Sırası ile Öğrenilecek Kodlar - Lütfen Bakar mısınız?

Web Tasarımı - Sırası ile Öğrenilecek Kodlar - Lütfen Bakar mısınız? ...

Pimmy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Pimmy

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 30-11-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba,

Kod yazmaya başlamak için sırası ile hangi web tasarım ve bilgisayar programlaması kodlarını öğrenmek gerekiyor? Lütfen bilgili bir kişi liste yapıp ''Cevap'' yaza bilir mi?

Teşekkürler. Sırası ile Öğrenilecek Kodlar - Lütfen Bakar mısınız?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Salamander isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Salamander

Webmaster / Ankara

Alt 30-11-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Kod yamak derken kastettiğin web sitesi hazırlamak mı yoksa masaüstü programlar mı?
Şayet web sitesi hazırlamak istiyorsan şu adımları izleyebilirsin:

-ilk olarak html öğren. html web sitelerinin temel dilidir. Zor değildir pek vaktini almaz.
-sonrasında css öğren. Css de html öğelerine style vermek için kullanılır. Htmle göre bir derece daha zordur ama o da pek zor sayılmaz.
-CSS ve html öğrendikten sonra artık statik yani sabit bir web sayfası hazırlayabilirsin.
-sonrasında dinamik sayfalar yapmak isteyeceksindir. Bunun için de PHP ya da ASP.Net öğrenmen gerekecek. Bu aşama biraz daha zor diğerlerine nazaran ama programcılıkta zor denen şey de aslında çok basittir. Takma kafana işin özü mantık kurmak, algoritma yapmak vs.dir. Ben php kullanıyorum ve aklımda toplasan 50 adet kod, fonksiyon vs yok. Sadece php nedir, neler yapmana olanak sağlar, ne tür imkanları vardır gibi şeyleri öğrensen, bir kaç google aramasıyla, idare edecek derecede yazarsın birşeyler.
-PHP ile birlikte (ya da .net) bir de veritabanı programcılıgı öğrenmen gerekiyor. zira dinamik dediğim, yani sabit olmayan nabza göre şerbet veren, sayfalar veritabanlarından veri çekerler. PHP ile çalışacaksan sql dilini bilmen gerekecek. Toplamda başlangıç için 5 6 cümle öğreneceksin. Büyütme gözünde çok.
-Son olarak da sayfalarına animasyonlar ve bazı interaktif öğeler de katmak isteyeceksin. Javascript öğrenebilirsin bunun için de. Flash da olabilir. Ben javascripti tercih ettim. jQuery kütüphanesi var javascriptin. Oldukça işlevsel. Onu öğrenebilirsin.

-Sonuç olarak sıralamam gerekirse adımların şu şekilde olabilir, (elbetteki sıralama bu şekilde olmak zorunda değil sadece benim önerim bu) HTML->CSS->PHP ve MYSQL->Javascript ve jQuery. Bunları öğrenirsen istediğin web sayfasını hazırlayabilirsin.

Umarım bahsettiğin konu web programlama ile alakalıdır ve boş yere bu kadar yazmış olmam Sırası ile Öğrenilecek Kodlar - Lütfen Bakar mısınız?
Bu mesajdan alıntı yap

Pimmy

Alt 01-12-2012 #3
Cidden çok teşekkür ederim hocam Sırası ile Öğrenilecek Kodlar - Lütfen Bakar mısınız?, en kısa zamanda bunları öğrenmeye başlayacağım. CSS ve HTML'ı az-çok biliyorum, bir sorum daha olacak bütün kodları ezberlemem lazım mı? yani öyle mi önerirsin. ^^
Bu mesajdan alıntı yap
Salamander isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Salamander

Webmaster / Ankara

Alt 01-12-2012 #4
Kesinlikle hayır. Ezberlemek hem zahmetli hem de gereksiz. Önce programlama mantığını öğrenmen gerek. Şayet bu konuda bilgi sahibi isen gerisi kolay. Örneğin php öğrenmek istiyorsun. Bi tane video eğitim seti bulursun. Hızlıca bi izlersin ne yapılabiliyo diye. Syntaxlar hakkında bilgi sahibi olursun. Genel fonksiyonları öğrenirsin. İlk aşamada yeter bunlar. Sonra bi örnek uygulama yapmaya karar verirsin. O uygulamayı yaparken öğrenme başlar aslında. Yani eğer sen başta tüm kodları ezberleyim dersen işin içinden çıkamazsın. Noktalar, virgüller, kıvırcık parantezler vs. dilden de soğutur seni. Sen dilin ne tür olanaklar sunduğunu ve bunları kendi işlerinde ne şekilde kullanabileceğini öğrenirsen gerisi google aramalarıyla hallolur. Örneğin bi iletişim formu yapacaksındır, dersin ki burda veri kaydetmem lazım, php bunu halleder ama nasıl hallediyordu, girer google'a yazarsın "php ile veri tabanına kayıt ekleme" diye. Ordan bakar kullanırsın. Belki bir kaç defa daha bakarsın ama sonrasında öğrenmiş olursun. Umarım anlatabilmişimdir anlatmak istediğimi.
Bu mesajdan alıntı yap

Pimmy

Alt 14-12-2012 #5
Kesinlikle hayır. Ezberlemek hem zahmetli hem de gereksiz. Önce programlama mantığını öğrenmen gerek. Şayet bu konuda bilgi sahibi isen gerisi kolay. Örneğin php öğrenmek istiyorsun. Bi tane video eğitim seti bulursun. Hızlıca bi izlersin ne yapılabiliyo diye. Syntaxlar hakkında bilgi sahibi olursun. Genel fonksiyonları öğrenirsin. İlk aşamada yeter bunlar. Sonra bi örnek uygulama yapmaya karar verirsin. O uygulamayı yaparken öğrenme başlar aslında. Yani eğer sen başta tüm kodları ezberleyim dersen işin içinden çıkamazsın. Noktalar, virgüller, kıvırcık parantezler vs. dilden de soğutur seni. Sen dilin ne tür olanaklar sunduğunu ve bunları kendi işlerinde ne şekilde kullanabileceğini öğrenirsen gerisi google aramalarıyla hallolur. Örneğin bi iletişim formu yapacaksındır, dersin ki burda veri kaydetmem lazım, php bunu halleder ama nasıl hallediyordu, girer google'a yazarsın "php ile veri tabanına kayıt ekleme" diye. Ordan bakar kullanırsın. Belki bir kaç defa daha bakarsın ama sonrasında öğrenmiş olursun. Umarım anlatabilmişimdir anlatmak istediğimi.
Gerçekten çok teşekkür ederim, kusura bakmayın uzun zamandır bilgisayara giremiyorum, forumda aklımdan çıkmış. gerçekten teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap