Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

fotograf cekerken önemli hususlar Sayın Ergün Turan "Siyah-Beyaz Negatif" eserinden

akifaytac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
"Belgesel fotograf dersindeyiz. Hocamız Sabit Kalfagil önüne konan fotograflara bakar ve şu soruyu sorar.

- Evladım, neden çektin bu fotografı ?

Ögrenci cevap verir

-Hocam kötü bir gündü, hava soguktu, üşüyordum o sırada agacın dibine kıvrılmış kediyi gördüm. O da benim gibiydi umutsuz ve üşümüştü. Bu nedenle çektim.

-Evladım ben sana hikayeni sormadım. Bunu anılarında yazarsın. Ben seni bu fotografı çekmeğe iten görsel ögeleri soruyorum. Sözünü ettigin ruh halini ve soğuğu ben yaşamadım. Yani hikaye sana ait. Hikayenin beni de ilgilendirmesini saglayacak şey fotograftaki görsel ögelerdir.

Nedir görsel öğeler ? Başta fotografçının konusuna yaklaşımı ve kadraj seçimidir. Kullanılan ışıktır. Lekelerin dengeli dağılımıdır. Hareketin zamanlamasıdır. Siyah ve beyazın dengesidir. Sadeliktir, temiz bir fondur, fotografçının teknik performansıdır.

Senin sözünü ettigin atmosferi, duyguyu bize taşıyacak olan bu görsel öğelerdir ki, bunlar fotografın yapısal öğeleridir. Fotografın gücü, bu yapısal öğelerin kullanımındaki ustalıkla ortaya çıkar. İŞTE O ZAMAN ÇEKİLEN BU FOTOGRAF SALT SANA AİT OLMAKTAN ÇIKAR VE BİZLERİ DE KENDİSİNE BAKMAYA ZORLAR......"

Son düzenleme:

majestecan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
güzel bir anı fotoğraf çekmek isteyenlerin bu olayı hiç unutmaması gerekir.