tabelacılık

Tabela, Billboard, Raket Pano Vb. - tabelacılık ...

Cevapla
tabelacılık
cenkerbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cenkerbey

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28-03-2008 #41
Sponsorlu Bağlantılar

kızma ama dostum senin sorduğun soru çok acaip haklısı sormakta aslında
ama bu işi sorarak tam anlamı ile öğrenemzsin birkere hata yapıcaksın
o hatayı bir daha yapmazsın biraz vinil harcıyana biraz iş gücü harcıyana okuyacan araştıracan ben san anlatsamda bu sadece nasihat gibi olur sabaha unutursun 1 musibet 1000 nasihattan iyidir unutma her iş böle dir yaşamak gibi dayak yyiyerek nasıl atmayı öğreniyosan hata yapaerak hatasız iş çıkarmayıda ancak uygulama ile öğrenirsin
nasıl 20 yıllık bir tesviye ustası ile bu iin okulundan mezun mühendis arasında dağlar kadar fark vardır neyse çok uzattım gereken bütün bilgiler froumda mevcut bismillah de baştan gir sondan çık anlayacaksın
Bu mesajdan alıntı yap
Standart

Tabelacılık

Alt 31-03-2008 #42
                             Sponsorlu Bağlantılar
tabelacılık

Türkiyenin Bilinen En Eski Ünlü ve En İyi Tabela Üstadı (Ressam) ,Ustaların Ustası izmir;li Erdoğan NİĞDELİ

TABELACI : Tabela Sektöründe Yaptığımız Araştırmalarda karşımıza tek bir isim çıkıyor,Erdoğan Niğdeli.Büyük Usta 45 Sene boyunca İzmirde fırça sallamış.Atöylesinde sayısız kalfa ve usta yetişmiş.Tabelacılık mesleği yurdumuzda ilk zamanlar diğer bazı sanat dallarında olduğu gibi yahudi,rum ve ermeni vatandaşlarımız tarafından icra edilmeye başlanmış daha sonraları bu sanatkarların yanlarında yetişen ve eli bu mesleğe yatkın olan türkler tarafından meslek ilerletilmiştir. Tabelacı dükkanları o zamanlarda bir fırça ve bir kutu boyayla açılabiliyordu hatta bazı tabelacılar cebinde fırçası ile türkiyeyi karış karış dolaşıp hem sanatını icra eder hemde para kazanırdı.Şimdiki tabelacıların %40'ı mesleğe fırça ile başlayan ve işini geliştiren teknolojiyi takip eden firmalardan oluşmaktadır.

tabelacılık

Erdoğan NİĞDELİTABELA:19 yüzyılda, ingilterede başlayan sanayi devrimiyle birlikte, firmaların kendilerini tanıtmak ve yaptığı işleri anlatmak amacıyla işyerlerine astıkları ****l,plastik ve ağaç üzerine yazılan levhalar bugün tabela olarak adlandırılmıştır. Vehbi koç'un hayatının anlatıldığı imparator adlı kitapta vehbi koç ilk bakkal dükkanının açılışını şu sözlerle dile getirmiştir " Tabelamı taktım,dükkanı açtım" Türkiyede tabela o yıllarda çok az bilinen bir ****ydı.Bugün dünyada başlı başına bir sektör olan tabelacılık geçmişte allah vergisi yeteneği olan kişiler elinde iptidai bir şekilde el sanatı olarak yapılmaktaydı.
Yıllardır hayatımıza onlar yön veriyor. Nerede yiyeceğimize, nereden giyineceğimize, nereye gideceğimize yıllardır onlar yön veriyor. Onlar ne bir siyasi, ne bir yayın kuruluşu nede modacı. Her gün her yerde karşımıza eserleri ile çıkan tabelacılar.tabelacılık

Erdoğan NİĞDELİİnsanlar bazen varlıklarını göstermek, bazen paylaşmak bazen de başkalarına yardımcı olmak için tabelalar yapmaya başlamışlar.

Dijital yaşam dünyamızı kuşatmadan önce tabelacılık bir sanat ve bir zanaat dalı olarak varlığını sürdürmüş. Ne zaman ki dijital istila işin içine girmiş işin büyüsü de bozulmuş.
Eli fırça tutan insanlar sokakları, dükkânları önce yazılarla yönlendirmişler. Tabelacılıkta; az yeteneği olan insanlar yazı yazarak başlamışlar işe. Tabelaların sanat eseri haline dönüşmesi ise fırçaya sanatını yükleyenlerle olmuş. Ellerindeki fırça ile tabelalara resimler çizilmiş. Bu işi daha çok resim kabiliyeti olan insanlar çizmişler.

tabelacılık


Erdoğan NİĞDELİElle Tabela ve afiş yazma işi 2000’li yılların başlarına kadar devam edilse de bu gün elle tabela yapan ustalar kalmamış.

Eskiden tabelacı olmak hem zor hem de bir o kadar kolaymış. Bir fırça, bir kutu boya bir sehpa ve birde resim kabiliyeti tabelacı olmak için yeterli oluyormuş.

Elle yapılan tabelalarda zanaat ve sanatını birleşmiş, ancak bugün ki tabelalarda sanatı ve emeği görmek mümkün değil. Eskiden tabelacılar arasında kim daha iyi tabela çizdiği konuşulur ve bu şekilde tatlı bir rekabet oluşurmuş. Ancak bu gün tabelalar aynı dijital makineden aynı özelliklerde tabelalar çıkmakta.

Tabela yapmakta o kadar kolay bir iş değilmiş. Tabelanın büyüklüğü ve çizilecek yazı ve resmin özelliğine göre 3-4 gün sürermiş.tabelacılık

Erdoğan NİĞDELİTabelacılık aynı zamanda toplumla iç içe olmayı da gerektirmiş. He iş yeri açana birkaç gün çalışan tabelacılar, esnafla dost olurken, tabelasını yaptıkları iş yerinin bulunduğu mahalledeki insanlarla da dost olurlarmış. Mahalleli onların tabela yapışlarını karşısına geçip izlermiş.

Halka bu kadar yakın olan tabelacılar insanları da tanırlarmış.Tabelacıya çok zengin ve bir o kadarda cimri olan bir iş yeri sahibi gelmiş. Tabela yaptırmak istemiş. Ancak tabelacı önceki tecrübelerinden bu işverenin öldüm fiyatını vereceğini bilmekteymiş. Cimri ve zengine bir ders vermek istemiş.

Tabelada yapılacaklar konuşulmuş işveren bir de tabelaya aslan çizmesini istemiş. Tabelacı usta “Aslan iplimi olsun, ipsiz mi” diyerek müşteriye sormuş. Cimri aradaki fark nedir diyince “ipli, ipsizden beş kuruş daha fazla” demiş. Cimri bunun üzerine ucuz olması için “ipsiz olsun” demiş. Tabelacı Usta tabelayı yapmış bitirmiş. Çok güzel bir aslan çizmiş. Geçenler aslana bakınca canlı zannedecek kadar güzelmiş. Ancak Sakallı aslanın boyasını ikinci sınıf toprak boyalardan yapmış.

Bir yağmur sonrasında dükkânına gelen zengin cimri bakmış ki tabeladaki aslan boyaları yağmur suları ile akıp gidiyor. Soluğu Tabelacı ustanın yanında almış. Tabelacıya neden böyle olduğunu sormuş. Tabelacı ustada taşı gediğine koymuş “ Ee… Sen aslan ipsiz olsun dedin, ipini bağlamazsan aslan bağlamazsan aslan kaçar” demiş.

Yazısı, yazıdaki üç boyutlu derinliği, derinlik vermek için efekti, resimleri ile bir dönem bize yön veren tabelalar ve tabelacılar sokağımızdan, hayatımızdan bir bir çekilip gittiler.

Şimdi şehirlerimizin her yanını estetikten uzak birbirinin benzeri tabelalar kuşatmakta. Ancak eskiden elle çizilen tabelalar gibi ne estetik var ne emek var. Nede ipi sağlam sağlam bağlanmış aslanlı tabelalar kaldı.

tabelacılık


ALINTI
Bu mesajdan alıntı yap
Ressam Halil ŞİKAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ressam Halil ŞİKAR

Ressam / Afyonkarahisar

Standart
Alt 31-03-2008 #43
Vay be yaşarken mişli geçmiş zamana düşmüşüz.Korktum bir an .Ölmüşüm gibi konuşuluyor artık .
Bu mesajdan alıntı yap
mdnkys isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mdnkys

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 31-03-2008 #44
merhaba arkadaşım bizde tabelacılık yapıyoruz çok eğlenceli bi iş ama dedikleri gibi eğitim+ekip şart
Bu mesajdan alıntı yap
cenkerbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cenkerbey

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 31-03-2008 #45
y aslında dedikleri gibi arkadaşlar ben çocukluğumda b,ilirim yada görürüdü m dedemin dükkanın camınada el ile yazmıştı sanatkar abinin biri düşünün 20 yıl geçdi aradan hala camda o yzar 20 yıl garantili yazı şimödi soluyo yapılan digital baskı
Bu mesajdan alıntı yap
ahmet sarıoğulları isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmet sarıoğulları

Grafiker / Çanakkale

Standart
Alt 28-01-2009 #46
bu işi bu kadar basite alman çok hoş geldi bana
dönerciliğe internet cafeciliğe pek benzemez bu iş
sadece sermaye ile olan 1 meslekde değil
artı bulundugun yerde ve bu meslekte alt yapın çevren yoksa çabuk harcanırsın
aldıgın ekipmanın satılık ilanlarını görmek istemem sitemizde
benden dostça bir tavsiye alt yapın yoksa yeltenme bile........saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
folyo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

folyo

Grafiker / Adana

Standart
Alt 27-11-2010 #47
kardeşim öncelikle herkese saygılar ben 40 yaşındayım 30 yıldır tabelacılık yapıyorum yanı 10 yaşında girdim bu meslege fırca ile başladım 17 yıldırda atölyem var ben şu an atölyede kaynak boya imalt montaj ayrıca en önemlisi flexsıng corel fotoshop kullanı yorum
ama malsef herşeyide bilmeye kerek kalmadı zaten anlayanda anlamayanda tabelacı olmuş memlekette malesef arkadaşım paran gücün varsa her türlü işi yaparsın türkiyede
Bu mesajdan alıntı yap
kerrigan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kerrigan

Hiç Biri / Muğla

Standart
Alt 27-11-2010 #48
* Dijital baskı makinası almana gerek yok. Diğer reklamcılarla iletişime geçmeni tavsiye ederim.

* Profil kesip kaynak yapmana gerek yok. Bu işi demirci yapıyor. Ayrıca demircin ile anlaşıp montaj kısmını da beraber yapabilirsin.

* Tasarım programlarına biraz hakimsen plotter ve programını çözmek 15-30 dakikanı alır.

* Tahsilat sorunları; müşteri tipleri; yapıştırma, ölçü alma vs yöntemleri hakkında... gibi konularda da konuşulabilirmiş gibi geldi.

Sizleri de çok iyi anlıyorum. Beraber çalıştığım usta da yıllların tabelacısı. Corel, photoshop gibi programları kullanmayı bilmiyor. Dolayısıyla benim gibi çoluk çocuğa, benim gibilerin onlara ihtiyacı olduğundan çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Folyo yapıştırmayı öğrenmek zor bir şey değil. Hatta dönercilikten çok daha kolay. El alışkanlığı ise zaman ve deneyim işi.

Benim tavsiyem şu:
Dünya eskisine göre çok daha hızlı dönüyor. Bu iyi veya kötü bir şey tartışılır ama bu bir gerçek. İster yılların deneyimine sahibim deyip belirli bir tarihe takılabilir ve dinazor olursunuz. İsterseniz de yılların deneyimini kullanarak öncü olursunuz. 5 yıl öncesinin iş modeli bugüne uymayabiliyor. Kendinizi yenilemezseniz altın bileziğiniz, o kadar deneyiminiz anlamını zamanla yitirir. Üstelik bu çok kısa bir sürede de gerçekleşebilir. İster korkudan, isterseniz işinizi çok sevdiğiniz için, isterseniz rekabeti azalatmak için ne sebeple yaparsanız yapın ama işinizi ve kendinizi geliştirin. Yaptığınız iş kolaylıkla yapılabiliyorsa o işin kar marjı minimuma iner.
Bu mesajdan alıntı yap
watan27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

watan27

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 03-03-2011 #49
Tabelacılık, bir plotter bir digital baskı makinası alarak yapılacak iş değildir.TABELACILIK Saygın bir meslektir.Bizler yıllarca karakalemle çizip,samur fırça ile el emeği göz nuru döküp sanatımızı idame ettirdik.Taki bu bilgisayar ve grafik programları çıkana kadar.Bugün bir harf bile çizmesini bilmeyen,azıcık corel azda photoshop bilen, birde elden düşme plotter ayarlayan tabelacılığın T sini bilmeyenler TABELACI Reklamcı oldu.
Plotterin hakkını vermek gerekirse elde fırça ile yapılan işlerden daha düzgün daha temiz,daha gösterişlidir, gel görki işin ehli olmayan kişilerin eline düşen tabelalar sanat değeri şöyle dursun çevreyi kirletmekten başka bir işe yaramaz oldu.Gerçi hakkıyla iş yapan yok değil ama oda bir elin parmaklarını geçmez.Tabelacı Atölyesi kurmak isteyene tavsiyem,bilmediğin işe bulaşıp hüsrana uğrama.önce git kendin gibi ne çizmesini bilen ne yazmasını bilen fontun bile ne oldugunu bilmeyen bir tabelacıya çırak ol,yada azda olsa corel biliyorsan grafikerim de, neyin nasıl olcagını bile bilmeyen patrondan gelen iş anlaşmalarının sırrını çöz,dizayna bakmaya gelen müşteri, Bunun fontunu değiştirelim dediği zaman 4000 adet fontu tek tek müşteriye göster, en son ilk yapılana geri dön,bir metre karelik bir tabela için bu kadar uğraştığın yetmiyormuş gibi ,kaybettiğin zamandan dolayı kendini kapı önünde bulursun işine son verilir.
Bu daha bir kaç püften ibaret,dükkanı açtın,plotter aldın digital aldın,sermayeyi buraya yatırdın,birkaç yerden teklif aldın,kaçırılmayacak bir iş var sen iş kaçmasın diye 100 lira fiyat verdin bundan 15 lira kazanacagım diye hesapladın.
buraya kadar iyi müşteri gidiyor başka bir tabelacıdan fiyat alıyor,diğer tabelacı ben bu işi 50 liraya yaparım diyor.Vururmusun dükkanımı dagıtırsın ,kafayımı yersin,
arkadaşlar daha bunlar bu mesleğin ufak püfleri sadece iş bilmek plotter kullanmak tabelacılık degildir .
Gel aklını başına al paranı çöpe atma işi ehline bırak sen bu işi yapamazsın
Daha ne desin adam herşey burda yazılı kardeşim....parana yazık olur bu işler plotter la makinaya değil tecrübeyle ve bilgiyle yapılır o makinalar heryerde var 10 lira verdinmi basıp eline veriolar önemli olan bilgiiii ve tecrübe kolay gelsin..
Bu mesajdan alıntı yap
mersiniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mersiniz(38)

Grafiker / Mersin

Standart

Tabelacılık

Alt 02-07-2011 #50
Kardeş eğer tabela işine gireceksen eğer öncelikle en azından corel programını bilmen gerek bu bir diğeri ise halkla ilişkilerin ii olacak üçünsü ise az çok elin yatkın olacak eğer o 50.000 nüfuslü yerde baskı makinesi yok ise ve reklamcı çok ise hemen makina al derim
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
tabelacilik, tabelaclk

Kapat
Şifremi Unuttum?