Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator'da renk ayırma nasıl oluyor?

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar geçenlerde matbaanın biri bana soru sordu, ai iş gönderdim adamlara
adamlar corel diye tutturdular bende hiç sevmem corel gönderdim ai'yi bana dediler ki bari nasıl renk ayrımı yapılıyor onu söyle de ona göre yapalım film çıkışı alalım dediler ama cevapveremedim :D bu renk ayırma olayı nasıl oluyor bu ilistreytır da :D

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
size renk ayrımını soran matbaa ile ilşkinizi kesmenizi tavsiye ederim ;)

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
illustratorda renk ayırma şöyle oluyor....
birinci adım..
print dedikten yazıcılar kısmından Adobe PostScript i seçiyoruz ve ppd lerdende Adobepdf 7 veya 8 hangisi varsa onu seçiyoruz.. Size kısmındanda custom u seçiyoruz...

birinciadimbg0.jpg

ikinci adım,
Marks and Bleed sekmesinden All Printir Marks ı işaretliyoruz... bu seçenekle belgemize otomatik kros, renk barları, tarih, dökümanın ismi filan ekleniyor

ikinciadimhr2.jpg
l]

üçünçü adım...

output sekmesinden, mode kısmında seperations u seçiyoruz, aşağıda da overprint black seçeneğini işaretliyoruz... bu seçenek ile siyahların altını otomatik olarak dolduruyoruz... ve son olarak save diyoruz... böylelikle belirlediğimiz herhangi bir yere postscript uzantılı bir belge kaydediyoruz...

ucuncuadimbg9.jpg
l]

dördüncü adım...
Adobe Acrobat klasörünün içinde Acrobat Distiller programını açıyoruz... ve ps uzantılı kaydettiğimiz belgeyi distiller programında açılan bölüme sürüyüp bırakıyoruz... distiller ps uzantılı belgemizi renk ayrımıyla beraber yine belirlediğimiz bir yere pdf uzantılı kaydediyor...

dorduncuadimwp1.jpg

ve son olarak...

Adobe Acrobat programıyla pdf kaydettiğimiz belgeyi açıyoruz ve renk ayrımlarını kontrol ediyoruz... burda hem renk ayrımlarını, hem altını oymasını veya oymamasını istediğimiz yerleri, fontları, spot renk varsa onları, vs. vs. kontrol ediyoruz... sonra bu belgemizi matbaaya veya film atölyesine gönül rahatlığıyla gönderiyoruz...

besinciadimbh0.jpg

saygılar...

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ADAMINbiri.
çok faydalı bilgiler elinize sağlık.

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Üstadım, çok faydalı ve gayet açıklayıcı bir ders oldu, çok teşekkür ediyorum,
piyasanın illustrator gibi bir nimeti kullanmaması konusunda da piyasayı kınıyorum :D saygılar

joyo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.joyologo.com
gerçekten çok yararlı bir bilgi çok tesekkur ederim. benim sormak istedigim output sekmesindeki ayarlar kismina geldigimizde printer resolution kismi var oradan hangi çözünürlüğü kullanmamızı tavsiye edersiniz?

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
size renk ayrımını soran matbaa ile ilşkinizi kesmenizi tavsiye ederim ;)
Katılıyorum, matbaa her türlü programda iş almalı... kendi bünyesinde yapamıyorsa çalıştığı bir film/repro atölyesinde de çözüm üretebilmeli.

Ülkemizde baskı öncesi sektörü malesef pek yeterli değil. Dünya artık pdf kullanıyor. Avrupadaki matbaaların tamamına yakın kısmı sadece PDF belgesi kabul ediyor.

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
gerçekten çok yararlı bir bilgi çok tesekkur ederim. benim sormak istedigim output sekmesindeki ayarlar kismina geldigimizde printer resolution kismi var oradan hangi çözünürlüğü kullanmamızı tavsiye edersiniz?

şu linkte adobe arkadaşımız bu çözünürlük ve pikseller hakkında detaylı bir yazı eklemiş... okumanızı tavsiye ederim..

https://www.grafikerler.net/300-dpi-nedirg-t5056.html?t=5056

kısaca söylemek gerekirse, baskının yapılacağı kağıdın cinsine, bazen gramajına, bazen baskının şekline, bazen işin ebatlarına göre ölçüler değişiklik göstermektedir... yani burdan sana en uygunu şu demem mümkün değil...

saygılar..

kutsreklams

🌱Yeni Üye🌱
emeğine sağlık

saol arkadaşım eline sağlık anlattığın için

bayeness

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu denli değerli paylaşımlar için bol bol teşekkür ediyorum...

Angelus884

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tşkler ADAMINbiri çok güzel bir anlatım olmuş ...

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

ZOOM X

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Katılıyorum, matbaa her türlü programda iş almalı... kendi bünyesinde yapamıyorsa çalıştığı bir film/repro atölyesinde de çözüm üretebilmeli.

Ülkemizde baskı öncesi sektörü malesef pek yeterli değil. Dünya artık pdf kullanıyor. Avrupadaki matbaaların tamamına yakın kısmı sadece PDF belgesi kabul ediyor.

aynen oyle kardesim. ben londradanim. burda maatbaya pdf disinda bir isle gittiginde seni soyle ayaklarindan basina kadar 15 saniyelik bir suzmeden geciriyor :rofl:

ethic

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bende illustrator kullanıyorum. Baskıya göndermeden dataları kontrol ettiğimde bazı görsellerin potluk yaptığını gördum. Normal şekilde pdf e çevirdiğimde sorrun olmuyor fakat pc formatına çevirdiğimde görsellerin üzerinde çizgiler oluşuyor. Bunu nasıl önleyebilirim. Veya daha önce başka bir arkadaşın başına böyle bir olay geldi mi? Yardımcı olursanız sevinirim..

ethic

🌱Yeni Üye🌱
Hallettim arkadaşlar. Resimler çok kaliteli ve size büyük olduğunda kullanıcağınız boyutun orjinal boyutla birbirine yakın değerler olması gerekiyor.

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
acizane ben de burada disaridan gelen islerde montaj yapilmasini binaen bir calismami paylasmak istiyorum..illustratorde hala cok yeniyim ama montaj konusnuda kullandigim yontem soyle..

ekledigim resimlerde de goreceginiz gibi farkli pantone kodlariyla basilacak 7 tane etiket goreceksiniz..biz bunun renk ayrimini iki renkte bitirecegiz..renk ayrimi siyah ve zemin rengi olarak yaptim..dolayisiyla farkli pantoneleri bu kalipla basacagiz..

oncelikle gelen isleri aciyoruz..kullanilmayan renkleri siliyoruz.. ardindan renk ayirim icin siyah la birlikte bir spot renk belirliyoruz. ben p 871 u sectim.

gelen is iki tane ebatlar ayni ve duz kesim..fakat birisinde zemin duz digerinde degradeli..duzleri same fill color ile degistirdim..

degradeli olanlari da manuel olaark swatches panelinden renk atarak degistirdim..(eger bunnuda daha pratik yolu varsa utalar soylerse sevinirim)

daha sonrada montaj yaptim..sonuc isimli resimde goruldugu gibi..

linkler:
RapidShare: Easy Filehosting

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
disaridan gelen bir iste renk ayrimi

acizane ben de burada disaridan gelen islerde montaj yapilmasini binaen bir calismami paylasmak istiyorum..illustratorde hala cok yeniyim ama montaj konusnuda kullandigim yontem soyle..

ekledigim resimlerde de goreceginiz gibi farkli pantone kodlariyla basilacak 7 tane etiket goreceksiniz..biz bunun renk ayrimini iki renkte bitirecegiz..renk ayrimi siyah ve zemin rengi olarak yaptim..dolayisiyla farkli pantoneleri bu kalipla basacagiz..

oncelikle gelen isleri aciyoruz..kullanilmayan renkleri siliyoruz.. ardindan renk ayirim icin siyah la birlikte bir spot renk belirliyoruz. ben p 871 u sectim.

gelen is iki tane ebatlar ayni ve duz kesim..fakat birisinde zemin duz digerinde degradeli..duzleri same fill color ile degistirdim..

degradeli olanlari da manuel olaark swatches panelinden renk atarak degistirdim..(eger bunnuda daha pratik yolu varsa utalar soylerse sevinirim)

daha sonrada montaj yaptim..sonuc isimli resimde goruldugu gibi..

linkler:

ozkanozel16

🏆Pro Tasarımcı🏆
Teşekkür, bende distiller yok galiba... ücretsi bir yazılımmı?....
Kullandığım platform Windows XP ve CS3 kurulu