süblimasyon baskıda yaşadığımız sorunlar

Baskı Sonrası - süblimasyon baskıda yaşadığımız sorunlar ...

transfermatik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

transfermatik

Webmaster / İstanbul

Alt 30-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar bilindiği gibi promosyon baskılarda ve diğer özel günlerde yaptığımız baskılarda süblimasyon mürekkep kullanıyoruz.

yılbaşında.sevgililer gününde.anneler gününde,babalar gününde yaşanan yoğunlukta arkadaşlarımın başına gelenleri buraya yazacağım.

lütfen bu eğitici bir konu olsun diğer konular gibi reklam yapma çabasında olmasın kimse.

1.süblimasyon çıktılarda genelde mavi yerine mor renk siyah renk yerine mavi renk şeklinde çıkması.

bunun çözümü sanırım corel yerine photoshop kullanılmaması.

corelden yazıcıya gönderilen grafik resimlerin ekrandan farklı çıkmasıdır.

ve bunun bir çözümüde şu bence epson yazıcıların her modelinin renk ayarının değişik olması ve bunun iyi ayarlanmasıdır.

ben epson sx modellerinde monitörden görülenin aynen kağıda ve ordan promosyon ürünlere yansıması için bir ayar buldum çok kısa bahsetmek istiyorum.

denetim masasından yazıcılara gelin sağ tıklayın yazdırma tercihlerine gelin

baştan kağıdı seçin epson matte kağıdı seçin

ordan gelişmişe tıklayın photo enhance ye tıklayın 3 seçeneğin tam ortası ve aşağıda açılan pencerede gece görüşünü seçin sonra ayarları kaydete tıklayın sol altta oraya yeni transfer baskı yazın kaydet deyip kapayın.

fakat bu ayarlar laptopta işe yaramıyor laptopların yazıcılarla iyi bir geçmişi yok en azından epsonla eğer bir çözümü varsa buray yazanlardan memnun kalacağım.

2 süblimasyon transfer kağıdı çok çeşitli bazı kağıtlar boyayı hemen bırakırken bazılarının üzerinde yüzde 20 kalıyor bazı kağıtlar boyayı hemen bırakırken 180 dereceye geldikten sonra bazıları 2 dakika tutarsanız bırakıyor.

buda baskıda yakalanan standarları bizlere bozduruyor ve her defasında bize farklı ayarlar yapmamıza neden oluyor.

bu sorunu aşmak için gene benim gördüğüm tektil süblimasyn kağıdı ile sert zemin polyester transfer kağıdını kullanılması.

3 kupa baskı makinalarında görünen sorun o kadar büyükki hemen herkes aldığı cihazı tam randımanlı kullanamıyolar.

çözümü her kupa baskı makinasının malesef gördüklerime dayanarak söylüyorum ısı değeri farklı bunun nedeni içine konan ısı tellerinin hassaslığı ve dijital göstergelere yalnış yansıtmasıdır.

çoğu insan seri bir şekilde kupaya baskı yapamıyorlar.

önemli olan kupa baskı makinamızın esas değerini bulmaktır.

4 sihirli kupalara yapılan baskılarda kupa soğuduktan sonra resmin görünmesi

buda gene aynı soruna denk geliyor ısıyı kontrol edememekten sihirli kupalara ne kadar ısı verilirse o kadar özelliğini kaybeder. piyasadaki kupaları alırkende sorun çift katman sihirli boyamı kullanıldı tek katmanmı.

maliyeti düşürmek için ince boya atan firmalar ve maliyeti yüksek tutup tam siyah renkli boya atan firmalar var.

1 kg boya ile 500 bardak boyanırsa ince atılınca 750 bardak oluveriyor buda kaliteyi düşürüyor ve sihirli kupanın bir espirisi kalmıyor

birde üstüne yanlış ısı iyice işin içinden çıkılmaz bir durum tam para kazanılacağı zaman 14 şubatta kötü bir reklam ağızdan ağıza sihirli kupayı tam manasında üretmeleri gerek bence.

5 her süblimasyon boya farklı yazıcılarda tıkanma yapma sebeci ve bu boyaların ömrü 1 sene oda 20 derecede saklamak şartıyla ısıyı pek sevmiyor bu boyalar.

piyasada uzakdoğu amerikan ve canada mürekkepleri mevcut ama şöyle düşünürsek bu boyalar türkiyeye gelene kadar 3 ay gemide geçiyor 9 ayımız kaldı ve biz bu boyaları aldık bizim boyaların ömrü düştümü 8 aya 8 ayda bitmedimi işte yazıcının kafası tıkandı tam para kazanacakken.

piyasada satılan çeşitli boyaları karıştırmayınız normal fotoğraf mürekkebi ile süblimasyon boyaları karıştırmayınız.

yazıcının kafasının tıkanmaması için her gün yazıcı yı açıp kapatın o kafasını temizler olmadı her renk skalasını basınız.

bunlar benim gördüğüm sorunlar dahasını sizden bekliyorum bence bunlardan daha fazlası vardır sorunları bilelimki çözümlerimizi bulalım arkadaşlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 30-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bilmediğim bir konu. Eğer bir gün gerekirse, bu bilgilerin yararlı olacağı muhakkak..

Paylaşım için teşekkürler.

Ancak şu dediklerinize takıldım.

....
fakat bu ayarlar laptopta işe yaramıyor laptopların yazıcılarla iyi bir geçmişi yok en azından epsonla eğer bir çözümü varsa buray yazanlardan memnun kalacağım.
...
Laptop / masaüstü ayrımı mantıklı gelmiyor bana. Düzgün çalışan bir donanım, doğru sürücülerin yüklendiği her sistemde düzgün çalışır.

Sizin burada bahsettiğiniz, eskiden kalma bir problemdir. Bu tür problemler RS232 ve paralel portlardan bağlanan cihazın, bilgisayardan akım çekmesi gerektiği durumlarda ve voltaj seviyelerinin uyumsuzluk gösterdiği durumlarda yaşanırdı. (Geçmişte, özellikle mikrokontrolör programlayıcılarında yaşadık.)

Bu bağlantı türlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey: Cihaz bağlanırken veya sökülürken, MUTLAKA ya bilgisayarın ya da cihazın KAPALI OLMASI GEREKİYOR. Aksi halde portlar HASAR GÖREBİLİYOR.

Ama şimdi her iki cihaz da açıkken bağlanıp sökülebilen USB var. Hemen hemen bütün donanımlar için standart haline geldi. USB'den bağlanan donanımlarla sorun olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Hatta USB bile eskiyor artık. Son aldığım yazıcının Wi-Fi olmasını tercih ettim. Kablolarla boğuşmadan dizüstü bilgisayarınızı istediğiniz yerde kullanma özgürlüğü veriyor. Konforlu bir sistem yani. süblimasyon baskıda yaşadığımız sorunlar

Bu tür sistemlerde de doğru konfigüre edildiği taktirde sorun yaşanmaması gerekir.

Tekrar paylaşımınız için teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
transferbaskı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

transferbaskı

Baskıcı / Konya

Alt 04-04-2010 #3
TRANSFERMATİK SEN BU İŞTEN ANLIYORSAN BENDE BU İŞİ BIRAKIRIM.....NEDEN Mİ?
1.süblimasyon çıktılarda genelde mavi yerine mor renk siyah renk yerine mavi renk şeklinde çıkması.DEMİŞİN...RENKLERDEN BİR TANESİ VERMEDİĞİNDE ZATEN RENK DEĞİŞİR. MAVİ YERİNE MOR VS OLMAZ....SORUN KARTUŞLARDAN BİR TANESİNİN ÇALIŞMAMASIDIR. ODA GİDERİLİR ZATEN...

.......çözümü sanırım corel yerine photoshop kullanılmaması DEMİŞİN...COREL DRAW DAKİ PİXEL SAYISI İLE PHOTOSHOPTAKİ PİXEL SAYISINI NASIL KARIŞTIRDIN HAYRET ETTİM...
CORELDEN ALDIĞIN GÖRÜNTÜ TAM ÇIKAR ÜSTAD....

piyasadaki kupaları alırkende sorun çift katman sihirli boyamı kullanıldı tek katmanmı.
BURASI DAHA BİR GARİP OLMUŞ ÇİFT KATMAN SİHİRLİ BOYA NE DEMEK? SİHİRLİ BOYA DİYE BİR BOYA YOK ÜSTADIM...SEN ONUN HALA BOYA FALAN MI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUN....

piyasada uzakdoğu amerikan ve canada mürekkepleri mevcut ama şöyle düşünürsek bu boyalar türkiyeye gelene kadar 3 ay gemide geçiyor 9 ayımız kaldı ve biz bu boyaları aldık bizim boyaların ömrü düştümü 8 aya 8 ayda bitmedimi işte yazıcının kafası tıkandı tam para kazanacakken......BUGÜN TÜRKİYE'DE SATILAN VE BİZİMDE SATIŞINI YAPTIĞIMIZ BİR ÇOK DEMİYECEĞİM TÜM MÜREKKEPLER ÇİN MENŞEİLİDİR....GEMİ İLE ÜRÜNLER 3 AYDA GELMEZ SEN HİÇ İTHALAT YAPTIN MI? GEMİ İLE 20 GÜNDE ELİMİZE GEÇİYOR ÜRÜNLER UÇAKLA İSE 4-5 GÜNDE....SUBLİMASYON MÜREKKEPLERİ SICAKTA SADECE KONUM DEĞİŞTİRİRLER....İLKOKULDAN BERİ HERKESİN DUYDUĞU BİRŞEYDİR BU SUBLİMLEŞME DİYE GEÇER KİTAPLARDA....RAF ÖMRÜ OLMAZ....BİR YERDE HAKLISIN O DA SICAKTA BEKLETMEK ANCAK MÜREKKEBİ KAYBETTİRİR....

SAYGILARIMLA....
Bu mesajdan alıntı yap

transfermatik

Webmaster / İstanbul

Alt 10-04-2010 #4
TRANSFERMATİK SEN BU İŞTEN ANLIYORSAN BENDE BU İŞİ BIRAKIRIM.....NEDEN Mİ?
1.süblimasyon çıktılarda genelde mavi yerine mor renk siyah renk yerine mavi renk şeklinde çıkması.DEMİŞİN...RENKLERDEN BİR TANESİ VERMEDİĞİNDE ZATEN RENK DEĞİŞİR. MAVİ YERİNE MOR VS OLMAZ....SORUN KARTUŞLARDAN BİR TANESİNİN ÇALIŞMAMASIDIR. ODA GİDERİLİR ZATEN...

.......çözümü sanırım corel yerine photoshop kullanılmaması DEMİŞİN...COREL DRAW DAKİ PİXEL SAYISI İLE PHOTOSHOPTAKİ PİXEL SAYISINI NASIL KARIŞTIRDIN HAYRET ETTİM...
CORELDEN ALDIĞIN GÖRÜNTÜ TAM ÇIKAR ÜSTAD....

piyasadaki kupaları alırkende sorun çift katman sihirli boyamı kullanıldı tek katmanmı.
BURASI DAHA BİR GARİP OLMUŞ ÇİFT KATMAN SİHİRLİ BOYA NE DEMEK? SİHİRLİ BOYA DİYE BİR BOYA YOK ÜSTADIM...SEN ONUN HALA BOYA FALAN MI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUN....

piyasada uzakdoğu amerikan ve canada mürekkepleri mevcut ama şöyle düşünürsek bu boyalar türkiyeye gelene kadar 3 ay gemide geçiyor 9 ayımız kaldı ve biz bu boyaları aldık bizim boyaların ömrü düştümü 8 aya 8 ayda bitmedimi işte yazıcının kafası tıkandı tam para kazanacakken......BUGÜN TÜRKİYE'DE SATILAN VE BİZİMDE SATIŞINI YAPTIĞIMIZ BİR ÇOK DEMİYECEĞİM TÜM MÜREKKEPLER ÇİN MENŞEİLİDİR....GEMİ İLE ÜRÜNLER 3 AYDA GELMEZ SEN HİÇ İTHALAT YAPTIN MI? GEMİ İLE 20 GÜNDE ELİMİZE GEÇİYOR ÜRÜNLER UÇAKLA İSE 4-5 GÜNDE....SUBLİMASYON MÜREKKEPLERİ SICAKTA SADECE KONUM DEĞİŞTİRİRLER....İLKOKULDAN BERİ HERKESİN DUYDUĞU BİRŞEYDİR BU SUBLİMLEŞME DİYE GEÇER KİTAPLARDA....RAF ÖMRÜ OLMAZ....BİR YERDE HAKLISIN O DA SICAKTA BEKLETMEK ANCAK MÜREKKEBİ KAYBETTİRİR....

SAYGILARIMLA....

:=) bilgi herşekilde güzel olmuş Ama SEN BİLGİ VERMEMİŞSİN Kİ
Bu mesajdan alıntı yap

transferbaskı

Baskıcı / Konya

Alt 03-05-2010 #5
Bilgi vermemi gerektirecek bir konu yazarsan seninle bilmediğin şeyler hakkında da bilgi verebilirim. sen sor sana transfer baskının neler olduğunu tek tek izah edeyim....bilgi paylaşmakla güzelleşir...
Bu mesajdan alıntı yap
fotobardak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fotobardak(96)

Baskıcı / Bursa

Alt 04-05-2010 #6
Sevgili üstadlar sublimasyon çıktı için
aynadan görüntü nasıl alıcam ?
Bu mesajdan alıntı yap

transfermatik

Webmaster / İstanbul

Alt 06-05-2010 #7
bilgi vermemi gerektirecek bir konu yazarsan seninle bilmediğin şeyler hakkında da bilgi verebilirim. Sen sor sana transfer baskının neler olduğunu tek tek izah edeyim....bilgi paylaşmakla güzelleşir...

benim bilmediğim şeyler önemli değil burada başka insanların bilmediklerini doğru ve ayrıntılı olarak bilsinler diye yazıyoruz.

Sen ben yok herkese yardım var senmi çok biliyosun benmi yok herkes bu işi öğrensin var

ben şu tipteki kişilerden nefret ederim mesela ürün hakkında hiç bişey bilmezler ama satışını yaparlar

piyasadan ucuza veriyorum derler ama paranı alırlar bekletirler

kendilerini büyük firma olarak gösterirler aslında firma bile değillerdir

onu şunu getirtiriz derler hiç bişey getirtemezler

önemli olan insanlar buraya girip reklamsız olarak bilgi öğrensinler yoksa herkesin rızkını allah verir istediğin kadar ben bunları satıyorum dersin internette kendini rezil edersin

herkese iyi çalışmalar bu lafları ortaya söyledim bende bu kişilerce bir zamanlar mağdur edilmiştim
Bu mesajdan alıntı yap

transferbaskı

Baskıcı / Konya

Alt 07-05-2010 #8
Benim sözlerimden alıntı yaptıktan sonra bu cümleleri eklemenize anlam veremedim....Senin gibi sublimasyon bilgisi verilcekse aman kalsın transfermatik...Senin adının süleyman olduğu gerçek hatırlatırım buradan bir zaman benden combo pres istemiştin sana fiyat verdiğimde silip kaçmıştın....şimdi söyle bakalım...sen ne kadar ustasın....ayrıca yazıcının kalitesini yazdırma seçeneklerindeki ayarlarla sabitlediğini yazıyosun bazı yerlerde corel den alınan ayarla photosop ayarları aynı mıdır? Yani biraz kendine bilgi olarak birşeyler ekle sonra çözüme kavuşturalım...Benim yerim Konya Beyşehir'de buyur gel sana baskı hakkında kurs vereyim...

Umarım bu sözlerim kulağına küpe olur Süleyman Efendi....Kal sağlıcakla

ben şu tipteki kişilerden nefret ederim mesela ürün hakkında hiç bişey bilmezler ama satışını yaparlar

piyasadan ucuza veriyorum derler ama paranı alırlar bekletirler

kendilerini büyük firma olarak gösterirler aslında firma bile değillerdir

onu şunu getirtiriz derler hiç bişey getirtemezler
ayrıca tüm siparişlerinizi aynı gün kargoya teslim ediyorum.....bilginize...
Bu mesajdan alıntı yap

transfermatik

Webmaster / İstanbul

Alt 08-05-2010 #9
beni birisiyle karıştırdınız sanırım ben reklam peşinde değilim görüyorumki siz reklam peşindesiniz ve bu forumdan uzaklaştırıldıkçada yeni isimlerle giriş yapıyosunuz herkesin rızkını allah verir allaha tevekkül etmeyen para kazanamaz
Bu mesajdan alıntı yap

transferbaskı

Baskıcı / Konya

Alt 15-05-2010 #10
Seni kimseyle karıştırmadım üstadım. forumdan uzaklatırıldıkça hangi isimlerle giriş yapıyormuşum...sözlerinizden anlaşılıyor ki siz karıştırdınız dediğiniz şahıssınız Süleyman Bey...Reklama gerek yok...sitemizle aylık 1000 kişiye hizmet veriyoruz...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam

Tags
sublimation, süblimasyon, transfer