Stephen King

Biyografiler - Stephen King ...

Cevapla
Stephen King
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Dosya15

Stephen King

Alt 09-11-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Stephen Edwin King 1947'de Maine, Portland'da, Donald ve Nellie Ruth Pillsbury King'in ikinci çocukları olarak dünyaya geldi. Stephen; anne ve babasının o henüz emeklemeye başladığında boşanmasının ardından, kardeşi David ile annesinin yanında kaldı Çocukluğunun bir bölümü Indiana ve Connecticut'ta geçti.


Stephen ve kardeşi David annelerinin Maine'deki aile bireylerini sık sık ziyaret ediyorlardı. Stephen on bir yaşına geldiğinde anneleri, çocuklarını daha iyi yetişeceklerini düşündüğü Maine'e geri getirdi. Aynı zamanda çok yaşlanmış ve bakıma muhtaç olan anne ve babası Guy ve Nellie Pillsbury'nin bakımını da üzerine aldı. Bu arada ailenin diğer bireylerinden de mali destek alıyordu.

Korku edebiyatı ile ilk kez “Weird Tales” ve “Startling Stories” gibi dergilerle tanışan King, bu tür hikayeler yazarak para kazanmayı o zaman aklına koymuştu. Yayınlanıp para kazanamayan ilk hikayesi “Mezar Soyan Bir Yeniyetmeyim”, 1963 yılında çıktı. Hikayenin ismi “Yarım Bir Korku Dünyası”na çevrilerek yayınlandı. Konusu ise solucanlar büyüten ve yanında çalıştırdığı bir genci taze gömülmüş ölüleri topraktan çıkartmaya zorlayan bir bilim adamı üzerineydi.

Stephen, Durham'da dilbilgisi okuluna ve ardından Lisbon Falls Lisesi'ne devam etti ve 1966'da mezun oldu. Üniversitedeki ikinci yılında okul gazetesi “The Maine Campus”te, haftalık bir köşe yazmaya başladı. Aynı zamanda öğrenciler arasında oluşturulan senatoda da aktif bir öğrenciydi. Orono Kampüsü'nde Vietnam Savaşının anayasaya karşı olduğunu savunan arkadaşları ile birlikte gösterilere katıldı. 1970 yılında Maine Üniversitesi'nden mezun olan King, artık İngilizce eğitimi verebilecek düzeydeydi.

1969 yılında “Cam Zemin” adlı ikinci hikayesini sattı. Ayna kaplanmış tabanlı ve gizli kütüphanesi olan hortlaklı bir evle ilgili hikayede, King'e göre kötülüğe ilk meyili ortaya çıkmıştı.


Orono'da Maine Üniversitesi Kütüphanesi'nde tanışmış olduğu Tabitha ile 1971 yılının Ocak ayında evlendi. Henüz öğretmen olarak bir iş bulamadığı için, eşi ile hayatlarını bir çamaşırhaneden işçi olarak elde ettiği maaş ve erkek dergilerine arada sırada sattığı kısa hikayelerden kazandıkları para ile sürdürdüler. “Şövalye ve Züppe”, “Hapishane” gibi kısa öykülerle para kazanan King, ailesine zar zor bakabiliyordu.

Çamaşırhanede çalıştığı dönemde iş arkadaşlarından biri, daha sonra kitaplarından birine ilham verecek şekilde, mengeneye düşerek iki elini birden kaybetti ve yerlerine birer kanca taktı. King arkadaşını şöyle anlatıyor : "Her zaman beyaz bir gömlek ve kravat takardı. Kravatın düğümünü nasıl ustalıkla bağladığını merak ederdik. Tuvalete gittiğinde bir kancasını sıcak suya, diğerini soğuk suya sokar, arkanızdan yaklaşıp kancalarını boynunuza geçirdi. Bu onun küçük şakasıydı."

Stephen, erkek dergilerine ilk satışını üniversiteden mezun olduktan hemen sonra yapmıştı. Evliliğinin ilk yıllarında bu dergilere hikayeler satmayı sürdüren yazarın bu eserlerinden bazıları, daha sonraki yıllarda yayınlanan “The Nightshift Collection” kitabında ve diğer toplama kitaplarında yayınlandı.

1971 yılı sonbaharında Stephen, Maine Hampden Yüksek Okulu'nda İngilizce dersleri vermeye başladı. Akşamüstleri ve hafta sonları kısa öykülerini yazmayı sürdürüyor ve romanları üzerinde çalışıyordu.

1973 yılı ilkbahar aylarında, Doubleday& Co., ilk romanı “Carrie”yi yayınlamayı kabul etti. Aynı yılın anneler gününde, Stephen yayıncısından kitap satışlarından kazanacağı paranın onu artık geçindirebileceğini ve artık öğretmenliği bırakıp yazarlığı ana mesleği olarak görebileceğini öğrendi.

Evliliklerinin başından itibaren Maine Bangor'da yaşayan aile, Stephen King'in annesinin rahatsızlığı ile aralarına katılmasından sonra 1973 yılında Güney Maine'a taşındı. Kış ayları için Sebago Gölü kıyılarında bir ev kiralayan Stephen King, ikinci kitabı “Jerusalem's Lot”ı burada, evin garajında küçük bir çalışma odasında yazdı. Aynı dönemde annesi elli dokuz yaşında kanserden öldü.

“Carrie” 1974 yılı ilkbaharında yayınlandı. Aynı yıl King Ailesi, Colarado Boulder'da yaşamak üzere Maine'den ayrıldı. Burada kaldıkları bir yıldan kısa süre içerisinde Stephen King, “The Shining”i yazdı. Maine'a geri dönmeye karar veren aile, batı taraflarında göller bölgesinde bir ev satın aldı. Bu evde yazar, kurgusunun büyük bir bölümünü Boulder'da yapmış olduğu “The Stand”ı ve sonra “The Dead Zone”u yazdı.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Dosya15
Alt 09-11-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1977 yılında ailesi ile birlikte üç aylık bir süre için İngiltere'ye giden ve orada kalan Stephen King, aynı yılın Aralık ayında Maine'e geri dönerek bu defa da Maine Lovell'da bir ev satın aldı. Burada yaz tatilini geçiren aile, yeniden taşınmaya karar verip Bangor yakınlarında Güney Orrington'da bir eve yerleştiler. King, böylelikle yazmayı sürdürebilecek, aynı zamanda Orono Maine Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık ve kurgu konusunda ders verebilecekti.

1979 yılında Maine Lovell'daki evine geri dönen aile, 1980 yılında Bangor'da ikinci kışlık evini aldı ve merkezde bulunan evini yazlık olarak kullanmaya başladı.

1999 yılının 19 Haziran'ı King için hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Maine Lovell'daki evinin yakınlarında karşıdan karşıya geçerken, karavanının arkasında huzursuzlaşan köpeğini sakinleştirmek isteyen sürücünün kullandığı karavan altında kalan King, kaldırıldığı hastanede birbiri ardına üç ameliyat geçirerek sağlığına kavuştu ve 7 Temmuz günü taburcu oldu. Bir süre sonra da kendisine çarpan aracı satın aldı.

Aynı yıl, on sekiz senedir çalışmakta olduğu Viking Yayınevi'nden ayrılan King, Simon&Schuster ile anlaştı. Bu anlaşma karşılığı sekiz milyon dolarlık bir ön ödemeyi ve çıkacak kitabının satış gelirinin yüzde ellisini almayı yayınevine kabul ettirdi.

2000 yılına gelindiğinde bir ilke imza atarak sanal ortamda yayınladığı “The Plant” isimli romanını okurların internet üzerinden, sembolik bir ücret karşılığı (1 dolar) indirebilmelerine imkan verdi. 24 Temmuz'da internet sitesine hücum eden okurlar, romanın devam bölümlerini merakla bekliyor.

Soyu İrlandalılar ve İskoçlar'a dayanan King 6,4 uzunluğunda ve 200 pound ağırlığında. Kış aylarında genellikle sakal bırakmayı seven yazar, çocukluğundan beri gözlük kullanıyor. Korkularını; uçak korkusu, karanlık korkusu ve ailesi ile ilgili endişeler olarak adlandıran yazarın en büyük korkusu ise Alzheimer.

King'in kitapları ve beyazperde ile ilgili fikirleri ise şöyle: “Bir korku romanı, gerçek hayata yakın olmalıdır. Onun içinde olduğu hissedilirse korku verir. Kimse devlerden, canavarlardan korkmaz. Okuyucunun kahramanlarıma sempati duymasını istiyorum. Annem durmadan neden sürekli korkunç şeyler yazdığımı, örneğin neden sahibinin hayatını kurtaran sadık bir köpekten bahsetmediğimi soruyor. Ben de boğulan ya da donan, sonra sahibinin yakasını bir türlü bırakmayan bir köpeği tercih ettiğimi söylüyorum.

Filmlere gelince; onlara kitaplar kadar sıcak bakamıyorum. Kitaplar daha zengindir. İnsanların kişiliklerine, düşüncelerine nüfuz ederseniz, onlar için her zaman bir düş kurma alanı vardır. Film ise sadece gözünüzü dayayıp olup bitene baktığınız bir anahtar deliğidir. Bir kitabı ister ve alırsınız. İstemezseniz bırakırsınız. Ben yazmaya susadığım zaman okuyucu için değil, kendim için yazarım. Yıllar geçtikçe düşüncelerime güvenmeye başladım. Artık biliyorum ki benim ilgimi çeken, ötekilerin de ilgisini çekiyor.”

Yazının günlük yaşamında büyük bir süreyi kapladığını söyleyen Stephen King, normal bir gününü ise şöyle özetliyor: “Sabah yediye doğru uyanırım, duş alırım, kahvaltı ederim ve günlük gazeteleri okurum. Sonra büroma çıkarım ve genellikle kimseyle konuşmam. Son yazdığım iki üç sayfayı okuyarak ısınmaya başlarım ve yazmaya dalarım. Günde yaklaşık sekiz sayfa yazarım. Ardından bunları gözden geçirir ve düzeltirim. Çıkış aldıktan sonra bir kez daha gözden geçiririm. Zaten böylece 13 saat geçer. Hepsi bu.”

Yazarlık haricinde en büyük ilgi alanlarından biri de müzik olan yazar, Playboy'da yayınlanan ve rock 'n roll'un ölümü üzerine yazdığı bir yazının ardından kendisini arayan John Marshall isimli bir dj'in sattığı radyo istasyonunu satın almış ve halen bu radyodan müzik yayını yapıyor. Aynı zamanda “The Rock Bottom Remainders” adlı grupta gitar çalıyor.

Stephen King halen ailesi ile birlikte Maine'de yaşıyor. Naomi Rachel, Joe Hill ve Oqen Phillip adlarında üç çocuğu var.

EN SEVDIGIM YAZARLARDAN BİRİDİR.. yazmış olduğu romanlardan birçoğu sinemaya aktarıldı. Bunların içinden "ROSE RED KONAĞI" adlı filmi kurgu seven herkesin izlemesini öneririm. Film 4 saat sürüyor ve ben buna rağmen 6 kez izledim..
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(38)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-11-2008 #3
Yine güzel bir paylaşım. Senin düşüncenin aksine sevmediğim yazarlardan biridir, gerilim korku kitap ve filmlerini sevmeme rağmen... Bazen öykü kasıyor, çoğunlukla da böyle inançlar ön plana çıkıyor, içten içten misyonerlik var hissine kapılıyorum. Belki yoktur işlediği konular sonuçta ruhani çoğunlukla ama... Teşekkürler She.
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 09-11-2008 #4
canım ilgin için teşekkür ederim.. stephen king aslında düşünce açısından tartışmalara çok açık bir yazar. gerek yazıları gerek bunların aktarıldığı filmler genelde insanların psikolojik travmaları, düşünce gücü gibi neredeyse tamamen psikolojiye dayalı konularda olduğu için belkide bu tartışmaya açıklık. aşağıda yazarın eserlerini sıralıyorum belki bir kaçını izlemiş yada okumuşsundur eminim anımsayınca hak vereceksin.. aslında severim eserlerini.. psikoloji ve insan beyninin yapabileceği herşey her daim ilgimi çekmiştir.. matrix filmini de bu yüzden izlemiştim.. Stephen KingTürkiye'de yayınlanmış romanları [değiştir]Göz (Carrie)
Korku Ağı (Salem's Lot)
Medyum (The Shining)
Mahşer (The Stand)
Çağrı (The Dead Zone)
Tepki (Firestarter)
Kujo (Cujo)
Christine
Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)
Tılsım (The Talisman) (Peter Straub ile) ISBN 975-100-299-0
O(It)
Ejderhanın Gözleri (The Eyes of the Dragon) ISBN 975-100-002-5
Sadist (Misery)
Şeffaf (The Tommyknockers)
Hayatı Emen Karanlık (The Dark Half)
Ruhlar Dükkanı (Needful Things)
Oyun (Gerald's Game)
Dolores Claiborne (Dolores Claiborne)
Uykusuzluk (Insomnia)
Falcı (Thinner)
Çılgınlığın Ötesi (Rose Madder)
Yeşil Yol (The Green Mile)
Yaratık (Desperation)
Kemik Torbası (Bag Of Bones)
Maça Kızı (Heart In Atlantis)
Yüzyılın Fırtınası (Storm Of The Century)
Tom Gordon'a Aşık Olan Kız (The Girl Who Loved Tom Gordon)
Rüya Avcısı (The Dreamcatcher)
Kara Ev (Black House) (Peter Straub ile) ISBN 975-210-264-6
Buick 8 (From A Buick Stephen King
Cep (Cell)
Bir Aşk Hikayesi (Lisey’s Story)
Oyun (Gerald's game)
Duma Adası (duma key)
Düzenleyiciler
Yazma Sanatı (On Writing)
Dolores Claiborne

Türkiye'de yayınlanmış hikaye derlemeleri [değiştir]Kuşku Mevsimi (Different Seasons)
Sis (Skeleton Crew)
Gece Yarısını İki Geçe - Gece Yarısını Dört Geçe (Four Past Midnight)
Düşler ve Karabasanlar (Nightmares and Dreamscapes)
Karanlık Öyküler (Everything's Eventual)
Hayvan Mezarlığı
Hayaletin Garip Huyları (Night Shift)

Kara Kule Serisi [değiştir]1982 Kara Kule 1: Silahşor (The Gunslinger) ISBN 975-405-151-8
1987 Kara Kule 2: Üç'ün Çekilişi (The Drawing of the Three) ISBN 975-210-437-1
1991 Kara Kule 3: Çorak Topraklar (The Waste Lands)
1997 Kara Kule 4: Büyücü ve Cam Küre (Wizard & Glass) ISBN 975-405-876-8
2003 Kara Kule 5: Calla'nın Kurtları (Wolves of the Calla) ISBN 975-210-454-1
2004 Kara Kule 6: Susannah'nın Şarkısı (Song of Susannah) ISBN 975-210-507-6
2005 Kara Kule 7: Kule (The Dark Tower)

Diğer kitapları [değiştir]Yazma Sanatı (On Writing)
Stephen King filmleri - dizileri [değiştir]1976 Carrie
1979 Salem's Lot
1980 The Shining
1982 Creepshow
1982 The Boogeyman (Kısa film)
1983 Cujo
1983 The Dead Zone
1983 Christine
1983 Disciples of the Crow (Mısırın Çocukları'ndan uyarlanmıştır)
1983 The Woman in the Room (Frank Darabont kısa filmi)
1984 Children of the Corn
1984 Firestarter
1985 Cat's Eye
1985 Silver Bullet (Kurtadamın Döngüsü'nden uyarlanmıştır)
1985 Stephen King's Nightshift Collection
1985 Word Processor of the Gods
1986 Gramma (Alacakaranlık Kuşağı'nın bir bölümü)
1986 Maximum Overdrive (Kamyonlar'dan uyarlanmış ve King tarafından yönetilmiştir)
1986 Stand By Me (Ceset'ten uyarlanmıştır)
1987 Creepshow 2
1987 A Return to Salem's Lot
1987 The Running Man
1987 The Last Rung on the Ladder
1987 Sorry, Right Number
1989 Pet Sematary
1990 The Cat From Hell
1990 Graveyard Shift
1990 It (TV Filmi)
1990 Misery
1990 The Moving Finger
1991 Golden Years (orjinal tv dizisi)
1991 Sometimes They Come Back
1992 The Lawnmower Man (King filmin yapımcılarını dava eder ve kazanır, filmde artık SK'in adı geçmemektedir)
1992 Sleepwalkers (film için yazılmış bir senaryodan çekilmiştir)
1993 The Dark Half
1993 Needful Things
1993 The Tommyknockers (TV Filmi)
1993 Chinga (The X-files'ın bir bölümü)
1994 The Shawshank Redemption
1994 The Stand (TV Filmi)
1995 The Langoliers (TV Filmi)
1995 The Mangler
1995 Dolores Claiborne
1995 Stephen King's Nightshift Collection
1996 Thinner
1997 The Shining (TV dizisi)
1997 Ghosts (müzik videosu)
1997 The Night Flier (HBO Filmi)
1997 Quicksilver Highway
1997 Trucks (Maximum Overdrive'ın TV için yeniden çekimi)
1998 Apt Pupil
1999 Yeşil Yol (The Green Mile)
1999 The Rage: Carrie 2
1999 Storm of the Century ( tv mini-serisi)
1999 Llamadas
2000 Paranoid (bir şiirden uyarlanmış)
2001 Hearts in Atlantis
2001 Strawberry Spring (Kısa Film)
2002 Rose Red (orjinal TV dizisi)
2002 The Dead Zone (TV dizisi)
2002 Night Surf (Kısa Film)
2002 Rainy Season (Kısa Film)
2002 Carrie (TV Filmi - yeniden çekim)
2003 Dreamcatcher
2003 The Diary of Ellen Rimbauer (TV Filmi)
2003 Autopsy Room Four (Kısa Film)
2003 Here There Be Tygers (Kısa Film)
2003 The Man in the Black Suit (Kısa Film)
2004 Secret Window
2004 Kingdom Hospital (TV dizisi)
2004 Salem's Lot (TV Filmi)
2004 Luckey Quarter (Kısa Film)
2004 I Know What You Need (Kısa Film)
2004 The Secret Transit Codes of America's Highways (Kısa Film)
2004 All That You Love Will Be Carried Away (Kısa Film)
2004 The Road Virus Heads North (Kısa Film)
2004 I've got to get away (Kısa Film)
2004 Riding the Bullet
2006 Desperation (TV Dizisi)
2006 Nightmares & Dreamscapes (TV Dizisi)
2007 1408
2007 The Mist
2008 Black House
2008 Creepshow
2008 The Talisman
2009 Cell
2009 From a Buick 8
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(38)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-11-2008 #5
Matrix filminde bile Neu İsa'yla özdeşleştirilmişti Stephen King Ama dediğim gibi yani suçlama amaçlı değil, inançlar ayrı bir şey ben asla tartışmam. Sadece Matrix hariç onu tahmin edemiyorsun, bambaşka bir hikaye o... Çoğu hikayesinin sonu baştan belli. Beni rahatsız eden şeylerden biri var. Hikayenin kahramanı inancının ve cesaretinin yardımıyla mutlu sona ulaşır, mutlak sevgi, koşulsuz sevgi kahramanlarının bir numaralı özelliğidir. Stephen King
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 11-11-2008 #6
tavsiye ederim bir kaç filmi izle kitaplardan biraz farklı ama kurguyu sevdirecektir sana Stephen King
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 11-11-2008 #7
güzel bir paylaşım teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 11-11-2008 #8
ilgin için ben teşekkür ederim irm.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
king, stephen

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Burger King tugi Afiş Tasarımı 0 16-10-2008 07:40:09
King Oscar VolkanTEKiN Afiş Tasarımı 2 22-09-2008 10:25:30
Burger King VolkanTEKiN Afiş Tasarımı 0 09-09-2008 19:46:31
Rainbow - The Temple Of The King Hades Müzik Videoları 0 23-10-2007 11:39:18
Stephen O. Gunter VolkanTEKiN Resim 2 18-10-2007 17:18:10

Kapat
Şifremi Unuttum?