Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İlk Logo çalışmam yorumlarınızı bekliyorum - Mono Medya

faruk0180

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar hobi olarak başladım ilk logo çalışmam ve illistratoru ilk kullanışım. Bulduğum templateler üzerinde oynamalar yaparak logolar oluşturdum. Logoları numaralandırdım. Logo numaralarına göre yorum yaparsanız çok iyi olur iyi çalışmalar.

Benzer konular

debriyaj

🌱Yeni Üye🌱
İlk logo çalışman ama title Sanat Yönetmeni :)) Bu sitede şöyle bir uygulama göremedim. Şimdi birisi logo, kurumsal, afiş vs.. paylaşıyor ama işin amaçlarını yazmıyor.

Şu an uyduruyorum; Mono Media, bu firma internet üzerinde medya satın alma yapan, medya planlama yapan bir mecra. Genellikle haber portallerindeki flash bannerlar, html 5 rich medialar bu firma üzerinden satılıyor. Bunun haricinde databaselerinde 20bin kişilik bir mail verisi bulunuyor. E-mailing, newsletter gibi uygulamalar da mecranın hizmetlerinden...Firma senelerdir 6 adet renk ile piyasada tanınıyor... gibi eklemeler yapılırsa buraya yorum yapacak olan eleştirmen birazcık fikir sahibi olur. Yoksa yok renk kötü, yok şurası biraz daha oval olsun, ne bileyim font değişmeli gibi yorumlar bana aşırı komik geliyor.

Eleştirenlere bakıyorum, ne firmayı biliyorlar, ne talepleri biliyorlar... Herkes bir şeyleri eleştiriyor veya güzel olmuş diyor. Neye göre güzel, neye göre kötü? Bu da bu paylaşımı yapacak olanların bu tarafı eksik bırakmasından kaynaklanıyor. Bence sitede yöneticiler sektörel paylaşımlara, bu şartı koydurmalı. Sen, kendine logo yapmışsındır sana lafım yok. Yanlış anlama beni.

10 senedir bu sektör içerisindeyim. Hem konvansiyonel hem de dijital anlamda ülkemizde malesef yeni yetişen veya düzgün kritik almak isteyen insanların taleplerini karşılayacak iyi bir portal, forum vs yok. Bu çok rahatsızlık veren bir durum. Sitenin yöneticileri umarım dediğimi dikkate alırlar. Grafikerler.net ülkemizdeki ilk forumlardan bir tanesi. Şu forumun tasarımı zaten buradaki hedef kitleyi belirliyorum. Bu durum çok üzücü.

Son düzenleme:

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
İlk logo çalışman ama title Sanat Yönetmeni :)) .......

Bana kalırsa bu sektörün en büyük sorunu her önüne gelenin yada merak salanın yahut canı sıkılanın logo çiziyor(!) tasarım yapıyor(!) olması..
Burada çok gördük, ödevini yaptırma çabasında olan sözümona grafik öğrenci tayfasını..
Yüzme bilmeden boyu aşan havuza atlanırsa sektör böyle cançekişir..
Bazıları var akıl alır cinsten, "Hazır logo programı varmış, biliyormusunuz" diye soruyorlar.
Tereciye çinmalı tere nasıl üretilir onu tarif edecek utanmasa..

Serzenişinde haklı olduğunu belirtmeliyim zira her damdan düşen çalışma belli bir sektöre dayatılamaz.
Aksini savunanlar var ben savunmuyorum açıkcası..
Bir çalışma hazırlanırken ona temsil edeceği sektörün karakteristik özellikleri entegre edilir.
Örneğin düğün davetiyelerinde genellersek elyazısı kullanılır. Daha zarif ve estetik olması sebebiyle konsepte uygun görülür, bu böyledir..
Ha entellektüel yaklaşımlar yok değil fakat genel olarak denklemi budur.

Burada yeni yetişenlere yardımcı olmak babında naçizane önerilerde bulunuyoruz evet.
Bu noktada bilgi göreceli olabiliyor.
Dolayısıyla öğrenci kesinlikle ön araştırma yapmalı ve araştırdıklarından sonuç çıkarmalıdır.

Ayrıca buradaki paylaşımların çoğu bireysel paylaşımlardır ki buna "izin yok paylaşım yasaktır" yaklaşımı ne kadar etik olur tartışılır.
İnsanların kritik yapabilmesi için ciddi bir iş tecrübesine ve bilgi birikimine ihtiyacı var.
Sonuç olarak platformlardan önce eğitimin ne kadar sağlıklı olduğunu sorgulamak gerek..

Demek oluyorki sizde pakete bakıp analiz yapanlardansınız ;)
O halde sizi kral dairesine alalım buyurun, deniz manzaralı ve havuzludur B|

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım.

Forumun tasarımına bakarak hedef kitleyi nasıl belirlediğinizi sordum..
Üye bi forumun tasarımına bakıp hareket ediyorsa önce vizyonunu geliştirmeli zira burada ürün değil bilgi alışverişi yapılıyor.
Şahsi fikrim tasarımdan ziyade üyelerin kalite düzeyidir.
Ki tasarım oldukça göreceli bi kavramdır sizin hoşlanmadığınız bi tasarım ödülde almış olabilir.
Dolayısıyla kişileri ve tasarımı bağdaştırmanın yanlış olduğu kanaatindeyim.. Kaldıki burası oldukça büyük bir platformdur. Her renkte kişi bulabilirsiniz.

Bu bağlamda bi göndermeydi benimki.. Başka sorunuz var mıydı?

debriyaj

🌱Yeni Üye🌱
Forumun tasarımına bakarak hedef kitleyi nasıl belirlediğinizi sordum..

Çok net cevaplayayım size bunu. Dünyada kaliteli hizmet veren, markalaşmış firmalar veya kuruluşların tamamı, hedef kitlesine göre pazarlama, reklam ve tasarım yapar. Reklamcılık olmasın; markalaşmış bir mimarın gece kondu tasarımı yaptığını gördüğünüzü iddia ediyorsanız veya üst düzey bir iş adamının/kadınının örn: Güler Sabancı veya Mehmet Ali Yalçındağ(YandexTR CEO'su) gidip şırdancıdan kağıt üstü şırdan yediğini kastediyorsanız ben tartışmayı burada sonlandırıyorum. (ki) Siz bilgi kadar değerli ve gücü anlatan bir paylaşımın forumundan bahsediyorsunuz." Bu zaten sizin bilgiye olan perspektifinizi de bir anlamda gözler önüne seriyor?

Mercedes ile Kia'yı kıyaslamak gibi... Kia'ya zengin binmiyor mu? Evet biniyordur. Kia'ya sorsan, her renkten müşterisi vardır ama oran nedir?. Bilgi alışverişi de olsa, ürün de olsa, hizmet de olsa, kaliteli, doğru ve yönlendirmeci bir tasarıma sahip forum burada son kullanıcının tereddütsüz hoşuna gidecektir. İletişim tasarımında hedef kitleye olan saygıyı temsil etmektedir. Adamın 250bin üyesi varsa, kitle bir şey talep etmiyorsa site operatörlerinden, bu kullanıcıyla(hedef kitle) alakalı değil de nedir?

Her yıl kristale ve kırmızıya iş yapan ve her yıl ödül alan birisi olarak. EVET, forumun tasarımı belirli bir hedef kitleye hitap ediyor. Yurtdışı forumların tasarımına bakarsanız artık bullet-in'den tamamen uzaklaştığını görüyoruz ve oradaki autherların tamamının ödül almış, kreatif olarak müthiş işler ürettiğini görürsünüz. Sadece UI değerlendirmiyorum. Logosundan, tipografisine kadar... Tasarımla, hedef kitle argümanına ,"alaksız" yorumu yapan birisine soracak sorum olamaz. Size kolay gelsin.

Son düzenleme:

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok net cevaplayayım size bunu. Dünyada kaliteli hizmet veren, markalaşmış firmalar veya kuruluşların tamamı, hedef kitlesine göre pazarlama, reklam ve tasarım yapar. Reklamcılık olmasın; markalaşmış bir mimarın gece kondu tasarımı yaptığını gördüğünüzü iddia ediyorsanız veya üst düzey bir iş adamının/kadınının örn: Güler Sabancı veya Mehmet Ali Yalçındağ(YandexTR CEO'su) gidip şırdancıdan kağıt üstü şırdan yediğini kastediyorsanız ben tartışmayı burada sonlandırıyorum. (ki) Siz bilgi kadar değerli ve gücü anlatan bir paylaşımın forumundan bahsediyorsunuz." Bu zaten sizin bilgiye olan perspektifinizi de bir anlamda gözler önüne seriyor?

Mercedes ile Kia'yı kıyaslamak gibi... Kia'ya zengin binmiyor mu? Evet biniyordur. Kia'ya sorsan, her renkten müşterisi vardır ama oran nedir?. Bilgi alışverişi de olsa, ürün de olsa, hizmet de olsa, kaliteli, doğru ve yönlendirmeci bir tasarıma sahip forum burada son kullanıcının tereddütsüz hoşuna gidecektir. İletişim tasarımında hedef kitleye olan saygıyı temsil etmektedir. Adamın 250bin üyesi varsa, kitle bir şey talep etmiyorsa site operatörlerinden, bu kullanıcıyla(hedef kitle) alakalı değil de nedir?

Her yıl kristale ve kırmızıya iş yapan ve her yıl ödül alan birisi olarak. EVET, forumun tasarımı belirli bir hedef kitleye hitap ediyor. Yurtdışı forumların tasarımına bakarsanız artık bullet-in'den tamamen uzaklaştığını görüyoruz ve oradaki autherların tamamının ödül almış, kreatif olarak müthiş işler ürettiğini görürsünüz. Sadece UI değerlendirmiyorum. Logosundan, tipografisine kadar... Tasarımla, hedef kitle argümanına ,"alaksız" yorumu yapan birisine soracak sorum olamaz. Size kolay gelsin.

Öncelikle şunu belirteyim asla hedef kitle ve hizmet/ürün kalitesi arasındaki bağlantının alakasız olduğunu savunmadım.
Bilakis bunun bilincinde bir eğitim aldım. (Önyargı kalkanınızı indirmenizi öneririm)

Ürün ve hizmet kalitesi olarak bakarsak oldukça mantıklı bir yaklaşım bu. Yenilik ya da güncelleme süreklilik amaçlanıyorsa her kurum için zorunludur.
Objektif olmak gerekirse evet güncelleme gerekiyor olabilir. Doğru..
Yalnız tarafınızdan yapılan kıyaslamanın, site tasarımı ile kullanıcı (bilgi) kalitesi üzerine olması..

O zaman bunu bir denkleme dökelim; Şuan tasarımımız oldukça vasat dolayısıyla kullanıcılar olarak biz de öyleyiz!..
Bir hafta içerisinde tasarımımız oldukça güncel ve donanımını arttırmış olacak ve dolayısıyla biz de oldukça üst düzey bilgiye sahip olmuş olacağız?!..
(Ha! tasarım güncellendikten sonra teşrif ederseniz belki bilgimize bilgi katabilirsiniz, bu açıdan düşünmemiştim hiç ;) )
Özetlemek gerekirse, bu platformun güncelleme gereksinimi benim bilgi düzeyimi belirleyemez..
Eğer öyle olsaydı arçelikte logosunu güncellerken "Ey hedef kitlem! beni aşağı çektiğiniz gerekeçsiyle kendimi yeniliyorum" mesajı vermiş olurdu..

Ve ne gariptir ki her yıl kristale ve kırmızıya iş yapan ve her yıl ödül alan birisi olarak eleştiriyle aşağılama arasındaki ince çizgiyi ayıramıyor olmanız.
Neden bu tarz platformları kullanmadığınızı hep merak ederdim, şimdi anlamış oldum. Çok mersi..
Şu dip notu da geçmeden edemeyeceğim, bilgi tasarıma ya da platforma bakmaz, bilgi her alanda her ortamda her çukurda yada tepede aktarılmalıdır.
Eğerki buna istinaden burada bilgi aktarımı yapmıyorsanız, üzgünüm bizim size ihtiyacımız yok!

Ve son olarak sizi kendi bilgisizliğimle muhatab bıraktığım için..... ımm düşündüm de özür dilemem gerekmiyor, eminim bu sizin için de ilginç bir tecrübe olmuştur..
Size de bol gülücüklü bir gece dilerim..

debriyaj

🌱Yeni Üye🌱
Belli bize ihtiyacınızın olmadığı kolay gelsin :))

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Mersi ;)

Yolunuz düşerse rica ederim kapıda beklemeyin.

computerboy

🌱Yeni Üye🌱
merhaba konu acayip yerlere gitmiş bence hiç gerek yok. value bir insan sant yönetmeni olabilir ancak tasarımcı olamayabilir. ama bunun yanında tasarıma da ilgisi vardır. tasarım olayı sizinde bildiğiniz gibi çok farklıdır. fikir varsa tasarım vardır. ilk yorum da debriyaj tamamen düşüncelerini mesaja uygun yoruma dökmüş. bence olayı kişiselleştirmeye hiç gerek yok herkes logo yaabilir işin ehli olsa da olmasa da sende istersen yorum yaparsın yada yapmazsın. bu bence tamamen beğeniyle alakalı. sizin dediğiniz olay mimar sinanın mimarlık fakültesini bitirmeden ülkenin en iyi mimarı olması gibi belki diploması yok ancak kendisini alanının en iyileri arasına sokacak çalışmaları var bu çalışmalarda tıpkı bu sektör de ve her sektörde olduğu gibi tecrübeye ve bilgiye dayanıyor. bu bilgide her yerden olabilir.

logolara yorum yapmak gerekirse bence orjinal logolar değil bunun gibi yüzlerce logo var. logo yapımı ile ilgili pek çok çalışmaları incelemekte fayda var. vektörel kopyalama ile logo yapmak bi yerde başınızı derde sokabilir.