stop motian tekniği..

Dijital Sanat - stop motian tekniği.. ...

Cevapla
stop motian tekniği..
yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Standart

stop motian tekniği..

Alt 19-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar..
Çok sevdiğim,elimden geldiğince takip ettiğim, merak ettiğim ve hep yapmak istediğim bir tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum..

“Stop Motion” durağan objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon tekniğidir. Kuklalar veya oyun hamuru/latex/silikon ile yapılmış modeller kullanılır. Dijital veya analog, tek kare çekme özelliğine sahip kameraya ihtiyaç vardır. Tek kare yakalama özelliği olan Video Capture kartları da kullanılabilir. Stop Motion tekniği; kamerayı objeye karşı ayarlayıp tek kare çekip sonra objeyi biraz hareket ettirip yeni bir kare çekmek ve bunu tekrarlayarak animasyonu tamamlamaktır. Çekilen tek kare resimleri ardı ardına dizip (her saniye için 15-24 kare) oynatılması ile hareket elde edilir. Sahneler montajlanarak film tamamlanır. Bu işlemlerin çoğu çizgi film tekniği ile aynıdır, fark; stop motion animasyonda kullanılan gerçek 3 boyutlu obje, model ve setlerdir.

1800’lü yılların başlangıcından sonlarına kadar geçen zaman diliminde sinemanın bulunuşuyla çizgi film ve stop motion teknikleri kullanılarak film yapma çalışmaları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Model animasyonu veya 3 Boyutlu Animasyon olarak da anılan stop motion, Amerika’da ortaya çıkıp gelişen çizgi filmin aksine, gölge oyunları ve kukla geleneğine sahip Orta ve Güney Avrupa’da daha fazla kullanılmış ve geliştirilmiştir. Uzak Doğu, özellikle Japonya da unutulmamalıdır.

Aslında bir sihirbaz olan Georges Méliès (A Trip to the Moon Aya Yolculuk - 1902) filmi ve Jules Verne uyarlamaları (The Impossible Voyage İmkansız Yolculuk -1904) ile fantastik filmler çekmiş, geliştirdiği teknikler stop motion’un temellerini oluşturmuştur. Georges Méliès daha sonraları “Légion d'honneur” Onur Ödülü ile ödüllendirilmiş ve Paris’te ölmüştür.

Bu tekniğin en önemli öncülerinden biri olan Wladyslaw Starewicz (Ladislas Starevich), ilk kukla animasyonu olan (The Beautiful Lukanida Güzel Lukanida -1910) filmini çekmiştir. Bu teknik 1920 ve 30’ların Doğu Avrupa avangardları tarafından – geleneksel kuklacılığın bir uzantısı olarak, daha çok sanatsal anlamda, kullanılmıştır. Rusya’dan Alexander Ptushko, Macar George Pal ve Çek animatör Jirí Trnka bunlardan bazılarıdır. Daha sonraları Bretislav Pojar, Kihachiro Kawamoto, Jan Švankmajer, Stephen and Timothy Quay (Brothers Quay) ve Galina Beda bu tekniği geliştirmişlerdir.

King Kong filmini çeken Willis O'Brien, stop motion’un Amerika’daki öncülerindendir. Onun öğrencilerinden Ray Harryhausen aynı teknikle filmler çekmiştir; en önemlisi, Jason and the Argonauts (1964) filmindeki iskelet sahnesidir. Yine de Amerika ve İngiltere bu konuda biraz daha yavaş kalmıştır. Fransız animator Serge Danot BBC’de yıllarca süren The Magic Roundabout (1965)’u yaratmıştır. İngiliz artistleri, Brian Cosgrove ve Mark Hall (Cosgrove Hall Films), uzun metrajlı film The Wind in the Willows (1983)’u bir çocuk klasiği olan Kenneth Grahame’den uyarlamışlardır.

Kuzey Amerika’da, Jules Bass, Rudolph the Red Nosed Reindeer (1964) gibi popüler Noel serileri, Art Clokey de oyun hamuru kullanarak televizyon serisi Gumby ve Davey and Goliath’ı (1960-1977) çekmiştir.

Tüm düyaya dağıtımı yapılan ilk uzun metrajlı stop motion animasyon filmi Tim Burton'un The Nightmare Before Christmas’ıdır (1993). Günümüzde, stop motion Aardman Animation şirketi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır, Wallace and Gromit kısa film serileri ve uzun metrajlı Chicken Run (2000) ve yine son uzun metrajlı filmleri The Curse Of The Were-rabbit stop motion’un en güzel örneklerindendir.

Aardman, müzik klipleri ve reklam filmleri de üretmiştir, Peter Gabriel'in müzik klibi Sledgehammer’da, stop motion’un değişik bir tekniği olan pixilation da kullanılmıştır; bu teknikte Peter Gabriel diğer objeler gibi her pozda hareketsiz durmuş yani insan kukla olarak kullanılmıştır. Aardman aynı teknikle BBC için Angry Kid adlı kısa film serisini üretmiştir, bu filmlerde maske takan bir insan kullanılmıştır; film, aktörün pozu ve maskesi her yeni kare için değiştirilerek çekilmiştir.

Stop motion Türkiye’de, gerçek anlamda, 1995 yılında kurulan Anima şirketi tarafından reklam filmlerinde kullanılmış ve halen, her ne kadar çalışmaları 3B bilgisayar animasyonuna kaymışsa da, stop motion alanında yalnızlığı devam etmektedir. Diğer çabalar çok amatör kalmış çoğunlukla ortaya bile çıkamamışlardır. Günümüzde stop motion bilgisayarlar sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde üretilmekte ve çocuk programlarında, reklamlarda, kısa ve uzun metraj filmlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık amatörler bile en basit video kameraları ile oyun hamurundan modeller yaparak veya hazır objeler kullanarak stop motion’u deneyebilirler.

Gerekli Aletler:
Aletler genellikle hamura şekil verebilmek ve ince değişiklikleri yapabilmek için kullanılır. Bu aletler hazır bulunabileceği gibi, bunları kendimiz de basitçe yapabiliriz.

Gerekli Materyaller:
Oyun hamurları profesyonel için ½ ve 1 kiloluk paketlerde satılır. Şekil verildikten sonra donmayan cinsleri kullanılmalıdır. Hareketsiz modeller ve/veya küçük parçalar (dişler vs) donan oyun hamurundan yapılabilir. Amatörler her oyuncakçıda bulunan oyun hamurlarını kullanabilir. Profesyoneller artık kalıp hazırlayıp iskelet üzerine latex veya silikon dökerek, çekim anında eğilip bükülmekten etkilenmeyecek ve uzun süre kullanıma dayanıklı, kirlenmeyen modeller yapmaktadırlar.

İnsan modellerin en önemli kısmı iskeletleridir. İskeletler satın alınabilir, bunların internet üzerinde birçok sitede satışı yapılmaktadır, fakat stop motion animasyonda çok çeşitli materyallerle (mesela atık veya kullanılmış karton, tahta, strafor, oyuncak parçaları, tel vb gibi) çok çeşitli modeller veya set yapılabilir.

Senaryo ve Storyboard:
Senaryo ve storyboard kısa/uzun metrajlı film, reklam filmi ve çizgi filmde olduğu gibi bir stop motion filmi için de vazgeçilmezdir.

Kamera:
Video capture kartları ve uygun bilgisayar programları ile kolayca stop motion animasyon çekmek mümkün. Digital video kameralar işi daha da kolaylaştırmaktadır.
Bilgisayar Programları:

Anasazi Stop Motion Animator

Stop Motion Pro

Diğerleri

Model Yapımı:
Model yapımı gerçekten çok önemlidir. Metal veya tel iskelet üzerine (plasticine/clay) plastik hamurla şekil vererek yapılan modeller uzun çekimler süresince deforme olması ve çabuk kirlenmesi nedeniyle, son yıllarda, kalıp hazırlanıp latex veya silikon dökülerek dayanıklı modeller yapılmaktadır.


Set Yapımı:
Set yapımında kullanılan malzeme seçenekleri neredeyse sonsuzdur. Yine çok profesyonel malzemelerden kullanılmış malzemelere/atıklara kadar uzanan geniş bir seçenek aralığı vardır.

Işık:
Digital video kamera ile yapılan çekimlerde kullanılan ışık kaynakları analog sistemlere göre nispeten daha basittir. Beyaz ve soğuk ışık kaynakları stop-motion için daha uygundur. Vee Action!
Herkese kolay gelsin!


----alıntıdır---


mesela benim hayranlıkla defalarca izlediğim bir film var. "ölü gelin"
stop motian tekniği ile yapılmıştır.. ve çok başarılı.. zaten Tim Burton bu işin ustası stop motiandan ço iyi anlayan bir yönetmendir..

stop motian tekniği..

stop motian tekniği..

ve ve ve...
çok harika bir stop motian videosunu paylaşıyorum sizlerle...
şahsen çok beğendim.. umarım anlattıklarımla pekişir..
selametle...

The Artist's Model by =MattCarter on deviantART
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu

yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(32)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Standart
Alt 19-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yararlı bilgiler adına teşekkür ederim...Ölü gelin benimde favorilerim arasındadır...

Daha önce linkteki videoyu izlemiştim ancak tekniği bilmiyordum...Cidden iyi oldu...Tekrar teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 19-01-2009 #3
Yararlı bilgiler adına teşekkür ederim...Ölü gelin benimde favorilerim arasındadır...

Daha önce linkteki videoyu izlemiştim ancak tekniği bilmiyordum...Cidden iyi oldu...Tekrar teşekkürler...
rica ederim.. faydalı olmasına sevindim..
:angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(37)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 19-01-2009 #4
Çok güzel bir paylaşım teşekkürler yorgunella
Özellikle Tim burton hayranı olarak ... ekstra bilgiyle bize sunduğun için Tebrik ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 19-01-2009 #5
Çok güzel bir paylaşım teşekkürler yorgunella
Özellikle Tim burton hayranı olarak ... ekstra bilgiyle bize sunduğun için Tebrik ederim.
rica ederim Mr.MERCANO :smile:
tim burton bir dehadır. süper bir yetenek. kesinlikle bilinmesi gerekirdi zaten :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
emirkhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emirkhan

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21-01-2009 #6
bence bizde gelişmemesinin sebebi biz çalışmayı sevmiyoruz odak sorunu cekiyoruz ekonomik olarak sadece ulke adina değil sektor ve bireysel olarak cok bağımlı bir haldeyiz yoksa inanılmaz guzel bir teknik fakat oluşturma aşamasında inanılmaz bir zahmet ve istek gerekiyor delilik gibi bir sey dusunsene 10 dakikalık bir animasyon icin her karesini kendin hazırladığın (25fps uygulayacağını dusunursek ) 1200 foto gerekiyor stop motian tekniği..) akıllı adam işi değil stop motian tekniği..)))
Bu mesajdan alıntı yap
yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 21-01-2009 #7
bence bizde gelişmemesinin sebebi biz çalışmayı sevmiyoruz odak sorunu cekiyoruz ekonomik olarak sadece ulke adina değil sektor ve bireysel olarak cok bağımlı bir haldeyiz yoksa inanılmaz guzel bir teknik fakat oluşturma aşamasında inanılmaz bir zahmet ve istek gerekiyor delilik gibi bir sey dusunsene 10 dakikalık bir animasyon icin her karesini kendin hazırladığın (25fps uygulayacağını dusunursek ) 1200 foto gerekiyor stop motian tekniği..) akıllı adam işi değil stop motian tekniği..)))
:smile: ama sanat için biraz deli olmak gerekmezmi? mesela Leonardo Da Vinci (: insan anatomisini çözmek için mezarlardan ölüleri çıkarıp inceliyormuş. ne zahmetli ve akıl almayacak bir uğraş dimi (: Türkiye de bu işi yapmaya çalışan yerler var ama dediğiniz gibi malesef bilinmiyor. üşengeciz.. ama muhteşem bir teknik. hem maliyeti de o kadar fazla değil bence. adamlar 3boyutlu acaip yaratıklar yapmak için bir maliyet ayırabiliyorsa buna hayli hayli ayırırlar bence.. Üniversitelerde bile böyle bir bölüm yok çizgi film animasyon adına sadece 2 tane üniversitenin bölümü var.. bence böyle bir sanat tarihe gömülmek yerine harika işler çıkarılabilir...
çok teşekkür ederim yorumunuz için :blush:
Bu mesajdan alıntı yap
emirkhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emirkhan

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21-01-2009 #8
stop motian tekniği..) aslinda ben deli adam işi dediğimde iltifat etmeye calismistim ama simdi okuyunca senin anladigin gibi anliyorum kendimi. Hayır kesinlikle stop motion super bir teknik bence cok daha ilgilisi de olmalı insan bir seye yeterince zaman ayırdığı zaman emek harcadığı zaman zaten oyle ya da boyle bir sekilde seviyor stop motion deli adam isi derken bizde o kadar cok akıllı var ki, hemen olsun, sabir yok calisma yok... örnek adama photoshop öğretiyorsun kalkıyor oyle sorular soruyor ki!!! inanılmaz - örnek çoğaltılabilir suya yazı yazma efekti bilen var mı diyor oyle efekt yok bunu şoyle yapabilirsin diye tekrar edeyim diyorsun video ders linki ver diyor mesela yani bir suru sekli var bunun - Önce sabır sonra istek - sonra ısrar ve çalışmak gerekiyor. Ama bunlarla karsılasan hemen tüyüyor o yuzden 1920 de elin oğlu ornek sunuyor biz 1995 e kadar bekliyoruz sonrasında da bilişim dunyası gelişti 2008 deyiz her niyetli bizden oncekilerin 10 da 1 i emekle kucukte olsa stop motion yapabilecekken hala yapılmyor. Anlatamadim ama stop motian tekniği..))))))
Bu mesajdan alıntı yap
rohirim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rohirim

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 08-04-2009 #9
Paylaşım için çok teşekkürler Yorgunella.
Güzel bir paylaşım olmuş, yazılanlara kendim fiilen stop motion ile uğraşmış biri olarak
bende bir iki şey eklemek isterim.
Senin yazdığın programların dışında birde ''Animator DV'' isimli programda kullanılmaktadır ''Stop Motion Pro'' dan çok daha profesyoneldir.

Kil çalışmaları için, güzel bilgiler geçmişsin, ben türünü özelliği ile ekliyeyim ilgilenmek isteyen arkadaşlar için.
En yaygın olanı ve kolay form'a sokabildiğiniz ''Plastilin'' killerdir bu tür kil satışı olan bir iki firma var ülkemizde.
Ancak yaptığınız figürün elinizle bozulmasını istemediğiniz bazı bölgeleri var ise, (örn; başı) bunlar fırınlayabileceğiniz tür seramik özelliği olan killer olacaktır ''Polimer'' killer,
yine yaygın olan kolay bulabileceğiniz ''Fimo'' ve keşke kolayca bulabilsek bir de ''supersculpey'' dir.

İskelet için yurt içi bir çözüm bulmak isterseniz mafsal yapan ince işçilik isteyen bu iş için, bazı üstadlar var ama ne yalan söyleyim çok maliyetli.
Yurt dışı çözümde de kargo masrafı ve gümrük sorunu var, ürün elinize geçemiyebiliyor.
Bu noktada kendi iskeletinizi yapmak zorunda kalabilirsiniz. (Tabi ki yapacaklarınız deneme esaslı şeyler olacak ise).

İskelet için alüminyum tel kullanılabilir ama ömrü çok uzun olmaz, haraket planınıza göre tek plan bitiremiyebilirsiniz.

Bu yüzden genel olarak kil animasyonu yapılır.

Ayrıca kostüm de var stop motian tekniği.. gerekirse dikmeniz gerekicek stop motian tekniği.. ben bitane dikmiştim stop motian tekniği..

Bu yüzden kil anim.ler genel olarak kostümsüzlerdir stop motian tekniği..

Açıkcası sadece malzemeye ulaşmak ile değil, işin içeriği de oldukca zahmetlidir.
Çekim için kamera şarttır ve ışık gerçek kullanılacağı için çoğunlukta sorundur, yani yönler gölgeler noktasında ve parlaklık, renk noktasında.

Neyse olayı karamsarlığa doğru taşımak istemiyorum stop motian tekniği.. ben çok sıkıntılar çektim ondandır.

Ama eğer yaparsanız, azimli ve istekli iseniz, tüm yaratım süreci mükemmel tatmin edici, eğlenceli ve her anında sizin fikriniz olan şeylerden bir araya gelmesi, sonunda da play yapıp izlemesi müthiş zevklidir stop motian tekniği.. bana göre bu sıkıntıya değer stop motian tekniği..
Öyle bişeydir ki, nesnelere bile farklı bakmaya başlarsınız stop motian tekniği.. bu teneke cola kutusundan (iç kısmı ile ) metal doku yapabilirim, iyi bir bar girişi olur gibi stop motian tekniği.. yada bir kılıcın bir parçası stop motian tekniği.. yada su içtiğiniz pet şişenin dibinden iyi bir kask olur gibi stop motian tekniği.. sonu yok...

Ve teknik malzeme sıkıntısını imkanlara göre bir fikir bularak da, bu teknik sıkıntıları azaltarak eğlenerek projenizi hayata geçirebilirsiniz.

Bir iki şey ekliyim dedim ama biraz fazla oldu sanırım, umarım sıkıcı bir paylaşım olmaz sizler için.
Bir iki uygulamamı eklemeye çalışacağım buraya.

Film şeridi içinde olan çekim için,
benim speaker kutusu, içi alüminyum folyo kaplı, kil figur, bulaşık teli, pamuk, el feneri stop motian tekniği.. Korku teması araştırması yapıyordum.
stop motian tekniği..

İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
rohirim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rohirim

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 08-04-2009 #10
merhaba arkadaşlar..

ve ve ve...
çok harika bir stop motian videosunu paylaşıyorum sizlerle...
şahsen çok beğendim.. umarım anlattıklarımla pekişir..
selametle...

The Artist's Model by =MattCarter on deviantART

Bu arada bir düzeltme yapmam gerekicek sanırım, burada verdiğiniz link deki
çalışma stop motion bir çalışma değil, sizin eliniz sürçmüş olabilir stop motian tekniği..
ama ilgilenmek isteyenler, bu örneğe bakarak yanılabilirler...

Bende bu link'i ekliyim, Tool (Sober) video klip'i çok beğenirim.
İyi çalışmalar herkese...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam

Cevapla

Tags
motian, stop, teknigi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Hexachrome Baskı Tekniği N/A1 Baskı 6 17-02-2011 10:08:58
Stop Wars kycdizayn Gazze Matemi 7 11-01-2010 15:50:20
Renkli kurukalem tekniği Cahit GÜLDEN Karakalem 16 03-07-2008 13:37:22
Foto manipilasyon Tekniği sezosailor Photoshop 0 22-08-2007 23:34:15
Don't Stop! Hades Graficafe 17 17-08-2007 12:57:16

Kapat
Şifremi Unuttum?