Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cmyk Rengin Spot'a Çevrilmesi

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
CMYK rengin Spot'a Çevrilmesi sonrasında Swatch paletinde rengin kenarında beliren nokta onun spot renk'e dönüştürüldüğünün bir göstergesi.Fakat rengin hangi palette hangi koda karşılık geldiği gözükmemekte...Bunun Çözümü hakkında bilgisi olan arkadaşlar çözümü palaşırsa sevinirim.

Desem ki İllustratorde objeleri birbirine göre hizalama nasıl yapılır onlarca kişi cvp yazardı.Ama bu tarz uç noktalarda detaylar söz konusu olunca tıkanıyoruz.Hadi beyler silkelenelim biraz.

Benzer konular

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bir kare çizdiniz renginizi verdiniz.
12479788.jpg

Renginizi spot renge dönüştürdünüz.
23337992.jpg

16702917.jpg

Process renklerin spot renlere dönüştürülmesi değil proplem olan.Renklerin spot renklere dönüştürüldükten sonra (ki rengin kenarında oluşan nokta onu rengin spot olduğunu gösteriyor) mouse ile swatch paletinde üzerine gelindiği halde değerlerin cmyk olarak gözükmesi....Sonuçta ofsetçinize pantone rengi geçeceksiniz.Ne diyeceksiniz ?

prometheus2000

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
en basitinden eyed ropper tool ile rengin uzerine tıklayıp araclar menusunde alt tarafta renk belirince uzerine cift tıklayıp renk degerlerini ve dahası oradan color swatches den de pantone karsılıgını gorebilirsin.bu sadece yontemlerden birtanesi..

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bir kare çizdiniz renginizi verdiniz.
12479788.jpg

Renginizi spot renge dönüştürdünüz.
23337992.jpg

16702917.jpg

Process renklerin spot renlere dönüştürülmesi değil proplem olan.Renklerin spot renklere dönüştürüldükten sonra (ki rengin kenarında oluşan nokta onu rengin spot olduğunu gösteriyor) mouse ile swatch paletinde üzerine gelindiği halde değerlerin cmyk olarak gözükmesi....Sonuçta ofsetçinize pantone rengi geçeceksiniz.Ne diyeceksiniz ?

Arkadaşım öncelikle sana tavsiyem swatvches panelini "Small List View" yapman ardından ekstra rengini belirledin örneğin gri tonlarında bir renk yaptın ama o renk gümüş yaldız basılacak diyelim ki palette rengi spot yapmak için çift tıkladığında gelen menüden Swatches Name var orada ki ismi değiştirmezsen örnek "Gümüş Yaldız" olarak mouse ile değerin üzerine geldiğinde orası cmyk değer gibi seni aldatır. Eğer hala içinde şüphe oluyorsa printerın seperations ayarı varsa baskıda problem çıkmaması için oradan kaç renk olduğunuda görebilirsin.

istakozzz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşım sorunu anladım fakat senin bahsettiğin olayı manuel olarak colors book tan yapman lazım senin bahsettiğin olay fotoshopda var orda bile tam karşılığı cıkmıyo malesef kaldıki senin sen elle veriyosun cmyk değerlerini... pantone rengi vermek ve bildirmek istiyorsan color book u kullan zaten öle bişi olsa bile program nerden bilsin parlak mı mat olacak kağıt...

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
zaten öle bişi olsa bile program nerden bilsin parlak mı mat olacak kağıt...
Aşağıda örnekte cmyk değerler verilerek oluşturulmuş mor rengin C-PANTONEYE denk gelen rengin belirlenmesi gösterilmiştir.Illustratorde bunu nasıl bir yöntem ile yapamaktayız.?
48565126.jpg

66666551.jpg

84801964.jpg

89732257.jpg

Corelde yaptığınız bir çalışmada kullandığınız spot renk veya cmyk rengi seçip kullandığınız pantoneyi değiştirdiğinizde seçili olan renk seçtiğiniz renk pantonesine göre yeni değerleri alır.Nitekim bazen textile firmalarından renk kodları TPX olarak gelmekte...Tpx pantone Corel X5 program içersinde gelmekte
Dolayısı ile çalışmayı Tpx pantone varsayılan olarak çalışıyorum.Baskıya yollarken ise çalışmada varsayılan pantoneyi örneğin Solid Coated yaparak matbada C Pantone olduğunu düşünerek C Pantoneye convertliyorum.Sizlerde takdir edersiniz her matbada TPX pantone olmuyor.Olmamasıda çok normal TPX pantone iplik boyama sık olarak kullanılan bir pantone...Ben bu pantone arası seçimlerin yapılmak sureti ile rengin diğer pantonede aldığı değerleri görmek istiyorum.Belirlenmiş bir cmyk değerin spot karşılığını görüp filmi tek renk alıp ofset ustama diyebilmeliyim bu filmi Pantone 382-C ile baskıya alabilirsin

Öğrenmek istediğimde bu özelliğin Illustratorde olup olmadığıdır.Şimdiden Teşekkür ederim.

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
zaten öle bişi olsa bile program nerden bilsin parlak mı mat olacak kağıt...

Bu çok komikti yaaaa....:rofl:
programdan bu tarz beklentim yok zaten...Sadece verdiğim process rengin C-U -TPX vb pantonelerde karşılık gelen Kodlarını görmek...C0 M100 Y100 K0 = 1797-C gibi

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kasapcarlos kardeş, kusura bakma ama sorduğun soru mantıksız bu yüzden arkadaşlar işin içinden çıkamamışlar.

Spot renk vermenin amacı sana bir renk numunesi gelir sen de o rengin kodunu bilmezsin ve ekstra renge bağlarsın. Yok eğer vermen gereken pantoneyi biliyorsan zaten pantone değerini verirsin.

Sen coreli örnek göstererek corel buluyor niye illustrator bulmuyor gibi bir soru sormuşsun farkındayım. Ama corel neye göre buluyor corel sadece sana rengin yakınında olan pantone renk budur gibi bir seçenek sunmuş. Üstelik pantone renk katalogları kullanılan sektöre göre farklılık gösterir. Pantone solid coloru seçtiğinde sana o değere yakın bir renk verir ama ordan başka bir pantone kataloğu seçtiğinde başka bir pantone bulup gösterir.

Corel buluyor illustrator bulmuyor demen yanlış çünkü corel bulmuyor sadece bir eşleştirme yapıyor. Bunu fikir vermek gibi algılamalısın.

Eğer uygulama aşamasında bir örnek vermeye kalkarsan onu da detaylı konuşuruz.

iyi çalışmalar

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kasapkarlos son yazdığın mesajı görmemişim, o tam bomba zaten tpx pantone rengini kendi matbaa pantone rengine çevirmek tamamıyla yanlış. Böyle bir şey yok, eğer matbaada TPX pantone yoksa temin edecek ve rengi TPX pantoneden karşılaştırarak basacak. Bu renk mevzuu çok uzar daha LAB değerlerinden falan hiç bahsetmiyorum.

Bu siteyi seneler önce kullanmaya başladığımda senin kendini çok hızlı kendini geliştiren bir arkadaş olduğunu farketmiştim. Sanırım çalıştığın yer sana pek bir şey katamamış. bunu da bir arkadaş yorumu olarak almanı tavsiye ederim.

meslek hayatında başarılar

prometheus2000

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Desem ki İllustratorde objeleri birbirine göre hizalama nasıl yapılır onlarca kişi cvp yazardı.Ama bu tarz uç noktalarda detaylar söz konusu olunca tıkanıyoruz.Hadi beyler silkelenelim biraz.
bu soru birkere uc bir soru degil,en az align kadar basit bir istir eger oyle olmasa idi gunde onkere konu acılırdı bu durumla ilgili,sanırım sen illustratorde yenisin o yuzden zor oldugunu ve cogu kisinin bilmedigini dusunuyorsun..oysaki az cok illustrator bilgisi olan herkes bu durumu bircok farklı yonden cozebilir.ayrıca eger aradıgın cevabı hala alamamıssan soruyu daha net sorman gerekir..basarılar diliyorum,kolay gelsin..

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
[QUOTE Sanırım çalıştığın yer sana pek bir şey katamamış. bunu da bir arkadaş yorumu olarak almanı tavsiye ederim.

meslek hayatında başarılar[/QUOTE]

gökhan bey extra baskı için her zaman tarafınıza bir done gelmiyor.Bazen firma size yaptığı çalışmayı mail yolu ile atıyor.Açıyorsunuz çalışma 2 renk olmasına karşılık trigromi çalışılmış.Çalışmayı 4 kalıp üzerinden basmak gibi gaflette bulunmak yerine renkleri spota bağlarsınız.Dolayısı ile bu cmyk değerlerini; basılacak malzemeyi de göz önünde bulundurarak hangi pantonelerde hangi değerlere karşılık geldiğini belirlersiniz.Mutlaka renk geçişleri sırasında bir kayıp olacaktır.Ama müşterileri tanıyorsanız neyin gidip gimeyeceğini az çok bilirsiniz.Sonuçta dönem üretim değil satış dönemi ,acımasız rekabetin olduğu 40 krş sallantı kart diye tabir edilen kalite kartlarının basıldığı bir pazarda ticaret yapıyorsunuz.Gidin Emintaşa Kazım Dinçola kaç matbaada TPX ve diğer uç pantoneler arşivlerinde var.) Ben corel üzerinden anlatmamım sebebi capturelerini o programdam almamdandır.Yoksa Corel bunu yapar freehand bunu yapmaz ıllustratör şunu hiç yapamaz diye bir takıntımız yok.Öğrenmek istediğim renklerin pantone arasıgeçişlerde aldığı değerleri illustratorde nasıl görebilirimdi.

Zaten anlatımınıda capturelarla bir sonraki konuda izah etmeye çalıştım...
Malumunuz bu sektörde bir olması gerekenler birde olanlar var.

Matbanın TPX pantonesi yoksa elinde C pantonesi varsa doğru yanlış tartışılır ama benim o arkadaşa git bir koşuda bir tpx pantonesi al dediğimde işiniz artık önümüzde ki 3,5 ay içiersinde basılır.

Benim öğrenmek istediğim sadece; altını tekrar çiziyorum renlerin pantoneler arası geçişde aldığı kodları görmekti.

ama ifadeleinizi okuyorum halen bu konuda bir açıklama yok .Nerdeyse sen nasıl böle bir soru sorarsın çıkışta tepeye gel demeye getirmişsiniz....:rofl:

Geçenlerde formada gene rastgeldim
bir arkadaşımız diyorki çalışmayı Ai yolladım bana Corel atarmısınız dediler çalışmayı nasıl corel yapabilirim.?

Cvp aynen şöle matbaanı değiştir.Tabi arkadaş hemen işverenine söyler oda piyasanın %30 altında iş yapan yıllardır çalıştığı matbayı değiştirip sadece çalışmanın grafiğine 100$ yazan bir ajans ile çalışmaya başlar.

Bende sizin tavsiyenize uyup işyerini yarından sonra kapatıp ekmek yiyen onca insanı sokakta bırakıp memleketime geri dönüyorum.hayırlı hatasız çalışmalar dileği ile sagılar.

Son düzenleme:

gladio44

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorununu doğru anladıysam cevabın edit - edit colors - recolor artwork te bi bak derim. Eğer yapamadıysan ayrıntılı anlatırım.

gladio44

🏅Acemi Tasarımcı🏅
carlos kardeş önemli değil. zaten benimde sölediğim aynı kapıya çıkıyor yani mantık aynı. Önemli bir bilgi, teşekkürler.

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kasapcarlos merhaba,
öncelikle iyi niyetli bir şekilde çözüm odaklı düşünmenden dolayı seni tebrik ediyorum.

Mesaj yazdıktan sonra acaba kişisel algılar mı diye üzülmüştüm ama sen de benim iyi niyetimin farkındasın .

İkincisi bu CMYK rengin Pantone karşılığını bulmak konusu mantıksal olarak yanlış olduğu için yanlıştan doğruya gitmek gibi bir yol izlenmemesi gerektiği için böyle bir çıkış yaptım.

öncelikle, Pantone firması bir matbaa olarak kurulmuştur. Zaman içerisinde renklerde standardı yakalayabilmek için kendi renklerini oluşturarak küçük bir katalog haline getirmiş ve müşterilerine bakın ben size bu güzel renklerden baskı yapayım diyerek zamanımıza kadar ulaşmış bir firmadır.

Pantone renklerini matbaada oluştururken baskı ustası renge pantone katalogtan bakar rengin altında boya değerlerini okur. Örneğin %88 transparan %12 Pantone Black gibi. ve 100 gr boya için 88 gr transparan 12 gr özel pantone siyahı koyması gerektiğini bilir.

Bu rengi ortaya çıkaran renkler dikkat edersen CMYK boyalar karıştırılarak elde edilmezler. Yanlış hatırlamıyorsam 12 ana renkli özel pantone boyalar karıştırılarak pantone kataloğundaki bütün renkler elde edilir. Tabi pantone firması sürekli kendini yenilediği için bu renk sayısı da değişkendir.

Yani özet olarak özel hazırlanmış boyalarla çıkması gereken rengi CMYK renklerle elde edemezsin. CMYK'yı da Pantone de şuna karşılık gelir diyemeyiz.

İyi çalışmalar

kenzo_1453

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kasapcarlos merhaba,
öncelikle iyi niyetli bir şekilde çözüm odaklı düşünmenden dolayı seni tebrik ediyorum.

Mesaj yazdıktan sonra acaba kişisel algılar mı diye üzülmüştüm ama sen de benim iyi niyetimin farkındasın .

İkincisi bu CMYK rengin Pantone karşılığını bulmak konusu mantıksal olarak yanlış olduğu için yanlıştan doğruya gitmek gibi bir yol izlenmemesi gerektiği için böyle bir çıkış yaptım.

öncelikle, Pantone firması bir matbaa olarak kurulmuştur. Zaman içerisinde renklerde standardı yakalayabilmek için kendi renklerini oluşturarak küçük bir katalog haline getirmiş ve müşterilerine bakın ben size bu güzel renklerden baskı yapayım diyerek zamanımıza kadar ulaşmış bir firmadır.

Pantone renklerini matbaada oluştururken baskı ustası renge pantone katalogtan bakar rengin altında boya değerlerini okur. Örneğin %88 transparan %12 Pantone Black gibi. ve 100 gr boya için 88 gr transparan 12 gr özel pantone siyahı koyması gerektiğini bilir.

Bu rengi ortaya çıkaran renkler dikkat edersen CMYK boyalar karıştırılarak elde edilmezler. Yanlış hatırlamıyorsam 12 ana renkli özel pantone boyalar karıştırılarak pantone kataloğundaki bütün renkler elde edilir. Tabi pantone firması sürekli kendini yenilediği için bu renk sayısı da değişkendir.

Yani özet olarak özel hazırlanmış boyalarla çıkması gereken rengi CMYK renklerle elde edemezsin. CMYK'yı da Pantone de şuna karşılık gelir diyemeyiz.

İyi çalışmalar

O kadar haklısın ki kardeş millet kendince çözüm üretince kaf dağına çıkıyor bırakın herşey orjinali ile kalsın insanlar oluyor diye yanlışta ısrar ede ede yanlış doğru oluyor malesef sonrada şu lafı duyoyoruz o grafiker yapıyordu :) aslında pantone renkler bile özel boya olarak hazırlanıyor bunu avrupada iş yaptığımız bir şirketin işlerini basarken gördük bizim usta boyaları hazırlayacaktı adam hayır dedi tüm boyalarımızın pantone renkleri hazır dedi ve boyalarıda bize kendisi verdi malesef türkiye pantone renkleri ustalar hazırlıyor . O adam bilmiyormu kartelaya bir kumaş bağlayıp bu renklerden istiyorum demesini profesyonellik budur işte.