Styles Sorunu (Hecelere renk atama)

InDesign Soru ve Sorunlarınız - Styles Sorunu (Hecelere renk atama) Sponsorlu Bağlantılar Merhaba. Hocam bir paragraf içindeki kelimelere ait hecelere renk sitili atayabiliyormuyuz? Örnek olarak "başlayacaktı..." kelimesinde baş-sarı, la-mavi, ya-sarı, cak-mavi, tı-sarı şeklinde renk verebiliyor muyuz? Bunun için ne yapmamız ...

aragon_987 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aragon_987

Matbaacı / Erzincan

Alt 12-12-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. Hocam bir paragraf içindeki kelimelere ait hecelere renk sitili atayabiliyormuyuz? Örnek olarak "başlayacaktı..." kelimesinde baş-sarı, la-mavi, ya-sarı, cak-mavi, tı-sarı şeklinde renk verebiliyor muyuz? Bunun için ne yapmamız gerekir?
Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

aragon_987

Matbaacı / Erzincan

Alt 12-12-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
O kadar arkadaş okumuş ama cevap gelmediğine göre sanırım böyle bir style yok. Keşke olsaydı...
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 13-12-2011 #3
Böyle bir şey var tabii anahtar kelime nested style.

Paragraf sitllerinde göreceğin drop caps and nested style bunun yeri.

Konuyla ilgili nette bolca türkçe yazı ve video var konuyu araştırabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap

aragon_987

Matbaacı / Erzincan

Alt 13-12-2011 #4
Böyle bir şey var tabii anahtar kelime nested style.

Paragraf sitllerinde göreceğin drop caps and nested style bunun yeri.

Konuyla ilgili nette bolca türkçe yazı ve video var konuyu araştırabilirsin.
Hocam cevabınız için teşekkürler ama nette o kadar aradım dediğim hususla ilgili kaynak bulamadım. Dediğiniz yerden birçok ayar yapılıyor ama hecelemeye göre renk atamasını yapamadım...Bunun bir yolu varsa anlatabilirseniz sevinirim...
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 14-12-2011 #5
Harfe, kelimeye, cümleye ve herhangi bir işaretçiye göre ayrılıyor ama heceye göre bende deneme yapmadım. Belki harf ve işaretçi koyarak halledebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

aragon_987

Matbaacı / Erzincan

Alt 14-12-2011 #6
Harfe, kelimeye, cümleye ve herhangi bir işaretçiye göre ayrılıyor ama heceye göre bende deneme yapmadım. Belki harf ve işaretçi koyarak halledebilirsiniz.
Teşekkürler hocam. Bazen 1. sınıflara yönelik hikayelerde hece renklendirme gerekebiliyor. Metindeki heceleri tek tek renklendirmek uzun sürdüğü için acaba bunu style ile halledebilir miyiz diye düşünmüştüm. Belki yeni sürümlerde bu özellik olur.
Bu mesajdan alıntı yap
kadiror isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadiror

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-12-2011 #7
Teşekkürler hocam. Bazen 1. sınıflara yönelik hikayelerde hece renklendirme gerekebiliyor. Metindeki heceleri tek tek renklendirmek uzun sürdüğü için acaba bunu style ile halledebilir miyiz diye düşünmüştüm. Belki yeni sürümlerde bu özellik olur.
Karakter stilinde, kelimeler birbirine ( next style ) ile bağlanmıyor. Karakter stili yapılıp paragraf stilinde kulanmak gerekiyor

karakter stili yapıldığında ve bu karakter stili paragraf stilinde yeni nested stilleri olarak atandığında dediğiniz oluyor ben yaptım ama tek harfli heceleri ayrıca tanımlamak ( harf olarak ) gerekiyor..ama bu usul sabit heceli kelimelerde iş görür .. Yani paragrafta mesela 10 adet ( ba şar mak ) varsa. Eğer hecelenecek başka farklı kelimeler varsa yeni paragraf stilleri yapmak lazım Ayrıca hecelerinde sabit bir konumda olması lazım..Çünkü tanımlarken 1.ci 2. ci 3. cü kelime, harf , sayı gibi tanımlamak gerekiyor. ya da bu da paragraf stili yapmadan doğrudan heceleri seçip renk için yapılan karakter stillerinin üstüne tıklayarak renklendirmek lazım.. .
Bu mesajdan alıntı yap

aragon_987

Matbaacı / Erzincan

Alt 19-12-2011 #8
Karakter stilinde, kelimeler birbirine ( next style ) ile bağlanmıyor. Karakter stili yapılıp paragraf stilinde kulanmak gerekiyor

karakter stili yapıldığında ve bu karakter stili paragraf stilinde yeni nested stilleri olarak atandığında dediğiniz oluyor ben yaptım ama tek harfli heceleri ayrıca tanımlamak ( harf olarak ) gerekiyor..ama bu usul sabit heceli kelimelerde iş görür .. Yani paragrafta mesela 10 adet ( ba şar mak ) varsa. Eğer hecelenecek başka farklı kelimeler varsa yeni paragraf stilleri yapmak lazım Ayrıca hecelerinde sabit bir konumda olması lazım..Çünkü tanımlarken 1.ci 2. ci 3. cü kelime, harf , sayı gibi tanımlamak gerekiyor. ya da bu da paragraf stili yapmadan doğrudan heceleri seçip renk için yapılan karakter stillerinin üstüne tıklayarak renklendirmek lazım.. .
Çok teşekkürler hocam. Anlaşılan şu an için en pratiği tek tek heceleri renklendirmek. Ama dediğim gibi Indesign'in yeni sürümlerinde belki hecelere yönelik bu dediğim özellikte olur. İyi çalışmalar....
Bu mesajdan alıntı yap