Sizce Silverlight Kendini Kabul Ettirebilir mi?

Anketler - Sizce Silverlight Kendini Kabul Ettirebilir mi? ...

Cevapla
Sizce Silverlight Kendini Kabul Ettirebilir mi?
Stenia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Stenia

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Sizce Silverlight Kendini Kabul Ettirebilir mi?

Alt 07-11-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Biliyorsunuzdur ki Microsoft tarafından üretilen ve geliştirilen, Adobe firmasına ait olan Flash programının yaygınlıgına diğer bir deyişle egemenliğine karşı sunulan bir görsel programlama eklentisi olan Silver Light yavaş yavaş Başta Microsoft olmak üzere bir kaç alan da daha kullanılmaya başladı.. benim sizlere sorum;

Sizce bu program kalıcı olur mu?

Merak edenler için Silverlight;

Microsoft Silverlight, web uygulamaları için animasyon, vektör, 3D grafik ve video oynatma imkanları sağlayan, WPF tabanlı (Windows Presentation Foundation) tarayıcı (browser) eklentisidir.

Genel Bakış

Silverlight, WPF türevi görsel programlama tekniğiyle multimedya, grafik, animasyon ve interaktif uygulamaların tek eklenti üzerinden yürütülmesini sağlıyor. Silverlight ile oluşturulan içerik, Macromedia Flash'in aksine derlenmiyor ve Vektör grafik ve animasyonların işaretleme dili biçiminde kodlanmasını sağlayan görsel geliştirme dili XAML, içerdiği belgedeki JavaScript değerlerine ulaşıp çalıştırabilmesi sayesinde, XAML belgeleri DHTML/Ajax/JavaScript içerikleri tarafından düzenlenip, programlanabiliyor.

Silverlight, WMV ile bazı VC-1 türü videoları ve WMA, MP3 formatlı ses içeriklerini desteklenen tüm tarayıcılarda oynatılmasını, çalıştığı sistemde Windows Media Player veya ActiveX eklentilerine ihtiyaç duymadan sağlıyor.

Uyumluluk

Microsoft Silverlight, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista, Mac OS 10.4.8 (veya üstü) Intel üzerinde Internet Explorer 8.0 ve Mozilla Firefox 3 Alpha 5 tarayıcılarıyla çalıştırılıyor. Linux içinse yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan Moonlight adlı proje yürütülüyor.

Microsoft Silverlight: Herşey yeniden mi başlıyor? | SiberKültür

Microsoft Silverlight: Light Up the Web

The Official Microsoft Silverlight Site


Adobe Flash

Flash Macromedia firmasının çıkarmış olduğu ve gerek internette gezinenler gerekse de webmasterların ve grafikçilerin gözdesi olan Windows ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bir grafik programıdır. Her şey önce Macromedia firmasının 1997 yılına Future Splash Animator adlı programı satın almasıyla başladı.

Daha sonra bu program yeni adıyla yani Flash'ın ilk sürümü olan 2.0 olarak karşımıza çıktı. Daha ilk yılını tamamlamadan 1997 yılında Macromedia Flash 3.0 geliştirdi. Hiç kimsenin onun bu kadar yaygın olacağını ummadığı programla hazırlanmış pekçok site, ziyaretçilerine cezbedici, özel, çarpıcı, ilginç ve eğlenceli bir şekilde kendilerini sunarak onların daha uzun süre sitede kalmasını sağlıyorlardı.

1999 yılında Flash 4.0 piyasaya sürüldü. 2000 yılında Flash 5.0 , 2002 yılındada Flash 6.0, 2004 yılında Flash MX (7), 2005 yılında Flash 8 ve son olarak 2007 yılında Flash CS3(Adobe) çıktı. Çıktığı yıldan beri yoğun rağbet gören bu program, gösterdiği performansla önümüzdeki yıllarda da adından söz ettirecek gibi görünüyor. Flash çalışma tekniği olarak vektör grafik kullanıyor. Flash animasyonlarının, çizgi filmlerinin, efektlerinin temelinde aslında matematiksel işlemler yer alıyor. Yani Flash'ta çizdiğimiz her şey aslında tek tek piksellerden oluşturulmak yerine ,tamamen matematiksel denklemler üzerine kurulu oluyor. Bu yüzden flash ile çizdiğimiz bir nesneye istediğimiz kadar zum yapalım normal piksellerden oluşan grafiklerdeki oluşan basamaklı görüntü görülmez.

Flash ile beraber Macromedia grafiksel animasyonları ve arayüzleri yaparken daha kullanıcı dostu ve etkileşimli yapıya sahip olması için ActionScript adı verilen bir dili de kullanmamıza olanak sağladı.

animation software, multimedia software | Adobe Flash CS4 Professional

Adobe Flash Player


Kaynak tr.wikipedia.org
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Stenia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Stenia

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 13-11-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
acaba sordugum soru cok mu zorSizce Silverlight Kendini Kabul Ettirebilir mi? bide yöneticilerden rica etsem; konuya anket ekleyebilirlermi?
Bu mesajdan alıntı yap
asit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asit

Webmaster / Ankara

Standart
Alt 16-12-2008 #3
Bence Silverlight ileri versiyonlarda performans açısından flash ı geçeceğe benziyor. Şuanki haliyle silverlight ın artıları

- video desteği flashdan daha iyi olmsı aynı anda birden fazla videoyu gösterirken cpu yu hiç yormuyor aynı durumu flashda denersek pc kitlenebiliyor ya da çok fazla yavaşlama oluyor sistemde

-3d desteklenme durumu var bunu flashda yayınladı fakat daha herhangi bir uygulamayla karşılaşmadım silverlightta gördüğüm ise 3d bir modelin üzerine videoyu doku olarak giydirildi video oynarken çeşitli animasyonlar verildi ve işlemci yine banamısın demedi

-microsoft tabanlı olduğu için asp.net geliştiricileri için büyük nimet animasyonlarla flashdan kat kat daha verimli olarak veri alışverişi ve sunumu yapılabiliniyor sayfamızın içindeki fonksiyonu silverlightta verileri listelerken çalıştırma gibi bir imkan suunuyor bunlardan dolayı silverlight ı tercih edebiliriz ama flash ise gerek grafik efektleri gerek adobe un diğer ürünleriyle uyumu olsun silverlight tan daha iyi görsellik anlamında flash silverlighttan daha iyi ama ilerde bu farkı microsoft kapatır diye düşünüyorum
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
ettirebilir, kabul, kendini, silverlight, sizce

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
tek kelimeyle kendini anlat ozkan_artas Graficafe 35 19-08-2008 15:37:38
Oyuncak Firması Logo (Kabul edildi) :) byatalay Logo Tasarımları 14 09-07-2008 09:02:12
CorelDraw'da bende kendini çizenlerdenim.. grafist Dijital Sanat 13 31-01-2008 11:46:21
Freehand artık kendini geliştirmiyor orkan Freehand 15 05-12-2007 22:57:49

Kapat
Şifremi Unuttum?