sorum işverenlere

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - sorum işverenlere ...

sorum işverenlere
grafipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafipek

Grafiker / İstanbul

sorum işverenlere

Alt 09-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

slm herkese..
bu konuyu burda açtım çünkü sorum işverenleredir...
ben matbaada iş arıyorum fakat matbaa deneyimim yokve matbaa deneyimi gerçekten kazanmak istiyorum..... başvurduğum bana yakın olan bir iki matbaada hep aynı soru oldu : '' matbaa deneyimi arıyoruz'' [/b]fakat sorum şimdi size "herkes tecrübe istiyor ve kimse tecrübesiz eleman alıp çalıştırmıyor. Eğer böyle devam ederse tecrübesizler nasıl tecrübe kazanacak? Bunun çözümü yok mudur?"

lütfen bana biri bu sorunun cevabını versin.. cevabını gerçekten çok merak ediyorum.. bu deneyim denen olay gökten zembiile mi inecek acaba.....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

aynur.ry isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aynur.ry(26)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 13-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bence çok tartışılacak bir konu.ben meslk lisesinde grafik üzerine okuyorum bu sene staj yapıyorum.İşverenlerin açınsndan bakarsak tecrubesiz eleman onlar için gerçekten sorun çünkü işveren aldığı bir işi sorunsuz olarak teslim etmek ister.yapabileceklerinin en iyisini ister elemnlarından..tecrubesiz eleman onlar için ayak altında dolanan bi tehlike yani bu açıdan işverenleri suçlayamam.Ama eğer bir meslkte tecrube kazanıp o mesleğe sahip olmak ilerde o meslekten para kazanmak istiyosan senin fedakarlık yapman lazm yani işveren tacrubesiz elemana para vermek istemez yada çok az verir .Çünkü sana işi öğreticek olan işveren ve artı üstüne para vermek onlar için çok mantıklı bişi değil.Oyüzden senin isverene gidip bir ay veya daha fazla ücretsiz çalışşmak istiyorum falan demen lazım bence Bu arada mesleğe yavaş yavaş giriş yapmış olursn...Ama tabiki ben en kötü tarafından bakıyorum eğer şanslıysan herşey olabilir...
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 13-01-2009 #3
maalesef bu önüne geçilmesi çok zor bir mantelize. İşverenlerin çoğu para veriyorum ve istediğim gibi de sömürürüm mantığı güdüyorlar. Bana şuan için en makul çözümü öğrenebilme kapasitenize göre çalışma günü,haftası, ayı neyse bunun oluru onu ayarlayın ve o süre zarfında ücretsiz çalışmayı teklif edin. Ama ücretsiz çalışıyorsunuz diyede yemeğinizi yolunuzu vb. bir şekilde almalısınız ve kendinizi sömürtmeyiniz. Ne yazkki iyi niyeti kötüye kullananlar var ...
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 13-01-2009 #4
Merhaba Grafipek
söyledikleriniz mantıklı.. Nasıl tecrübe kazanacak tecrübesizler..
Mesela çalıştığım yerde yeni eleman ihtiyacımız oluştu. Tecrübesiz elemanlar yeni lise mezunları aradık.
Arayanların %80i %90'ı benim maddi sorunum yok para ikinci planda diyor.
İşveren gözüyle baktığımızda para sorun değil deniyor ama kişi evli yada bakmakla yükümlü olduğu kişilerin giderini karşılamak zorunda olduğundan bir süre sonra duygusallık işin içine girip zam yapılması gerekiyor bunu daha önce yaşadıklarından buna ihtimal verilmiyor.
3 yeni eleman alındı 0'dan herşeyi biz öğretiyoruz. Artık müşterilere cevap verecek kıvama geldiler/geliyorlar.
Bu elemanlarda bekar ve bakmakla yükümlü olduğu birileri olmadığından tercih edildi.
İşveren sadece anı değil sonrasını da düşünüyor bence..
Bir de istanbul'da yoğunlukla seçim öncesi işler daha sıkı ve bu bir artı iken sorunsuz iş teslim etmekte önemli. Matbaa'nın eksisi demiyeyim de olumsuz olan bir yanı da iş yanlış basılıyorsa bunun maliyeti birilerine yansıtılıyor. Yanlış basılan işi kilosu 20 kuruştan satılıyor oysaki kağıdın 1 m2'si 200 küsür kuruş..
Bu mesajdan alıntı yap
drykrcl isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drykrcl

Grafiker / İstanbul

Alt 14-01-2009 #5
Katlıoyrum grafipek arkadaşa çünkü ben o problemi hala yaşıyorum ve su anda bedavaya çalışıyorum diyebilirim. 2 yıllık üniversite diplomam hiçbir işe yaramıyor en büyük problemimiz olan deneyimi kazanmak için neler yapmamız gerektiğini söyleyen yok bu soruna bir an önce bir çözm bulunması gerekiyor bencede....
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 14-01-2009 #6
yaramıyor en büyük problemimiz olan deneyimi kazanmak için neler yapmamız gerektiğini söyleyen yok ....
Tek şey gerekir..Sabır..
Bu mesajdan alıntı yap
antitasarim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

antitasarim

Grafiker / Muğla

Alt 14-01-2009 #7
"na sar et méne o'lura ca lis se nind éol urr"
bu özlü sözden anlaşılacağı gibi çalışmak çalışmak ve daha çok çalışmak lazım. Sabırla tecrübe convertleyeceksiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-01-2009 #8
Sabredip napıcaklar evde tecrübe mi bekliyecekler. Söylediğiniz sey çok alakasız.
Konuyu açan arkadaşım; Grafiker Safari arkadaşımın bahsetmiş olduğu gibi parasız yada cuzzi rakamla bir matbaa ile anlaşıp işi öğrenene kadar çalışıcaksın. Ben staj yerimdem reveransla gitmiştim matbaaya işi öğrenene kadar belli bir ücretle çalıştım daha sonra normal ücrete döndüm. iş verenler açısından bakarsan da onlarda getirisi olan birine iyi bir ücret vermek istiyorlar. Ama tabiki de kötü bi durum.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 14-01-2009 #9
Senin söylediğinde sabretmek değilmidir?
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-01-2009 #10
Bir öneri ya da çözüm sunmamış benimki de sabretmek ama öğrenerek.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
isverenlere, sorum