Siyah yazıların altını oyuluyor

InDesign - Siyah yazıların altını oyuluyor ...

geantes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

geantes

Eğitimci / İzmir

Alt 28-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar bi dergi tasarladım matbaa da şuan da bazı sorunlarımız var.
Öncelikle baştan anlatayım indesignda belgemi pdf ye çevirdim. Yazıları create outlines yaptım renkler cmyk ve prefences menüsünden de siyahlarıın altını oyma işlemlerini yaptım. Sonra pdf photoshop da tiff e çevirildi sonra onu coreldraw attılar. Sayfalar 8 lik olarak film kağıtına atılacakken siyahların altı oyuk olduğu görüldü.
1- Şimdi ne yapılması gerekiyor?
2- İndesignı matbaa bilgisayrına yüklesem sonra direk film makinesi göndermek için ne yapmalıyım ve indesignda siyahların altlarının oyulup oyulmadığını yani print önizleme gibi bişey var mı?

Yardımlarınızı bekliyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 28-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Şimdi konu çok ilginç. Siz sağlıklı bir şekilde işi PDF yapıp matbaaya ya da reproya veriyorsun. Bundan daha iyisini yapamazdın. Fakat işin gidişatı o kadar yanlış olmuş ki. PDF'i düzgün açmak için photoshop'ta rasterize etmişler sonra tif kaydedip montajı CorelDRAW'da yapmışlar. MUhtemelen işi yapanın elinde CorelDRAW dışında başka bir program yoktu ve bu şekilde bir çözüm üretti.

Siyahların altının boş (oyuk) gelmesinin sebebi de pdf'i Photoshop'ta açamaktır.

Siyahlara overprint verme işlemini esas olarak RIP halleder. Yani sizin ekstradan overprint vermenize gerek yoktur. Yanılmıyorsam Indesign'da da böyle bir ayar yok. Belki işi doğrudan postscript bastırırken olabilir.

Siz yapmanız gerekeni yapmışsınız. Hazırladığınız PDF belgesi işi bilen bir yere gitmiş olsaydı hem bu sorunlarla karşılaşmazdınız hem de montaj işi bu kadar uzamazdı.

Indesign'ı yükleyebilir PDF'i indesign da tekrar montaj yapabilirsiniz. Gerisi RIP'e kalıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
grafike isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafike(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-05-2009 #3
O fark etmezki filme yollarken siyaha overprınt verilir ama pdf ni yolla matbaaya
Bu mesajdan alıntı yap

geantes

Eğitimci / İzmir

Alt 28-05-2009 #4
tamam genel olarak anladım. Okuduğum yazıların genelinde pdf yap yeter deniliyor. Sonra ne yapılacak ben yaparım iaterseniz onu bana anlatın. Ve pdf yaparken biri High qualitiy başka biri de pdf-X yap dedi hangisi olacak şaşırdım valla
Bu mesajdan alıntı yap

geantes

Eğitimci / İzmir

Alt 28-05-2009 #5
Rip makinesi de ecrm stingray 63QS
Bu mesajdan alıntı yap
grafike isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafike(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-05-2009 #6
YAPTIĞIN İŞİ PRİNTIRA YOLLA PS OLARAK KAYDET SONRA distillerde pdfye çevir matbaana yolla
Bu mesajdan alıntı yap
savasg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

savasg(42)

Grafiker / Ankara

Alt 28-05-2009 #7
Arkadaşlar bi dergi tasarladım matbaa da şuan da bazı sorunlarımız var.
Öncelikle baştan anlatayım indesignda belgemi pdf ye çevirdim. Yazıları create outlines yaptım renkler cmyk ve prefences menüsünden de siyahlarıın altını oyma işlemlerini yaptım. Sonra pdf photoshop da tiff e çevirildi sonra onu coreldraw attılar. Sayfalar 8 lik olarak film kağıtına atılacakken siyahların altı oyuk olduğu görüldü.
1- Şimdi ne yapılması gerekiyor?
2- İndesignı matbaa bilgisayrına yüklesem sonra direk film makinesi göndermek için ne yapmalıyım ve indesignda siyahların altlarının oyulup oyulmadığını yani print önizleme gibi bişey var mı?

Yardımlarınızı bekliyorum...
neden pdf yi corelde açmadınız da photoshopta açma gereği duydunuz... sorun corelin photoshoptaki her nesnenin altını boşaltması gibi gözüküyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 28-05-2009 #8
Overprint preview moduyla bakarsanız siyahların altının oyulup oyulmadığını görebilirsiniz,
işi garantiye almak istiyorsanız sadece Cyan kanalını sperate olarak ps yazdırın
ps i açtığınızda, altının oyuk olup olmadığını anlayabilirsiniz
Bu mesajdan alıntı yap

geantes

Eğitimci / İzmir

Alt 02-06-2009 #9
neden pdf yi corelde açmadınız da photoshopta açma gereği duydunuz... sorun corelin photoshoptaki her nesnenin altını boşaltması gibi gözüküyor.
corel x3 var matbaada pdf açmıyor.
Bu mesajdan alıntı yap

geantes

Eğitimci / İzmir

Alt 02-06-2009 #10
Overprint preview moduyla bakarsanız siyahların altının oyulup oyulmadığını görebilirsiniz,
işi garantiye almak istiyorsanız sadece Cyan kanalını sperate olarak ps yazdırın
ps i açtığınızda, altının oyuk olup olmadığını anlayabilirsiniz
Indesignda sorun yok onları hallettim ama corele pdf atılmıyor
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları