Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı

Graficafe - Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı ...

enstantane53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 26-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

shutterstock sitesini az çok tüm grafikerler bilir,
merak ettiğim ve bilgisi olan arkadaşlardan fikirlerini beklediğim konu şu;
shutterstock'a çalışma/fotoğraf nasıl gönderebilirim, çalışma göndermek için neler yapmalıyım, gönderilecek çalışmaların nasıl bir statüsü var, ödeme işlerinin nasıl yapıldığı gibi konularda bilgisi olan arkadaşlar yada oraya çalışma gönderen arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 27-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Benim açtığım bir konuda aslında bunu biraz konuşmuştuk Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı belki hatırlatır,

İmaj Stokları Kazandırıyormuş
Bu mesajdan alıntı yap

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 28-09-2009 #3
hatırladım ama orda konu hakkında bir bilgi sahibi olamadık malesef. gelişmede katedemedim o konudan bu yana... forumda, böyle sitelere çalışma yollayıp para kazanabilen kişiler varmıdır diye düşünmüştüm. varsada fikirlerini bizimle paylaşmak istememiş olabilirler Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı neyse, bu konuda araştırmalarım sürüyor. duyan duymayana anlatsın Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı
Bu mesajdan alıntı yap

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 28-09-2009 #4
araştırmalarımda, shutterstock paylaşımcısı olan bir kişinin Türkçe yorumuna rastladım, yorum şu şekilde;

blackdng | 15 Mart 2009 02:21

gerçekten çokgüzel site. sitede adı geçen tasarımcılardan biriyim ve türkiyede kazanamayacağım paraları bu siteler üzerinden kazanıyorum. teşekkürler ediyorum stock sitelerine, hayatımı değiştirdiler.
sanırım bir çok kişi üyelikle ilgili sıkıntıda.....
üyelik için
1-artık pasaport istiyor(eskiden ehliyet yeterliydi)
2-öncelikle sizin 10 tasarımınızı onaylıyorlar.
3- sadece kendinize ait olan çalışmalar olmalı. ve bunlarıda belli bir kritere göre yapıyor.
4-gerçekten sabır ve emek ister.
şuanda downlad başı ,,38 alıyorum ve bir çok avantajıda bulunuyor. desenlerinizi register mantığı ile alırlarsa 28 dolar. ondemand üyeliklerde downladlar 1,70 dolar sonrası için 2,70 dolar
Bu mesajdan alıntı yap
yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 28-09-2009 #5
araştırmalarımda, shutterstock paylaşımcısı olan bir kişinin Türkçe yorumuna rastladım, yorum şu şekilde;
Peki sadece fotoğraf mı oluyor? ben illüstrasyonlarımı satmak istiyorum. bu tür sitelere illüstrasyon verilmiyormu acaba:S
linkte sadece fotoğraf yazıyor ..
Bu mesajdan alıntı yap

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 28-09-2009 #6
stock sitelerde kalitesiz resim bulamazsınız. Yani adamlar yolladığınız her resmi iyice inceliyorlar. ŞAhsen gönderdiğim 12 mp resimlerin çoğu kabul edilmemiştir. Adamların denetimsiz bu işi yapmaları zaten saçma olurdu. Çekeceğiniz fotoğraflarda ışık kalitesi, parlama, gölgeler, netlik, vs vs her şey incelenir. armindd kızma ama keşke dediğin kadar kolay olsaydı bu iş Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı
Öyle her üyeyi ve her fotografı kabul etmiyorlar. İlk önce çetrefilli bir sınavdan geçiyorsun. Makinanız sağlam olacak. 1600x1200 den aşağı foto kabul etmiyorlar. Ne kadar büyük ebatlarda gönderirseniz üyelik durumuna göre o kadar kazandırıyor. 100 tane foto gönderip size 90'ını iade etmeleri bile söz konusu. Yorucu bir iş.

Bu site üzerinden ciddi kazanç elde edenler de duymuştum.
Burda yorum yapan arkadaşlar, denemiş başarılı olamamışlar, bu gayet normal, 25-30 MB'lik TİFF'ler satabilen bu firma 1600 pixel bir görseli satın almaması gayet normal. Bu anlamda sorun yok benim açımdan zaten. Ama kimlik fotokopisi (tescil için) isteniyormuş çok çetrefelli kısacası... ama sonusunda görsel downloadı başına 0.25 cent gibi bir rakam varki bu da ayda 500 doları geçiyor. Değer doğrusu bunlara.

Peki sadece fotoğraf mı oluyor? ben illüstrasyonlarımı satmak istiyorum. bu tür sitelere illüstrasyon verilmiyormu acaba:S
linkte sadece fotoğraf yazıyor ..
Shutterstock'a iki farklı alanda çalışma gönderilebiliyor. Vektörel ve İmaj. yorgunella, çizimlerin vektörmü bilmiyorum ama bence çizimlerini satın almak isteyen onlarca grafiker, yayınevi vs çıkacaktır. İllüstrasyonlarını almaları açısından sorun çıkacağını sanmıyorum ben.

Bu arada shutterstock'ta hatırı sayılır çalışmaları olan Türk birisine bir mail attım, cevap bekliyorum, en kaynağından sağlam bilgileri paylaşmayı umuyorum Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı
Bu mesajdan alıntı yap
cigcank isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cigcank

Grafiker / Antalya

shutterstock

Alt 01-07-2011 #7
shutterstock'a üye olduk ama nerden fotoğraf yükleniceği konusunda bir fikri olan varsa lütfen paylaşsın Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı
Bu mesajdan alıntı yap
kaoline isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kaoline

Grafiker / İstanbul

Alt 27-03-2012 #8
Selam arkadaslar

Ben de bir adim adim shutterstock uyeligi yazisi olusturdum.

Short URL: http://goo.gl/VJX09 adresinden goruntulenebilir.
Shutterstock eger iyi ve sabirli olursaniz cok kazancli bir sitedir cok issinize yarar guzel paralar kazanabilirsiniz. Ben 10.000 $ dan fazla aldim simdiye kadar. Siz de alabilirsiniz mantik cok basit. Kedni cizimlerinizi satin. Bu kadar. Kesinlikle size ait olmayan bir seyi gondermeyin farkedildiginizde silinirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Abdullahhate isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Abdullahhate

Grafiker / İstanbul

Alt 27-08-2012 #9
Merhaba. Ben yüklemeyi denedim ama 10 resimden sadece 1 ini kabul etti; kabul ettiği çizim 3400x2600. En büyüğü oydu sanırım o yüzden. Çizimlerin üzerine isim yada imza koymuyoruz değilmi? Yani site onları kendisi korumaya alıyor satış için doğrumu? Yardımcı olursanız sevinirim, işsiz zamanımda evden çizerek birşeyler kazanırım belki Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı Birde çizimlerin İllustrator de yapılması şart mı? Photoshop kabul ediyorlar mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 27-08-2012 #10
Merhaba. Ben yüklemeyi denedim ama 10 resimden sadece 1 ini kabul etti; kabul ettiği çizim 3400x2600. En büyüğü oydu sanırım o yüzden. Çizimlerin üzerine isim yada imza koymuyoruz değilmi? Yani site onları kendisi korumaya alıyor satış için doğrumu? Yardımcı olursanız sevinirim, işsiz zamanımda evden çizerek birşeyler kazanırım belki Shutterstock hakkında bilgisi olan varmı Birde çizimlerin İllustrator de yapılması şart mı? Photoshop kabul ediyorlar mı?
Ps de yaptıklarınızı kuralına göre yaparsanız kabul edebilirler. Mesela benim psd olarak indirklerimin çoğu akıllı katman şeklinde tasarlanmış ve büyüttükçe bozulmuyorlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam