siyahlar altını oymasın Ne demek?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - siyahlar altını oymasın Ne demek? ...

hayalfirst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hayalfirst

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar 3 yıl aradan sonra işe yeniden başladım çoğu şeyi unutmuşum çoğu şeyi de hiç duymadığımı farkettim. Filme iş gönderirken patronum siyahlar altını oymasın not ekle dedi hiç bozuntuya vermedim ama anlamadım ne demek lütfen bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirmi beni bu konuda??
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

anselmus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

anselmus

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-02-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Overprintle alakalı.
freehand'de Overprint nedir? Nasıl kullanılır?
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2012 #3
Arkadaşlar 3 yıl aradan sonra işe yeniden başladım çoğu şeyi unutmuşum çoğu şeyi de hiç duymadığımı farkettim. Filme iş gönderirken patronum siyahlar altını oymasın not ekle dedi hiç bozuntuya vermedim ama anlamadım ne demek lütfen bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirmi beni bu konuda??
Siyah renk örtücü bir renktir ve bazı durumlar dışında overprint olarak (yani bir başka rengin üzerine basılarak) kullanıma uygundur. Örneğin kırmızı bir zemin üzerine siyah bir yazı/başlık vs. çalışma varsa bu durumda altını oymanın bir anlamı yoktur ilgili bölümdeki siyah renge overprint verilmek suretiyle altı doldurulmuş olur.
Bu mesajdan alıntı yap
antique isimli Üye şimdilik offline konumundadır

antique

Grafiker / İzmir

Alt 03-02-2012 #4
siyahların altını oymak (doldurmak diyoruz biz) overprint ile ilgilidir..

filmde siyahların altı boş kalırsa, baskı aşamasında siyah fontu altındaki zemine tam oturtamazlarsa kenarlarında beyazlıklar kalır, sırıtır.. bu nedenle siyahların altı dolu basılır ki, kıyısından köşesinden beyazlıklar çıkmasın..
Bu mesajdan alıntı yap