Solventin Zararı

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Solventin Zararı ...

Cevapla
Solventin Zararı
Standart
Alt 17-06-2008 #31
Sponsorlu Bağlantılar

kardeş Allah şifa versin inşallah sağlığın yerine gelir hayata sıkı sıkı sarıl hayat çok güzel bunu bir grip gibi düşün ve yenebilirsin sana inanıyorum
Bu mesajdan alıntı yap
elkor84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

elkor84

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 18-06-2008 #32
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok geçmiş olsun arkadaşım.umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşabilirisn.umarım gerekli tedavilerin yapılıyordur.Allah şifa versin.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 24-06-2008 #33
çook büyük geçmiş olsun... Baskı yapan arkadaşlara şöyle bi tavsiee de bulunabilirim baskı yaparken mutlaka çook ii odayı havalandırmalı ve oda ısısını soğuk tutunuz. tabiiki maske takmayıda ihmal etmemelisiniz.unutmayınki hiç bir şey sağlıktan önemli değildir.BASKI YAPARKEN SİGARA VE KAHVE İÇMEYİNN!!!
Bu mesajdan alıntı yap
bjk_memo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bjk_memo

Baskıcı / İstanbul

Standart
Alt 07-07-2008 #34
çok geçmiş olsun kardeşim. bende yaklaşık 2.5 senedir baskı işiyle uğraşıyorum bundan 8 ay önce boğazımda tıkanma yutkunmada zorluk kuruluk ve ağrı başladı ben hiç umursamadım geçer diye zamanla boğazım kötü olmaya başladı ve bu olaydan yaklaşık 4 ay sonra doktora gittim boğazımda solvent nedenli Farenjit denen boğaz enfeksiyonu olduğunu söyledi ve bu hastalık kronikleştiği için ömür boyu çekicem yani tedevisi yokmuş
Bende işi bırakmayı düşünüyorum zaten.....
Unutmayalım Sağlık Herşeyden Önce Gelir....!
Bu mesajdan alıntı yap
ozzii isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozzii

Grafiker / Afyonkarahisar

Standart
Alt 08-07-2008 #35
ya abi bu işi 10 seneden beri yapan insanlar tanıyorum
bu tamamiyle bünye meselesi diyebiliriz .
ee tabi böyle diyerek önlem almamak da olmaz ben 320 flora 3200 kullanıyorum ama
alıştığımdanmıdır nedir hiç koku hissetmiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 08-07-2008 #36
ya abi bu işi 10 seneden beri yapan insanlar tanıyorum
bu tamamiyle bünye meselesi diyebiliriz .
ee tabi böyle diyerek önlem almamak da olmaz ben 320 flora 3200 kullanıyorum ama
alıştığımdanmıdır nedir hiç koku hissetmiyorum
Sağlığınızla kumar oynarmısınız? Bu güne kadar olmaması yarın olmayacağı anlamına gelebilir mi?

Bahsi geçen insan sağlığı!..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
canx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

canx

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 08-07-2008 #37
bende almayı düşünüyordum fakat vaz geçtim şimdi. solvent bazlı almayım yerinde kalsın bence. hemm nesilimin devamı için benim yaşamam lazım geçmiş olsun kardeş allah şifa versin sana ümüdini yitirme bence
Bu mesajdan alıntı yap
grafi10 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafi10(33)

Grafiker / Amasya

Standart
Alt 29-07-2008 #38
çok geçmiş olsun umarım sağlığına tekrar kavuşursun bende yaklaşı 9 ay dır solvent ile iç içe çalışan biriyim biliyorum çok zararlı biliyorum hayatımda bir daha bu yaşlarıma gelipte tertemiz bir yaşam süremeyeceğim çoğumuz çalışmak zorunda olduğumuz için çalışıyoruz kim diye bilirki bu koudan çok hoşnutum diye. ?
ALLAH hepimizin hakkında hayırlısı neyse onu versin tekrar geçmiş olsun arkadaşım.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 31-07-2008 #39
öncelikle geçmiş olsun.
solventin zararlarını herkes biliyor ama tedbir almıyor. İyi bir havalandırma ile zararlarından kurtulabiliriz. Ülkemizdeki oto boyacıları, mobilya cilacıları, statik boyacılar vs hepsi akciğer kanseri tehdidi altında. Hatta sokaktaki egzost dumanları hava kirliliğide kanser yapar. Sizin bu kadar kısa sürede kanser olmanız geçmişten gelen bir rahatsızlıktan veya ciğerlerinizin çok hassas oluşundan kaynaklanıyordur.
Tekrar geçmiş olsun
Bu mesajdan alıntı yap
muratz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratz

Grafiker / Antalya

Standart

-Alıntıdır-

Alt 16-08-2008 #40
Solvent nedir?
Endüstride hemen hemen her üretim sektöründe yağ giderme ve temizlik vb. işlemlerde solvent kullanılır. Halojenli ve halojensiz olmak üzere ikiye ayrılan solventler, içerdikleri kimyasal maddelerinözelliklerine göre tehlikeli madde ve kullanım sonucunda da tehlikeli atık özelliği gösterirler.Halojensiz solventler, alifatik ve aromatik hidrokarbon bileşimleridir. Halojenli solventlere ise örnek olarak , metilklorit, etiklorit, etilenklorit, trikiloretanol, kloroform, kloretan bileşikleri, klorlanmışbenzinler ve klorlanmış fenol verilebilir.

Solvent içeren ürünler nelerdir?
Temizleme ve yağ giderme maddeleri Boya çıkarıcılar Boya, vernik, cila ve reçineler Yapıştırıcılar Mürekkep ve mürekkep çıkarıcılar Pestisitler Kozmetikler

Solventlerin meydana getirdiği tehlikeler nelerdir?
Solventler içerdikleri maddelere göre insan sağlığını farklı şekilde etkileyebilir. Solventlere maruz kalındığında, kaza olma ihtimali artabilir. Sürekli olarak bazı solventlere maruz kalındığında ise, kişilerin sağlığı üzerinde uzun süreli etkiler oluşabilir. Örneğin deri iltihabı oluşumu gibi. Sağlık üzerinde diğer muhtemel etkileri de maruz kalınan solventin özelliğine göre değişir. Çalıştığınız ortamda, Solventlerin buhar ve gazlarını solunuyorsanız, Solventler cilt ile temas edip, absorblanarak içeri alınıyorsa, Sıvı solventler yutuluyorsa,bunlara bağlı olarak çeşitli etkiler görülebilir. Örneğin, Endüstride, oldukça yaygın olarak kullanılan organik solventlerle cilt temas ettiğinde egzemaoluşur. Halojenli solventlerden bazıları, beyin, böbrek ve karaciğerde zarara neden olabilir. Metilpentanon gibi bazı solventler, düşük konsantrasyonlarda bile gözde ve burunda tahrişe ve başağrısına neden olur. Ayrıca, solventlerin birçoğu yanıcı, uçucu, kolay buharlaşıp ortama zehirli veya patlayıcı gaz karışımları verebilen özelliğe sahiptir. Bazı solventlerin kanserojenik, ekotoksik, mutajenik ve uyuşturucu etkileri olabilir. Bunun dışında solventler su için zehirlidir Özellikle halojen içeren solventler, yanmaları sonucunda dioksin ve furan gibi zehirli gazlar oluşturur.

Solvent üreticisinin yükümlülükleri:

Solvent içeren ürünler 11.7.1993 tarih ve 21634 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Kimyasallar Yönetmeliği kapsamındadır. Bu yönetmelik hem solvent üreticisi hem de kullanıcılar için yükümlülükler içermektedir. Solvent üreticisi; “Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanmasına İlişkin Tebliğ” kapsamınca Güvenlik Bilgi Formunu hazırlayarak alıcı, kullanıcı ve depolayıcıyı ilgilendirmekle yükümlüdür. Güvenlik Bilgi Formlarının profesyonel kullanıcılar ile tehlikeli kimyasalları depolayanlara iletilmesi zorunludur. Alıcının bilgilendirilmesinden üretici , ithalatçı ve dağıtıcı müteselsilen sorumludur. Güvenlik Bilgi Formları, madde/müstahzar ve şirket/iş sahibinin tanımı, bileşim/içindekiler hakkında bilgi, tehlikelerin tanıtımı, ilk yardım tedbirleri, kaza sonucu yayılmaya karşı tedbirler, kullanma ve depolama, maruz kalma kontrolleri/kişisel korunma, fiziksel ve kimyasal özellikler, kararlılık ve reaktivite, toksikolojik bilgi, ekolojik bilgi, bertaraf bilgileri, taşımacılık bilgisi, mevzuatbilgisi ve diğer bilgiler olmak üzere 16 başlığı içerecek şekilde hazırlanmalıdır.

Solventler, yönetmelik hükümlerine uygun olarak etiketlenmelidir. Etiket, üretici bilgileri,kimyasalın adı ve kapalı formülü, ürünün ticari adı, amaçlanan kullanım alanı ve içeriğine girenmaddelerin tehlike sembolleri, risk ve güvenlik kodları, kimyasal tanımı ve etkin madde yüzdesi ve diğer katkı maddeleri ve en azından bunların grup tanımlarını içerecek şekilde etiketlenmelidir. Solventler, normal depolama ve taşıma koşullarında, sızma, kaçak, dökülme, bulaşma vb. yollarla ambalaj dışına çıkmaları önlenecek şekilde ambalajlanmalıdır.Ambalajın şekli ve etiketleri, genel görünüm ve kapsamları açısından, gıda maddelerinin ambalajları ile aynı ve karıştırılabilir benzerlikte seçilmemelidir. Solventler, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin kötüamaçlı veya sorumsuz kişilerin eline geçmemesi ve amaç dışı kullanılmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Solvent kullanıcısı; Üretici veya satıcıdan Güvenlik Bilgi Formunu temin etmelidir. Ürün etiketi ve Güvenlik Bilgi Formunda yer alan depolama, taşıma, kullanma talimatlarınıuygulamalıdır. Solvent içeren maddeleri kullanırken nelere dikkat edilmelidir? !İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatına uygun olarak gerekli kişisel koruyucu donanım ve kıyafetleri kullanın. !Halojen içeren solventli maddelerden kaçının. !Solventlerinizi tasarruflu olarak kullanın. !Solvent içermeyen su bazlı ürünlerin kullanımını tercih edin. !Her bir işlem için ayrı solvent yerine çok amaçlı bir solventin kullanılmasını tercih edin. !Solventleri ya da solvent içeren ürünleri sadece iyi havalandırılan yerlerde kullanın. !Bu maddeleri kullanırken, etiketlerin üzerindeki tehlike bilgilerine ve güvenlik önerilerine dikkat edin. !Solvent ve solvent içeren maddeleri hiçbir zaman kanalizasyona atmayın. !Solvent veya solvent içeren herhangi bir ürün ile cilt temasından kaçının ve gereken yerlerde koruyucu giysiler kullanın.!Cildinizden boya, yağ vb. maddelerin giderilmesi için kesinlikle solvent kullanmayın. !İş sırasında solvent kullanırken yemeyin ve sigara içmeyin. Ayrıca çalıştıktan sonra, yemeden ve içmeden önce ellerinizi iyice yıkayın. !Toksik gaz oluşturabilen klorlu solvent bu-harı içerebilecek olan alanlarda sigara içmeyin, kaynak yapmayın, ateşle yaklaşmayın ve çıplak ateş kullanmayın. !Solventleri kapalı konteynırlarda saklayın ve solvent atıkları için sızdırmaz konteynırlarkullanın.konteynerlerin altına sızma ve dökülmeyi önleyici tablalar yerleştirin. !Kapalı alanlarda, gerekmedikçe ve uygun havalandırma olmadıkça solvent içeren maddelerkullanmayın ve bu alanlarda gerektiğin-de uygun maskeler kullanımını sağlayın. Solvent ve solvent içeren atıklar ne yapılmalıdır? Solventler kullanım ömrünü doldurduğunda atık haline gelmektedir. Belli bir bölümü buharlaşarakortam havasına karışmakta ve havalandırma ve proses bacaları sayesinde atmosfere hava emisyonlarışeklinde verilirken belli bir bölümü de ortam havasına karışır. Ortam havasındaki solvent gerekli ölçümler yapılarak “İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı”na uygun işyeri ortam havasını sağlayacak önlemler alınmalıdır. Çalışanlara gerekli kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmalıdır. Bacadan atılan emisyonlar da “Endüstriyel Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği”nde verilen sınır değerleri ve koşullarını sağlamalıdır. Atık haline gelen solventler, içerdiği maddenin özelliği itibariyle “Tehlikeli Atıkların KontrolüYönetmeliği”ne göre tehlikeli atık olarak adlandırılır ve yönetmelik hükümlerine göre tehlikeli atıklar; Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı veya geçici lisans almış solvent geri kazanım tesislerindeişlenmelidir. Ayrıca bu tesislere nakliyesi Valiliklerden lisans almış nakliye araçları ile yapılmalıdır.
--------------------------------------------------------------------------------
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
solventin, zarar, zarari, zararı

Kapat
Şifremi Unuttum?