Sınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi.

Afiş Tasarımı - Sınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi. Sponsorlu Bağlantılar Amacı öğretim olduğu iddia edilen bir kurumun öncelikli olarak dilimize sahip çıkmasını isterdim. Gençlerimizin beyinleri internet dediğimiz asıl amacı bilgi paylaşımı ve iletişim olan bu mükemmel sistemin yanlış ...

VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 26-11-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Amacı öğretim olduğu iddia edilen bir kurumun öncelikli olarak dilimize sahip çıkmasını isterdim. Gençlerimizin beyinleri internet dediğimiz asıl amacı bilgi paylaşımı ve iletişim olan bu mükemmel sistemin yanlış kullanılmasından ötürü zaten kafaları karışmakta. Birde buna destek olarak duvarlarda, direklerde vb. yerlerde gözlerine ister istemez çarpan bu ve bu gibi tasarımlarda eklenince… Peki, buna sahip çıkmıyor mu? Bilemeyeceğim. Ama gözle görülür bir gerçektir yukarıdaki afiş tasarımı.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 26-11-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
diğer insanları bilmem ama dil konusu benim çok hassas olduğum bir konu..

dil nedir ? evet başta insanların birbiriyle anlaşmaları için önem teşkil eden bir araçtan ibaret gibi görünebilir.Ancak dil içinde bir milletin; kültürünü,tarihini,edebiyatını,ruhunu,politikas ını barındıran çok önemli bir öğedir...

dili yozlaşan bir toplum tarihiyle,kültürüyle,edebiyatıyla,ruhuyla,değerler iyle,bağımsızlığıyla sömürülen bir toplum haline gelecektir...

çok basit sırf fazla yazmamak için harfleri zayi etmemiz gibi...
tamam yerine ok dememiz gibi

hoşçakal yerine bye dememiz gibi ( bye bye türkçe ! )

türkçeye karşılığı olmayan bir sürü ( türkçe kelimeler türetmeden) yabancı terimleri öylece almamız gibi...
sahi bu kadar tembelmiyiz ?

evet ben bu konuda bu kadar karamsarım, türk dili türkçe konusunda can çekişiyor ve hatta ölmek üzere... sırf tembelliğimiz için ve düzgün konuşma konusunda katı olmadığımız için ; değerlerimiz ayaklar altında..

ee bu durumda bu tip olaylarla karşılaşıyor olmak bizi şaşırtmamalı...
Bu mesajdan alıntı yap
Aykut isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Aykut

Desinatör / İzmir

Alt 26-11-2007 #3
Şu liberal çarkların bu denli vahşice dönmesinden diller de nasibini alıyor elbet. hedef kitlesi 12-18 yaş arası gençler olan dershaneler de elbbette bu çarkları döndürmek için bu kitlenin zevk ve beğenilerine hitap eden çalışmalar yapmak zorunda veya zorunda olduklarını sanıyorlar. Onlara daha sıcak daha sempatik göstermenin telaşındalar bu tip örneklerle kendilerini. Dilsel yönünü geçtim, tasarım olarak da fikir olarak da epey vasat bir afiş bu arada.

Hassasiyetin için teşekkürler Volkan..
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 26-11-2007 #4
İlk gördüğüm günden beri çok gereksiz bir görsel olarak görerek beğenmediğimi her defasında belirtiyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(54)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Alt 26-11-2007 #5
*Fikir var ama çok kötü.
*Tasarım yok.
*Kompozisyon ortada gözükmüyor bile.
*Renk kullanımı bir facia.
*Tipografi sizlere ömür.
*Konunun ele alınması ise tamamen bir alem.
Biraz daha yazarsam istenmeyen şeyler yazıcamSınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi. En iyisi ben burda bırakayım. "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz."

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
samirasu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

samirasu

Grafiker / Adana

Alt 28-11-2007 #6
Volkan Tekin bir afiş çalışması eklemiş diye açtım hemen konuyu fakat o da ne, Volkan Tekin bir facia yaratmış acaba tek başına mı yapmış yoksa silah zoruyla mı derken şok halinde çalışmanın üstündeki notu okumaya başladım. Nitekim çabuk atlattım bu şoku... Gerçekten son bir yıldır özellikle TÜRKÇE yi kullanmak şöyle dursun, insanlarımızın hangi dili kullandığını dahi anlayamaz hale geldik. Daha önce ingilizce kelimeler tercih ediliyor diye kızdığımı hatırlıyorum ki beterin beteri bu olsa gerek gençler yeni absürt bir dil yarattılar TÜRKÇE üzerinden...Üzülüyorum ve engelleyemiyorum bu gidişi, büyüklerden medet umuyorum... daha doğrusu umuyordum... Yukarıdaki büyük eğitimcimiz, saygın kurumumuz, derdime dert ekledi...Yapacak birşey kalmamış sanırım... Sınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi.
Bu mesajdan alıntı yap
toprakasi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

toprakasi

Grafiker / İstanbul

Alt 03-12-2007 #7
İyide birazda dürüst olalım hangimiz msn de chat yaparken yazdıklarımıza dikkat ediyoruz veya aramızda qanqa sewiyorum la get diosun yazmayan varmı yani aslında herkes kendinden ve cevresinden başlasa daha iyi yorumlar burda kalıp gidiyor cabalar bizimle Sınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi.
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 03-12-2007 #8
İyide birazda dürüst olalım hangimiz msn de chat yaparken yazdıklarımıza dikkat ediyoruz veya aramızda qanqa sewiyorum la get diosun yazmayan varmı yani aslında herkes kendinden ve cevresinden başlasa daha iyi yorumlar burda kalıp gidiyor cabalar bizimle Sınav Dershanesi ve Dilimizin katledilişi.
Msn listenizde olmadığım belli .
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-12-2007 #9
msn listesindeki konuşma tarzınız tabiki sizi eleverir;ama burda söz konusu bir afiş var.bu afişteki kullanım,tv. reklamları (özellikle dikkatimi çekiyor bunlar) hepsi yavaş yavaş türkçeyi katledip,doğruyu hatırlayamaz duruma getiriyor bizleri.ve anlamadığım bunları yapanlar nasıl da böyle büyük firmalarda çalışabiliyor? hayret içindeyim.
kabullendikçe,ses çıkarmadıkça kalitesiz çalışmaların arkası gelicektir.
(arkası gelmemesi ümidiyle)
Bu mesajdan alıntı yap
Tasarıbank isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tasarıbank

Grafiker / Denizli

Doğru bir konuya temas etmişsiniz

Alt 03-12-2007 #10
Doğru bir konuya temas etmişsiniz ama tasarım biraz monoton olmamalı, aksi olmalı, albenisi olmalı, kırmızıyı seven olmaz mesela ama kimse de kırmızısız yapamaz.

Düşüncene sonuna kadar katılıyorum. Bunu yapan tasarımcı arkadaşa da saygı duyuyorum. Çünkü dikkat çekici bir tasarım yapmış.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
sinav dershanesi, ve dilimizin katledilisi