Solvent Boya ve Akciğer Kanseri Riski

Dijital makineler - Solvent Boya ve Akciğer Kanseri Riski Sponsorlu Bağlantılar Bu konu hakkında kaç arkadaşın yeterli derecede bilgisi var acaba? Solvent ve türevleri boyaları kullanan makinaların yeterli derecede havalandırmamış ve filtre edilmemiş mekanlarda kullanımının başta akciğer kanseri,göz problemleri ...

SKYTH isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SKYTH

Baskıcı / İstanbul

Alt 25-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konu hakkında kaç arkadaşın yeterli derecede bilgisi var acaba? Solvent ve türevleri boyaları kullanan makinaların yeterli derecede havalandırmamış ve filtre edilmemiş mekanlarda kullanımının başta akciğer kanseri,göz problemleri ve kısırlık gibi sorunlara yol açtığı konusunda ciddi araştırmalar var. Ayrıca atıkların uygun şekilde yokedilmediği için dogayı ve diger insanları zehirlediği. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum .
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 25-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Öncelikle teşekkür ediyorum, düşüncenizi kaygınızı bizlerle paylaştığınız için. sektör çalışanları olarak bir çok kimyasallara maruz kalınmakta. Kısa yada uzun vadeli hastalıklar için önlem alınması yada bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Solvent ile ilgili forumumuz da güzel bir konu mevcut.
http://www.grafikerler.net/solvent-n...794.html?t=794
Bu konuyu inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgileri sizlere iletmeye çalışacağım.
Bu mesajdan alıntı yap
ahura isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahura

Grafiker / Manisa

Alt 26-02-2008 #3
sevgili arkadaşım...

o kadar haklısın ki...

7 aydır dijital baskı makinesi kullanıyorum. yalvarmalarıma karşın işyerimde herhangi bir önlem almadılar. yalnızca, solvent yere çöktüğü için havalandırma pervanesini aşağıya koydular. ama bununla iş çözülmez ki!

makine kapalı ortamda. içeride o kadar uyarılarıma karşın yine de fosur fosur sigara içmekteler. maske alın dedim, onu da yapmadılar!

son 1-2 haftadır artık boya kokusu ağzımdan burnumdan çıkmaya başladı.ben de içerde sigara içen bu zihniyeti protesto edip onlar içeri girince işi bırakıp dışarı çıkıyorum.

başka bir işyeri sahibi arkadaşımın da koku alma duyusu körelmiş yazık ki. bunu da 2 gün önce öğrendim.

oysa o kadar basit ki yapılması gereken... koruyucu maske 30 lira civarında. bir de sigara olayını çözseler, bu kadar risk olmayacak.

konuya duyarlığın için teşekkürler.

kal sağlıcakla...
Bu mesajdan alıntı yap

SKYTH

Baskıcı / İstanbul

Alt 27-02-2008 #4
Maskenin fazla bir faydası yok. Solunum yolu ile olmasa deri yolu ile solvent türevleri kana karışıyor. Göze ve duyu organlarına etkisi oldukça fazla.Konuşma sırasında ağız yoluyla bile vücuda girebiliyor eger geceleri mide yanması ve uykusuzluk şikayetiniz varsa bunun sebebi midenizin çeperlerine yapışan solventtir.. Solvent özellikle akcigerlere yapıştıgında su toplanmasına, sonra tümöre ve son safhadada kansere yol açıyorki bildigim kadarıyla 2 operatörde bu durum gözlenmiştir. Zaten dikkat ederseniz iyi havalandırma yapılmayan yerlerde çalışan operatörlerin rengi genelde sarımsı ve görünüşleri saglıksızdır...

Alınması gereken önlemler burada genelde makinaların arka tarafında veya üstünde borular oluyor bunun iyi bir havalandırma sistemine baglanması ve makinanın kapaklarının kapalı çalışılması. Aşağıya bir aspiratör baglanması veya hava filtre cihazları kullanılması özellikle deriye temas oldugu zaman bol sabunlu suyla temas edilen yerin yıkanması şart.Ayrıca mümkün oldugunca baskı sırasında odada durmayın ...

Bu arada hiç farkına vardınızmı kaç kat giyinirseniz giyinin yogun baskı sonrası duş aldıgınızda vücudunuzdan boya akıyor....

Bol miktarda su,soda,ayran,yogurt tüketimi toksik maddelerin atımı için şart..

Gelelim solvent atıklarının yok edilmesine..Bu atıkları kesinlikle kanalizasyon sistemine dökmeyin bunu yapmak bindiginiz dalı kesmektir. Bildigim kadarıyla avrupa ve amerikada bu atıkları toplayıp yakıt yapıyorlar.. Buradada uygun şekilde yapan yerler var.
Bu mesajdan alıntı yap
ScoobyDoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ScoobyDoo

Grafiker / Balıkesir

Alt 28-02-2008 #5
15 yıl separagum kokladım.
15 yıl ofset boyası derime işledi.
son zamanlarda solvent kokluyorum.
ekmeğimi bu işlerden çıkardım.
hayattan zevk alıyorum.

30 yaşında amcam sigara içmez alkol kullanmaz mide kanserinden öldü.
ben bu işten zevk alıyorum. kanserini kim düşünür.

yok tehlikeliymiş yok zararlıymı.
böyle düşünen bıraksın hemen işi gitsin kuaför olsun...
Bu mesajdan alıntı yap
josef29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

josef29

Hiç Biri / İstanbul

Alt 28-02-2008 #6
hayattan zevk alıyorum.

Bence bukadar basite alma olmayı nede olsa araştırmalar yapılmış bu konuda eger canının kıymetini bilmiyorsan diyecek bişey yok ...ama basit tedbirlerle bile çogu tehlikelerden zaten kurtulabiliyorsun arkadaşlar anlatmış detayları .. tabiki işimizi sevmek çok güzel gidip bu saatten sonra başka bi iş yapacak halimizde yok ama sağlıkta en büyük zenginligimiz bunuda unutmamalıyız saygılar bol kazançlar dilerimmm
Bu mesajdan alıntı yap

SKYTH

Baskıcı / İstanbul

Alt 28-02-2008 #7
hayattan zevk alıyorum.

Herhangi bir üniversite hastahanesinin onkoloji bölümünü ziyaret edip hastaların durumuna bakın sanırım ziyaretten sonra baskı fiyatlarınızın m2 fiyatı üzerine 2 $ daha ekleyip gerekli tedbirleri almaya yönelirsiniz...
Bu mesajdan alıntı yap
grafiozan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiozan

Grafiker / İstanbul

Alt 05-03-2008 #8
hayattan zevk alıyorum.

siz değişik bir yaklaşım sergilemek içinmi böyle konuştunuz ? yoksa laf olsun diyemi ? (o zaman taşlama yaparken gözlük takmasın işçiler nasılsa yedekte bir adet göz dağa var) şunuda belirtmeden geçemeyeceğim işine duyduğun sevgi , saygıyı hak ediyor ben anlatışındaki üslubunu beyenmedim
bu arada konuyu açan arkadaşıma teşekkür ediyorum. açtığı konularıda takip ediyorum .
Bu mesajdan alıntı yap
ScoobyDoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ScoobyDoo

Grafiker / Balıkesir

Alt 06-03-2008 #9
üslubum konusunda haklı olabilirsiniz.kusuruma bakmayın..kimseye karşı bir ard niyetim ( art niyetli volkan Solvent Boya ve Akciğer Kanseri Riski ) olmadığı açıktır ve de işi bu kadar basite indirgeme gibi bir niyetim de yok.

ancak çözüm üretemeyeceğim konular hakkında da yorum yapamıyorum.
solventin kanser riski var.
deriye işliyor belki alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkabilir.
Demek istediğim, bunun çözümü yok. Var diyebilen varsa buradan bizlere söyleyebilir sanırım..
çözüm nedir derseniz. bu işi yapmamak? ama ben bu işi yapacağım diyene de kimse engel olamaz...

ancak dikkat ederseniz konuya cevap yazan arkadaşlar da konu hakkında değil de, benim msjıma cevap veriyorlar.Solvent Boya ve Akciğer Kanseri Riski
Bu mesajdan alıntı yap
denea isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denea

Baskıcı / İstanbul

Alt 09-03-2008 #10
boyası zararsız makineler var arkadaşlar. bunun çözümüde bu.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
solvent, boya, akcier, kanseri, riski