Star TV yeni logosu ? Gerçekten yeni mi ?

Logo Tasarımları - Star TV yeni logosu ? Gerçekten yeni mi ? ...

Cevapla
Star TV yeni logosu ? Gerçekten yeni mi ?
alicinki isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alicinki

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 07-06-2012 #41
Sponsorlu Bağlantılar

Bir Fransız atasözü der ki: Lé màl déla zéngin, yormàk lé dil döla fàkir.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 07-06-2012 #42
                             Sponsorlu Bağlantılar
şimdi arkadaşlar, biraz da kültürel bilgi taşımamız gerekiyor. her yıldız israil yıldız ile bağlantılı sanmak biraz da cahillikten doğuyor. İsrail yıldızı'nın aynısı veya benzerlerine bir çok tek tanrılı inanışları öncesinde var olmuş kültürün yazılarında, eşyalarında, sosyal araç gereçlerinde görebilirsiniz. yine bir çok kuzey yıldızı betimlemesi de bu sembole benzemektedir. 6 koşe genelde kuzey yıldızı ile ya da gökyüzündeki en parlak yıldızı anlatmanın bir yolu olarak geliştirirlmiş olabilir, diğer yıldızları ise daha sönük yani 5 köşeli olarak yorumlamış olabilirler velhasıl bu veya bir çok sembol ilk yazının ortaya çıktığından bu güne kadar kullanılmıştır.

Mesela ters köşeye gidelim, Nazi'lerin Svastikasına bakalım, mısır'dan tutun kuzey avrupa kavimlerine, amerika kıtasında bazı kalıntılarda... hep aynı biçimde çizilmiştir, bazen keskin köşeli bazen de eğri çizgiler ile bir merkez etrafında dönen 4 veya 5 yön olarak tarihte yer edinmiştir. Anlamı yaşamdır. bazen yaşam merkez alıp, etrafında dönen 4 elementi temsil etmiş bazen de hayatın akışı olarak yorumlanmıştır.

şimdi bunu hitler kullandı diye bu hitlerin simgesi olarak kabul edilmişsse'de, grafikerin, ressamın, sanatçının kendini bu tip sosyal kısıtlamalardan ayrı tutması gerekir. Keza sanatın din veya yöneticilerin etkisinde geliştiği dönem, sanayi devrimi ile son bulmuş ve sanatçının önü tamamen açılmıştır. Yani artık illa bir azizi resimlememiz veya bir kırala methiyeler düzmemiz gerekmiyor, tamamen kendi duygularımızı yansıtabileceğimiz bir çağda yaşıyoruz...

israil yıldızı, nazi haçı, hippilerin barış sembolü, bunların hepsi tarih öncesi sanatçıların yaratıclıkları belki de kelimelerle anlatamadıkları duygularıdır.

bu tip duyguları es geçip, bir simgenin özünü farkedemeyior olmak ve buna benzer simgeleri en kötü veya en iyi örneği ile aynı kabul ediyor olmak, temelde bu mesleğin prensiplerine ihanet etmek veya onları bilmiyor olmak demektir...

bilmeyen arkadaşlara Gomrich adlı güzide şahsın "sanatın öyküsü" adlı kitabı ile öğrenmeye başlamalarını tavsiye ediyorum, ihanet edenleri ise görmezden gelebiliyorum ancak...

son olarak,
startv logosu, bence iyi bir logo değil, ancak çalıntı bir logo, asla değil... israil ile hiç bir alakası yok fakat, en parlak, ışıltılı yıldız çizimine ulaşma çabası var. biraz görmeyi bilen herhangi biri de bunu söyleyecektir.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
alicinki isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alicinki

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 07-06-2012 #43
şimdi arkadaşlar, biraz da kültürel bilgi taşımamız gerekiyor. ......
Sık sık buluş konulu tasarım yapmam gerekiyor ve "AKP'yi hatırlatıyor" itirazı yüzünden ampül kullanamıyorum. Anlattıklarınıza güncel bir örnekle katkı sağlayayım dedim.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 07-06-2012 #44
gayet yerinde bir örnek vermişsiniz, ampul, edison'dan bu güne, bulmak ile alakalı bir görseldir. ampuulden önce bu kavram en iyi "kafaya düşen elma" ilüstrasyonu ile anlatılabiliyordu, ancak demekki çizilmiş binlerce karikatür, resim, vs... demekki bunların hepsi iktidar partisi neferiymiş Star TV yeni logosu ? Gerçekten yeni mi ?

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Star TV'nin yeni logosu, nasıl olmuş? ma®tin Logo Tasarımları 36 01-03-2012 15:45:17
yeni lig tv logosu senafisreklam Logo Tasarımları 2 02-09-2008 13:39:44

Kapat
Şifremi Unuttum?