı için giderek yok olan bir sanattır.

Muhteşem el emekleri, mutlaka izlemelisiniz...

47823031mo8.jpg

15630577iy7.jpg

34939310ue7.jpg

97303733fj8.jpg

77041568jd1.jpg

77213281sz6.jpg

HasanCuhaFilografi6.JPG

HasanCuhaFilografi7.JPG

HasanCuhaFilografi9.JPG
[

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
çok sabır gerektiren bir çalışma şekli bu sanırım üzülerek söylüyorum ama artık insanlar bende dahil herhangi bir konuda bukadar sabırlı degiller maalesef bu ve buna benzer tarzlar bu nedenle sanırım yok olmaya mecbur kalıyorlar teşekkürler roxelana...

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Haklısın Peymane; sırf bu yüzden bir sürü geleneksel el sanatımız kaybolmaya yüz tutuyor...

Engin BÜTÜN

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ruzgarajans.com
Gerçekten süperler. Bu tarz çalışmalar tamamen emek isteyen yorucu işler uğraşanlara allah kolaylık versin..

Ressam Halil ŞİKAR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Baya yaşlandığımı hissediyorum :) bu sanatı adını sanını bilmeden yapmışım :) siyah saten fon gerdiğim bir MDF üzerine bir mısır yelkenlisi çizip ayakkabı çivisi denilen başlı çivilerle konturlarını çaktıktan sonra EBRULİ iplikle muntazam ama tesadüfi olmayan var gellerle tamamlamıştım. ebruli iplik kullanılması dahada estetik bir görünüm sağlıyor.

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Dikkat ettim, nerdeyse bütün konusunu açtığım sanat dallarını denemişsiniz. Eğer yaptığınız çalışmaları bizlerle paylaşırsanız, hem sizi hem de çalışmalarınızı tanımış oluruz. :)

Ressam Halil ŞİKAR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Şimdilik forumu didikliyorum :)

Dikkat ettim, nerdeyse bütün konusunu açtığım sanat dallarını denemişsiniz. Eğer yaptığınız çalışmaları bizlerle paylaşırsanız, hem sizi hem de çalışmalarınızı tanımış oluruz. :)
Sayın hürrem sultan hakikatende sizin açtığınız konular ilgi alanımı daha çok kapsıyor koca bir klasör web sayfaları oluştu arşivimde :) iki gündür forumu resmen hatim ediyorum.Tanıdıkça dahada ısınıyorum bu foruma :) Hayret ettim doğrusu. Burası resmen akademi gibi ya:) Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Özellikle forum disiplinini çok beğendim. Şimdi ise imageshack'tayım .Zevkle paylaşacağım elbette yaptıklarımı.minikserçe ve siz daha çok sanat tarihi -resim konusunda forum açmışsınız . benide bu daha çok ilgilendiriyor.
Grafikerler neti çok kaliteli bulduğum için didikliyorum resmen. Kendimide şanslı hissediyorum. saygılar.

x-ir

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
iinsan.wordpress.com
hürrem maşallah senin kadar araştırmacısını görmedim
hepsi çok güzel
teşekküler, bilgilendirdiğin için

sheker

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok güzel bir pylaşım yaa:):) teşekkürler

shylaa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
paylaşım için teşekkürler.:peace1::peace1::peace1::peace1:

maviKelebek

🌱Yeni Üye🌱
sanat sabır' dır.. harika bir sanat.. aslında benim bildiğim kadarıyla çok muhteşem eserler çıkıo bu sanatla ama, burada o örnekler yoktu.. ama bu hürrem sultana teşekkür etmemeyi gerektirmez:) saolsın hürrem...

sezgi-sirin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Büyük emek ve özenle yapılmış çalışmalar. İnsanın baktıkça hayran oluyor.

burhan2008

🌱Yeni Üye🌱
gercektende tesadufen buldugum busıte ve ıcındekılere ulasmaktan cok memnunum.aslında ınternetıde zaman zaman kullanırım ama busıtede ınanın cok seyler buldum dahada bulacagıma ınanıyorum.tesekkurler ederım.burhanettın.amasya.

efsunlu_kizz

🏆Pro Tasarımcı🏆
küçükken abimle telden anahtarlık yapardık :) bir an onu hatırlattı bana güzel paylasım tsk

dyo_cbs

🌱Yeni Üye🌱
filografi sanatı artık günümüzde pek ilgi görmeyen bir sanat ama sanatsal olarak çok güzel birşey ve uğraştırıcı

BARGUS

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler

çok güzel paylaşım.
ellerinize sağlık.
uzun zamandır bu sanatı izliyorum.
ismini ilk defa burda oğrendim.
herşeyi yapabildim ama düğüm tekniğini öğrenemedim gitti.
insallah onuda birgün oğrenirim.
:)))))