[Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

Corel Draw - [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!! Sponsorlu Bağlantılar Merhaba, Corel de hazırladığım bir katalog çalışmasında her sayfanın zemininde kullandığım ve cmyk olarak 300 dpi'da bitmap yaptığım bir nesne var. Ancak her ne hikmetse kayıt işlemi sorunsuz ...

salih_kent isimli Üye şimdilik offline konumundadır

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 07-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba,

Corel de hazırladığım bir katalog çalışmasında her sayfanın zemininde kullandığım ve cmyk olarak 300 dpi'da bitmap yaptığım bir nesne var. Ancak her ne hikmetse kayıt işlemi sorunsuz yapıldığı halde, bu dosyayı bir dahaki açtığımda bu nesneler kayboluyor. Üstelik bu çalışmayı eps ve pdf olarak da export ettim. Sonuç yeni çıkan dosyalarda da aynı...

Bu konuda yardmcı olabilecek biri var mı?

Not : çalışma corel x4, kaybolan nesne; 300 dpi cmyk bitmap...

Not 2 : çalışmayı ayrı ayrı jpg yaptığımda ise (bunu converter macro ile yapıyorum) yine aynı sonuç. 124 sayfalık katalogda 3-4 sayfanın zemininde sorun yok. Diğerlerinin zemini boş.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 07-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba,

Corel de hazırladığım bir katalog çalışmasında her sayfanın zemininde kullandığım ve cmyk olarak 300 dpi'da bitmap yaptığım bir nesne var. Ancak her ne hikmetse kayıt işlemi sorunsuz yapıldığı halde, bu dosyayı bir dahaki açtığımda bu nesneler kayboluyor. Üstelik bu çalışmayı eps ve pdf olarak da export ettim. Sonuç yeni çıkan dosyalarda da aynı...

Bu konuda yardmcı olabilecek biri var mı?

Not : çalışma corel x4, kaybolan nesne; 300 dpi cmyk bitmap...

Not 2 : çalışmayı ayrı ayrı jpg yaptığımda ise (bunu converter macro ile yapıyorum) yine aynı sonuç. 124 sayfalık katalogda 3-4 sayfanın zemininde sorun yok. Diğerlerinin zemini boş.
Kaybolan derken nasıl bir kaybolma? Gözükmeme mi? yoksa hiç olmamasımı.. Sanırım kullandığın sürümün hatası.. muhtemelen orjinal program değildir.. :S

Yinede emin olmak için dosyayı X3 versiyonu ile kaydetip.. zemine koyduğun 300 dpi bitmapi ayırıca upload edersen bi bakarız.

Son notunu yeni yazmışsın.. sakın 124 sayfalık bir dergiyi tek bir corel dosyası açarak çalıştığınmı söyleme [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!! bu durumda zaten açılması bile mucize....

Ama sorunun muhtemel ikinci sebebi macro kullanman gibi geldi..
Bu mesajdan alıntı yap

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 07-05-2009 #3
Evet tamamen kaybolma. Yani gözükmeme olayı değil. Bunu bu sabahtan itibaren yapmaya başladı. Sürümde sıkıntı yok. Orjinal yazılım kullanıyorum.

çok daha fazla sayfalı işleri sorunsuz yapıyorum. Burada garip olan şey aynı nesnenin kopyalarının bazılarını kaydetmesi bazılarını kaydetmemesi. Bir de yeni bir gelişme, artık dosyayı açarkan ERROR READIG FILE BITMAP hatası alıyorum. Bunu da ABORT komutuyla geçiyorum. Haliyle yine aynı sonuç...
Bu mesajdan alıntı yap

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 07-05-2009 #4
Evet tamamen kaybolma. Yani gözükmeme olayı değil. Bunu bu sabahtan itibaren yapmaya başladı. Sürümde sıkıntı yok. Orjinal yazılım kullanıyorum.
Son notunu yeni yazmışsın.. sakın 124 sayfalık bir dergiyi tek bir corel dosyası açarak çalıştığınmı söyleme [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!! bu durumda zaten açılması bile mucize....

Ama sorunun muhtemel ikinci sebebi macro kullanman gibi geldi..

Bende bunu ekledim mesajıma.. bide aynı bitmap ile yeni bir corel dosyası aç ve kaydet.. bakalım ne olacak..?
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 07-05-2009 #5
he he 124 sayfalık bi işi corel de yapmaya çalışmak zaten yel değirmenleriyle savaşmak gibi bişey. Quark kullanın efendim, indesing kullanın, page maker kullanın hiç olmadı word kullanın XD

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 07-05-2009 #6
he he 124 sayfalık bi işi corel de yapmaya çalışmak zaten yel değirmenleriyle savaşmak gibi bişey. Quark kullanın efendim, indesing kullanın, page maker kullanın hiç olmadı word kullanın XD
Tamam bir daha ki işte size danışayım o zaman hangi programı kullanacağımı...
Hatta danışmaya bile gerek yok bundan sonra katalogları dediğiniz gibi word de yapalım...

Eğer ortadaki bir soruna katkınız olmayacaksa böyle saçma sapan bir cevap vermeyin...

Mesele işin 124 sayfa olması değil. 900 sayfalık iş yaptığım da oldu corelde.

Ortada garip bir durum var bunu çözmeye çalışıyoruz.

Onur dediğin gibi aynı bitmap i farklı dosyada kaydettim sorun yok.

Farklı bilgisayarda yeniden kayıt etmeye deniycem şimdi.. İlgin için teşekkürler... Sonucu paylaşırım...
Bu mesajdan alıntı yap
ibrahimkck isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ibrahimkck

Grafiker / İstanbul

Sistemi önceki bir tarihe geri yükle

Alt 07-05-2009 #7
Merhaba salih_kent
Son zamanlarda yüklediğin birşey yada bir program hatası buna neden olmuş olabilir başlat-programlar-donatılar-sistem araçları-sistem geri yükleme programıyla, sistemi hatasız çalışan bir tarihe geri almanı tavsiye ederim. Bu işlem sonucunda sistem, seçtiğin tarihten sonraki sistem ayarlarını program yüklemelerini geri alır yani tam olarak o tarihe getirir program olmayan dosyalara bişey yapmaz cdr dosyalarını falan silmez.
Bu mesajdan alıntı yap

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 07-05-2009 #8
arkadaşlar yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler. Sorun çözülmüştür;

- Çalışmanın Sayfa ölçüleri 216x303 mm. idi. Kullandığım bitmap ölçüsünde küçük bir küsurat kalmış. Yani onu 216 mm yerine 216,003 mm. olarak kullanmışım. Aslında sorun olmamasına rağmen corel bunu kafaya takmış ve bitmapi kaydetmemiş [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

bir diğer hata da (aslında hata değil rutin de böyle bir sorun yok) sayfaların sağ-sol durumuna göre bitmap nesnenin bir kısmına mirror vermiştim. Bunu da hatalı olarak algılamış corel.

Evet bütün günüme mal olan, ve bu tarz bir hata vermemesi gereken sevgili draw, 2 farklı bahaneden dolayı sinirlerimi alt üst etmekle beraber, iş çıkışı bana sırıtarak "hadi acıdım sana, artık kaydediyorum nesneleri" demiştir. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

saygılar forum, sevgiler draw!!!
Bu mesajdan alıntı yap

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 08-05-2009 #9
Geçmiş olsun.. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!! sevindim... I Love Corel Family.. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

Ama elnor'un söylediğinde de kızılacak bişi yok.. Saydığı programların mantığı tamamen sayfa tasarımı.. dergi gazete için üretilmiş programlardır aslında haklı olarak her işi kendi programında yapmak gerek ama corel'de az değil yani.. o yüzden bi şekilde elinin yatkın olduğu programı kullanman daha cazip gelebiliyor.. Sadece sıkıntılarını bilip bunlarla çalışmaya alışman gerek.. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!
Bu mesajdan alıntı yap
timsah_sg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timsah_sg

Grafiker / İstanbul

Alt 08-05-2009 #10
arkadaşım her corel sayfasında senin bu yorumunu görmekten şahsım adına sıkılmış durumdayım sen bildiğin yoldan git ancak burda paylaşılmaya çalışılan bir konu varken senin bu şekilde başka programları tavsiye etmen oldukça gereksizdir...

arkadaşlar yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler. Sorun çözülmüştür;

- Çalışmanın Sayfa ölçüleri 216x303 mm. idi. Kullandığım bitmap ölçüsünde küçük bir küsurat kalmış. Yani onu 216 mm yerine 216,003 mm. olarak kullanmışım. Aslında sorun olmamasına rağmen corel bunu kafaya takmış ve bitmapi kaydetmemiş [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

bir diğer hata da (aslında hata değil rutin de böyle bir sorun yok) sayfaların sağ-sol durumuna göre bitmap nesnenin bir kısmına mirror vermiştim. Bunu da hatalı olarak algılamış corel.

Evet bütün günüme mal olan, ve bu tarz bir hata vermemesi gereken sevgili draw, 2 farklı bahaneden dolayı sinirlerimi alt üst etmekle beraber, iş çıkışı bana sırıtarak "hadi acıdım sana, artık kaydediyorum nesneleri" demiştir. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

saygılar forum, sevgiler draw!!!
sorunun çözümüne ulaşıp bizler ile paylaştığın için ayrıyetten teşekkür ederiz umarım bu gibi sorunlarla karşılaşan arkadaşlarımızın kulağına küpe olur iyi çalışmalar...

Geçmiş olsun.. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!! sevindim... I Love Corel Family.. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!

Ama elnor'un söylediğinde de kızılacak bişi yok.. Saydığı programların mantığı tamamen sayfa tasarımı.. dergi gazete için üretilmiş programlardır aslında haklı olarak her işi kendi programında yapmak gerek ama corel'de az değil yani.. o yüzden bi şekilde elinin yatkın olduğu programı kullanman daha cazip gelebiliyor.. Sadece sıkıntılarını bilip bunlarla çalışmaya alışman gerek.. [Soru] Kaydedilemeyen Nesne Sorunu!!
ben şahsım adına web tasarımından tutunda bir çok çalışmayı corel programında yapabilirken birinin çıkıpta şunu bu programda bunu şu programda yapın demesi oldukca can sıkıcı ayrıyetten belirtmek istedim...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları