tabelacılık

Tabela, Billboard, Raket Pano Vb. - tabelacılık ...

tabelacılık
kerrigan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kerrigan

Hiç Biri / Muğla

tabelacılık

Alt 21-11-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. Okul bitti, askerlik de bitti ve şimdi işsizim. Daha önce bir halkla ilişkiler ajansında medya yönetmenliği yapıyordum. Fakat bazı sebeplerden dolayı ailemin yaşadığı yaklaşık 50.000 nüfuslu ilçeye dönüş yapmak zorunda kaldım.

Tabelacılık yapmak istiyorum. Pazar uygun. Yaklaşık 50.000 ytl nakitimiz var ve gerekiyorsa kredi çekebilecek durumdayım. Gerekli olan parayı finanse edecek olan babam işi öğrenmem için beni tabelacı bir aile dostumuzun yanına gönderecek. Fakat bu arada benden araştırma yapmamı istedi.Gideceğim amca biraz eski topraktır.... Yaklaşık 2 haftadır aramama rağmen fazla bir bilgiye ulaşamadım.

Ricam;

Tabelacılık yapabilmek için ne bilmem gerekir?

Ne tür araç gereçlere, makinalara sahip olmalıyım?

Plotter, dış mekan dijital baskı makinası, mürekkep, folyo vb. ürünleri nerelerden temin edebilirim? Dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Sektörün kötü ve iyi yanları neler?

Matbaa gibi diğer tamamlayıcı işletmelerle ilişkiler...?

...gibi sorularımda bana ve benim gibilere yardımcı olmanız, bilmemiz gereken önemli noktaların altını çizmeniz.

Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 21-11-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Forumu incelediğinizde örneklere ulaşacaksınızdır. Zaten amacımız öğretim olduğundan takıldığınız noktalarda bizlere danışabilirsiniz.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
UnKnOwNReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

UnKnOwNReaL(30)

Grafiker / Bursa

Alt 28-11-2007 #3
Ben şuan tabelacılık işleri ile uğraşan bir yerde çalışıyoyorum
işini hakkını vererek yaptığın sürece her işte para vardır.
Artık tabela işleri eskisi gibi fırça ile olmuyor digital baskı makinaları var onlarda 50,000$ dan başlıyo diye biliyorum
+ grafik programlarına en azından aşina olman lazım
ben photoshop biliyorum diye geçiniyordum ama işin içine girince anladımki hiç bir şey bilmiyormuşum tabelacılık
son olarak sana tavsıyem gır tabelacının yanında takıl zank diye olcak şeyler değil bunlar
saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
kerrigan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kerrigan

Hiç Biri / Muğla

Alt 29-11-2007 #4
UnKnOwNReaL çalıştığın yerin büyüklüğünü tabiki bilmiyorum. Fakat gene de sormak isterim. İş sürecini kısaca anlatabilirmisin?

Müşteri geliyor. Gidip tabelanın asılacağı yerin fotoğrafını çekiyorsunuz. Tabelaya karar veriliyor. Tasarım yapılıyor. Onay alınıyor. Benim örneğimde makinadan dış mekan baskı çıktısı alınıyor.... sonra... yani bütün o ****l işlerini (montaj, kesim vs) kim yapıyor? Büyük bir yerin kendi bünyesinde montaj ekibi vardır; benim merak ettiğim küçükler...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 29-11-2007 #5
makinalari pesin tik paraya kim almis 24 ay 36 ay vadeyle veriyorlar.oncelikle tasarim bilmelisim once bi promter kesim makinesi sonra dis mekan baski makinesi sonra ic dis diye gidebilirsin

kucuk yerlerde genellikle hem tasarim hem tabela yaparsin.yazi kesersin sokersin yapistirirsin ama bilmiyorsan bu ise girme derim bildigin is varsa ona gir bence
Bu mesajdan alıntı yap
baskici46 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

baskici46(37)

Baskıcı / Kahramanmaraş

Alt 30-11-2007 #6
tabelacılık öyle birinin yanına takılayım biraz bir şeyler kaparım ondan sonrada işyeri açarım mantığıyla olmaz.Tabelacılık bir sanattır ve yetenek ister.eğer müşterinin istediğini en başında ölçü kısmında tabelanın oraya takılmış olarak hayal edebiliyorsan ve sorunları pratikçe çözmeyi başarıyorsan tabelacı olursun. öyle çıkar götür yapıştır olmaz.ben fırçadan geldim bu işe hemde çocukluktan bu yana.tavsiyem bu işin basite alınmaması...
Bu mesajdan alıntı yap
alkan51 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alkan51

Bilg. Teknikeri / Niğde

Alt 30-11-2007 #7
merhaba arkadaşlar
arkadaşla aynı durumdayım fakat piyasada okadar çok marka varki hangisi iyi hangisi kullanışlı bilmek lazım...sizlerden ricam hangi marka plotter kullanıyorsunuz özellikle yeni işe başlayacak arkadaşlar için yardımcı olursanız seviniriz.....iyi çalışmlar...
Bu mesajdan alıntı yap
UnKnOwNReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

UnKnOwNReaL(30)

Grafiker / Bursa

Alt 30-11-2007 #8
UnKnOwNReaL çalıştığın yerin büyüklüğünü tabiki bilmiyorum. Fakat gene de sormak isterim. İş sürecini kısaca anlatabilirmisin?

Müşteri geliyor. Gidip tabelanın asılacağı yerin fotoğrafını çekiyorsunuz. Tabelaya karar veriliyor. Tasarım yapılıyor. Onay alınıyor. Benim örneğimde makinadan dış mekan baskı çıktısı alınıyor.... sonra... yani bütün o ****l işlerini (montaj, kesim vs) kim yapıyor? Büyük bir yerin kendi bünyesinde montaj ekibi vardır; benim merak ettiğim küçükler...
işyerım cok saygın bır yer prestıjı var
sımdı hem tasarım hem montaj ıslerını aynı kısı yapmaz herkeze iş bolunmustur
tasarımı ben ve patron yapıyoruz fotoları patron cekıyor coreldekı ıslerı patron ps dekı ıslerle ben ılgılenıyorum bızden harıc 3 arkadas ıse montaj ıslerıne bakıyor
tabıkı hepsının bır vasfı var kaynakcı gıbı yanı her seyden once bır ekıbının olması sart
saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
erkan01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erkan01

Yrd. Grafiker / Adana

Alt 02-12-2007 #9
ben tabela işiyle uğraşıyorum, ama madem 50,000 kişilik bir bölgede yapacaksın bu işi, bence dijital baskı makinası almana ihtiyaç yok, zaten elinde3ki parayla alacakların iş fazla olmayacağından muhtemelen de sorun çıkaracağından marka vermeyi pek sevmem ama, Roland ve Graptech marka folyo kesici plotter kullanman, tabi sadece malın olması yetmez, program da bilmelisin ve pazarı çok iyi takip etmelisin senin sunacağın artılar ve değişik çalışmalar pazarını büyütecektir. Demirci atölyesine git ne varsa onları al atölyene koy derim, ne de olsa zamanla daha da fazlasına ihtiyacım var diyeceksintabelacılık
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-12-2007 #10
roland kullaniyorum ben abi gayet temiz rahat kullaniyorum vede cok memnunum
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
tabelacilik, tabelaclk

Kapat
Şifremi Unuttum?