t-shirt baski icin yardim

Dijital makineler - t-shirt baski icin yardim ...

Cevapla
t-shirt baski icin yardim
sbryldrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sbryldrm

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 12-07-2017 #41
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba, konu dikkatimi çekti ve merak edip araştıran arkadaşlar gibi ben de bu süreci yaşadığım için tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Kullandığım makina: Polyprint olarak geçiyor. Bir çok kişi bu markayı bilmez. Polyprint aslında baskı yazılımının adıdır ve bu makina Yunanistan'daki mühendisler tarafından geliştirilmiştir. Yapı olarak Epson sistem, g5 Kafa, Özel üretim mekanizma sisteminden oluşuyor. 8 adet toner haznesi olup, 4 tanesini CMYK için 4 tanesini de beyaz boya için kullanıyorum. Boyanın kalitesi 2 açıdan önemli;
1- Baskınız güzel olur
2- Dandik boyalar 3-4 günde kuruyabilirken, kaliteli boyalar 15 günden fazlaya kadar bile dayanır.

Not: Boya kurumasından kastım, boyanın kafada yada aktarım organlarında koruyarak makinanın çalışmamasını neden olması durumudur.

Biraz elektronikten anlayan arkadaşlar, kendileri yazıcı alıp modifiye edip yapabilir evet ama bunlar ile ancak zevk olarak kendimize tişörtler basar, hatalı baskıları umursamaz tekrar basar ve sonra giyeriz t-shirt baski icin yardim Ama bir firma ile anlaştınız size 300 tişört 10 gün sonra isterim dediği an patlarsınız, çünkü yetiştirebilme şansınız sıfır.

Bendeki makinaya tişörtü yerleştirdikten sonra tek yapmanız gereken işi Print etmek. Tabla olarak isimlendirdiğimiz alan tişörtün giydirildiği ve otomatik olarak ileri geri hareket edebilen (Yunanistan'lı mühendislerin geliştirdiği kısım) bir yapı. Tabi bu kadar basit değil, tablanın aşağı yukarı hareketi, kafaya çarpmaması için uyarı ikaz sistemi, tablanın manuel olarak içeri dışarı çıkartılması gibi fonksiyonları olup asıl mahareti, sizin programda ayarladığınız ölçülendirme boşluklarına göre kusursuz şekilde baskıyı başlatmadan önce kendi pozisyonunu ayarlamasıdır.

Baskı Aşamaları Şu şekilde;

Beyaz Tişört: Tişörtü düzleştirmek için (kırışık değil ise gerek yok) fiksleme (press denen makinanın asıl adı) makinasında ütülerim, sonra baskı makinasının tablasına tişörtün baskı yapılacak yüzeyi üste gelecek şekilde giydiririm ve düğmeye basarak tablayı içeri gönderirim, sonra programdan tasarımı print ile baskıya gönderirim. Baskı büyüklüğüne ve renklere bağlı olarak bu süre değişse de ortalama 2dk da baskı biter ve tişörtü 10-15 dk kurumaya alırım, son olarak da fiksleme makinasına koyarak işlemi tamamlarım.

Renki Tişört: Yukarıdaki adımlara ek olarak baskı öncesinde kompresör ile beyaz boyanın tutunabilmesi için özel bir solüsyon sıkılır ve sonra fiksleme makinasında 20 saniye kadar bekletilerek solisyonun kuruması sağlanır. Sonra baskı aşamasına geçilir, burada tasarımın spot yapılması gerekiyor ki çok basit Photoshop için hazır ayarı var düğmeye basıyorsunuz hallediyor. Sonra print diyorum ve baskı önce sadece beyaz mürekkep kullanılarak yapılıyor ve arkasından tekrar baskıya giriyor bu sefer beyaz olan baskının üzerine CMYK baskı yapılıyor. Bu şekilde tişört kumaş rengi ne olursa olsun sizin baskınızın rengi etkilenmemiş oluyor.

Önemli: Solisyonun uygulamasını ne kadar iyi yaparsanız baskınızın kalitesi de o kadar iyi olacaktır. Çünkü solisyon beyaz boyanın kumaşa tutunmasını sağlıyor.
Tişört Konusu: Ben yıllardır kumaşçılık ile uğraşan bir tanıdıktan alıyorum. Piyasada konuşulan rakamlardan üst alıyorum ama en ufak bir problem yada şikayet söz konusu olmadı. Ne çeker, ne salar gerçekten üst seviye kalitede. Zaten e-ticaret sitesi kurup işi markalaştırdığım için kalite benim için önemli. Piyasada 6-7TL ye de tişört alırsınız ama dokunduğunuz zaman direk anlarsınız ne kadar dandik olduğunu.


Tişört baskısında copy center’larda yapılan transfer baskı ile bu baskı tekniğinin en ufak bir benzerliği yoktur. Transfer mantığında çalışma plastik olarak kesilip yüksek ısı ile kumaşa yapıştırılır ve baskı tamamen plastiktir. Daha ilk yıkamada çatlama ve deforme dökülmeleri olabilir. Ayrıca baskı alanına dokununca elinize plastik dokusu gelir ve bu baskı alanı asla nefes alamadığı için tişörtü giyen kişiyi terletir. Ancak benim anlattığım bu bazlı boya baskısında, dokununca elinize kumaş dokusu gelir ve tişört nefes alma özelliğini kaybetmez.

Her türlü konuda konuşabiliriz tarztisort(et)gmail.com mail adresim. www.tarztisort.com web sitem.

Bu arada elimdeki sistemi anlaşabilirsek devir etmek / satmak istiyorum. Özel hayatımdaki değişiklikler nedeni ile severek yaptığım bu işi bitirmek zorundayım.

Sabri YILDIRIM
Bu mesajdan alıntı yap
zekizeki2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zekizeki2

Grafiker / Burdur

Standart
Alt 1 gün önce #42
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tişörte baskı makinalarını bu ürünlerden almak istenler Süleyman Gül beye ulaşabilirler. ********* www.transfermatik.com
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
20 tshirt icin baski ariyorum Baymeve Baskı 2 03-01-2010 16:15:09
baski makinalari ve yazici hakkinda yardim... mature Baskı 4 04-07-2009 15:02:16
Baski : yardim Efkar Dinc Baskı 2 08-11-2008 11:16:07

Kapat
Şifremi Unuttum?