Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Alkolsüz Ofset Baskı Makinalarında Alkollü Baskı

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet arkadaşlar size biraz normal sulu sistem ofset baskı makinalarında alkollü baskı hakkında bilgi vereyim. Ülkemizde Genel de kullanılan ofset baskı makinaları Tek renk ve Alkolsüz modellerdir. Alkollü makinalarda basılan bir işin kalitesi sulu sistemde basılan bir ofset baskı makinasına göre daha yüksektir. Eğer elinizdeki ofset baskı makinası tek renk ve Alkolsüz ise söylediklerimi lütfen dikkata alınız. Şimdi size Heidelberg Kor, Kord, Kora ve Kors (Halk diliyle pompalı ofset) modelerinde alkollü baskı nasıl yapılır? 1963-64 makina kataloğunda bu makinaların alkollü de kullanılacağı Heidelberg firması tarafından izah edilmiş ve alkol karışımını detaylı bir şekilde türkçe olarak anlatılmıştır. Kılıflı su merdaneleri (Çapları 49 olması lazım) makinadan çıkartılarak iptal edilir. Yerine 51 mm çapında alkol merdanesi takılır. Bunlar toplam sayısı 3 tür. Kalıba temas eden merdaneler normal temas edecek şekilde ayarlanır. Kılavuz su merdanesine ise normal kullanılan su merdaneleri gibi su kılıfı TERS giydirilerek makinaya takılır, daha verimli bir su alış verişi sağlanır. Kılıfın ters giydirilmesindeki amaç merdanenin tüy bırakıp baskıyı bozmasını engellemektir. Tabii alkollü makinalarda alkol soğutularak makina su haznesine verilmektedir. Bunun çaresi ise su haznesine buz kalıpları konularak giderilebilir. Tabii biraz uğraştıracak ama baskı kalitesini fark edince değer bence. 2. yol ise makinanın hiç bir özelliğine karışmadan yani normal su merdane kılıfları ile alkolle çalışmaktır. Bu diğer yönteme nazaran birazdaha kolay olmaktadır. Ama baskı kalitesi tramlardaki keskinliği hemen fark edeceksiniz ve makinanın su kısmını tamamen unutacaksınız. Ton alma, gizli ton olayıda ortadan kalkacaktır. Ben ikinci yolu kullanmaktayım. Baskılar gayet şık ve güzel. E tabii baskıların birazdaha parlak olmasını istiyorsanız boyaya belirli miktarda parlatıcı vernik atınca oldu size parıl parıl bir baskı. Ama parlatıcı verniği iyi ayarlamanız gerekmektedir ve baskısı normal baskılara nazaran daha zor olacaktır. Yapışma arka verme gibi. Umarım anlattıklarım matbaacı meslektaşlarımın işine yarar. Saygılarımla.

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
siz bu saydiginiz makinalarda Alkolsüz baskimi yapiyordunuz ?

simdi alkollüyemi cevirdiniz ?

Bende zamaninda KORD makinada bastim bizimki daima alkol katkili idi. Hic alkolsüz, sadece su ile basildigini duymadim.

Makina üreticileri Alkolsüz basma yolunu ararken siz akollüye cevirmek istiyorsunuz :)

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
siz bu saydiginiz makinalarda Alkolsüz baskimi yapiyordunuz ?

simdi alkollüyemi cevirdiniz ?

Bende zamaninda KORD makinada bastim bizimki daima alkol katkili idi. Hic alkolsüz, sadece su ile basildigini duymadim.

Makina üreticileri Alkolsüz basma yolunu ararken siz akollüye cevirmek istiyorsunuz :)

Türkiye matbaa piyasası hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz bilmiyorum. Örnek verdiğim makina modeli büyük küçük her matbaada mevcut makinadır. öylediğim makinalar sulu sistemdir. Hazne suyu deseniz anlarım ama alkollü baskıyı bilen meslektaşlarımız fazla değil.

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hazne suyuna alkol katmiyormusunuz ?

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hazne suyuna alkol katmiyormusunuz ?

Bakın anlatamadım galiba siz biliyor olabilirsiniz. Ben bilmeyen arkadaşlarımız için yazdım. Dikkatinizi çekerim orda su merdane kılıfı olmadan baskı yapmayıda Heidelberg firması tarif ediyor. Siz zamanında baskı yaparken bir hatırlamaya çalışın su merdanesinde kılıf varmıydı yokmuydu?

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kilifli kulandigimi hatirliyorum, hazne suyunda benim bildigim zaten %3-4,5 Alkol katkisi vardir, Heidelbergte toplam %9-12 arasi Alkol katkisini kullandigimizi biliyorum.

Su an kulandigimiz Komoride %5 toplam Alkol kullaniyoruz. %0 Alkol ile sorunsuz basim yapildigini baska firmalarda gezip gözlerimizle gördük.

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
kilifli kulandigimi hatirliyorum, hazne suyunda benim bildigim zaten %3-4,5 Alkol katkisi vardir, Heidelbergte toplam %9-12 arasi Alkol katkisini kullandigimizi biliyorum.

Su an kulandigimiz Komoride %5 toplam Alkol kullaniyoruz. %0 Alkol ile sorunsuz basim yapildigini baska firmalarda gezip gözlerimizle gördük.

İşte şimdi orta noktasını bulalım. Ben dikkatinizi çekerim kılıfsız alkollü baskıyı tarif ettim. Hiç denk geldinizmi bilmiyorum. Şu andada Normal su kılıfları ile Alkol kullandığımı belirttim. Millet Alkolsüz baskıya geçiyor diyorsunuz. Peki Araştırdınızmı Alkolsüz baskının maaliyetini.

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İşte şimdi orta noktasını bulalım. Ben dikkatinizi çekerim kılıfsız alkollü baskıyı tarif ettim. Hiç denk geldinizmi bilmiyorum. Şu andada Normal su kılıfları ile Alkol kullandığımı belirttim. Millet Alkolsüz baskıya geçiyor diyorsunuz. Peki Araştırdınızmı Alkolsüz baskının maaliyetini.

Heidelberg Keramik merdane denedi basarisiz oldu, KOMORIde hic bisey degismesine gerek yok, özel hazne suyu var normal boya kullaniliyor.

Herhangi bir degisiklik gerekmiyor. iki tane firma gezdik sifir Alkol kullaniyorlardi.

Biz %3 e kadar indik, daha azini denemedik.

daha azini denememizin sebebi bizim makina son serinin Almanyaya geldigi ilk modeldi, instruktorlar daha iyi egitilmemislerdi, makinanin merdanelerinde konstrüksiyon hatalari vardi ve ayni zamanda boyadada hata cikti, biz hep kendimizde suc aradik, tabii bunlari sonradan ögrendik o yüzden %3 altina inmedik.

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Heidelberg Keramik merdane denedi basarisiz oldu, KOMORIde hic bisey degismesine gerek yok, özel hazne suyu var normal boya kullaniliyor.

Herhangi bir degisiklik gerekmiyor. iki tane firma gezdik sifir Alkol kullaniyorlardi.

Biz %3 e kadar indik, daha azini denemedik.

daha azini denememizin sebebi bizim makina son serinin Almanyaya geldigi ilk modeldi, instruktorlar daha iyi egitilmemislerdi, makinanin merdanelerinde konstrüksiyon hatalari vardi ve ayni zamanda boyadada hata cikti, biz hep kendimizde suc aradik, tabii bunlari sonradan ögrendik o yüzden %3 altina inmedik.

Galiba iletişim kuramıyoruz. Anlatamıyorum galiba. Siz elinizdeki makinaya zaten alkollü olan makinaya göre konuşuyorsunuz. Ben genel olarak meslektaşlarımızın çok kullandığı bir makida bu baskıların olabileceğini tarif etmeye çalışıyorum. Burda kopuyoruz zaten yeni teknoloji ayrı zaten. Ona diyecek söz yok.

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
KOMORI kardeşim xblack arkadaşımızın anlatmak istediği türkiyedeki orta sınıf matbaalarda kullanılan makinalarla ilgili alkol sistemi senin anlattığın 5+1 ler ve daha çok üniteli makinalar heralde bu arkadaşımız pompalı veya gestetnerden bahsediyor anladığım kadarıyla tamam sende kendi çapında birşeyler kanıtlama peşindesin ama senin bu anlattıklarının konuyla uzaktan yakından alakası yok birde ustalık öyle bir maharettirki makinada sadece boyasını suyunu ayarlayıp son teknoloji makinalarda iş basmaya benzemez o senin çalıştığın son teknoloji makinaları yere serip toplayabiliyomusun tekrardan sen ondan bahset bu memlekette gerçek anlamdaki bi usta kullandığı makinayı en son civatasına kadar yere serer ve tekrar toplar herneyse duydumki pompalılarda alkole çeviriliyomuş vatana millete hayırlı uğurlu olsun derim bence geç bile kalınmış :D

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
@GRAFXX

Ben bisey kanitlamak istemedim, yazdiklarimida madem önemsiz unutun gitsin, makinayi söküp takmak benim isim degil, hem benim yapamadigimi ne biliyorsunuz ? Son teknoloji makinayi öyle anlamayan kimseye veripte buyur sen bas demezler, diyenler varsa onu bilmem.

bilgis

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben de başlarda %3 alkol kullanıyordum şimdi 0 alkol kullanıyorum baskı kalitesinde düşme yok ton yok 4 aydır da alkolsüz baskı yapıyorum

akınkılıc

🏅Acemi Tasarımcı🏅
xblack kardeşimizin anlattıkları gayet ilginç, peki 2. yolda alkolü suya % kaç karıştırıyorsunuz. ve yini 2. yöntem de de buz kullanıyormusunuz. teşekkürler

burhanhora

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar; kısaca özet olarak mesele şudur. Yeni makinalar ZATEN ALKOLLÜ. Olay eski tip makinalarda başlıyor. Yani Sulu sistem bir makinayı ufak değişikliklerye Merdane aksamını değiştirip alkollüye çevirebilirsiniz. Çok da basikçe bir olay. Hem baskı kalitesi değişiyor. Hemde zamandan kazanıyorsunuz.

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Burhan Abi Teşekkür ederim. Anlayan Biri Çıktı en azından.

orkan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok gereksiz bir tartışma olmuş. N/A6 arkadaşıma bu aydınlatıcı bilgi için çok teşekkür eder, KOMORİ arkadaşımızı da bu tartışmayı nasıl bu kadar uzatabildiği konusunda takdir ve tebrik ederim

ermat

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güzel açıklamışsın arkadaşım teşekkür ederim, biz bu sistemi 4,5 yıl önce Sorm-z modeline uyguladık 2 sene öyle kullandık çok faydası var (zaman+kalite) bakımından sulu makina kullanan herkesin denemesini isterim...

efesgunesi

🌱Yeni Üye🌱
peki bu alkollü sisteme çevirme işlemi 32x46 getolarda uygulanabilir mi?
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...