Sublimasyon Transfer Baskı Merak Ettikleriniz

Baskı - Sublimasyon Transfer Baskı Merak Ettikleriniz ...

Cevapla
Sublimasyon Transfer Baskı Merak Ettikleriniz
teknofinaal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

teknofinaal

Fotoğrafçı / İstanbul

Standart

Sublimasyon Transfer Baskı Merak Ettikleriniz

Alt 15-10-2015 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba

Sublimasyon transfer baskı bu işe yeni başlayanlar için çok merak edilen bir konudur. Baskı nasıl yapılır, malzemeler nelerdir, maliyeti nedir vs.

Sizler için sıkça sorulan soruları cevapladık. Buyrunuz..

Sublimasyon baskı dayanıklı mıdır? Ne kadar dayanır?


Sublimasyon baskı solmaz ya da zamanla kaybolmaz. Onlarca yıl ilk günkü halinde kalabilir. Yalnız dış mekanlarda güneşin etkisine bağlı olarak ömrü kısalır. Bu nedenle ürünün güneş ışığından korunması tavsiye edilir.


Sublimasyon baskıda en iyi sonucu alabilmek için ne yapmamız gerekir?


Sublimasyon baskıda en iyi sonucu alabilmek için sublimasyon ekipmanlarınızın tam olması ve transfer kağıdına aktarılan görselin kaliteli olması gerekmektedir. Sublimasyon kağıdı üzerindeki mürekkebi tamamen ürüne aktaracağından bilgisayar üzerinde hazırlanan görselin kalitesinin iyi olması ve her bölümüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin Photoshop programında hazırlanan görselde tüm renkler net ve keskin olmalıdır.


Sublimasyon baskıda kalite çok önemlidir. Çünkü Bu baskılar hediyelik ürünler için yapıldığından dolayı müşteriler kaliteye önem vermektedir.

Tekstil ürünlerinde çamaşır makinelerine ağır ve sıcak programlarda yıkanmaması gerekmektedir. Bu durum kupa bardaklar için de geçerlidir.

Sublimasyon Transfer Baskıda Sıcaklık ve Ortalama Baskı Süresi nedir?

Sublimasyon, termal transfer baskıda sıcaklık ve süre kullanılan malzemelere ve sublimasyon makinelerine göre değişkenlik göstermektedir. 3D olmayan transfer baskı presslerinde sublimasyon boya transferinde uygun değer sıcaklık 170 derecedir. Daha düşük sıcaklık, daha yüksek transfer süresi gerektirmektedir. Kullanılan malzeme üzerinde testler yapılarak, kullanılan malzemenin ne kadar sürede ve ne kadar ısıda transfer olacağı tespit edilir. İnce kumaşlar 170 saniye arasında 170 °C de transfer edilebilir. Daha kalın malzemelerin ve kumaşların ısınması daha uzun süreceğinden, transfer süresi daha da uzayacaktır. 3D transfer baskı makinelerinde ise derece aynı, süre ise ortalama 8.30 dakikadır. En iyi yöntem kullanılan malzemeyi değişik ısılarda ve sürelerde transfer yaparak test etmek ve uygun değer ısı ve süreyi tespit etmektir.

Sublimasyon Yazıcılarda Kafa Tıkandığında Ne Yapılmalı?

Eğer sublimasyon yazıcıda renkler bilgisayar üzerindeki gibi çıkmıyor ise püskürtme denetimi alınmalı ve çıkan sonuca baskılmalı. Renkler tam olarak çıkmamış ise kafa temizleme yapılması gerekmektedir. Kafa temizleme işlemi bazen birkaç kez yapılması gerekebilir. Mürekkepler tam doldurulmalıdır.


Sublimasyon Baskı Nasıl Yapılır?


Sublimasyon baskı yapabilmek için bu sisteme uygun püskürtmeli yazıcı gerekmektedir. Bilgisayar üzerinden hazırlanan görsel yazıcıya gönderilir ve yazıcı püskürtme sayesinde mürekkebi (sublimasyon baskı mürekkebi ? süblime boya) transfer kâğıdına aktarılır. Transfer kâğıdı sublimasyon baskıda kullanılan özel bir kâğıttır ve birçok çeşidi vardır. Baskı yapılmak istenen sublimasyon ürün üzerine transfer kâğıdı arasında hiç hava kalmayacak şekilde yerleştirilir. Ürüne uygun sublimasyon baskı makinesine uygun sıcaklık ve basınç ile ayarlanarak ürün makineye yerleştirilir ve işlem tanımlanır.

Sonuç olarak hazırlanan görsel kağıda kağıttaki baskı ürüne aktarılır. Baskı yapılacak ürünlerin sublimasyona uygun olması gerekmektedir. Yani ürünün baskı yapılacak alanı polyester ya da polyester kaplama (sır) olması gerekmektedir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Sublimasyon (transfer) baskı nasıl yapılır? zynpunal Baskı 0 31-03-2014 11:32:12
sublimasyon Transfer Baskı makinesi , buzmavisi Sonuçlanan İlanlar 6 02-02-2014 14:23:18
insört veya insert lerle ilgili merak ettikleriniz sertac981 Diğerleri 4 21-10-2013 15:53:08
Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz. dizaynplus Web Tasarımı 20 15-02-2009 13:13:11
SSL ve Hakkında merak ettikleriniz .. dizaynplus Web Tasarımı 0 31-07-2008 12:00:34

Kapat
Şifremi Unuttum?